Průmysloví roboti se stávají nepostradatelnými
Průmysloví roboti jsou agilní, přesní a rychlí. Jejich výroba se vyznačuje vysokou kvalitou, technologií a otevřeností systému, díky níž lze roboty snadno přizpůsobit potřebám moderních výrobních společností.
Průmysloví roboti jsou vhodná a lehká technologie nejen pro velké firmy, ale také pro malé a střední podnik. Jednotlivé modely lze použít ke svařování, fixaci, manipulaci, lepení, malování, paletizaci nebo v aplikacích v čistých prostorách. Díky svému širokému účelu se roboty používají v mnoha průmyslových odvětvích, včetně automobilového, elektronického, potravinářského, strojírenského, farmaceutického, kovodělného, papírenského, zdravotnického zařízení, plastů a sklárny.
Společnost Universal Robots také uvedla na trh roboty vhodné pro úkoly s vysokým užitečným zatížením, jako je manipulace s těžkým materiálem, obsluha těžkých strojů, balení a paletizace a autonomní mobilní roboty (AMR). Vybrat si lze z těžkých UR16e, stolních UR3 a UR3e, UR5 a UR5e a UR10 a UR10e.
Roboti jsou víceúčelovým nástrojem
Průmysloví roboti jsou také užitečnými pomocníky v chemickém i nechemickém průmyslu. Zvládají například testy odolnosti vyžadující opakované pohyby, někdy v řádech milionů. Robota lze naprogramovat tak, aby zaznamenával vzestupné a sestupné síly působící na něj při jeho pohybu. Ve výsledku dokáže detekovat například poškozený testovací vzorek a zastavit se. Nezbytným kritériem kvality je absolutně důkladné čištění zařízení, obrobků nebo nádob. Když člověk musí udělat stejný pohyb několik setkrát, udělá chyby. Průmyslový robot provede postup čištění pokaždé se stejnou důkladností a při každém provedení nevynechá rohy a ohyby objektu. Kromě toho lze průmyslové roboty s vhodnými kryty používat v čistých prostorách a snadno je dezinfikovat a čistit.
Noví lehcí průmysloví roboti fungují jako pomocníci, kteří umožňují pohodlnější organizaci pracoviště a přeberou opakující se fyzicky namáhavé úkoly. Z toho mají prospěch jak zaměstnanci, tak společnost. Ušetřený čas lze věnovat například kontrole kvality nebo jiným úkolům. Jak ale vypadá bezpečná interakce člověka a stroje? Roboti se skládají ze tří komponent: řadiče, spojů a spojů mezi spoji. Každý kloub je poháněn servomotorem o stejnosměrném napětí 48 V. To umožňuje plynulé přizpůsobení posunů a rychlosti pohybu robota a tím přesné ovládání všech pohybů. Motory také zajišťují přídržný proud k udržení určené čekací polohy kloubu. Tak lze například měřit pohyby rukou chirurga během chirurgických zákroků, které vyžadují přesnost, péči a bezpečnost.
Lehké průmyslové roboty jsou opatřeny certifikátem TÜV. Jsou vybaveny interními regulátory síly a sadou samostatně nastavitelných bezpečnostních funkcí. Jakmile jsou rizika správně analyzována, lze je použít pouze s minimálními nebo žádnými přidanými ochrannými opatřeními. Robot neustále sleduje proud v kloubech poháněný servomotory. Na základě jednotlivých hodnot proudu a dalších měřených a známých parametrů může určit síly, které na něj působí. Údaje porovnává v reálném čase s očekávanými hodnotami statických a dynamických sil podle fyzikálního modelu. Pokud přesto dojde k neočekávané kolizi, tyto páry hodnot se kvůli zvýšené mechanické odolnosti již neshodují. Robot se okamžitě zastaví.