Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 26. ledna 2022 Zora

Stát nikdy dostupné byty nepostaví, neumí to

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Tak drahé nové bydlení, na jaké jsme si v posledních letech zvykli v Praze, tu nemusí zůstat, říká ředitelka strategie mezinárodního developera UDI Group Marcela Fialková. Stačí se podívat do zahraničí, kde trh s bydlením funguje normálně a staví se tolik bytů, aby to uspokojilo většinu poptávky.

Marcela Fialková | foto: Hynek Gloss

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Jaké ceny bydlení jsou tedy v metropolích okolních zemí?

Například ve Varšavě nebo Budapešti prodáváme nové byty oproti cenám pražských developerů za zhruba poloviční ceny. Přitom máme v podstatě totožné náklady. Pozemky jsou v cizině levnější, ale stavební náklady zase vyšší. Do cen bytů také dopadá růst stavebních materiálů, který je stejný v celé Evropě.

Čím to je?

V metropolích, jako je Varšava nebo Budapešť, se daleko víc staví. U nás jsou počty bytů, které úřady povolují, velmi nízké. V kombinaci s vysokými úsporami obyvatel a zatím stále ještě levnými úvěry je to samozřejmě smrtící. Výsledkem je, že na nové bydlení v Praze nedosáhne nejen střední třída, ale dokonce už ani vyšší střední třída. Běžné 2+kk dnes v Praze stojí sedm a někdy i víc milionů korun.

Pomohla by obecní výstavba?

Obce, ale třeba i stát by měly začít dostupnost bydlení řešit. Samy by ovšem neměly stavět. To ať nechají na soukromém sektoru. Je skvělé, že si to stát uvědomil a přišel s návrhem PPP projektu v oblasti dostupného bydlení. Stát a obce mají pozemky a developeři umějí stavět, teď to jen dát dohromady a zbavit to byrokratického balastu, který dnes spolupráci soukromého a veřejného sektoru v podstatě znemožňuje. UDI Group nabídla státu a obcím, že postaví na jejich pozemcích bytové domy v cenách kolem 45 tisíc korun za m², což je dnes třetina běžné tržní ceny. Spolupráce ale vždy ztroskotá na příšerné byrokratické složitosti, která to na straně veřejného sektoru provází. Je to škoda. Obce byty pro potřebné profese, jako jsou učitelé, sestry či hasiči, potřebují.

V Polsku prodává developer byty za poloviční ceny oproti pražským developerům....

V Polsku prodává developer byty za poloviční ceny oproti pražským developerům. Konkurence na trhu je tam prostě neumožní prodávat dráž

A je reálné, aby takto stát stlačil astronomické ceny bydlení v Česku?

Je to jen jedna z cest, jak by se obce mohly dostat k bytům, které by mohly pronajímat za rozumné peníze. Podobně může přispět družstevní výstavba. Ale skutečné řešení krize dostupného bydlení to není. Tady pomůže jen masová výstavba a tu mohou dělat jen soukromí investoři. Ti mají desítky tisíc bytů, které čekají roky v povolovacím procesu. Kdyby se dostaly na trh ne za deset ani ne za pět let, ale za rok, jak slibuje nový stavební zákon, přineslo by to časem pokles cen na trhu. Ty jsou vysoké jen kvůli tomu, že je zde vyšší poptávka než nabídka. ČNB se nyní snaží regulovat poptávku, problém ale je hlavně na straně nabídky. Když loni úřady v Praze povolily do výstavby jen 3200 nových bytů, je to zcela nedostatečné. Poptávku v takovém případě můžete regulovat, jak chcete, a řešení v podobě poklesu cen nedosáhnete.

Strany budoucí koalice už deklarovaly, že chtějí jako první z věcí předělat nový stavební zákon a posunout jeho účinnost. Bude výsledkem lepší zákon?

To si nemyslím. Spíše se můžeme modlit, aby vůbec nějaký zákon byl, pokud otevřou tuhle „Pandořinu skříňku“. Stavební zákon se rodil velmi těžce a už tak byl výsledkem mnoha kompromisů. Ale byl takový, že my, kteří s ním v praxi pracujeme, jsme věřili ve skutečné zlepšení a zrychlení povolování. Nyní tedy hrozí, že do něj začnou politici sahat,každý si do něj začne zase prosazovat jen ty své partikulární zájmy bez ohledu na celek. A odsunutí účinnosti? Není důvod. Zákon má nabýt plné účinnosti v polovině roku 2023 a tím, že politici chtějí odklad, už vlastně říkají, že předělávání zákona bude náročné a bude trvat dlouho. František Korbel, spoluautor zákona, říká, že odklad zákona často znamená jeho smrt, a já tady jeho obavu bohužel sdílím.

