Práce ve společnosti Foxconn může bavit. A zvládne ji každý

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Hodně zvědavosti, trošku obav. Zkusit si práci na lince ve Foxconn, ve výrobním procesu, je na jednu stranu zajímavá nabídka, zároveň s sebou ale nese hromadu zodpovědnosti za drahé díly.

Práce ve společnosti Foxconn může bavit. A zvládne ji každý. | foto: FOXCONN

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Šikovní operátoři výroby, kteří umějí komponenty dávat dohromady, mají určitě cvik a já budu proces brzdit, říkám si, když beru za kliku v jednom ze dvou závodů společnosti v České republice, a to v Kutné Hoře. Foxconn je celosvětově největším výrobcem elektroniky a počítačových součástek, které vyrábí jako subdodavatel největších světových značek.

Moji průvodci se mě snaží uklidnit. „Práce ve Foxconn je opravdu pro každého. Sama uvidíte, na které pozici se budete cítit nejlépe. Nemusíte se trápit normami, ty v začátcích opravdu nejsou důležité,“ bourá moje obavy vedoucí náboru a komunikace Kateřina Kounická.
Bát se nemusím ani další věci, která mě napadá. Budu si moct odskočit? Nezhroutí se v tu chvíli celý systém? „Většinu výroby tady nejedeme na takt time, tím se odlišujeme od mnoha jiných firem. Nemusíte mít strach, rozhodně nebudete pod tlakem,“ uklidňuje mě. Foxconn vychází svým zaměstnancům vstříc a normy jsou mírné, navíc pro začátečníky neplatí a mají dost času se zaučit.

Vyfasuji tedy dres, to znamená košili s logem, která se pro různé pozice barevně liší. Na té mé každý vidí, že jsem přišla na návštěvu. A že – zatím – nepatřím mezi zdejší profíky.
Výrobu mi představí David Smiga, který ve Foxconn už pár let pracuje jako vedoucí výroby a o všem má dobrý přehled. Ukazuje mi školící středisko, kde každý, kdo tady nastupuje, projde třídenním zácvikem. Učí se zde všechno, co bude při práci potřebovat. 

Já jdu ale rovnou k lince. Projdu bezpečnostním rámem a můj průvodce David mě provádí továrnou. Ukazuje mi výrobu, a když už mám ponětí, jak to tady vypadá, přichází trenérka Lenka. Trenéra tady dostane každý, kdo začíná. Ať už jako operátor výroby, jako skladník nebo na jiné pozici. Zkušenýma rukama Lenka bere jednotlivé díly do rukou, prohlíží je a kontroluje, zda jsou všechny v pořádku.

Podle návodu, který je nad takzvaným hnízdem, na monitorech, dává dohromady jeden z dílů. Všechno mi trpělivě ukazuje, vždyť si to mám za chvíli jít vyzkoušet na vlastní kůži.

Díl je také potřeba řádně polepit, dát na něj etikety a všechny musejí být rovně. Koukám, jak se mojí trenérce jednotlivé etikety míhají v rukách a pak naprosto přesně končí tam, kde mají. „Tak pojďte, teď si to zkusíte vy,“ kýve na mě trenérka a já tiše doufám, že se mi nikam neztratí. Nemusím mít strach. Lenka, která už je ve firmě celou řadu let, zůstává se mnou. Ukazuje mi, jak správně naskenovat jednotlivé díly, aby bylo zřejmé, jak výsledný produkt vzniknul.

Práce ve společnosti Foxconn může bavit. A zvládne ji každý.

David Smiga, Operations Senior Supervisor, Foxconn Technology a Zuzana Zlínská, redaktorka

Nacvakávat komponenty do šasi je zábava, všechno skvěle sedí a věřím tomu, že kdybych u linky strávila nějakou tu chvilku, půjde mi to jako profíkům okolo. Horší je to s lepením etiket. Třesou se mi ruce a nalepit všechno správně není jednoduché. „Nebojte, i tohle by vám brzy šlo. Potřebuje to cvik,“ říká mi trenérka Lenka, když se skláním a nahýbám, abych se alespoň pokusila nalepit vše rovně.

