Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 3. července 2022 Radomír

Stát nikdy dostupné byty nepostaví, neumí to

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Tak drahé nové bydlení, na jaké jsme si v posledních letech zvykli v Praze, tu nemusí zůstat, říká ředitelka strategie mezinárodního developera UDI Group Marcela Fialková. Stačí se podívat do zahraničí, kde trh s bydlením funguje normálně a staví se tolik bytů, aby to uspokojilo většinu poptávky.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Marcela Fialková | foto: Hynek Gloss

Jaké ceny bydlení jsou tedy v metropolích okolních zemí?

Například ve Varšavě nebo Budapešti prodáváme nové byty oproti cenám pražských developerů za zhruba poloviční ceny. Přitom máme v podstatě totožné náklady. Pozemky jsou v cizině levnější, ale stavební náklady zase vyšší. Do cen bytů také dopadá růst stavebních materiálů, který je stejný v celé Evropě.

Čím to je?

V metropolích, jako je Varšava nebo Budapešť, se daleko víc staví. U nás jsou počty bytů, které úřady povolují, velmi nízké. V kombinaci s vysokými úsporami obyvatel a zatím stále ještě levnými úvěry je to samozřejmě smrtící. Výsledkem je, že na nové bydlení v Praze nedosáhne nejen střední třída, ale dokonce už ani vyšší střední třída. Běžné 2+kk dnes v Praze stojí sedm a někdy i víc milionů korun.

Pomohla by obecní výstavba?

Obce, ale třeba i stát by měly začít dostupnost bydlení řešit. Samy by ovšem neměly stavět. To ať nechají na soukromém sektoru. Je skvělé, že si to stát uvědomil a přišel s návrhem PPP projektu v oblasti dostupného bydlení. Stát a obce mají pozemky a developeři umějí stavět, teď to jen dát dohromady a zbavit to byrokratického balastu, který dnes spolupráci soukromého a veřejného sektoru v podstatě znemožňuje. UDI Group nabídla státu a obcím, že postaví na jejich pozemcích bytové domy v cenách kolem 45 tisíc korun za m², což je dnes třetina běžné tržní ceny. Spolupráce ale vždy ztroskotá na příšerné byrokratické složitosti, která to na straně veřejného sektoru provází. Je to škoda. Obce byty pro potřebné profese, jako jsou učitelé, sestry či hasiči, potřebují.

V Polsku prodává developer byty za poloviční ceny oproti pražským developerům. Konkurence na trhu je tam prostě neumožní prodávat dráž

A je reálné, aby takto stát stlačil astronomické ceny bydlení v Česku?

Je to jen jedna z cest, jak by se obce mohly dostat k bytům, které by mohly pronajímat za rozumné peníze. Podobně může přispět družstevní výstavba. Ale skutečné řešení krize dostupného bydlení to není. Tady pomůže jen masová výstavba a tu mohou dělat jen soukromí investoři. Ti mají desítky tisíc bytů, které čekají roky v povolovacím procesu. Kdyby se dostaly na trh ne za deset ani ne za pět let, ale za rok, jak slibuje nový stavební zákon, přineslo by to časem pokles cen na trhu. Ty jsou vysoké jen kvůli tomu, že je zde vyšší poptávka než nabídka. ČNB se nyní snaží regulovat poptávku, problém ale je hlavně na straně nabídky. Když loni úřady v Praze povolily do výstavby jen 3200 nových bytů, je to zcela nedostatečné. Poptávku v takovém případě můžete regulovat, jak chcete, a řešení v podobě poklesu cen nedosáhnete.

Strany budoucí koalice už deklarovaly, že chtějí jako první z věcí předělat nový stavební zákon a posunout jeho účinnost. Bude výsledkem lepší zákon?

To si nemyslím. Spíše se můžeme modlit, aby vůbec nějaký zákon byl, pokud otevřou tuhle „Pandořinu skříňku“. Stavební zákon se rodil velmi těžce a už tak byl výsledkem mnoha kompromisů. Ale byl takový, že my, kteří s ním v praxi pracujeme, jsme věřili ve skutečné zlepšení a zrychlení povolování. Nyní tedy hrozí, že do něj začnou politici sahat,každý si do něj začne zase prosazovat jen ty své partikulární zájmy bez ohledu na celek. A odsunutí účinnosti? Není důvod. Zákon má nabýt plné účinnosti v polovině roku 2023 a tím, že politici chtějí odklad, už vlastně říkají, že předělávání zákona bude náročné a bude trvat dlouho. František Korbel, spoluautor zákona, říká, že odklad zákona často znamená jeho smrt, a já tady jeho obavu bohužel sdílím.

