Jak zvolit vysokou školu, abyste uspěli na trhu práce i po roce 2030?

  7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Jste rodiči středoškoláků a chcete udělat pro své děti to nejlepší? Hledáte cestu, jak vybrat vzdělání, které zajistí jistou, zajímavou, atraktivní práci v dlouhodobém horizontu? A přesto občas s obavami čtete titulky, zmiňující značný úbytek pracovních míst? My jsme našli řešení…

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Jak zvolit vysokou školu, abyste uspěli na trhu práce i po roce 2030? | foto: Unicorn College s.r.o.

Být v dnešní době rodičem středoškoláka a přemýšlet o vzdělání s dlouhodobou perspektivou není vůbec snadné. Ze všech stran na vás útočí informace o očekávaném úbytku pracovních míst a změnám v důsledku postupující digitalizace trhu. Nedávná analýza Úřadu vlády ČR mluví o 700 000 pracovních míst, která zaniknou do roku 2030. Studie Národního vzdělávacího fondu a ministerstva práce jde ještě dál a předpokládá, že postupující digitalizace ovlivní pracovní náplň až 35% ze všech pracovních míst a dalších 10% přímo existenčně ohrozí.

Nejen zaměstnavatelé, ale i vzdělávací instituce se musí na tuto situaci důsledně připravit. Jinak na trhu jen obtížně uspějí. Vždy však platí, že, co je pro někoho hrozbou, vnímají jiní jako jasnou příležitost. A jedním z těch, kdo vidí budoucnost jednoznačně pozitivně je i ředitel vysoké školy Unicorn College, Ing. Marek Beránek Ph. D., když zmiňuje: „Blížící se nástup Internetu věcí (IoT) a postupující automatizace průmyslu, to vše znamená miliardy nových zařízení, senzorů i ‚věcí‘, které generují nepředstavitelné množství dat a informací, jež bude třeba vyhodnocovat i prezentovat metodami zcela odlišnými od těch, na které jsme byli zvyklí před několika lety.“

Stejně jako on i celá řada dalších odborníků vnímá také rostoucí tlak na kvalitu uživatelských rozhraní rozličných aplikací. Celkově lze tedy říci, že software, data a související technologie nás budou provázet na každém kroku v daleko větší míře, než si dnes umíme představit.

Experti na problematiku lidských zdrojů se shodují, že budoucnost mají pozice specialistů na databáze a počítačové sítě. Velký zájem bude o vývojáře a analytiky. Extrémní nedostatek kapacit je očekáván u odborníků na big data, jejich analýzu nebo využití například pro optimalizaci výrobních procesů.

Marek Beránek dále uvedl, že se změnami je zapotřebí začít s dostatečným předstihem. Nelze nebýt hrdý na to, že se Unicorn College podařilo, pro akademický rok 2019/2020, přijít s kompletní sadou zcela nových studijních oborů. Oborů, jejichž cílem je připravit úspěšné odborníky pro novou situaci na pracovním trhu v relativně dlouhém období.

Na atraktivní bakalářské obory Softwarový vývoj a Business Management navazují moderní magisterské obory Softwarové inženýrství a big data nebo Aplikovaná ekonomie a analýza dat. Osnovy obou magisterských oborů byly citlivě připravovány ve spolupráci s potenciálními zaměstnavateli – bankami, pojišťovnami, IT nebo poradenskými společnostmi.

V případě bakalářského i navazujícího magisterského studia si tedy přijdou na své jak technologicky, tak byznysově a manažersky orientovaní zájemci o studium.

Rozsáhlým změnám na trhu práce nikdo nezabrání. Ale už nyní známe obory, které budou perspektivní i po roce 2030. Dokonce známe i způsob, jak se stát respektovaným specialistou, o kterého bude na pracovním trhu v celé Evropě obrovský zájem. A to je dobrá zpráva pro rodiče všech současných středoškoláků.

Nejčtenější

HANÁK New Collection

Nový matný lak antracit a přírodní dýha dubu rustikal hnědého

HANÁK NÁBYTEK představuje novou kolekci nábytku, která uspokojí i ty nejnáročnější klienty. Toužíte po něčem...

Chytrý trávník umí číst předpovědi počasí

Chytrý trávník umí číst předpovědi počasí

Jak šetřit s vodou? Jak zamezit vysychání půdy? Jak si udržet zelený trávník? A jak přitom ušetřit energii? To jsou...

Na hlučínském Dětském ranči si můžete užít nejen den s koňmi

Na hlučínském Dětském ranči si můžete užít nejen den s koňmi

V příjemném prostředí na břehu Hlučínského jezera nedaleko Ostravy leží unikátní dětský ranč, který se stal za léta...

Státu vynáší nová výstavba miliardy. Ty ale musí investovat jinak!

Státu vynáší nová výstavba miliardy. Ty ale musí investovat jinak!

Z výstavby tolik potřebných nových bytů, kanceláří, obchodů a skladů stát získává na daních od soukromých investorů...

Praha znovu sešívaná? Vsaďte si a získejte 150 Kč zdarma!

Praha znovu sešívaná? Vsaďte si a získejte 150 Kč zdarma!

Nejsledovanější zápas podzimu na české prvoligové scéně je tu. Na Letné si to rozdají dva nesmiřitelní rivalové Sparta...

Další z rubriky

ČSAD Střední Čechy brázdí silnice už 20 let

ČSAD Střední Čechy brázdí silnice už 20 let

V letošním roce slaví ČSAD Střední Čechy své jubilejní 20. výročí. Přesně tolik let spolehlivě vozí řadu lidí do práce...

Nejlepší tvářový epilátor pro ženy i v podobě rtěnky

Nejlepší tvářový epilátor pro ženy i v podobě rtěnky

Každá žena chce být krásná. I na té nejdokonalejší pleti se však občas objeví chloupek, který ruší celkový dojem. I...

MUDr. Milena Vojtíšková: Novinky v omlazení pleti

AURUM AESTHETIC CLINIC ve spolupráci s IMMOMEDICAL CZ

Redukce vrásek, vyhlazená pleť a zpevnění povadlé kůže jsou jedním z nejčastějších požadavků v ordinaci estetické...

Nebojte se nakupovat hodinky na internetu. Nebo alespoň ne u nás

Nebojte se nakupovat hodinky na Internetu. Nebo alespoň ne u nás.

Hodinky si nepořizujeme zrovna každý den a často navíc nejde o úplně malou investici, a tak jsme logicky opatrnější než...

Najdete na iDNES.cz