Od svatého Martina zbyly lahve od vína

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Nejen lahve od vína, ale i sklenice od kečupů, přesnídávek, kompotů nebo skleničky od svíček používáme doma s příchodem zimy stále častěji. Loni vytřídil každý z nás přes dvanáct a půl kilogramu skla. Když se ale doma rozhlédneme kolem sebe a poctivě vytřídíme všechno sklo, pak to může být ještě lepší.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Od svatého Martina zbyly lahve od vína. | foto: EKOKOM

Sklo je z hlediska šetrnosti k přírodě naprosto unikátním materiálem. Když ho správně vytřídíme, lze ho totiž recyklovat téměř donekonečna. A jak tedy sklo správně třídit? Pro oddělený sběr skla slouží kontejnery zelené, případně bílé barvy. 

Do nich můžeme třídit sklenice od vína, sirupů, zavařovačky, prasklé skleničky, skleněné obaly od vonných svíček, skleněné flakonky od parfémů i tabulové sklo. Do tříděného skla naopak nepatří zrcadla, nádoby z varného a laboratorního skla, pozlacené sklo, sklokeramika, keramika, porcelán nebo autosklo.

V třídění skla jsme ale leckdy příliš opatrní. Na místě je opatrnost určitě při odklízení střepů z rozbité sklenice, ale při třídění přehnaná opatrnost někdy škodí. Její vinou skončí ročně v koši i mnoho skla – sklenice od majonéz, hořčic, kečupů nebo marmelád, které jsou částečně znečištěny zbytky potravin. 

Někteří z nás se mylně domnívají, že před tříděním musí tyto sklenice vymýt, a když si promítnou vyplýtvanou vodu na jejich umytí, raději je vyhodí do směsného odpadu. To je ale velká škoda! Třídit totiž můžeme i sklo nevymyté – původní obsah stačí jen pořádně vyškrábnout lžičkou. A sklenice můžeme třídit i s kovovými víčky.

Na správné třídění skla upozorňuje i další vlna kampaně na zábavně edukativním webu Samosebou.cz. Najdeme tam několik zábavných videí a taky Rekalkulačku, která nám spočítá, co vše tříděním skla ušetříme.

Od svatého Martina zbyly lahve od vína.

Obecně platí, že použitím vytříděného skla lze ve sklárně při výrobě nových skleněných výrobků ušetřit až 90 % energie a až 65 % přírodních surovin. Díky třídění skla můžeme také dýchat čistší vzduch - recyklací 1 tuny vytříděného skla snížíme exhalace oxidu uhličitého až o 400 kilogramů. A to se vyplatí! 

Díky Rekalkulačce se dozvíme ještě víc. Spočítala nám třeba to, že loni se nemuselo vyvézt na skládku 1 101 369 kubíků skleněného odpadu, že na výrobu nového skla se loni nemuselo vytěžit 83 000 tun sklářských písků nebo že jeho recyklací jsme uspořili energii, která by vystačila na rok pro 37 000 domácností.

Třídit sklo se zkrátka vyplatí!

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vědci zjistili, kdy je nejlepší čas pro pauzu na kafe

Vědci zjistili, kdy je nejlepší čas pro pauzu na kafe

Také si dáváte první kafe v práci hned po ránu? Tak si běžte k nadřízeným pro pochvalu. Vědci právě prokázali, že jste...

Zajímá vás, jak vzniká moderní dřevostavba? Budete překvapeni

Zajímá vás, jak vzniká moderní dřevostavba? Budete překvapeni

Pokud se zajímáte o dřevostavby, možná vás bude zajímat, jak vlastně moderní dřevostavba vzniká, a pokud si ji...

Češi se možná konečně dočkají povinné pauzy na kafe

Češi se možná konečně dočkají povinné pauzy na kafe

Krátké a pravidelné pauzy na kafe jsou v mnoha zemích samozřejmostí. Jako třeba „fika“. Švédská pauza na kafe, která je...

Jak pronajmout byt bez starostí? Záda vám kryje služba StálýNájem.cz

Jak pronajmout byt bez starostí? Záda vám kryje služba StálýNájem.cz

Potíže s neplatiči nájemného a jejich časté střídání v bytě, devastace nemovitosti a s tím související finanční ztráty...

Bydlení ve Vochově - venkovský klid a Plzeň na dosah

Bydlení ve Vochově   - venkovský klid a Plzeň na dosah

Plzeň jako čtvrté největší město republiky přináší spoustu pracovních příležitostí a patří k sídlům, která nabízejí...

Další z rubriky

Stovky žen vyrazí v červnu na golfová hřiště. Přidáte se?

Stovky žen vyrazí v červnu na golfová hřiště. Přidáte se?

Přes třicet golfových resortů a klubů po celé České republice se přihlásilo k tradiční akci Women’s Golf Day, která se...

Zahrajte si při třídění odpadu v Příbrami unikátní hru o ceny

Zahrajte si při třídění odpadu v Příbrami unikátní hru o ceny

Chystáte se během června třídit odpady do barevných kontejnerů v Příbrami? Pak můžete v unikátní hře Hledání Kontíků...

Tatiana Vilhelmová v Mělníku přiblíží život Boženy Němcové

Tatiana Vilhelmová v Mělníku přiblíží život Boženy Němcové

Martýrium jednoho srdce a dvou osudů pro tři herce. Tak by se dala popsat divadelní hra Neumím jinak než láskou, která...

Najdete na iDNES.cz