Jiří Trnka v GASK v Kutné Hoře

  7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
V prostorách tří traktů a ve dvou patrech monumentální Jezuitské koleje v Kutné Hoře sídlí GASK, Galerie Středočeského kraje, druhá největší galerie v České republice. Ve své výstavní činnosti se zaměřuje především na výtvarné umění 20. a 21. století.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Sen noci svatojánské, Titanie a Oberon, 1959 | foto: FOTO ARCHIV EXPO TRNKA

Dokladem je i nejnovější multimediální projekt Vzahradách imaginace, kterým od 26. října vzdává galerie hold významnému výtvarníkovi a světoznámému tvůrci animovaných filmů Jiřímu Trnkovi, od jehož úmrtí letos uplyne padesát let.

Dosud nevystavené exponáty

Instalaci, která v Galerii Středočeského kraje netradičně propojí výstavní prostory – Galerii IV a konferenční sál s věží, její tvůrci rozdělili do dvou částí. Tu první tvoří pečlivý výběr exponátů mapujících hlavní oblasti, jimž se Trnka během svého života věnoval a díky kterým dosáhl proslulosti doma i v zahraničí. Vystavené předměty jsou zapůjčeny nejen od Trnkových dědiců, ale i ze soukromých sbírek a institucí včetně Národního filmového archivu. „Návštěvníkům představíme mimo jiné i exponáty, které dosud nikdy vystaveny nebyly, například restaurované loutky z Trnkova velkofilmu Sen noci svatojánské nebo některé unikátní dřevěné plastiky Jiřího Trnky,“ říká ředitelka Galerie Jana Šorfová.

Trnkova Zahrada 2

Druhý „pilíř“ výstavy přináší audiovizuální projekce a interaktivní prvky s vizí zaujmout zejména dětského návštěvníka. V podkroví galerie byla instalována Trnkova Zahrada 2, adaptace původní Trnkovy knížky pro děti. „S tátou jezdíme se Zahradou po českých městech již několik let. Říkáme si Zahradníci. Do GASK jsme však expozici zdvojnásobili a přichystali zbrusu nové instalace. Na své si tak přijdou jak noví návštěvníci, tak stálí fanouškové – a na všechny čeká nový bleší cirkus, střelnice netopýrů, bludiště a další překvapení,“ zdůrazňuje Matyáš Trnka, jeden z autorů výstavy a vnuk legendárního Jiřího Trnky. Druhým autorem je jeho otec, malíř Jan Trnka.

Všestranně zaměřený umělec

Jiří Trnka studoval na plzeňském reálném gymnáziu, kde ho jeho profesor kreslení Josef Skupa přizval ke spolupráci s loutkovým divadlem Feriálních osad v Plzni. Již v sedmnácti získával uznání na mezinárodních loutkových výstavách (Praha 1929, Paříž 1930). Z podnětu Josefa Skupy přestoupil na Uměleckoprůmyslovou školu v Praze, ale se Skupou spolupracoval i v pozdějších letech a vytvořil pro jeho divadlo několik loutek. Sám pak vedl v letech 1936–1937 vlastní loutkovou scénu Dřevěné divadlo.

O Jiřím Trnkovi se mluvilo jako o renesančním umělci, sám se však považoval především za malíře. Byl však také grafik, sochař, výtvarník scén a kostýmů a ilustrátor knížek. Popularitu mu přinesly zejména ilustrace dětských knih, například Broučků od Jana Karafiáta nebo Hrubínova Špalíčku veršů a pohádek. Sám napsal a ilustroval knihu Zahrada, magický příběh o pěti klucích, kteří se starou brankou dostanou do krásné zahrady. Kniha se rovněž dočkala filmového zpracování.

Vysoce ceněná tvorba

Spolu s Hermínou Týrlovou a Karlem Zemanem stál v roce 1945 u zrodu studia Bratři v triku, kde vytvořil různé animované filmy jako například protiválečný Pérák a SS či pohádku Zasadil dědek řepu.