Vy jste v souvislosti se stavebním zákonem byla poradkyní ministryně pro místní rozvoj, máte nějaký odhad, o jaké zdržení by mohlo jít?

Vzhledem k tomu, že nejde jen o samotný stavební zákon, ale řadu dalších norem, třeba změnový zákon, které by se musely předělat, samo ministerstvo odhaduje takový proces na dva až čtyři roky. A protože koalici jde především o to, aby stavební úřady zůstaly na obcích a možná i na krajích, je možné, že to celé skončí jen kosmetickými změnami současného zákona. Zavede se digitalizace, ale procesy a „razítka“ zůstanou. A o tom, co se stane, když úředníci nebudou stíhat stejně jako dnes, už nikdo nemluví. Na rovinu by se mělo říct, že stavební úřady jsou na „hraně“. Nemají lidi a ti, co tam jsou, mají velmi často předdůchodový věk. Obce si s tím doteď neporadily a neporadí. Tomu měl právě pomoci ten nový úřad. O tom ale také nikdo nemluví. Já to považuji za určitý projev maloměšťáctví, kdy politici nejsou ochotni dohlédnout za svůj „úhor“. Dnes je prostě starosta, který má stavební úřad, „pan starosta“ a nechce o to přijít, i když čistě podle zákona nemá mít na rozhodování úřadu vůbec vliv. Jak to v praxi funguje, také všichni z oboru víme. A to je to, o co tady jde.

Proč už tedy investoři dávno nebijí na poplach?

I to je patrně součást té naší kultury, kdy si každý myslí, že nejlepší je se nějak domluvit za zavřenými dveřmi, ne vést otevřenou debatu. Ta se totiž musí vést i přes média. Je to škoda. Podle mě tohle není dobrá strategie, ale dobře ji znám z pražského developmentu. Nikdo tu otevřeně nemluví o tom, jak moc tu právní prostředí dostává na frak. Pak se ale i místní investoři stávají součástí a spolutvůrci tohoto subsystému známostí, protislužeb a intrik. A tohle je důvod, proč naše skupina přesouvá stále víc aktivit do zahraničí. Ano, i to nám dává svobodu říkat věci tak, jak jsou. Někteří nám mají za zlé, že v médiích popisujeme naši praxi v zahraničí, kde na srovnatelných trzích prodáváme byty za poloviční ceny oproti developerům Praze. Čím to je? Jen prostě nemáme takové marže a nečekáme tam na povolení roky. Například v Polsku nemusíme hrát s politiky žádné hry. Když plníme to, co stanovují předpisy, dostaneme stavební povolení v řádu týdnů, nejdéle měsíců, ne let jako v Praze. A jednoznačný a jednoduchý stavební zákon je jen jedním z dílků té skládačky, proč to ve Varšavě, Budapešti nebo v Bělohradě jde, a v Praze ne.

Státu a městům nabízí UDI Group výstavbu dostupného bydlení za bezkonkurenční...

Státu a městům nabízí UDI Group výstavbu dostupného bydlení za bezkonkurenční ceny

Byli byste schopni za poloviční ceny prodávat byty i v Praze?

Podívejte, stavební náklady jsou tady i tam podobné. Někde do 40 tisíc za metr čtvereční. My jsme za tyto ceny nabízeli i tady samosprávám, že jim jsme schopni postavit dostupné bydlení. To je horké téma a obce a města už před krizí nemohou dál zavírat oči. My i cítíme, že se o toto téma začínají zajímat a jelikož si uvědomují, že veřejný sektor za posledních třicet let skoro žádné bydlení nepostavil, bylo by lepší spojit se s privátem. Ale narážíme na legislativní mantinely. Jak to udělat levně a efektivně, ale aby se starostové nemuseli bát tepláků. Ty cesty bude nutné ještě vyšlapat. Proto jsem ráda, že se nad tím zamýšlí i stát a na ministerstvu pro místní rozvoj připravují první PPP projekty dostupného bydlení.

Měl by do toho stát jít?

