Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Právní důsledky pádu na zledovatělém chodníku mohou zakládat desetitisícové nároky

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Zima bývá tradičně obdobím provázeným nestálým počasím. Sníh a led, který se průběžně objevuje a mizí, může z chodníku udělat kluziště a každý zimní měsíc dochází k desítkám případů úrazů v důsledku pádu.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Advokátní kancelář Matzner et al | foto: Advokátní kancelář Matzner et al

Jaké právní následky může takovéto zranění mít, jaké nároky může zraněný uplatnit a na kom se jich má domáhat, radí advokát Jiří Matzner z advokátní kanceláře MATZNER et al.

Za chodník zodpovídá většinou obec

Od novelizace zákona o pozemních komunikacích přijaté v roce 2009 zodpovídá za chodník a tedy i jeho údržbu jeho vlastník. Tím je v naprosté většině případů město nebo obec a je zároveň i tím, kdo v případech, že na chodníku dojde k úrazu, nese odpovědnost. Ne však každý pád automaticky znamená nárok zraněného na odškodnění. Zákon a soudní praxe říkají, že obec jako vlastník odpovídá za škody, jejichž příčinou byla závada ve schůdnosti chodníku. Za závadu je považována taková změna stavu chodníku, kterou nemůže chodec předvídat při pohybu přizpůsobenému stavebnímu, technickému a povětrnostnímu stavu a jejich důsledkům.

S nároky se obraťte na město, v případě jejich zamítnutí na soud

Mnoho lidí po pádu na chodníku žádný nárok neuplatňuje, často i proto, že neví, že takový nárok jim vznikl nebo neví kde a jak ho uplatnit. Na prvním místě je nutno se obracet přímo na město či obec, nejčastěji prostřednictvím odboru správy majetku, je li zřízen. Většina měst má pro podobné případy sjednáno pojištění z odpovědnosti. Případ je pak individuálně posuzován, a pokud je nároku ze strany města vyhověno, vyplatí z pojistného plnění nebo z vlastních zdrojů, jestliže pojistku uzavřenou nemá, patřičnou částku poškozenému. Logicky města hledají důvody, proč nárok zamítnout, neboť i v případě, že by měl být vyplácen z pojistného, by to pro město znamenalo vícenáklady, jelikož větší plnění z pojistky zvyšuje do budoucna výši pojistného. Dojde li k zamítnutí nároku, má poškozený právo se obrátit s civilní žalobou na obecný soud.

Bez důkazů je naděje na úspěch mizivá

Nárok jako takový se skládá z více složek. Poškozený se může domáhat úhrady bolestného, náhrady za ztrátu výdělku či příjmu, náhrady léčebných výdajů a v případě trvalých následků náhrady za ztížení společenského uplatnění. Úhrnná částka se potom pohybuje nejčastěji v řádech desetitisíců korun. Pro úspěch ve věci je však důležité předložit maximum důkazů ve prospěch daného nároku. Jednoznačně určit a popsat místo, kde k nehodě došlo, ideálně s předložením fotodokumentace v době nehody a uvedení přesného času. V případě, že nehoda měla svědky z řad kolemjdoucích, kteří například poškozenému pomáhali, vyplatí se vzít si na ně kontakt a požadovat jejich předvolání ke svědectví. 

Samozřejmostí je veškerá dokumentace od lékaře či policie, u náhrady ztráty výdělku potvrzení o jeho výši a u náhrady léčebných výloh účty rovněž dokládající v jaké výši vznikly. Pro přiznání nároku se posuzuje, zda byla závada na komunikaci nepředvídatelná, zda poškozený dostatečně přizpůsobil svou chůzi stavu chodníku, zda se nemohl závadě vyhnout ale například i to, zda měl vhodnou obuv. Pokud vše svědčí ve prospěch poškozeného, může se ještě obec odpovědnosti zprostit, pokud prokáže, že nebylo v jejích objektivních silách závadu odstranit či na ni vhodně upozornit. Neučiní li tak, nestojí nic v cestě přiznání nároku poškozenému.

Konzultujte s odborníky

Cesta k domožení se nároku bývá složitá, je proto dobré již od počátku konzultovat s odborníky zda a na co má poškozený vlastně právo a následně věc řešit tak, aby k nepřiznání nároku nedošlo jen vinou dílčího pochybení či neznalosti. V pražské advokátní kanceláři MATZNER et al je více než deset let standardem poskytovat klientům tu nejvyšší možnou odbornost při řešení jejich problémů. Profesionální tým advokátů v čele s JUDr. Jiřím Matznerem, Ph.D., LL.M., zaručí kvalitní servis a vyřízení nároků klientů. Zkušenosti má advokátní tým z oborů práva obchodního, občanského, trestního i autorského a zastupování klientů před soudy a správními orgány na základě práva českého, ale samozřejmě i práva EU. 

Více informací o advokátní kanceláři a jejích osobnostech naleznete na www.matzner.cz

Autor:

Nejčtenější

Dá se při zařizování interiéru spolehnout na jediného partnera?

Luxusní prémiová kuchyně a sestava skříní HANÁK FOTO: HANÁK NÁBYTEK

A kde ho najít? Vyhněte se stresu, ztrátě času i špatným rozhodnutím a najměte jednoho spolehlivého dodavatele. Obraťte...

Jak si poradit s podzimním úklidem zahrady?

Jak si poradit s podzimním úklidem zahrady?

Chcete mít zahradu před zimou uklizenou stejně dobře jako obývací pokoj v neděli odpoledne? Poradíme vám, jak si s tím...

Dáváte školákům kapesné? Odbornice radí, jak na to

Dáváte školákům kapesné? Odbornice radí, jak na to

Se začátkem školního roku vyvstává ve většině rodin se školáky otázka kapesného. Měly by děti dostávat svoje peníze,...

Sledujte Tipsport extraligu na TV Tipsport a získejte zdarma 150 Kč

Sledujte Tipsport extraligu na TV Tipsport a získejte zdarma 150 Kč

Tipsport extraliga se už zase blíží! 14 týmů, 52 kol, 364 zápasů v základní části a elektrizující bitvy v play off....

Rybářství Třeboň: Staráme se o klenoty v české krajině

Rybářství Třeboň: Staráme se o klenoty v české krajině

Na Třeboňsku je přibližně 500 rybníků, které tvoří geniálně důmyslný systém propojený desítkami kilometrů vodních...

Další z rubriky

Pro sběratele mincí: Masarykův dukát k 100. výročí Československa

Pro sběratele mincí: Masarykův dukát k 100. výročí Československa

Pokud jste se rozhodli sbírat mince, rozhodně byste to neměli vnímat jako způsob, kam ukládat své peníze. Sběratel a...

Změny v půjčkách na bydlení pro mladé. Co všechno je jinak?

Změny v půjčkách na bydlení pro mladé: Co všechno je jinak?

Mladí lidé mají spousty přání a snů. Mezi ty nejběžnější patří vlastní bydlení. Vždyť kdo by se nechtěl jednou...

Moderní catering je i o zážitcích

Moderní catering je i o zážitcích

Svatby, teambuildingy, firemní večírky, kongresy a konference, meetingy. Tam všude je zapotřebí dobrého jídla....

Najdete na iDNES.cz