Pražská aukční síň European Arts pořádá exkluzivní aukci výtvarného umění

Komerční sdělení   13:00aktualizováno  13:00
V letošní první podzimní aukci společnosti European Arts se bude dražit 314 položek výtvarného umění od baroka po současnost. Vyvolávací ceny souhrnem převyšují 33 000 000 Kč. V aukčním souboru jsou zastoupena významná výtvarná díla českých i světových autorů.

Otakar Coubine, Ležící akt | foto: European Arts

V aukci bude obraz Jaroslava Čermáka Slovenský bača se psem za 1, 7 milionu, Ležící akt Otakara Kubína za 1,5 milionu a pozoruhodné obrazy Otakara Nejedlého, Rudolfa Kremličky, Kamila Lhotáka nebo Zdeňka Sýkory (1,3 milionu Kč). Světové umění reprezentuje mimo jiné portrét Vergine in preghiera mistra italského baroka Quida Reniho s vyvolávací cenou 2,4 milionu.

Jaroslav Čermák, Slovenský bača se psem

Umění 19. století je v aukci zastoupeno raným obrazem Jaroslava Čermáka Slovenský bača se psem (73 x 53 cm) z roku 1854. Podle znalce Michaela Zachaře představuje obraz, namalovaný nejpravděpodobněji v Bruselu, „sběratelský unikát“. Dražba začne na ceně 1 700 000 korun.

Pozoruhodný je obraz jednoho z nejtypičtějších představitelů české salonní malby 2. pol. 19. století Beneše Knüpfera Žena a havran (51 x 101 cm) z roku 1900. Krásný obraz „obřadného, až divadelního účinu“ (Zachař) má vyvolávací cenu 460 000 korun.

Alois Kalvoda, Fantastická krajina

Mezi krajinářskými díly vyniká sugestivní Fantastická krajina Mařákova žáka Aloise Kalvody (116 x 103) z let 1900 – 1903, inspirovaná dramatickými scenériemi, jež malíř poznal na vojně v Bosně a Hercegovině. Jde o mimořádný objev, doplňující představu o vývoji Kalvodova díla. Dražba začne na ceně 380 000 korun.

Jeden z nejvýznamnějších krajinářů začátku 20. století, Otakar Nejedlý, je v aukci zastoupen obrazem Svatba na Cejlonu (110 x 120 cm) z let 1911 – 1913. Rozměrné plátno startuje na ceně 850 000 korun.

Otakar Nejedlý, Svatba na Cejlonu

V souboru moderního umění je mimo jiné výrazný obraz člena Skupiny 42 Františka Hudečka Přejezd v Dejvicích (29 x 47 cm) z roku 1947 s vyvolávací cenou 150 000 korun, plátno Rodina Jaroslava Krále z roku 1940 za 420 000 korun a mimořádný olej Kamila Lhotáka Mír (56,5 x 41,5 cm), kterým autor reagoval na obsazení Paříže fašisty. Jedna z mála Lhotákových reakcí na válku má vyvolávací cenu 260 000 korun.

Kamil Lhoták, Mír

Kamil Lhoták, Mír

Jaroslav Král, Rodina

Jaroslav Král, Rodina

V aukční nabídce je také jedno z pozdních zátiší Emila Filly, Zátiší s konvicí (38 x 46 cm) z roku 1948, jež pochází z majetku malíře Milana Albicha. Dražba začne na ceně 1 200 000 milionu korun.

Současné umění reprezentuje mimo jiné obraz Zdeňka Sýkory Skvrny (98 x 96 cm) z roku 1990. Plátno jde do aukce s cenou 1 300 000 korun.

Zdeněk Sýkora, Skvrny

Zdeněk Sýkora, Skvrny

Staré umění reprezentuje mimo jiné obraz mistra italského baroka Quida Reniho Vergine in preghiera (82 x 65 cm), opatřený posudky pěti zahraničních renomovaných znalců. Jeden z nich, Andrea Emiliani, řadí vzácný portrét rozjímající madony do doby po roce 1635. Jeho vyvolávací cena je 2 400 000 korun.

Aukce výtvarného umění European Arts

neděle 26. října od 14.00 v Prague Marriott Hotel

Předaukční výstava: v prostorách aukčního domu European Arts, Praha 1, Senovážné nám. 8, od 13. do 25. října 10.00 až 18.00, v neděli 26. října 10.00 až 13.00.

Další informace a obrazový materiál lze získat na adrese European Arts, Senovážné náměstí 8, 110 00 Praha 1, tel. 233 342 293, 233 343 194, nebo 602 468 308, e-mail: info@europeanarts.cz. Aukční katalog je na adrese www.europeanarts.cz.

Třetina Generace Z nespoří

Třetina Generace Z nespoří

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Sedm důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

7 důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

Netrapte se zbytečně. Hojení vám výrazně urychlí ActiMaris

Netrapte se zbytečně. Hojení vám výrazně urychlí ActiMaris.

Výstava Atlas od Daniela Hanzlíka vás pozve do tajuplného světa fyziky

Výstava Atlas od Daniela Hanzlíka vás pozve do tajuplného světa fyziky.

Brno ovládla výstava Kmeny 90. Jak se žilo v devadesátkách?

Miliardová sbírka současného umění vystavena v Hauch Gallery

Miliardová sbírka současného umění vystavena v Hauch Gallery.