Úterý 25. února 2020, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 25. února 2020 Liliana

Vodovodní přivaděč pod korytem Labe projde opravou

  7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Pitná voda pro zhruba 125 tisíc obyvatel Kladenska se dostává mimo riziko ohrožení. V nejbližších měsících bude totiž zahájena nutná oprava takzvané shybky pod řekou Labe v Obříství na Mělnicku. Umožní to nový dotační titul ministerstva zemědělství, ze kterého bude oprava z velké části financována.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Vodovodní přivaděč pod korytem Labe projde opravou | foto: Statutární město Kladno

Shybku, tedy vedení vodovodního přivaděče pod korytem řeky, tvoří dvě velká potrubí, přes které denně protéká asi 30 milionů litrů pitné vody z prameniště na Mělnicku. „Shybka je, upřímně řečeno, naší noční můrou. Tato shybka je dvouramenná, přičemž jedno rameno je již nefunkční a to druhé je ve velmi špatném technickém stavu. Na tomto přivaděči ale závisí dodávka pitné vody pro desítky tisíc lidí. Pokud by zde opravdu nastala havárie, dojde k situaci, kterou neumíme vyřešit,“ popsal tuto vážnou situaci Josef Živnůstek, ředitel společnosti Vodárny Kladno - Mělník a.s. (VKM), která je vlastníkem vodohospodářské infrastruktury v severní části Středočeského kraje.

VKM je zakládajícím členem nově vzniklé Asociace vlastníků páteřní vodárenské infrastruktury. Asociaci tvoří česká města a obce a jejich spolky a společnosti a jejím cílem je pomoc ministerstvu zemědělství nejen v komunikaci s jedním partnerem, ale zejména prosazení odborného názoru vodohospodářů v politické debatě o ochraně obyvatelstva před dopady klimatických změn.

Jedním z prvních výstupů této debaty je zmíněný nový dotační program, zaměřený na velké projekty rekonstrukcí vodovodních přivaděčů a propojování vodárenských soustav, což je v souladu s vládní Koncepcí ochrany před následky sucha pro území ČR. Propojení vodovodních soustav totiž umožňuje v suchých obdobích distribuovat pitnou vodu do míst, kde jí je momentální nedostatek.

Stát se tak přihlásil k odpovědnosti za zajišťování pitné vody v kritických obdobích. „Stát velmi dobře pochopil svoji roli. Vodárenské společnosti nejsou samy schopny vyřešit dálkovody. Jsou schopny řešit vodovody ve městech a obcích, ale na přivaděčích se opravdu musí podílet stát,“ jednoznačně potvrdil Josef Živnůstek.

To, že se VKM stala zakládajícím členem asociace, svědčí o prozíravosti zástupců komunální sféry v jejím vedení. Ještě před několika měsíci se nezdálo být možné, aby v této zásadní problematice zazněla společná řeč státu, obcí a vodárenských společností – už proto, že každá ze jmenovaných institucí přistupuje k záležitosti z jiného úhlu. Přesto VKM dostala v této věci rychle zelenou a dnes je oprava shybky v Obříství mezi prvními sedmi projekty z celé ČR, které na státní podporu dosáhnou.

„Vypořádání se s následky dlouhodobého sucha rozhodně není možné bez celého komplexu opatření. Důležité jsou nejen zelené projekty na zadržení vody v krajině a obnovu její přirozené retenční schopnosti, ale i takovéto velké stavby, které pomáhají svým vlastním, technickým způsobem,“ vysvětlil kladenský primátor Dan Jiránek důvody, které samosprávy vedly ke vstupu vodárenské firmy do asociace.

  • Nejčtenější

Peníze na bydlení předem? Ať vám už nikdo vaši nemovitost nevyfoukne

Věděli jste, že si můžete zajistit peníze až dva roky předtím, než se vůbec pustíte do hledání nebo do stavby vysněného...

Liga mistrů: Další show Reds? Vsaďte si a získejte 150 Kč zdarma!

Kolotoč fotbalových zápasů nejprestižnější klubové soutěže světa se opět roztáčí. Liga mistrů má na programu...

Následná péče o dlouhodobě nemocné v Humpolci a Ledči nad Sázavou

Se vzrůstajícím počtem seniorů vyvstává i otázka zdravotní a sociální péče o ně. Nedostatek následné lůžkové péče a...

Švestka nebo borůvky? Zahrada na jaře přeje výsadbě stromů i květin

Práce na zahradě na jaře je po zimě velmi náročná. Sluneční paprsky už probouzejí přírodu i milovníky zahradničení a je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Moderní fasáda domu: tradiční materiály v současném pojetí

Obklady z přírodních materiálů mají v moderní architektuře své neopomenutelné místo. Luxusní vzhled, poutavé struktury...

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

  • Další z rubriky

Vodovodní přivaděč pod korytem Labe projde opravou

Pitná voda pro zhruba 125 tisíc obyvatel Kladenska se dostává mimo riziko ohrožení. V nejbližších měsících bude totiž...

Třídíme na sněhu už 3. sezónu – nově do plastových košů z recyklátu

Třídění odpadů se stalo pro většinu obyvatel ČR samozřejmostí. A protože ohleduplnost k přírodě je jim stále bližší,...

Pražská energetika získala již potřetí cenu Superbrands

Pražská energetika potřetí obhájila titul Czech Business Superbrands. Stala se tak i v roce 2020 jednou z...

Vydejte se i vy směrem do Lorenc Logistic

Začátek roku bývá jako tradičně obdobím předsevzetí a velkých plánů. Snahou poučit se a dělat lepší – rozumnější...

Najdete na iDNES.cz