Nejstarší mapy Čech (Klaudyánova mapa z roku 1518, Crigingerova mapa Čech z roku 1568 anebo Aretinova mapa z roku 1619) se dochovaly jen v několika málo exemplářích, výstava tedy představuje soudobé mapy z proslulých evropských tiskařských dílen, které vznikly na jejich základě. Podkladem kartografického zobrazení Čech, jak vypadaly na počátku 18. století, je rozměrná a detailní Müllerova mapa z roku 1720, která je na výstavě k vidění.
Dalším impulsem pro tvorbu map se pak stala série vojenských a katastrálních mapování, probíhající až do druhé poloviny 19. století. Návštěvníci výstavy se seznámí s vývojem zobrazování naší země v průběhu několika staletí a zároveň mohou obdivovat jeho výtvarnou složku, která staré mapy Čech právem řadí mezi ceněná grafická díla.
Poštovní muzeum, které sídlí v barokním měšťanském domě ze 17. století, ukrývá i jiné umělecké poklady a rozhodně se vyplatí ho navštívit. Vedle ukázek z československé, české a i světové filatelistické tvorby stojí za detailní prohlídku i samotné výstavní sály muzea, na jejichž stěnách se skví originální malby klasika české krajinomalby Josefa Navrátila (1798-1865). Navrátilova nádherně dochovaná rozměrná díla zobrazují mimo jiné osm temperových vyobrazení významných turistických cílů rakouského císařství. Barvitý obraz krajiny očima a štětcem umělce působí na smysly diváka a společně s mapami vytváří zajímavou a nostalgickou atmosféru. Pohled na naši zemi z ptačí perspektivy v podobě starých map dává na pozadí krajinomaleb ucelenější představu o tehdejší podobě Čech i střední Evropy.
V muzeu je v současnosti rovněž představeno dílo rytce Miloše Ondráčka – výstava Umění na známce. Pod jednou střechou tak mají milovníci umění a řemesla možnost seznámit se podrobně s ryteckým uměním od historie až po současnost a poznat jeho různé způsoby ztvárnění.
Soubor historických map, který zapůjčilo Regionální muzeum v Českém Krumlově, je k vidění od 5. 10. 2016 do 12. 2. 2017, muzeum je otevřeno každý den (mimo pondělí) od 9 do 17 hodin. Výstava zaujme i dětské návštěvníky, pro ně jsou tu připravené herní interaktivní prvky, které jim představí mapy zblízka. Nechybějí komentované prohlídky a výtvarné dílny, o jejichž konání se dozvíte na webu Poštovního muzea www.postovnimuzeum.cz