Premonstrátský Klášter Želiv: místo, kudy kráčela historie

Komerční sdělení   0:02aktualizováno  0:02 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Příští rok uplyne 870 let od příchodu řádu premonstrátů do Želiva. Za dobu své existence Klášter Želiv zažil bouřlivé období vzestupů a pádů, duchovního i hospodářského rozkvětu, ale také úpadku. Na prahu nového tisíciletí se začíná psát nová éra rozvoje Kláštera Želiv.

Rozsáhlý areál kláštera a opatství Želiv leží na soutoku řek Želivky s Trnávkou, obklopen překrásnou krajinou. | foto: Klášter Želiv

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Vítejte v premonstrátském želivském klášteře, který se nachází v samém srdci Českomoravské Vysočiny, v koutku přírody, kde přináší krajina ve svých proměnách stále něco nového. Rozsáhlý areál kláštera a opatství Želiv leží na soutoku řek Želivky s Trnávkou, obklopen překrásnou krajinou, v údolí které se nazývá „Údolím štěstí“. Založení kláštera se datuje do roku 1139 a stojí za ním dvě významné osobnosti té doby-pražský biskup Ota a český kníže Soběslav.

Barokní kostel Narození Panny Marie
Oltář v barokním kostele Narození Panny Marie

Barokní kostel Narození Panny Marie

V průběhu svojí existence prošel želivský klášter obdobími vzestupů a pádů. Několikrát vyhořel, během husitských válek byl dvakrát vypleněn a v době 30leté války byl vyloupen válčícími stranami. Největšího rozkvětu klášter dosáhl jak v duchovní, hospodářské tak i stavební rovině v osmnáctém století. Za komunistického režimu byl necitlivě přeměněn v psychiatrickou léčebnu. V roce 1991 byl vrácen řádu premonstrátů.

Rozsáhlý areál zahrnuje řadu budov různých stavebních slohů od románského až po baroko. Dominantami kláštera jsou barokní kostel Narození Panny Marie od Jana Blažeje Santiniho, barokní konvent a budova samotného opatství.

Klášter Želiv

Refektář želivského kláštera

Prostředí želivského kláštera zasazeného do malebné okolní krajiny nabízí svým geniem loci ideální prostor pro duchovní odpočinek, nebo přímo pro duchovní cvičení vedená místními bratry premonstráty, případně jinými významnými duchovními osobnostmi z naší vlasti a ze zahraničí.

Klášter žije i kulturou, přes celé léto se zde pořádají hodnotné koncerty duchovní hudby, tzv. klášterní kulturní léto, kde vystupují přední umělecké osobnosti našeho duchovního i světského života.

Na své si přijdou také milovníci historie, protože každý den se konají prohlídky s průvodcem v kostele a konventu kláštera, kde jsou také vystavovány hodnotná umělecká díla z klášterních sbírek.

Klášterní pivovar

Klášterní pivovar

Před pár lety byl v areálu zbudován Klášterní pivovar navazující na tradici vaření piva již z 15. století. Milovnicí zlatavého moku mohou zdejší pivovar nejen navštívit a ochutnat místní autentická piva, ale také zde strávit víkend a uvařit společně se sládkem své vlastní pivo.

V historické budově Opatství je od roku 2016 zřízen Klášterní hotel s neopakovatelnou atmosférou pokojů s původními stropy a s historizujícím mobiliářem. Hotel dále nabízí i prostory pro školení, konference a neformální setkávání všech lidí. Prostory hotelu jsou nabízeny také ke konání civilních i církevních svateb a dalších oslav společenských a rodinných událostí.

Klášter Želiv

Klášterní restaurace

V přízemí nabízí každý den své služby pro občerstvení příchozích i ubytovaných klášterní restaurace s letní terasou.

Klášter premonstrátů je tedy otevřen novým setkáváním a stále více se ukazuje jeho potřebnost pro nás všechny v naší hektické společnosti jako nová šance, která je nepostradatelná pro dnešního člověka 21. století, zrovna tak jako pro lidi žijícími zde před devíti staletími.

Klášter Želiv

Kontakt: www.zeliv.eu, www.hotelklasterzeliv.cz

Návštěvnické centrum: centrum@zeliv.eu, tel. +420 725 448 291

Klášterní hotel: recepce@zeliv.eu, tel. +420 731 598 889

Restaurace: restaurace@zeliv.eu, tel. +420 728 997 539

Klášterní pivovar: pivovar@zeliv.eu, tel. +420 727 813 192

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tři ženy úspěšně zhubly. Jak ale vypadají o půl roku později?

Ke konci projektu se účastnice sešly při závěrečném společném focení. Zleva...

Díky programu Cambridge Weight Plan změnily tři ženy životní styl a odměnou jim bylo, že po pár měsících oblékly menší...

Začalo Australian Open. Bookmakeři a sázkaři se shodují na favoritech

Začalo Australian Open. Bookmakeři a sázkaři se shodují na favoritech

Mezi hlavní vrcholy sázkařské sezóny budou patřit v roce 2019 tenisové grandslamy. Prvním z nich, který tradičně začíná...

Moderní inkousty nahrazují klasické chodbové tiskárny

Moderní inkousty nahrazují klasické chodbové tiskárny.

Uvažujete o koupi nové flotily tiskáren a nevíte si rady při výběru? Inkoustová technologie HP PageWide je něco jako...

Obchodování online – vysoké zisky a vysoká rizika, Díl 1.

trading

Uživatelé tradingových platforem mají k dispozici nástroje profesionálních obchodníků s akciemi, ale podceňují často...

Nudíte se? Zkuste rande bez závazků

Nudíte se? Zkuste rande bez závazků

Tajné erotické fantazie žen se stále častěji stávají skutečností na platformách nezávazného seznamování. Dámy zde mohou...

Další z rubriky

Firma ČSAD Střední Čechy slaví předčasné Vánoce

Firma ČSAD Střední Čechy slaví předčasné Vánoce

Na konci listopadu představil dopravce ČSAD Střední Čechy dva nové kloubové autobusy Solaris Urbino 18, které jsou v...

Posviťme si na rok 2018

Dobíjecí místo s wallboxy PRE na Pankráci

Už to tak prostě je, že s končícím rokem se ohlížíme, co se povedlo a co ne. Zkusme to z pohledu elektřiny v Praze, bez...

Fleetový program myslí i na malé rodinné firmy se 3 vozidly

Fleetový program myslí i na malé rodinné firmy se 3 vozidly

Vítejte ve Fleetovém centru PŘEROST A ŠVORC AUTO. Že jste jen malá rodinná firma nebo živnostník? Postaráme se o váš...

Najdete na iDNES.cz