Víte, co je přepěťová ochrana a jak ochrání váš dům?

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Blesku se nelze vyhnout. Můžete se jen postarat, aby jeho návštěva zanechala na vaší stavbě co možná nejmenší následky. Hromosvod sice ochrání dům jako takový, ale na ochranu elektrických zařízení nestačí.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Víte, co je přepěťová ochrana a jak ochrání váš dům? | foto: ČTK

Blesk také může udeřit do vzdáleného elektrického vedení a přepěťový impuls může poškodit elektronická zařízená v oblasti několika kilometrů.

Právě k tomu slouží přepěťová ochrana. Cílem její instalace je zajistit zvýšení bezpečnosti celého systému. Zní to samozřejmě, ale v praxi to znamená, že je třeba dbát na pořízení velmi kvalitních komponent, které jsou vzájemně kompatibilní a spolupracují tak, že každá při ochraně před bleskem plní svou část úlohy. 

Budete-li se chtít účinně bránit, vsaďte na ověřený, třístupňový koncept přepěťové ochrany. Svodiče přepětí, typu 1 jsou určeny pro hrubou ochranu, jedno až čtyřpólové svodiče přepětí typu 2 zajišťují střední ochranu a svodiče přepětí typu 3 chrání konkrétní přístroje v nejbližším okolí instalované ochrany.

Víte, co je přepěťová ochrana a jak ochrání váš dům?

Svodiče bleskových proudů Typ 1

Tento svodič T1, kterému se lidově říká bleskojistka, je určen pro prvotní ochranu, je tedy v první linii a musí být schopen zlikvidovat přepěťový impuls způsobený úderem blesku. Ochrana se umístí co nejblíže vstupu vedení do objektu. T1 sníží přepěťovou hladinu na 4 kV nebo méně, a toto přepětí již zvládne ustát pevná elektroinstalace. 

Svodiče přepětí typu 2 a 3

Obvykle se používají svodiče přepětí na bázi varistorů. U varistorových svodičů je stěžejní vlastnost rychlost působení. Proto musí být zajištěna energetická koordinace mezi jednotlivými typy ochran, aby svodiče typu 2 a 3 nebyly vystaveny nebezpečí poškození bleskem.

Víte, co je přepěťová ochrana a jak ochrání váš dům?

Svodičem T2 se sníží přepěťová hladina na 2,5 kV nebo méně. Na tuto hodnotu je už dimenzována většina spotřebičů, proto jim již nebezpečí nehrozí.

Poslední typ svodiče T3 zajišťuje ochranu velice choulostivých spotřebičů. Tato citlivá ochrana zaručuje, že přepěťová hladina nepřesáhne 1,5 kV. Reaguje totiž na přepětí ze všech tří stupňů nejrychleji.

Je možné také pořídit kombinované svodiče, které vykonávají funkci svodičů napětí typu 1 a 2. Pokud vybíráte kombinovanou ochranu, porovnejte parametry výrobku s požadavky norem, jestli odpovídají požadavkům pro svodiče typu 1 i 2.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vědci zjistili, kdy je nejlepší čas pro pauzu na kafe

Vědci zjistili, kdy je nejlepší čas pro pauzu na kafe

Také si dáváte první kafe v práci hned po ránu? Tak si běžte k nadřízeným pro pochvalu. Vědci právě prokázali, že jste...

Zajímá vás, jak vzniká moderní dřevostavba? Budete překvapeni

Zajímá vás, jak vzniká moderní dřevostavba? Budete překvapeni

Pokud se zajímáte o dřevostavby, možná vás bude zajímat, jak vlastně moderní dřevostavba vzniká, a pokud si ji...

Češi se možná konečně dočkají povinné pauzy na kafe

Češi se možná konečně dočkají povinné pauzy na kafe

Krátké a pravidelné pauzy na kafe jsou v mnoha zemích samozřejmostí. Jako třeba „fika“. Švédská pauza na kafe, která je...

Jak pronajmout byt bez starostí? Záda vám kryje služba StálýNájem.cz

Jak pronajmout byt bez starostí? Záda vám kryje služba StálýNájem.cz

Potíže s neplatiči nájemného a jejich časté střídání v bytě, devastace nemovitosti a s tím související finanční ztráty...

Bydlení ve Vochově - venkovský klid a Plzeň na dosah

Bydlení ve Vochově   - venkovský klid a Plzeň na dosah

Plzeň jako čtvrté největší město republiky přináší spoustu pracovních příležitostí a patří k sídlům, která nabízejí...

Další z rubriky

Stovky žen vyrazí v červnu na golfová hřiště. Přidáte se?

Stovky žen vyrazí v červnu na golfová hřiště. Přidáte se?

Přes třicet golfových resortů a klubů po celé České republice se přihlásilo k tradiční akci Women’s Golf Day, která se...

Zahrajte si při třídění odpadu v Příbrami unikátní hru o ceny

Zahrajte si při třídění odpadu v Příbrami unikátní hru o ceny

Chystáte se během června třídit odpady do barevných kontejnerů v Příbrami? Pak můžete v unikátní hře Hledání Kontíků...

Tatiana Vilhelmová v Mělníku přiblíží život Boženy Němcové

Tatiana Vilhelmová v Mělníku přiblíží život Boženy Němcové

Martýrium jednoho srdce a dvou osudů pro tři herce. Tak by se dala popsat divadelní hra Neumím jinak než láskou, která...

Najdete na iDNES.cz