V roce 1947 založil vlastní studio, které neslo jeho jméno a v němž prý trávil i 16 hodin denně. Pamětníci na něj vzpomínají jako na introverta ponořeného do práce. Studio, v němž působili i jeho hlavní spolupracovníci Karel Látal a Břetislav Pojar, se orientovalo na loutkové filmy. Vznikly zde kouzelné snímky, například loutková suita Špalíček a Císařův slavík s hudbou Václava Trojana, dále Román s basou, Árie prérie, Betlém, Čertův mlýn či O zlaté rybce. Nejvýznamnějšími animovanými snímky byly pohádky Bajaja, Dva mrazíci nebo filmy Staré pověsti české a Dobrý voják Švejk. Trnka byl téměř u všech svých filmů režisérem, scenáristou a výtvarníkem. Za svoji tvorbu získal řadu ocenění včetně titulu národní umělec.

Výstava míří na dětské návštěvníky

O tom, že GASK chce dílo Jiřího Trnky přiblížit dětem, svědčí doprovodné programy, které k výstavě připravilo Lektorské centrum GASK.
„Pro mateřské školy i první stupeň základních škol jsou připraveny edukační programy, prosincové výtvarné dílny pro děti a mezigenerační programy pro rodiny GASK rodinám,“ vyjmenovává vedoucí Lektorského centra GASK Karin Vrátná Militká. Doprovodný program k výstavě dále nabídne komentované prohlídky, cyklus přednášek a besed s projekcemi a výtvarné dílny animace pro seniory.

Výstavou GASK navazuje i na své předchozí aktivity v oblasti animovaného filmu. Cyklus Kamarádi animovaného filmu pořádaný galerií v roce 2017 představil animátory, kteří z umění Jiřího Trnky vycházeli: Pavla Koutského, Libušku Čihárovou, Galinu Miklínovou, Aurela Klimta a další osobnosti. „Očekáváme, že se na výstavu přijde podívat více než čtyřicet tisíc návštěvníků,“ říká ředitelka galerie Jana Šorfová a připomíná, že největší Trnkova výstava se připravovala téměř tři roky.

O výstavě

Galerie Středočeského kraje, p. o.
Barborská 51–53, Kutná Hora
www.gask.cz
OTEVÍRACÍ DOBA:
úterý–neděle: 10.00 až 18.00
VSTUPNÉ NA VÝSTAVU, KTERÁ POTVRÁ DO 14. DUBNA 2020:
dospělí 200 Kč
rodinné vstupné 450 Kč
senioři, ZTP a studenti do 26 let 50% sleva

  • Nejčtenější

O2 na výročí sametové revoluce rozezvoní všechny budky

Operátor O2 v rámci projektu Svoboda není samozřejmost rozezvoní všechny telefonní budky. Veřejné automaty postupně...

Vyzkoušejte si vysněnou pergolu pomocí aplikace ve vašem telefonu

Jaká pergola se bude ve vašem exteriéru nejlépe vyjímat? V minulosti platilo, že dokud vám pergola nebude stát na...

Nošovické SUV Hyundai Tucson v zimní limitované edici IceBreaker

Vlajková loď značky Hyundai, populární model Tucson, se stále těší velkému zájmu zákazníků. Rodinné SUV z Nošovic u...

Úklid a údržba podlahy před Vánocemi

Přehled mopů, čističů a prostředků pro kvalitní čištění a údržbu podlah.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

TV s technologií NanoCell posouvají domácí zábavu na další úroveň

Díky umělé inteligenci starající se o maximální kvalitu obrazu a zvuku, podpoře zvukového formátu Dolby Atmos,...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Jakub Šural: Snažím se, aby na mě brácha mohl být hrdý

Přes půl roku uplynulo od toho 29. dubna, kdy fotbalový svět přišel o Josefa Šurala a Jakub Šural, obránce Zbrojovky...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

  • Další z rubriky

Prosincová aukce AUREA Numismatika Praha láká na svatováclavské dukáty

Aurea Numismatika Praha pořádá 7. prosince svou již 94. aukci. Následně bude ve dnech 8. – 12. 12. probíhat v pořadí...

Budujeme sousedství, říká Egor Khlebnikov z developerské firmy GETBERG

Developerská společnost GETBERG se snaží budovat pro své klienty skutečné domovy, kde mohou spokojeně žít obklopeni...

Nastupuje nová generace vinylových podlah - Berry ALLOC Rigid vinyl

Hledáte vinylové podlahy, které jsou k nerozeznání od pravého dřeva a nabídnou vám vše, o čem jste kdy snili?...

Údržba vinylových a rigidních podlah je hračka

Vinylové a rigidní podlahy jsou velmi odolné, proto jsou často používány tam, kde je očekávána zvýšená zátěž. Pečujte o...

Najdete na iDNES.cz