Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 8. prosince 2021 Květoslava

V Praze mohou být za pár let poloviční ceny bytů

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Se stejnými náklady, jaké mají dnes developeři v Praze, prodává v zahraničí byty za polovinu. Přesto na nich stále vydělává. Mezinárodní developerská skupina Urban Developers and Investors s kořeny v Česku dnes již více než 80 procent svých aktivit směřuje do zahraničí.

| foto: BD - TECHNIK s.r.o.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

„Podnikání je tam sice náročnější, ziskovost výrazně menší, ale prostředí je transparentní a otevřené, a to nám vyhovuje,“ říká ředitelka strategie UDI Group Marcela Fialková. V Česku, a především pak v Praze, podle ní míra lobbismu a klientelismu dospěla do fáze, kdy podle zákona téměř nemáte šanci nic postavit.

Čím to je, že jsou ceny bytů v zahraničí o tolik nižší než v Praze?

Víc se tam staví. Tak jednoduché to je. Zatímco v Praze loni úřady povolily do výstavby 3200 bytů v bytových domech, a to je samozřejmě zcela nedostatečné, ve Varšavě to je mnohonásobně více. Je to otevřený trh, kde nemusíte vědět, kdo sedí na radnici. Prostě koupíte pozemek, v souladu s územním plánem připravíte projekt a můžete se spolehnout, že ho ve lhůtách úřady projednají a povolí. Máme zkušenost s naší stavbou, kde jsme 20. listopadu podali žádost o stavební povolení a 31. prosince jsme ji obdrželi. Na první etapu projektu o 1000 bytech jsme tak na povolení v rámci jednostupňového řízení čekali 6 týdnů. V Praze by to trvalo šest let, a to ještě v lepším případě.

V Polsku prodává developer byty za poloviční ceny oproti pražským developerům....

V Polsku prodává developer byty za poloviční ceny oproti pražským developerům. Konkurence na trhu je tam prostě neumožní prodávat dráž

Mezinárodní developerská skupina UDI Group

Aktuálně rozvíjí 16 projektů ve čtyřech evropských zemích, které v následujících pěti letech budou mít výnos přesahující 37 miliard korun.

PŘÍKLAD AKTUÁLNÍCH ZAJÍMAVÝCH PROJEKTŮ DUGA

Největší projekt skupiny v srbském Bělehradě počítá s 3 000 byty, 80 tisíci metrů čtverečních kanceláří a obchodů.

LAVIZA A PARK SIDE

Projekty v centru Budapešti s ohledem na změnu poptávky po koronaviru skupina přepracovala a kromě 27 tisíc metrů čtverečních kanceláří zde vybuduje také 550 bytů.

CLASSIC URSUS

Největší polský projekt na varšavském brownfieldu po továrně na traktory Ursus, skupina zde staví 960 bytů.

ČESKÁ REPUBLIKA

V ČR skupina připravuje kombinaci kanceláří a bydlení na Smíchově, nájemní byty na Žižkově a bydlení doplní také obchodní centrum na Lužinách. Kromě toho skupina staví dva velké logistické areály na D1 a D5.

A to je to, co způsobuje vysoké ceny v Praze?

V Praze je v přípravném procesu podle některých analýz 150 tisíc bytů. Jsou samozřejmě v různé fázi přípravy, ale přímo v projednání jich ty roky na povolení čekají desetitisíce. Ty byty samozřejmě na trhu chybí. Pokud máte na celou Prahu 3200 nových bytů ročně, tak se v tak velkém městě vždy najde 3200 lidí, kteří jsou schopni dát za byt 10 milionů korun. Dokud na tom trhu nebude 20 tisíc bytů ročně, tak ty ceny neklesnou. Na druhou stranu není jiný důvod, než právě a jen ten nedostatek bytů na trhu, aby tady bydlení stálo o polovinu víc než ve Varšavě. Takže pokud nový stavební zákon zafunguje a skutečně se budou byty na trh dostávat do roka, pak by za pár let ty pražské ceny klesnout měly.

Vy jste spolupracovala na novém stavebním zákoně. Věříte, že zůstane v současném znění?

Opozice hlásá, že po volbách ten zákon změní. Ale myslím, že to jsou spíš předvolební hesla. Já jsem navíc přesvědčená, že státní správa má být zcela oddělená od samosprávy. O vašem stavebním záměru by neměl rozhodovat představitel obce, ale státu, který má zcela nezávislé postavení a kterého starosta nemůže ovlivnit. To, zda zákon skutečně bude fungovat, ale podle mě nutně nesouvisí jen s jeho obsahem, ale hlavně s jeho naplněním.

