Každý Čech loni vytřídil 49 kilogramů odpadu!

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Třídění a recyklace odpadu má v ČR už skoro 20letou tradici. Je to znát i na množství vytříděného odpadu. Loni vytřídil každý obyvatel 49 kg papíru, skla, plastů a nápojových kartonů. K tomu odevzdal 14 kg kovů. To je celkově o 3 kg odpadu více než v roce 2017. Vyplývá to ze statistik AOS EKO-KOM.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Každý Čech loni vytřídil 49 kilogramů odpadu! | foto: EKO-KOM, a.s.

Třídění je v ČR samozřejmostí již pro většinu lidí. Cesta s vytříděným odpadem k barevným kontejnerům se stala běžnou rutinou pro 73 % obyvatel. A vytřídíme toho rok od roku více. Loni to bylo v průměru 21,3 kg papíru, 14,1 kg plastů, 13,2 kg skla a bezmála půl kilogramu nápojových kartonů na osobu. K tomu ještě připočtěme skoro 14 kilogramů kovů. Celkově se tak dostáváme na bezmála 63 kilogramů vytříděného odpadu na každého.

Třídění odpadů je v ČR pohodlné a dostupné

Podmínky, které máme v ČR pro třídění odpadů, nám mohou mnohé evropské národy závidět. Celý systém je totiž velmi komfortní. Kontejnery na tříděný odpad máme už doslova na každém rohu, aktuálně je v celé ČR k dispozici více než 413 tisíc barevných kontejnerů a menších nádob na třídění odpadů a průměrná docházková vzdálenost k nim je jen 91 metrů.

A zatímco jinde v Evropě slouží jedno sběrné místo několika stovkám až tisícům lidí, v ČR slouží v průměru jen 124 lidem. To je velmi dobrý výsledek. Pro tříděný sběr je využívána také hustá síť sběrných dvorů a výkupen druhotných surovin. Některé obce pak doplňkově využívají pytlový sběr.

Ve sběrných systémech obcí se tak loni vytřídilo přes 665 tisíc tun odpadu, více než polovinu z toho tvořily vytříděné obaly. Spolu s tříděnými živnostenskými odpady to bylo přes 841 tisíc tun obalových odpadů.

Každý Čech loni vytřídil 49 kilogramů odpadu!

Vytříděný odpad v kontejnerech je surovina

Z bezmála 1,2 milionu tun jednorázových obalů uvedených v roce 2018 na tuzemský trh se jich podařilo vytřídit a předat k dalšímu využití a recyklaci více než 71 %. Na odpady vytříděné do barevných kontejnerů je nutné nahlížet podobně jako na nerostné suroviny. Tříděný odpad v kontejnerech je tedy teprve surovinou pro další úpravu formou dotřídění, která probíhá na třídících linkách. Zde se rozhoduje na základě požadavků zpracovatelů, jaké materiály a jaké druhy odpadu budou dotříděny. Z nich vznikají druhotné suroviny pro recyklační průmysl a při dotřídění zároveň složky odpadu, které nejsou pro materiálové využití vhodné. Obecně jsou velmi obtížně recyklovatelné např. měkké kompozitní obaly skládající se z více druhů od sebe neoddělitelných materiálů. U plastových lahví mohou být problematické tzv. shrink sleeves. Překážky představují i materiály obsahující různá aditiva či velký podíl barviv a laminované materiály. Stoprocentní účinnost materiálového využití vytříděného odpadu je tedy u jakékoliv komodity zatím nereálná.

Tříděním a recyklací odpadů významně chráníme přírodu. Využíváním druhotných surovin při výrobě šetříme přírodní suroviny, nepřispíváme k rozšiřování skládek a chráníme ovzduší. Loni jsme v ČR tříděním a recyklací odpadů zachránili přes 2,2 milionu vzrostlých stromů, to je zhruba 29 km2 přírody. A podařilo se nám snížit produkci skleníkových plynů o bezmála 880 tisíc tun CO2 , které nebyly vypuštěny do ovzduší. Podrobnější informace o třídění a recyklaci odpadů najdete na www.jaktridit.cz.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Znáte ovocné octy? Nepodceňujte jejich výběr při dochucování

Znáte ovocné octy? Nepodceňujte jejich výběr při dochucování.

Tváří se skromně, v kuchyni s ním však dokážete divy. A stačí tak málo. Zajímavý recept, čerstvé suroviny a při výběru...

Uzavře Krakonoš nejnavštěvovanější české hory?

Uzavře Krakonoš nejnavštěvovanější české hory?

Krakonoš napsal dopis! V něm popisuje kritickou situaci ohledně množství odpadků v Krkonoších a uvádí šokující řešení...

Projekt Nová válcovna ve Fatře získal ocenění Stavba roku

Projekt Nová válcovna ve Fatře získal prestižní ocenění Stavba roku

Projekt Nová válcovna získal prestižní ocenění Stavba roku Zlínského kraje v kategorii Průmyslových a zemědělských...

Obhájí Slavia český fotbalový titul? Vsaďte si a získejte 150 Kč zdarma

Obhájí Slavia český fotbalový titul? Vsaďte si a získejte 150 Kč zdarma

Krátká pauza už je pomalu pryč, nový ročník české fotbalové ligy se je tady. Favorité jsou stejní jako posledně. Může...

České firmy ohrožuje nevhodné internetové připojení

České firmy ohrožuje nevhodné internetové připojení

Nespolehlivé a nezabezpečené internetové připojení časem přestává plnit nároky podnikání. Častěji trpí výpadky,...

Další z rubriky

Dřevěné vícevrstvé podlahy SCHEUCHER vynikají vzhledem i kvalitou

Dřevěné vícevrstvé podlahy SCHEUCHER vynikají vzhledem i kvalitou

Vyberte si dřevěné vícevrstvé podlahy SCHEUCHER v show roomu společnosti ZAHRADNÍK PARKET v Praze 6. Najdete zde...

Bezúdržbový mechový obraz s garancí vzhledu jako stylový svatební dar

Bezúdržbový mechový obraz s garancí vzhledu jako stylový svatební dar

Den D vašich přátel se blíží a vy pro ně hledáte vhodný svatební dar. Obálka a láhev je v dnešní době už příliš fádním...

Léto rozpaluje, zapínáme klimatizace

Léto rozpaluje, zapínáme klimatizace.

Je tu léto a lidé začínají vážně uvažovat o tom, jak si horké dny zpříjemnit po příchodu domů, zvláště na noc....

Najdete na iDNES.cz