Neděle 22. května 2022, svátek má Emil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 22. května 2022 Emil

Stát nikdy dostupné byty nepostaví, neumí to

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Tak drahé nové bydlení, na jaké jsme si v posledních letech zvykli v Praze, tu nemusí zůstat, říká ředitelka strategie mezinárodního developera UDI Group Marcela Fialková. Stačí se podívat do zahraničí, kde trh s bydlením funguje normálně a staví se tolik bytů, aby to uspokojilo většinu poptávky.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Marcela Fialková | foto: Hynek Gloss

Jaké ceny bydlení jsou tedy v metropolích okolních zemí?

Například ve Varšavě nebo Budapešti prodáváme nové byty oproti cenám pražských developerů za zhruba poloviční ceny. Přitom máme v podstatě totožné náklady. Pozemky jsou v cizině levnější, ale stavební náklady zase vyšší. Do cen bytů také dopadá růst stavebních materiálů, který je stejný v celé Evropě.

Čím to je?

V metropolích, jako je Varšava nebo Budapešť, se daleko víc staví. U nás jsou počty bytů, které úřady povolují, velmi nízké. V kombinaci s vysokými úsporami obyvatel a zatím stále ještě levnými úvěry je to samozřejmě smrtící. Výsledkem je, že na nové bydlení v Praze nedosáhne nejen střední třída, ale dokonce už ani vyšší střední třída. Běžné 2+kk dnes v Praze stojí sedm a někdy i víc milionů korun.

Pomohla by obecní výstavba?

Obce, ale třeba i stát by měly začít dostupnost bydlení řešit. Samy by ovšem neměly stavět. To ať nechají na soukromém sektoru. Je skvělé, že si to stát uvědomil a přišel s návrhem PPP projektu v oblasti dostupného bydlení. Stát a obce mají pozemky a developeři umějí stavět, teď to jen dát dohromady a zbavit to byrokratického balastu, který dnes spolupráci soukromého a veřejného sektoru v podstatě znemožňuje. UDI Group nabídla státu a obcím, že postaví na jejich pozemcích bytové domy v cenách kolem 45 tisíc korun za m², což je dnes třetina běžné tržní ceny. Spolupráce ale vždy ztroskotá na příšerné byrokratické složitosti, která to na straně veřejného sektoru provází. Je to škoda. Obce byty pro potřebné profese, jako jsou učitelé, sestry či hasiči, potřebují.

V Polsku prodává developer byty za poloviční ceny oproti pražským developerům. Konkurence na trhu je tam prostě neumožní prodávat dráž

A je reálné, aby takto stát stlačil astronomické ceny bydlení v Česku?

Je to jen jedna z cest, jak by se obce mohly dostat k bytům, které by mohly pronajímat za rozumné peníze. Podobně může přispět družstevní výstavba. Ale skutečné řešení krize dostupného bydlení to není. Tady pomůže jen masová výstavba a tu mohou dělat jen soukromí investoři. Ti mají desítky tisíc bytů, které čekají roky v povolovacím procesu. Kdyby se dostaly na trh ne za deset ani ne za pět let, ale za rok, jak slibuje nový stavební zákon, přineslo by to časem pokles cen na trhu. Ty jsou vysoké jen kvůli tomu, že je zde vyšší poptávka než nabídka. ČNB se nyní snaží regulovat poptávku, problém ale je hlavně na straně nabídky. Když loni úřady v Praze povolily do výstavby jen 3200 nových bytů, je to zcela nedostatečné. Poptávku v takovém případě můžete regulovat, jak chcete, a řešení v podobě poklesu cen nedosáhnete.

Strany budoucí koalice už deklarovaly, že chtějí jako první z věcí předělat nový stavební zákon a posunout jeho účinnost. Bude výsledkem lepší zákon?

To si nemyslím. Spíše se můžeme modlit, aby vůbec nějaký zákon byl, pokud otevřou tuhle „Pandořinu skříňku“. Stavební zákon se rodil velmi těžce a už tak byl výsledkem mnoha kompromisů. Ale byl takový, že my, kteří s ním v praxi pracujeme, jsme věřili ve skutečné zlepšení a zrychlení povolování. Nyní tedy hrozí, že do něj začnou politici sahat,každý si do něj začne zase prosazovat jen ty své partikulární zájmy bez ohledu na celek. A odsunutí účinnosti? Není důvod. Zákon má nabýt plné účinnosti v polovině roku 2023 a tím, že politici chtějí odklad, už vlastně říkají, že předělávání zákona bude náročné a bude trvat dlouho. František Korbel, spoluautor zákona, říká, že odklad zákona často znamená jeho smrt, a já tady jeho obavu bohužel sdílím.

