Vlivem aktuálních potřeb se pod její záštitou objevily dvě dceřinky, a to Wero Water Service a Wero Water Management. Obě se zabývají projekty v oblasti vodního hospodářství, služeb v oblasti výroby a aplikace polymerové dezinfekce, DDD služeb, energetiky a financování projektů. O té druhé více prozradil Jaroslav Ďuriš, generální ředitel společnosti.
Jaká konkrétní řešení hospodaření s vodou nabízíte? Mohli byste některé z nich laicky popsat od zkontaktování potenciálním zákazníkem až po zprovoznění?
Pojďme si to přiblížit jako příběh. Představte si, že jste majitel firmy či starosta malé obce, která má problémy s vodohospodářstvím. Oslovíte nás, abychom vám navrhli optimalizaci řešení, tím může být například ostrovní systém úpravy pitné vody z povrchových zdrojů. Naše přednosti spočívají v tom, že jsme schopni to pro vás kompletně vymyslet, zrealizovat, dlouhodobě provozovat, a navíc celou investici zafinancovat.
Na vodu totiž pohlížíme jako na energii, a tak s ní i nakládáme. Ptáte se jak? To je právě naše know-how. S klientem uzavíráme dlouhodobou smlouvu, dejme tomu – desetiletou, v té jsou zakotveny zásadní parametry služby, tedy cena za jednotku vody, předpokládané množství a kvalita vody, délka kontraktu. Náš partner má díky tomu jistotu, že novou technologii dostane hned, nemusí do ní investovat a platí jen předem smluvenou jednotkovou cenu podle skutečného odběru.
Nabízí vaše mateřská společnost také hospodaření s obnovitelnými zdroji energie?
Ano nabízí. Popravdě se dá říct, že nás k tomu přivedli sami klienti. Registrujeme časté poptávky nejen na možnosti hospodaření s vodou, ale také celkové energetické úspory. Ta úzce souvisí s obnovitelnými zdroji energie, nejčastěji s fotovoltaikou.
Jakou částku by si měl zákazník na kompletní servis z vaší strany připravit? Je možné na systémy hospodařící s vodou čerpat dotace?
Dotace na ostrovní řešení recyklace vody a tomu podobné projekty čerpat lze, dokonce se chystá jejich rozšíření, my jich však pro naše projekty nevyužíváme. Pro nás je dotace vulgární slovo, naše ekonomika je postavena tak, aby každý projekt byl sám o sobě ziskový, tedy bez příspěvků. Za svou velikou konkurenční výhodu považujeme to, že na začátku projektu klient nemusí financovat nic, snad jen dílčí stavební úpravy, jsou-li nutné. Investorem je naše společnost a klient platí až za první dodané litry vody podle skutečného odběru.
A naopak, co vše budete potřebovat vy od zákazníka?
My potřebujeme jen základní parametry stávajícího nastavení, jako je vzorek vody, jeho aktuální rozbor, obhlídku místa a posouzení souvisejících nákladů. Na základě těchto údajů zpracujeme návrh technologického řešení a ekonomického nastavení, abychom klientovi ušetřili buď množství odebírané či vypouštěné vody, energii spojenou např. s ohřevem, ale i jednotkovou cenu.
Jaká je pak časová náročnost jednoho takového projektu?
Časová náročnost je v řádu měsíců. U soukromých subjektů je rozhodování rychlejší než u obcí a veřejných institucí, ale v průměru se doba realizaci pohybuje kolem tří, čtyř měsíců.
Soustředíte se spíše na služby pro jednotlivce, stavějící například rodinný dům, nebo na celé společnosti?
V této fázi se soustředíme především na právnické osoby – firmy, farmy, lázně, akvaparky, potravinářské provozy, nemocnice, hotely, obce a podobně. Pokud má ale někdo zájem řešit svůj rodinný domek, chatu nebo penzion, pak i jemu rádi vyhovíme.
Jaký je o vaše služby aktuální zájem? Dá se říci, že s ubývající vodou v krajině zájem stoupá?
Zájem je v poslední době doslova enormní. Je to dáno souběhem různých faktorů, vody signifikantně ubývá, ta surová má horší kvalitu. Vlivem toho se neustále zvyšuje cena vody pitné. Společně s ní se zdražují i další energie a tomu všemu dodává korunku sucho posledního desetiletí.
My přitom nabízíme celkovou úsporu financí proti stávajícímu nastavení a ekologický přínos, protože využíváme vodu, která by jinak odtekla pryč. V neposlední řadě díky nám zákazník získá také nezávislost na monopolním dodavateli.
Jsou i někde jinde ve světě společnosti využívající podobného konceptu, se kterými například spolupracujete?
Spolupracujeme s celou řadou subjektů, ať už jsou to výrobci jednotlivých technologických prvků, nebo vysoké školy, které mají k této problematice blízko. Naším velkým partnerem je VÚV TGM v Podbabě, ale také podnik firma Baťa Pákistán. S tou jsme kooperovali na projektu malé úpravny vody v nemocnici Ghurki v Pákistánu. Tento komplexní přístup včetně financování ale pokud vím nikdo jiný nedělá.
Kolik zákazníků již za dobu existence společnosti využilo vašich služeb? Jsou někteří, které považujete za velmi významné? Například firmy?
Vedení společnosti se rozhodlo zaměřit firemní strategii stávajícím směrem přibližně před třemi lety. Za tu dobu jsme učinili značný posun, našli jsme „díru na trhu“, zvládli technologii a řešení včetně dlouhodobého provozování. Vyladili jsme unikátní byznysový model a vybudovali finanční nástroj pro krytí investičních nákladů. Klientů máme v současnosti více než dvacet a mezi ty klíčové řadíme Lázně Bechyně, kde zajišťujeme komplexní vodní hospodářství, akvapark v Jihlavě, kam dodáváme vodu z povrchového zdroje, a fabriku na výrobu speciálního papíru Security Paper Mill, tam řešíme recyklaci odpadní vody.
Co považujete za své dosavadní úspěchy a kterým směrem plánujete budoucnost společnosti?
Za největší úspěch považujeme fakt, že jsme našli činnost, která především dává smysl, má obrovský ekologický přesah a podařilo se nám to uchopit unikátním způsobem, který doposud nikdo jiný nedělá. Vážíme si i ocenění udělené Českou podnikatelskou radou pro udržitelný rozvoj za ostrovní řešení recyklace vody v rámci soutěže Manažer roku. Toho si opravdu velmi vážíme.
Bližší informace o možnostech spolupráce naleznete na www.weroholding.eu .