Kateřina Kounická mi vysvětluje, že o práci bych se ve Foxconnu bát nemusela ani v případě, že se mi třesou ruce. „Díky velkému objemu výroby a novým zakázkám, které plánujeme na příští rok, nyní nábor probíhá na více pozicích. Není to jen operátor výroby, ale také skladník, projektový manažer, inženýr kvality, plánovač výroby a další. Určitě byste si vybrala. Při vstupním pohovoru každý prochází jednoduchými testy, ty ukáží, na co má talent,“ ujišťuje mě. Při pohovoru s personalistkou si tak zkusíte například ono lepení etiket, jednoduché příklady, logickou hru nebo šroubování elektrickým šroubovákem. „Jde nám o to, aby každý našel své místo tam, kde mu to bude nejvíce vyhovovat. Přeci jenom jsme každý jiný. Naštěstí máme možnosti pro každého a značná část naší výroby je fyzicky nenáročná,“ dodává. Na své si ve Foxconn přijdou i lidé, kteří přemýšlí o novém zaměstnání i v jiných oblastech. Jsou to například specialisté na kvalitu, engineering, testování, nákupčí a jiné.

Kromě míst operátorů výroby jsou volné pozice i ve skladu nebo na dalších stanovištích, kterými tady hotové produkty procházejí. Je to třeba testování nebo balení. Když si jdu zkusit práci na baličce hotových dílů, kde se kromě zajištění produktů přibalují i různé návody, kabely a kolejnice, cítím se ve svém živlu. Stačí se zorientovat a všechno dát na svoje místo. Tady by si moje pedantské já přišlo na své.

Protože směny na většině pozic trvají dvanáct hodin, je potřeba dát si čas od času pauzu. Ta první přichází po prvních dvou hodinách práce, kolem osmé hodiny a trvá patnáct minut. Někteří vyrážejí na kafe, jiní do kuřárny. A někdo dává přednost posezení v odpočívárně, která je vybavená barely s vodou, židlemi, stoly i poličkami. Kolem jedenácté přichází půlhodina na oběd. Není problém čas dodržet. Vždyť kantýna je součástí areálu.

Kromě několika druhů dotovaných jídel, která mají zaměstnanci z dvanáctihodinových směn za 6 Kč, tady nechybí ani počítače s internetem nebo bankomat. „Kolegové tak mají během volna možnost zajít si přečíst poštu nebo se podívat, co je nového,“ říká Kateřina Kounická.

V kantýně si můžete dát klasická česká jídla a jinou klasiku. Třeba každý čtvrtek je v nabídce smažený sýr, je možné si vyzkoušet asijskou kuchyni nebo si vybrat jídlo vegetariánské. Je to na vás. Je zde poměrně široká nabídka zeleniny, zaměstnanci mají možnost koupit si tady něco na zub, obloženou housku nebo limonádu. Další patnáctiminutová pauza je kolem třetí hodiny odpolední. Ale pokud nebudu mít problém dodržet normy, mohu si „odběhnout“ i během pracovní doby.

Moji kolegové, operátoři výroby, na první pohled vědí, co dělají. Pozorovat je, s jakým klidem a přehledem svojí práci dělají, je povznášející. I přes to mezi sebou žertují třeba na účet letos mizerně hrající Sparty. Velkou výhodu vidím v tom, že nemusím nic těžkého tahat. Všechno mi prostě přijede po zbrusu nové lince. Nic mi neujíždí, nemusím nic chytat a na svou práci mám dost času. To je proti mojí představě o práci ve výrobě skvělá věc. “Oproti automobilovému průmyslu je u nás práce podstatně klidnější,” říká Kateřina Kounická. Všude navíc panuje téměř perfektní čistota!