Vy jste v souvislosti se stavebním zákonem byla poradkyní ministryně pro místní rozvoj, máte nějaký odhad, o jaké zdržení by mohlo jít?

Vzhledem k tomu, že nejde jen o samotný stavební zákon, ale řadu dalších norem, třeba změnový zákon, které by se musely předělat, samo ministerstvo odhaduje takový proces na dva až čtyři roky. A protože koalici jde především o to, aby stavební úřady zůstaly na obcích a možná i na krajích, je možné, že to celé skončí jen kosmetickými změnami současného zákona. Zavede se digitalizace, ale procesy a „razítka“ zůstanou. A o tom, co se stane, když úředníci nebudou stíhat stejně jako dnes, už nikdo nemluví. Na rovinu by se mělo říct, že stavební úřady jsou na „hraně“. Nemají lidi a ti, co tam jsou, mají velmi často předdůchodový věk. Obce si s tím doteď neporadily a neporadí. Tomu měl právě pomoci ten nový úřad. O tom ale také nikdo nemluví. Já to považuji za určitý projev maloměšťáctví, kdy politici nejsou ochotni dohlédnout za svůj „úhor“. Dnes je prostě starosta, který má stavební úřad, „pan starosta“ a nechce o to přijít, i když čistě podle zákona nemá mít na rozhodování úřadu vůbec vliv. Jak to v praxi funguje, také všichni z oboru víme. A to je to, o co tady jde.

Proč už tedy investoři dávno nebijí na poplach?

I to je patrně součást té naší kultury, kdy si každý myslí, že nejlepší je se nějak domluvit za zavřenými dveřmi, ne vést otevřenou debatu. Ta se totiž musí vést i přes média. Je to škoda. Podle mě tohle není dobrá strategie, ale dobře ji znám z pražského developmentu. Nikdo tu otevřeně nemluví o tom, jak moc tu právní prostředí dostává na frak. Pak se ale i místní investoři stávají součástí a spolutvůrci tohoto subsystému známostí, protislužeb a intrik. A tohle je důvod, proč naše skupina přesouvá stále víc aktivit do zahraničí. Ano, i to nám dává svobodu říkat věci tak, jak jsou. Někteří nám mají za zlé, že v médiích popisujeme naši praxi v zahraničí, kde na srovnatelných trzích prodáváme byty za poloviční ceny oproti developerům Praze. Čím to je? Jen prostě nemáme takové marže a nečekáme tam na povolení roky. Například v Polsku nemusíme hrát s politiky žádné hry. Když plníme to, co stanovují předpisy, dostaneme stavební povolení v řádu týdnů, nejdéle měsíců, ne let jako v Praze. A jednoznačný a jednoduchý stavební zákon je jen jedním z dílků té skládačky, proč to ve Varšavě, Budapešti nebo v Bělohradě jde, a v Praze ne.

Státu a městům nabízí UDI Group výstavbu dostupného bydlení za bezkonkurenční ceny

Byli byste schopni za poloviční ceny prodávat byty i v Praze?

Podívejte, stavební náklady jsou tady i tam podobné. Někde do 40 tisíc za metr čtvereční. My jsme za tyto ceny nabízeli i tady samosprávám, že jim jsme schopni postavit dostupné bydlení. To je horké téma a obce a města už před krizí nemohou dál zavírat oči. My i cítíme, že se o toto téma začínají zajímat a jelikož si uvědomují, že veřejný sektor za posledních třicet let skoro žádné bydlení nepostavil, bylo by lepší spojit se s privátem. Ale narážíme na legislativní mantinely. Jak to udělat levně a efektivně, ale aby se starostové nemuseli bát tepláků. Ty cesty bude nutné ještě vyšlapat. Proto jsem ráda, že se nad tím zamýšlí i stát a na ministerstvu pro místní rozvoj připravují první PPP projekty dostupného bydlení.

Měl by do toho stát jít?

