Víte, co je přepěťová ochrana a jak ochrání váš dům?

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Blesku se nelze vyhnout. Můžete se jen postarat, aby jeho návštěva zanechala na vaší stavbě co možná nejmenší následky. Hromosvod sice ochrání dům jako takový, ale na ochranu elektrických zařízení nestačí.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Víte, co je přepěťová ochrana a jak ochrání váš dům? | foto: ČTK

Blesk také může udeřit do vzdáleného elektrického vedení a přepěťový impuls může poškodit elektronická zařízená v oblasti několika kilometrů.

Právě k tomu slouží přepěťová ochrana. Cílem její instalace je zajistit zvýšení bezpečnosti celého systému. Zní to samozřejmě, ale v praxi to znamená, že je třeba dbát na pořízení velmi kvalitních komponent, které jsou vzájemně kompatibilní a spolupracují tak, že každá při ochraně před bleskem plní svou část úlohy. 

Budete-li se chtít účinně bránit, vsaďte na ověřený, třístupňový koncept přepěťové ochrany. Svodiče přepětí, typu 1 jsou určeny pro hrubou ochranu, jedno až čtyřpólové svodiče přepětí typu 2 zajišťují střední ochranu a svodiče přepětí typu 3 chrání konkrétní přístroje v nejbližším okolí instalované ochrany.

Víte, co je přepěťová ochrana a jak ochrání váš dům?

Svodiče bleskových proudů Typ 1

Tento svodič T1, kterému se lidově říká bleskojistka, je určen pro prvotní ochranu, je tedy v první linii a musí být schopen zlikvidovat přepěťový impuls způsobený úderem blesku. Ochrana se umístí co nejblíže vstupu vedení do objektu. T1 sníží přepěťovou hladinu na 4 kV nebo méně, a toto přepětí již zvládne ustát pevná elektroinstalace. 

Svodiče přepětí typu 2 a 3

Obvykle se používají svodiče přepětí na bázi varistorů. U varistorových svodičů je stěžejní vlastnost rychlost působení. Proto musí být zajištěna energetická koordinace mezi jednotlivými typy ochran, aby svodiče typu 2 a 3 nebyly vystaveny nebezpečí poškození bleskem.

Víte, co je přepěťová ochrana a jak ochrání váš dům?

Svodičem T2 se sníží přepěťová hladina na 2,5 kV nebo méně. Na tuto hodnotu je už dimenzována většina spotřebičů, proto jim již nebezpečí nehrozí.

Poslední typ svodiče T3 zajišťuje ochranu velice choulostivých spotřebičů. Tato citlivá ochrana zaručuje, že přepěťová hladina nepřesáhne 1,5 kV. Reaguje totiž na přepětí ze všech tří stupňů nejrychleji.

Je možné také pořídit kombinované svodiče, které vykonávají funkci svodičů napětí typu 1 a 2. Pokud vybíráte kombinovanou ochranu, porovnejte parametry výrobku s požadavky norem, jestli odpovídají požadavkům pro svodiče typu 1 i 2.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tři ženy úspěšně zhubly. Jak ale vypadají o půl roku později?

Ke konci projektu se účastnice sešly při závěrečném společném focení. Zleva...

Díky programu Cambridge Weight Plan změnily tři ženy životní styl a odměnou jim bylo, že po pár měsících oblékly menší...

Začalo Australian Open. Bookmakeři a sázkaři se shodují na favoritech

Začalo Australian Open. Bookmakeři a sázkaři se shodují na favoritech

Mezi hlavní vrcholy sázkařské sezóny budou patřit v roce 2019 tenisové grandslamy. Prvním z nich, který tradičně začíná...

Moderní inkousty nahrazují klasické chodbové tiskárny

Moderní inkousty nahrazují klasické chodbové tiskárny.

Uvažujete o koupi nové flotily tiskáren a nevíte si rady při výběru? Inkoustová technologie HP PageWide je něco jako...

Udělejte něco pro sebe, pořiďte si infrasaunu

Infrasauna Rowen pro 4 osoby nabízí saunování pro celou rodinu. Má 11...

Ta je skvělá nejen pro parádní relaxaci v teple, což přijde v zimních měsících opravdu vhod, ale pečuje i o zdraví. A...

Obchodování online – vysoké zisky a vysoká rizika, Díl 1.

trading

Uživatelé tradingových platforem mají k dispozici nástroje profesionálních obchodníků s akciemi, ale podceňují často...

Další z rubriky

Český červený kříž pomáhá už sto let

Dům péče ČČK Mladá Boleslav

Český červený kříž oslaví v únoru 100 let od svého vzniku, tehdy se ovšem jmenoval Československý červený kříž. Pomáhá...

Elegance italských příbytků je nyní dostupná i v Česku!

Showroom IWD Italia, Bolzanova 5, Praha

V březnu tohoto roku vstoupil na český trh italský designér Cristiano Castaldi se svojí značkou IDW Italia. Designérská...

V koupelně začínáte a končíte svůj den. Proto je potřeba o ní pečovat

Jana Vocetková

Ke každému klientovi přistupuje jako k jedinečné osobnosti, která má své představy a své potřeby. Na tom je založena...

Najdete na iDNES.cz