Většina mých kolegů pracuje ve třísměnném provozu, každá směna trvá dvanáct hodin. Směny jsou naplánované dlouho dopředu a zaměstnanci tak mají prostor pro využití volných dnů, kterých mají více, než lidé, kteří pracují osm hodin denně. Za soboty, neděle nebo noční získávají příplatky tak, jak stanovuje zákon. 

Foxconn každoročně navyšuje mzdy a navíc stále zvyšuje svou nabídku benefitů a kromě klasických firemních akcí, týdne dovolené navíc nebo příspěvku na penzijní připojištění nabízí také dotované stravování, výhodné tarify telefonního operátora, firemní fitko a venkovní multifunkční hřiště, zvýhodněné masáže přímo v sídle společnosti, tři tisíce korun ročně na různé účely včetně dovolené a mnoho dalšího. „Navíc je u nás hodně velká možnost profesně růst. Možnosti jsou široké a po zapracování může každý povýšit. Vzdělávání a kariérní růst našich zaměstnanců je pro nás priorita,“ říká Kateřina Kounická. 

Zaměstnanci z Kolína mají možnost využít autobusů, které pro ně firma vypravuje, nebo spolujízdy. Zdravotní prohlídky a případné trable řeší závodní lékař, který sídlí nedaleko.

I když jsem na začátku měla obavy z toho, zda to zvládnu, končím svůj den v kutnohorské společnosti Foxconn s příjemným pocitem. Je to díky všem lidem, kteří kolem mě byli. Ať už kolegové, trenérka, mistr, nikdo mě v tom nenechal a je vidět, že jim to všem dohromady perfektně šlape. Tak třeba jindy NA SHLEDANOU. Ať se vám daří!    www.foxconn.cz/jobs

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nové datovky. Komunikujte se státní správou zdarma i z mobilu

Nové datovky. Komunikujte se státní správou zdarma i z mobilu

Vlastní datovou schránku mají jen dva ze sta Čechů. Nepatříte mezi ně? Pak byste s jejím založením neměli dlouho váhat....

Přivýdělek na rodičovské dovolené: Jak najít časově flexibilní práci?

Přivýdělek na rodičovské dovolené: Jak najít časově flexibilní práci?

Na mateřské a rodičovské dovolené se hodí každá koruna. A tak není divu, že spousta rodičů hledá přivýdělek, který by...

Zedník sobě – nezateplený dům z Ytongu

Zedník sobě – nezateplený dům z Ytongu

Z čeho postavit a jak? Co takhle se zeptat člověka, kterému stavební materiál prochází denně rukama? Majitel rodinného...

Tmavší barvy v interiéru? Rezidence Waltrovka inspiruje vzorovým bytem

Ve Waltrovce se v lednu 2019 otevírá nový vzorový byt. O jeho podobu se...

Nový vzorový byt navrhla designérka Beata Haškovcová, která nás pozvala do Rezidence Waltrovka na jeho návštěvu. Nejvíc...

Cena Finparády za první českou multibankovní aplikaci Banky CREDITAS

Aplikace Richee: Hlavní přehled, Zadání platby, Založení účtu z aplikace

Portál Finparáda.cz na konci ledna oznámil výsledky soutěže Finparáda.cz - Finanční produkt roku, a to v 11...

Další z rubriky

Čistý festival na sněhu pokračuje i letos. S názvem Třídíme na sněhu

Koše na třídění odpadů máme přesně po ruce, třeba takhle – mezi sjezdovkou a...

Zvykli jste si v minulých sezónách ve svých oblíbených lyžařských areálech třídit odpad? Pokud ano, máme pro vás...

Kvalita vzdělání nemusí záviset jen na penězích

Kvalita vzdělání nemusí záviset jen na penězích

Šance na dobré zaměstnání závisí často na kvalitě získaného vzdělání, které se výrazně liší podle vybrané školy. V...

Česká republika bude moci využít až 20 miliard eur z fondů EU

Česká republika bude moci využít až 20 miliard eur z fondů EU

Peníze z evropských fondů bude v období 2021–2027 čerpat osm národních operačních programů, jejichž cílem je...

Najdete na iDNES.cz