Řekla bych, že mu nic jiného ani nezbude. Obce většinou nemají kapacity takový bezpečný model nastavit a koneckonců, co jiného by měl stát dělat, než se obcím a městům snažit pomoci a dát jim do ruky nástroje, jak by to mohly dělat. Dotace nejsou všeobjímající a zdá se, že národní peníze došly, takže PPP model, kdy na sebe zároveň privát bere i řadu rizik, se přímo nabízí. Ale nemusí jít jen o PPP model v ryzí podobě, jaká se používá u dálnic. Možná se najde nějaká jednodušší cesta a stálo by za to se podívat i za hranice. I my na tom pracujeme.

V Srbsku je sice nižní kupní síla, ale jako standard se na trhu prodávají byty, které jsou u nás považovány za prémiové

Více informací najdete na www.urban-developers.com/cs.

Marcela Fialková pracovala více než patnáct let v celostátních médiích jako vládní, politická a ekonomická reportérka. Následně se zhruba stejnou dobu věnuje hlavně PR a managementu. Vyzkoušela si budování vlastní PR značky i práci ve státní správě, kde zastávala pozici poradkyně ministryně pro místní rozvoj. V současnosti je ředitelkou pro strategii a komunikaci v mezinárodní developerské skupině Urban Developers and Investors.

Mezinárodní developerská skupina UDI Group

Aktuálně rozvíjí 16 projektů ve čtyřech evropských zemích, které v následujících pěti letech budou mít výnos přesahující 37 miliard korun.

PŘÍKLAD AKTUÁLNÍCH ZAJÍMAVÝCH PROJEKTŮ

DUGA

Největší projekt skupiny v srbském Bělehradě počítá s 3 000 byty, 80 tisíci metrů čtverečních kanceláří a obchodů.

LAVIZA A PARK SIDE

Projekty v centru Budapešti s ohledem na změnu poptávky po koronaviru skupina přepracovala a kromě 27 tisíc metrů čtverečních kanceláří zde vybuduje také 550 bytů.

CLASSIC URSUS

Největší polský projekt na varšavském brownfieldu po továrně na traktory Ursus, skupina zde staví 960 bytů.

ČESKÁ REPUBLIKA

V ČR skupina připravuje kombinaci kanceláří a bydlení na Smíchově, nájemní byty na Žižkově a bydlení doplní také obchodní centrum na Lužinách. Kromě toho skupina staví dva velké logistické areály na D1 a D5.

  • Nejčtenější

Vdechněte své terase nový život

Komerční sdělení V letních měsících se život z domu přesouvá na terasu. Na dřevěných terasách trávíme v létě většinu volných chvil,...

Plánujete letní výlety? DinoPark je plný zábavy!

Komerční sdělení Zábavní parky plné dinosaurů najdete v Plzni, Praze, Liberci, Vyškově a nedaleko Ostravy. Každý je jiný, ale který je...

Sází celá rodina. Výherce auta z Tutovky o vyhraný vůz málem přišel

Komerční sdělení Tutovku spolu stírají party kamarádů i rodiny a kratochvíle vsadit si a společně se těšit na výhru se dědí i z generace...

Zbavte se skrytých žroutů energie a nevyhazujte peníze

Komerční sdělení Máte doma starou chladničku? Pak nejspíš vyhazujete peníze oknem. Není čas ji vyměnit za novou, moderní a úspornější?...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Vysočině vyroste Lidl Les

Komerční sdělení Projekt Lidl Les skloubí výsadbu nového lesa s podporou domácích výrobců. Lidl totiž přispěje 1 Kč z nákupu vybraných...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Sedět v chládku aneb Jak vybrat správnou klimatizaci

Komerční sdělení Horko jako v pekárně? Letos ne se správně vybranou klimatizací! Tepelná, v tomto případě chladivá pohoda je základem...

Potkáme se v Kolíně. Královské město vás jistě mile překvapí

Komerční sdělení Královské město, které staví na křesťanské i židovské tradici, je známé pro své unikátní církevní památky i stavby...

Buďte součástí progresivní dopravní firmy s bohatou historií

Komerční sdělení Stát se řidičem v naší společnosti je současně příležitost být součástí moderní přepravní firmy s bohatou historií,...

Luxus, který naleznete na úpatí hor

Komerční sdělení Toto nenápadné místo vás okouzlí. A to téměř jistě a také velmi rychle. V podhůří Krkonoš, na samém okraji Lázní...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...

Pár dělí třiadvacet let, lidé ženu zaměňují s partnerovou matkou

Osmačtyřicetiletá Rachel Allenová z Texasu zažívá lásku jako z románu. Žije s o 23 let mladším partnerem a soužití si...