Jak to myslíte?

Máme zkušenost z Plzeňska, kde jsme i při současném příšerném stavebním zákoně dokázali za rok získat stavební povolení na průmyslový areál o 135 tisících m2 ploch. A to uznejte, opravdu není moc sexy stavba, proti ní je obvykle odpor. Stavební úřad měl sice přísné požadavky, ale pokud jsme je plnili, také on dodržoval lhůty. Takže jde to, když úředník dodržuje zákon a lhůty, a hlavně když chce. Problém je, že ten většinou nechce. Na tom, jak začne fungovat nejvyšší stavební úřad, hodně záleží. Nesmí ho řídit jen nějaký úředník z ministerstva, ale člověk, který má také zkušenosti z praxe a byznysový drive.

Státu a městům nabízí UDI Group výstavbu dostupného bydlení za bezkonkurenční...

Státu a městům nabízí UDI Group výstavbu dostupného bydlení za bezkonkurenční ceny

Takže ceny sníží jen masivnější výstavba? Nebo by měl byty stavět i stát a obce?

Jen to proboha ne. Stát ani obce většinou neumí stavět. To už jsme viděli na mnoha příkladech, naposledy na Černém Mostě, kdy se Praha dostala se stavebními náklady projektu dokonce nad tehdy běžnou tržní prodejní cenu, a nakonec ten projekt musela odpískat. Stavět dostupné byty je umění svého druhu. Musíte mít know-how, jak navrhnout dispozice bytů, aby fungovaly a zároveň abyste efektivně vytěžil tu hmotu objektu, kterou máte k dispozici. Dnes stojí každý m2 bytu v Praze v průměru 125 tisíc korun. Za tři m2 bytu, které nezkušenému architektovi vyjdou navíc třeba v předsíni, si můžete koupit auto. Dnes je proto obrovský tlak v komerční sféře na to navrhovat ty dispozice efektivně. To ale ani zdaleka neumí každý architekt. Musíte v tom mít praxi, a to většina těch architektů, kteří pracují pro veřejnou správu, prostě nemá. Mají to architekti, kteří pracují pro developery.

Takže by i ty dostupné byty měli stavět developeři? A budou to chtít?

Stát už prezentoval, že chce budovat dostupné bydlení formou PPP projektů. Je dobře, že si uvědomil, že to nemůže dělat sám, ale ve spolupráci se soukromým sektorem. Měl by vytvořit hlavně metodiku a tu dát do rukou obcím, aby uměly vysoutěžit dodavatele. A to nemusí být developer. Stát by měl totiž hlavně vysoutěžit nějaké prověřené dostupné projekty bytových domů. Jejich podrobnou projektovou dokumentaci by pak obcím nabídl a obce by si vybraly dům, projektant by ho jen zasadil do konkrétního pozemku a obec by již mohla soutěžit jen stavební firmu. To by teprve přineslo konkurenci a výstavbu za zajímavé ceny. V regionech by se mohly zapojit místní stavební firmy.

Prý dokážete stavět byty za 40 tisíc korun za metr čtvereční. Opravdu to jde?

V Polsku nebo Srbsku Urban Developers and Investors staví a prodává byty za ceny kolem 55 000 Kč/m2. Přitom náklady tam jsou obdobné jako v Praze, kde se byty prodávají za 125 tisíc korun za metr. V té prodejní ceně v Polsku máme samozřejmě i pozemek, ale také zhruba 20procentní marži, což je v zahraničí obvyklé. Tam nemají developeři marže, jako je dnes běžné tady v Česku. Byt 2+kk třeba v Srbsku nabízíme za tři miliony korun, a v Praze se obdobný prodává za osm milionů korun. Ten rozdíl nezpůsobili developeři, ale byrokracie, chaos a nevymahatelnost práva.

A jak je to s tou cenou 40 tisíc za metr?

