Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pražská teplárenská soustava slaví 20 let

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Pražská teplárenská soustava (PTS) zajišťuje již 20 let komfortní a spolehlivé dodávky tepla a teplé vody pro Prahu. Navíc za dodržení náročných technických a ekologických požadavků.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Pražská teplárenská soustava slaví 20 let | foto: Pražská teplárenská

Jak napáječ dorazil do Prahy

Tepelný napáječ z Mělníka překračuje dvakrát Vltavu a čtyřikrát železniční trať.

Tepelný napáječ z Mělníka překračuje dvakrát Vltavu a čtyřikrát železniční trať.

Základ Pražské teplárenské soustavy vznikl v říjnu 1995. Pro využití výhod kogenerace, tedy společné výroby tepla a elektřiny, byla po ekonomickém zhodnocení vybrána téměř 40 km vzdálená Elektrárna Mělník. Většinou nadzemně uložený 34,2 km dlouhý napáječ překonává po příhradových ocelových mostech dvakrát tok řeky Vltavy a čtyřikrát železniční trať. Napáječ je ukončen v třeboradické výtopně na severozápadě Prahy.

Pražská teplárenská soustava od severu na jih i východ

V dubnu roku 1995 do nového potrubí, spojujícího zdroje v Mělníce, Třeboradicích a Malešicích, začala proudit topná voda a více než 110 000 m3 se jí napouštělo 8 týdnů!

V říjnu 1995 došlo k zahájení dodávky mělnického tepla do soustavy centrálního zásobování teplem v severních oblastech pravobřežní části Prahy. Připojování pokračovalo na jih a po dvou týdnech novou teplárenskou síť obohatila také soustava malešické teplárny.

Hlavní snahou nové PTS bylo nahrazovat lokální neekonomické a neekologické tepelné zdroje výhodnějším dálkovým teplem z Mělníka. V počátečním období po uvedení napáječe do provozu se jednalo o oblasti Vinohrad a Strašnic a jedna z jeho prvních větví zbudovaná v letech 1995 až 1996 vedla z Malešic do ulic Soběslavská a Kouřimská, kde mohlo být vyřazeno 25 klasických kotelen. Podobně byly poslední lokální uhelné zdroje v Kobylisích a ve Vršovicích odstaveny v roce 1999.

Pražská teplárenská soustava dnes zasahuje od Letňan na severu Prahy po Modřany na jihu, do Horních Počernic na východě a od přelomu milénia do celé oblasti Jižního Města, kde bylo původních 33 plynových blokových kotelen přestavěno na moderní předávací stanice.

Dobytí levého břehu

Štola pod Vltavou přivedla teplo z Pražské teplárenské soustavy na levý břeh do...

Štola pod Vltavou přivedla teplo z Pražské teplárenské soustavy na levý břeh do oblasti dolních Holešovic.

Kogenerační teplo z Mělníka v Praze postupně nahradilo více než 200 lokálních kotelen a samozřejmě došlo i na ekologizaci a modernizaci samotného mělnického zdroje. V konkrétních číslech to znamená, že emise zdrojů PTS do roku 2004 poklesly u oxidů síry 14krát, u oxidu uhelnatého 9krát, u oxidů dusíku 7krát a u tuhých látek 250krát!

Své kvality a efektivitu na pravém vltavském břehu Pražská teplárenská soustava prokázala, a proto vznikla myšlenka přivést ji na druhý břeh Vltavy. Přechod přes Vltavu byl nakonec proveden z Libně do Holešovic hloubenou průchozí štolou. Hloubení štoly pod Vltavou poblíž Libeňského mostu začalo na podzim 2011 souběžně z obou břehů a ke spojení uprostřed koryta přibližně 25 m pode dnem došlo v březnu 2012.

Co vše je před námi

Přivedení horké vody z Pražské teplárenské soustavy vyžadovalo modernizaci...

Přivedení horké vody z Pražské teplárenské soustavy vyžadovalo modernizaci parovodního potrubí na horkovodní.

Díky přivedení PTS na levý břeh Vltavy bylo možné v dolních Holešovicích vyměnit staré a dosluhující parovody za moderní a efektivní dodávky tepla v horké vodě. V příštích letech povede napáječ dále podél Stromovky k Letné a odtud začne připojování horních Holešovic. Namísto dosavadního parního zdroje bude vybudován nový zdroj na horkou vodu, který bude sloužit pro vykrývání odběrových špiček.

Teplárenství v našem hlavním městě je svým významem nenahraditelné a jeho role bude bezpochyby růst. Významné v tomto směru je, že společnost Pražská teplárenská věnuje soustavnou pozornost nejen jeho rozvoji, ale i kvalitě dodávek tepla a dalších poskytovaných služeb při zajišťování tepelné pohody domácnostem i dalším odběratelům.

Kontakt:

Více informací naleznete na www.ptas.cz

Kontaktovat nás rovněž můžete na e-mailu: ptas@ptas.cz

Pražská teplárenská

Autor:

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Copy General používá špičkovou technologii GMC Inspire.
Copy General používá špičkovou technologii GMC Inspire

Společnost Copy General, jeden z nejvýznamnějších poskytovatelů digitálních tiskových a marketingových služeb ve střední a východní Evropě, využívá ve své...  celý článek

Vedoucí výroby Radek Pasz (na snímu vlevo) a Jan Sliž operátor ohraňovacího...
Ohraňovací lis na míru potřebám není ani pro osvědčené dodavatele standardní zakázkou

Koupí stroje od FORMETALU nic nekončí, naopak začíná. Spolupráce mezi společnostmi FORMETAL a BERNDORF CZ se začala psát v roce 2012.   celý článek

Studenti VŠO budou trénovat s reprezentanty klubu Florbal Chodov.
Studenti VŠO budou trénovat s reprezentanty klubu Florbal Chodov

Vysoká škola obchodní v Praze (VŠO) nabízí studentům hodiny florbalu. Trénovat budou s reprezentanty klubu Florbal Chodov.   celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.