Řekla bych, že mu nic jiného ani nezbude. Obce většinou nemají kapacity takový bezpečný model nastavit a koneckonců, co jiného by měl stát dělat, než se obcím a městům snažit pomoci a dát jim do ruky nástroje, jak by to mohly dělat. Dotace nejsou všeobjímající a zdá se, že národní peníze došly, takže PPP model, kdy na sebe zároveň privát bere i řadu rizik, se přímo nabízí. Ale nemusí jít jen o PPP model v ryzí podobě, jaká se používá u dálnic. Možná se najde nějaká jednodušší cesta a stálo by za to se podívat i za hranice. I my na tom pracujeme.

V Srbsku je sice nižní kupní síla, ale jako standard se na trhu prodávají byty,...

V Srbsku je sice nižní kupní síla, ale jako standard se na trhu prodávají byty, které jsou u nás považovány za prémiové

Více informací najdete na www.urban-developers.com/cs.

Marcela Fialková pracovala více než patnáct let v celostátních médiích jako vládní, politická a ekonomická reportérka. Následně se zhruba stejnou dobu věnuje hlavně PR a managementu. Vyzkoušela si budování vlastní PR značky i práci ve státní správě, kde zastávala pozici poradkyně ministryně pro místní rozvoj. V současnosti je ředitelkou pro strategii a komunikaci v mezinárodní developerské skupině Urban Developers and Investors.

Mezinárodní developerská skupina UDI Group

Aktuálně rozvíjí 16 projektů ve čtyřech evropských zemích, které v následujících pěti letech budou mít výnos přesahující 37 miliard korun.

PŘÍKLAD AKTUÁLNÍCH ZAJÍMAVÝCH PROJEKTŮ

DUGA

Největší projekt skupiny v srbském Bělehradě počítá s 3 000 byty, 80 tisíci metrů čtverečních kanceláří a obchodů.

LAVIZA A PARK SIDE

Projekty v centru Budapešti s ohledem na změnu poptávky po koronaviru skupina přepracovala a kromě 27 tisíc metrů čtverečních kanceláří zde vybuduje také 550 bytů.

CLASSIC URSUS

Největší polský projekt na varšavském brownfieldu po továrně na traktory Ursus, skupina zde staví 960 bytů.

ČESKÁ REPUBLIKA

V ČR skupina připravuje kombinaci kanceláří a bydlení na Smíchově, nájemní byty na Žižkově a bydlení doplní také obchodní centrum na Lužinách. Kromě toho skupina staví dva velké logistické areály na D1 a D5.

  • Nejčtenější

Royal Jerky: zájem o oblíbené snacky vzrostl více než dvacetinásobně

Komerční sdělení Inflace se zvyšuje a podle ekonomů se ještě zvyšovat bude, spořící produkty bank ani přes rostoucí úrokové sazby ztrátu...

Zvýhodněná hypotéka na byty Central Group s garancí vrácení peněz

Komerční sdělení Česko se potýká s rekordní inflací a zdražováním půjček na bydlení. Největší český rezidenční stavitel Central Group v...

Elegantní střecha, která vyrábí elektřinu. Neviditelně!

Komerční sdělení Lindab, přední světový designér, výrobce a prodejce střešních krytin a okapových systémů z prvotřídní švédské oceli,...

Nejmodernější síť propojí váš byznys s budoucností už dnes

Komerční sdělení Síť páté generace 5G ovlivní způsob, jakým lidé po celém světě žijí a pracují, a bude mít také velký podíl na rozmachu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sklo za kuchyňskou linku – moderní a vkusné řešení obkladu

Komerční sdělení Skleněné obklady vynikají svou čistotou, precizností, luxusním vzhledem. Jsou velmi praktické, co se omyvatelnosti...

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

  • Další z rubriky

S programem Audi Approved Plus máte zaručenou jistotu prověřeného vozu

Komerční sdělení Slyšeli jste už o celosvětovém programu referenčních vozidel Audi Approved Plus? Díky němu si můžete pořídit zánovní...

Jak si vybrat půjčku na ruku? Jaká specifika má půjčka v hotovosti?

Komerční sdělení Půjčka na ruku je dobrou volbou pro toho, kdo potřebuje hotovost. Jaké má výhody a jaká jsou její specifika? Podívejte...

Památník Terezín a projekt IWalks: Výuka k demokracii lokální historií

Komerční sdělení V letošním roce USC Shoah Foundation zpřístupnila veřejnosti prostřednictvím mobilní aplikace IWalk materiály...

Funkce a komfort na horách. Jak vybrat ideální oblečení na lyže

Komerční sdělení Zažijte maximální komfort a jděte vlastní cestou. Pěšky. Na lyžích. Na běžkách. Vychutnejte si každou chvilku venku. V...

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...