Vy jste v souvislosti se stavebním zákonem byla poradkyní ministryně pro místní rozvoj, máte nějaký odhad, o jaké zdržení by mohlo jít?

Vzhledem k tomu, že nejde jen o samotný stavební zákon, ale řadu dalších norem, třeba změnový zákon, které by se musely předělat, samo ministerstvo odhaduje takový proces na dva až čtyři roky. A protože koalici jde především o to, aby stavební úřady zůstaly na obcích a možná i na krajích, je možné, že to celé skončí jen kosmetickými změnami současného zákona. Zavede se digitalizace, ale procesy a „razítka“ zůstanou. A o tom, co se stane, když úředníci nebudou stíhat stejně jako dnes, už nikdo nemluví. Na rovinu by se mělo říct, že stavební úřady jsou na „hraně“. Nemají lidi a ti, co tam jsou, mají velmi často předdůchodový věk. Obce si s tím doteď neporadily a neporadí. Tomu měl právě pomoci ten nový úřad. O tom ale také nikdo nemluví. Já to považuji za určitý projev maloměšťáctví, kdy politici nejsou ochotni dohlédnout za svůj „úhor“. Dnes je prostě starosta, který má stavební úřad, „pan starosta“ a nechce o to přijít, i když čistě podle zákona nemá mít na rozhodování úřadu vůbec vliv. Jak to v praxi funguje, také všichni z oboru víme. A to je to, o co tady jde.

Proč už tedy investoři dávno nebijí na poplach?

I to je patrně součást té naší kultury, kdy si každý myslí, že nejlepší je se nějak domluvit za zavřenými dveřmi, ne vést otevřenou debatu. Ta se totiž musí vést i přes média. Je to škoda. Podle mě tohle není dobrá strategie, ale dobře ji znám z pražského developmentu. Nikdo tu otevřeně nemluví o tom, jak moc tu právní prostředí dostává na frak. Pak se ale i místní investoři stávají součástí a spolutvůrci tohoto subsystému známostí, protislužeb a intrik. A tohle je důvod, proč naše skupina přesouvá stále víc aktivit do zahraničí. Ano, i to nám dává svobodu říkat věci tak, jak jsou. Někteří nám mají za zlé, že v médiích popisujeme naši praxi v zahraničí, kde na srovnatelných trzích prodáváme byty za poloviční ceny oproti developerům Praze. Čím to je? Jen prostě nemáme takové marže a nečekáme tam na povolení roky. Například v Polsku nemusíme hrát s politiky žádné hry. Když plníme to, co stanovují předpisy, dostaneme stavební povolení v řádu týdnů, nejdéle měsíců, ne let jako v Praze. A jednoznačný a jednoduchý stavební zákon je jen jedním z dílků té skládačky, proč to ve Varšavě, Budapešti nebo v Bělohradě jde, a v Praze ne.

Státu a městům nabízí UDI Group výstavbu dostupného bydlení za bezkonkurenční ceny

Byli byste schopni za poloviční ceny prodávat byty i v Praze?

Podívejte, stavební náklady jsou tady i tam podobné. Někde do 40 tisíc za metr čtvereční. My jsme za tyto ceny nabízeli i tady samosprávám, že jim jsme schopni postavit dostupné bydlení. To je horké téma a obce a města už před krizí nemohou dál zavírat oči. My i cítíme, že se o toto téma začínají zajímat a jelikož si uvědomují, že veřejný sektor za posledních třicet let skoro žádné bydlení nepostavil, bylo by lepší spojit se s privátem. Ale narážíme na legislativní mantinely. Jak to udělat levně a efektivně, ale aby se starostové nemuseli bát tepláků. Ty cesty bude nutné ještě vyšlapat. Proto jsem ráda, že se nad tím zamýšlí i stát a na ministerstvu pro místní rozvoj připravují první PPP projekty dostupného bydlení.

Měl by do toho stát jít?

Řekla bych, že mu nic jiného ani nezbude. Obce většinou nemají kapacity takový bezpečný model nastavit a koneckonců, co jiného by měl stát dělat, než se obcím a městům snažit pomoci a dát jim do ruky nástroje, jak by to mohly dělat. Dotace nejsou všeobjímající a zdá se, že národní peníze došly, takže PPP model, kdy na sebe zároveň privát bere i řadu rizik, se přímo nabízí. Ale nemusí jít jen o PPP model v ryzí podobě, jaká se používá u dálnic. Možná se najde nějaká jednodušší cesta a stálo by za to se podívat i za hranice. I my na tom pracujeme.

