I proto se vyplatí vyřídit si případné úvěry ještě v době, kdy platí současná legislativa týkající se této problematiky. V následujících řádcích shrneme podrobně, v čem se vlastně nová verze zákona liší od staré. Zároveň poukážeme na některé další aspekty, jež s nebankovními půjčkami souvisí.
Zákon se netýká jen hypoték
Na první pohled by se mohlo zdát, že se nový zákon bude týkat zejména hypotečních úvěrů. Ano, právě u nich hovoří hlavně o změně týkající se předčasného splácení. Pokud fixace u hypotéky skončí po 1. 12. 2016, bude možné každým rokem bezplatně splatit až 25 % hypotečního úvěru. Doposud to možné nebylo. Jen si dejte pozor na to, že banky si při žádostech o hypoteční úvěr si své potenciální klienty mnohem důkladněji prověří. Zatím samozřejmě bonitu žadatelů řešily také, nicméně nyní podmínky mnohem více zpřísní.
Jen pro toho, kdo dokáže splácet
Termín půjčka bez doložení příjmu anebo jiné podobné výrazy určitě ze slovníku finančního světa nezmizí! Pravda je ovšem taková, že si žadatelé musí dát velký pozor na to, jestli již nedluží nějaké finanční prostředky jiné společnosti. I nebankovní společnosti totiž budou mít povinnost velmi přísně prověřovat bonitu žadatelů o úvěr. Tím pádem si samozřejmě projdou registry dlužníků a budou se snažit přesně zjistit, zdali dokáže zájemce o půjčku skutečně dostát svým závazkům.
Porovnání se stane jednodušším
O něco jednodušší bude situace z pohledu porovnání jednotlivých úvěrů. Zákon o spotřebitelské půjčce hovoří také o možnosti žadatelů srovnávat jednodušeji parametry půjček. Klient finanční instituce získá zároveň 14 dní na to, aby si přesně prozkoumal nabídku úvěru, již nebude moci po tuto dobu finanční instituce nijak měnit.
Je vhodné si půjčit raději nyní?
Víte, že už máte z minulosti nějaké škraloupy z pohledu schopnosti splácet? Pokud ano, pak se rozhodně vyplatí zvolit si některý z nabízených nebankovních úvěrů nyní. Pravda je ovšem taková, že je vhodné velmi pečlivě porovnávat jednotlivé nabídky! Ne všechny půjčky bez registru musí být totiž primárně skutečně výhodné. Podívat byste se přesně měli zejména na výši úrokové sazby a také na celkový harmonogram splácení. Žádná informace by vám neměla předem před podpisem úvěrové smlouvy uniknout. Jen tak budete mít jistotu výhodné půjčky, již jste si u některé z nebankovních společností vzali. Naším tipem pro srovnání půjček a zjištění spousty zajímavých novinek ze světa financí je portál Spočítat Půjčku.cz.