Nabídli jsme před rokem Praze a státu řešení, které by mohlo být rychlou cestou k dostupným bytům. Před rokem jsme dali tu nabídku za 40 tisíc, při dnešních cenách stavebních materiálů by to ale bylo už spíše řekněme 45 000 Kč/m2. Za těchto podmínek bychom stavěli na státních nebo městských pozemcích, a to na těch, kde to územní plán umožňuje. Je to jedna z našich aktivit, kterými bychom chtěli přispět ke kultivaci prostředí v České republice. Rozdíly ve fungování státní správy v Česku a v zahraničí jsou totiž šokující. Chceme také otevřít nové téma, o kterém se zatím moc nemluví, a to, kde končí volnost v rozhodování úřadu a kde začíná poškozování práv investora.

Více informací najdete na www.urban-developers.com/cs.

V Srbsku je sice nižní kupní síla, ale jako standard se na trhu prodávají byty,...

V Srbsku je sice nižní kupní síla, ale jako standard se na trhu prodávají byty, které jsou u nás považovány za prémiové

Marcela Fialková pracovala více než patnáct let v celostátních médiích jako vládní, politická a ekonomická reportérka. Následně se zhruba stejnou dobu věnuje hlavně PR a managementu. Vyzkoušela si budování vlastní PR značky i práci ve státní správě, kde zastávala pozici poradkyně ministryně pro místní rozvoj. V současnosti je ředitelkou pro strategii a komunikaci v mezinárodní developerské skupině Urban Developers and Investors.

  • Nejčtenější

Porazte inflaci a investujte do zajištěných úvěrů

Komerční sdělení V poslední době se všude dozvídáme, že inflace prudce roste a požírá naše úspory. Jak inflaci porazit a jak si...

Triko, na kterém není vidět pot, letos na Vánoce potěší tisíce lidí

Komerční sdělení Světový unikát mezi oděvy má na svědomí trojice kamarádů z Chrudimi. Začali vyrábět trička, na kterých není vidět pot,...

Štědrý večer „dětí ulice“

Komerční sdělení 26 let se Projekt Šance snaží pomáhat „dětem ulice“ – jsou to mladí lidé, kteří po ukončení pobytu v dětském domově...

Rychlé nabíjení, výdrž, výkon a skvělá cena. To je Xiaomi 11 Lite 5G NE

Komerční sdělení Zatím nejlehčí a nejtenčí 5G telefon od Xiaomi na svou třídu vyniká velmi výkonným chipsetem Qualcomm Snapdragon 778 a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Liga mistrů: Stopka pro Atlético? Další show Hallera? Sázejte!

Komerční sdělení Nejprestižnější klubová soutěž starého kontinentu má na programu závěrečné zápasy ve skupině. V řadě případů už je o...

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

  • Další z rubriky

Odpíráte si kvůli nutným výdajům své radosti? Zkuste to jinak

Komerční sdělení Nový notebook, nebo nové smartwatchky? Anebo raději šetřit peníze na vánoční dárky? V životě každého z nás jsou...

Jak si vybrat půjčku na ruku? Jaká specifika má půjčka v hotovosti?

Komerční sdělení Půjčka na ruku je dobrou volbou pro toho, kdo potřebuje hotovost. Jaké má výhody a jaká jsou její specifika? Podívejte...

Získej náskok před startem – studuj na ŠAVŠ

Komerční sdělení ŠKODA AUTO Vysoká škola byla založena největším a nejdynamičtěji se rozvíjejícím výrobcem automobilů v České republice,...

Na studium cizího jazyka není nikdy pozdě

Komerční sdělení Angličtina na nás vyskakuje na každém rohu. Ať už v názvech obchodů či produktů, ale čím dál více proniká i do naší...

Žilková: Byla jsem těhotná s Menzelem, potrat byl pro mě rozvodem s Bohem

Veronika Žilková překvapila informací o tom, že kdysi čekala dítě s Jiřím Menzelem. O nevěře manžela, vztahu s...

Moje tetování nad rozkrokem vyznívá vulgárně, stěžovala si paní

Nebylo tak úplně promyšleno, kvůli přemíře alkoholu vlastně nebylo ani zamýšleno. Tetování vyznívá explicitně sexuálně,...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...

Měli jsme zůstat točit v Sydney, říká Chris Hemsworth o práci v Praze

Australský herec Chris Hemsworth (38) v Praze natáčí pokračování akčního filmu Vyproštěn. V české metropoli by měl štáb...

Syna jsem viděl, když mu byly tři. Pak až v jeho padesáti, říká Ladislav Frej

Premium „Po představení neusnu. Je půl třetí ráno, sedím v kuchyni, chroustám piškoty bez lepku, piju mlíko a mudruju, co jsem...