V Srbsku je sice nižní kupní síla, ale jako standard se na trhu prodávají byty, které jsou u nás považovány za prémiové

Více informací najdete na www.urban-developers.com/cs.

Marcela Fialková pracovala více než patnáct let v celostátních médiích jako vládní, politická a ekonomická reportérka. Následně se zhruba stejnou dobu věnuje hlavně PR a managementu. Vyzkoušela si budování vlastní PR značky i práci ve státní správě, kde zastávala pozici poradkyně ministryně pro místní rozvoj. V současnosti je ředitelkou pro strategii a komunikaci v mezinárodní developerské skupině Urban Developers and Investors.

Mezinárodní developerská skupina UDI Group

Aktuálně rozvíjí 16 projektů ve čtyřech evropských zemích, které v následujících pěti letech budou mít výnos přesahující 37 miliard korun.

PŘÍKLAD AKTUÁLNÍCH ZAJÍMAVÝCH PROJEKTŮ

DUGA

Největší projekt skupiny v srbském Bělehradě počítá s 3 000 byty, 80 tisíci metrů čtverečních kanceláří a obchodů.

LAVIZA A PARK SIDE

Projekty v centru Budapešti s ohledem na změnu poptávky po koronaviru skupina přepracovala a kromě 27 tisíc metrů čtverečních kanceláří zde vybuduje také 550 bytů.

CLASSIC URSUS

Největší polský projekt na varšavském brownfieldu po továrně na traktory Ursus, skupina zde staví 960 bytů.

ČESKÁ REPUBLIKA

V ČR skupina připravuje kombinaci kanceláří a bydlení na Smíchově, nájemní byty na Žižkově a bydlení doplní také obchodní centrum na Lužinách. Kromě toho skupina staví dva velké logistické areály na D1 a D5.

  • Nejčtenější

S Novou zelenou úsporám se cen energií bát nemusíte

Komerční sdělení Raketově rostoucí ceny energií vám mohou v současné době bydlení výrazně prodražit. Zmírnit dopady energetické krize...

Nové byty od Central Group nyní s vybavením až za 500 tisíc zdarma

Komerční sdělení Central Group nabízí více než 600 bytů v sedmi lokalitách v Praze. V rámci letní akce nyní při koupi bytu nabízí jako...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bioklimatická pergola vytvoří jedinečné místo pro relax

Komerční sdělení Chcete využít posezení na zahradě na maximum? Bioklimatická pergola je výtečným řešením pro každého, kdo si chce dopřát...

Sázíme (na) zelí!

Komerční sdělení Abyste si mohli vychutnat na podzim vyhlášené tuřanské kysané zelí, musí se nejen sklidit a nakrouhat, ale hlavně...

Jak snížit náklady za energie? 8 zaručených tipů od odborníků

Komerční sdělení Vzhledem k aktuální nelehké situaci s energiemi se odborníci rozhodli sdílet několik základních tipů, jak ušetřit v...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

  • Další z rubriky

Mějte jasno v hypotékách i investicích a nenechte se napálit

Komerční sdělení Finanční gramotnost. Pojem, se kterým se pojí přívlastky jako nezbytná, důležitá nebo nepostradatelná. A ano finanční...

Nově vznikající projekty v Praze od Daramis propojují jedinečné výhody

Komerční sdělení Developerská společnost Daramis aktuálně staví tři projekty na několika místech v Praze. Patří mezi ně Zelené město...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nenecháme politiky zneužívat moc. Budeme se bránit, říká developer

Komerční sdělení Mezinárodní developer UDI Group již déle než rok vede spor s Městskou částí Praha 3 o výstavbu domu s ubytováním...

Adéla Matasová vystavuje v GASK Metasystémy už jen do 5. června

Komerční sdělení Výstavní projekt Metasystémy multimediální umělkyně Adély Matasové, držitelky Ceny Ministerstva kultury za rok 2021, je...

Jelínek z Luneticu byl u smrtelné nehody, po koncertě srazil na dálnici muže

V sobotu vystoupili Lunetic na koncertě Leoše Mareše. Když se zpěvák skupiny Václav Jelínek (43) vracel domů do...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...

Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté na místě zjišťují, že bydlí jinde

Premium Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté si zaplatí zájezd v zahraničí, přijedou do hotelu a teprve na jeho recepci...

Po seskoku s padákem zůstala ochrnutá, nyní odešla přehlídku prádla

Dnes devětadvacetiletá Emma Carey v roce 2013 odcestovala z Austrálie do Evropy na plánovanou dovolenou. Tehdy se ve...