Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přečkala vaše startovací motobaterie další zimu?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Dlouhá zima prověří životnost nejedné startovací motobaterie, která měsíce odpočívala v zaparkovaném stroji. Motorkáře, kteří nevěnovali akumulátoru v zimním období alespoň minimální pozornost, čeká z jara nemilé překvapení.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Mezi lidmi, motoristy, panuje mnoho polopravd a mýtů ohledně údržby motobaterií. | foto: Baterry Import

Co je to akumulátor a jeho historie

Jednoduše řečeno, akumulátor je převodník, který dokáže elektrickou energii převádět na chemickou (nabíjení), a když je potřeba tak zase zpět na elektrickou (vybíjení). Akumulátor proto, protože dokáže energii akumulovat, nebo-li hromadit. Na stejném principu fungují všechny známé typy baterií.

Slovo baterie se pro akumulátory začalo používat v okamžiku, kdy se akumulátory začaly sestavovat z více než jednoho článku - jednalo se tedy o baterii článků (jako připodobnění lze rovněž uvést např. dělostřeleckou baterii - sestava více kanonů).

Slovo baterie se však zažilo natolik, že nyní již existují také mutace původního významu, a proto známe autobaterie nebo právě motobaterie, o nichž budeme dále hovořit.

Moderní akumulátor, jak jej známe dnes, je z časového hlediska poměrně mladý vynález. Přeskočíme-li první experimenty s elektrickými výboji italského přírodovědce Luigi Galvaniho, který se domníval, že objevil tzv. "živočišnou elektřinu", pak nesmíme zapomenout zmínit jeho hlavního oponenta, italského fyzika Alessandra Voltu, který Galvaniho mylné závěry vyvrátil, a jako důkaz předložil vlastnoručně sestavený prototyp prvního primárního článku, laicky řečeno "baterku", kterou nelze opakovaně nabíjet. Psal se rok 1800.

CTEK XS 3600
Ideální nabíječka pro motobaterie, CTEK XS 3600

Jak správně pečovat o startovací motobaterie nejen v zimě

Mezi lidmi, motoristy, panuje mnoho polopravd a mýtů ohledně údržby motobaterií. Většina takovýchto zavádějících informací pochází nejčastěji z doslechu a bývá překrucována s každou další reprodukcí. Jeden z největších nesmyslů koluje již řadu let mezi majiteli motorek, nedaří se jej vymítit a s každou další sezónou je okruh neinformovaných uživatelů ještě početnější.

Problém má dvě roviny. První část tvoří, v celku zanedbatelný, omyl v názvosloví. Drtivá většina motoristů je přesvědčena, že má-li jejich motorka bezúdržbový akumulátor, jedná se zcela určitě o GELOVKU. Toto je však název pro startovací motobaterie, které sice skutečně existují, ale jsou instalovány do motocyklů jen zcela výjimečně (vyjádřeno odhadem, zhruba 1 %).

Zbývajících 99 % uživatelů, kteří mají bezúdržbovou motobaterii, zcela jistě disponuje technologií typu AGM (Absorbed Glass Mat). Druhá rovina problému spočívá v omylu, že je-li akumulátor bezúdržbový, lze toto tvrzení brát jako fakt a o baterii není třeba nijak pečovat. Chyba lávky! Alfa a omega péče o olověné startovací motobaterie spočívá v jejím neustálém udržování v nabitém stavu.

Velmi stručně řečeno, po každém použití akumulátor co nejrychleji dobijte. Jde-li o startovací baterii instalovanou v dopravním prostředku (motorka, čtyřkolka, skútr a podobně) je proces nabíjení spuštěn automaticky díky součástce zvané alternátor, která převádí mechanickou energii na elektrickou, a dodává elektrický proud do elektroinstalace zařízení.

Mnohem více a mnohem podrobnější informace (nejen o péči o akumulátory v zimním období) naleznete u odborníků na dodávky olověných startovacích baterií: www.battery-import.cz.

provozovna Battery Import s.r.o.
Provozovna Battery Import s.r.o., Jaromírova 59, Praha 2 – prodej, poradenství, testovací centrum (Battery Expert)

Autor:

Nejčtenější

Pět žhavých trendů automobilismu

Pět žhavých trendů automobilismu

Když se řekne „auto budoucnosti“, co vás napadne? Nejspíše elektromobilní samořídící Tesla, která vám cestou přečte...

Výběr školního batohu není věda, ale jen když víte, na co se zaměřit

Výběr školního batohu není věda - ale jen, když víte, na co se zaměřit

Prázdniny pomalu končí a blíží se další školní rok. Rodiče nejen prvňáčků by měli dobře rozmyslet, jaký batoh či...

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Topení dřevním peletami v naší zemi už dávno není exotická záležitost. Několik desítek tisíc domů v ČR je tímto...

Péče o bazén ve velkém horku. Pouze chemie nestačí

Péče o bazén ve velkém horku: Pouze chemie nestačí

Teploty venku v podstatě každým dnem atakují třicítku, a tak se frekvence koupání ve vlastním bazénu rapidně zvýšila....

Přicházejí dny dopravy zdarma. Víme, kdy to vypukne

Přicházejí dny dopravy zdarma. Víme, kdy to vypukne

Nakupujte výhodně bez poštovného. Online porovnávač Herueka se rozhodl podpořit online nákupy i během aktuální sezóny a...

Další z rubriky

Firma vyrábějící přívěsné vozíky AUTOVIA vám přináší řadu novinek

Firma vyrábějící přívěsné vozíky - AUTOVIA vám přináší řadu novinek.

Který nadšený domácí kutil, profesionální stavař nebo zemědělec by neznal kvalitní přívěsné vozíky tradičního českého...

Pneumatiky TOMKET byly úspěšně hodnoceny v nezávislém testu

Pneumatiky TOMKET byly úspěšně hodnoceny v  nezávislém testu.

Venkovní teploty nezadržitelně míří vzhůru, a tak nastává každoroční výměna pneumatik. Část motoristů řešící nákup nové...

Potřebujete náhradní vůz s ručním ovládáním? Žádný problém

Potřebujete náhradní vůz s ručním ovládáním? Žádný problém.

Pro někoho překvapující nabídka od PŘEROST A ŠVORC AUTO je určena pro řidiče a řidičky s omezením pohyblivosti a tím...

Najdete na iDNES.cz