Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 4. srpna 2021 Dominik

Drahé byty jsou daň za stagnaci Prahy

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Chaos, nedodržování práva, naprostá nepředvídatelnost. Tak charakterizuje povolování staveb v Praze Radek Menšík, majitel skupiny UDI Group.

Radek Menšík, majitel UDI Group | foto: BD - TECHNIK s.r.o.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Pražský marasmus je prapříčinou toho, proč tu mají developeři nepřiměřené ceny bytů, pokud se jim ovšem po letech podaří svůj záměr propasírovat úřednickou a­ politickou mašinerií. Projekty jsou extrémně rizikové a není jich dost, takže chybí konkurence a trh nefunguje, vysvětluje Radek Menšík. A má s čím srovnávat. Skupina UDI Group staví miliardové projekty v Polsku, v Maďarsku nebo v Srbsku. Jako na Balkáně si ale Menšík připadá spíš v Praze.

Drahé byty jsou daň za stagnaci Prahy

Ve Varšavě staví UDI Group téměř 1000 bytů za poloviční ceny, než se běžně prodávají v Praze.

Máte víc aktivit v cizině, nebo u nás?

My jsme na českém trhu už 30 let, stále tu máme řadu projektů, ale v Česku je cesta k samotnému stavění už příliš složitá. Sami jsme byli překvapeni, když jsme přišli na zahraniční trhy, jak tam dokážou úřady fungovat. Žádost o stavební povolení podáváme elektronicky, všechna vyjádření si opatřuje sám stavební úřad, lhůty jsou jasně dané a především dodržované. V řádu týdnů, maximálně měsíců bývá vše vyřízeno. Žádný hon stavebníka za razítky se tam nekoná. Když letím z Bělehradu zpět do Prahy, mám pocit, že se nevracím z Balkánu, ale za chvíli na něm přistanu. Takže dnes už máme 80 procent aktivit v zahraničí.

Drahé byty jsou daň za stagnaci Prahy

Ti, kdo koupili byty v projektu U Starého mlýna společnosti UDI Group před třemi lety, by je dnes prodali téměř za trojnásobek. O tolik vzrostly ceny na trhu hlavně kvůli tomu, jak málo nových projektů se povoluje.

Jeden investor mi vyprávěl, že když koupil v Kanadě pozemek, vítali jej místní slavobránou, protože přináší peníze a rozvoj. Tady naopak, a priory je podezřelý developer. Jak to vnímáte vy?

V 90. letech nás přátelsky přijímali i tady. Stavěli jsme levně bytové domy, a když jsme koupili pozemek v novém městě, vždy jsme se šli představit na radnici. Politici se pak přijeli podívat na naše referenční projekty a navzájem jsme si vycházeli vstříc. Lidé na radnicích chtěli, aby se jejich město posouvalo, měnilo, aby měli lidé kde bydlet. Dostupné byty jsme nakonec stavěli v 15 městech. Vnímání developerů ale postupně degradovalo až na úroveň zločince, což je paradox, protože developeři jsou dnes jediní, kdo staví ty nedostatkové byty. V Polsku, Srbsku, v Maďarsku nám slavobrány nestaví, ale můžeme se tam spolehnout, že když dodržíme územní plán a všechna nařízení, maximálně do roka stavíme. I­ v tom Bělehradě je naprosto nepředstavitelné, že byste koupil pozemek a radnice vám změnila územní plán, jako se nám stalo v Praze. Tady je chaos, nedodržování práva, naprostá nepředvídatelnost.

Čím si to vysvětlujete?

Předpisy bobtnaly a každé zjednodušení přineslo ještě větší byrokracii. Politická garnitura tu byla v posledních letech volena se slibem, že zabrání výstavbě. A ona potom proto, aby ho dodržela, zneužívá právo. Zkuste si napočítat všechny naše správní lhůty a i se současným stavebním zákonem, který je dost příšerný, byste měl stavět do roka. Tady ale nikdo nic nedodržuje a nedovoláte se ničeho. Největším problémem není samotný zákon, ale nevymahatelnost práva. Můžete mít sebelepší zákon, když ho ale veřejná správa ignoruje, následuje stagnace a netransparentní prostředí založené na zákulisních dohodách. Proč si myslíte, že tu nikdo otevřeně nemluví o tom, proč mu trvá získat povolení několik let? Protože když promluví, nic už nepostaví.

Drahé byty jsou daň za stagnaci Prahy

Na svůj největší projekt Duga v Bělehradě UDI Group vypsala mezinárodní architektonickou soutěž, návrh britského ateliéru Bogle Architects.

Co se s tím dá dělat?

Pražské projekty dokončíme, a pokud se nezmění atmosféra, nebudeme tu pokračovat. Také jsme si vyhodnotili, že chystaný Metropolitní plán přinese ještě větší nepředvídatelnost a korupční prostředí, než tu je dnes. Nakonec tu zůstanou jen ti, kteří svým mlčením podporují a udržují tento systém. Proč už v Praze téměř žádní velcí zahraniční investoři nestaví? Protože v takovém prostředí se zahraniční centrály neumějí a hlavně nechtějí pohybovat. Nemají na to čas, peníze ani žaludek.

Na druhou stranu ten pražský marasmus je prapříčinou toho, proč tu mají developeři nepřiměřené ceny bytů, pokud se jim po letech podaří záměr propasírovat úřednickou a politickou mašinerií. Projekty jsou extrémně rizikové a není jich dost, takže chybí konkurence a trh nefunguje. Ale to je politikum. Jsou tu miliony metrů čtverečních pozemků pod stavební uzávěrou, kdyby ty se odblokovaly a úřady dodržovaly zákon a lhůty, i ­v Praze by byly levnější byty.

Ve kterých zemích působíte?

Když to vezmu podle rychlosti povolování staveb a vymahatelnosti práva: Polsko, Srbsko, Maďarsko, Česko. Ale Česko úplně opustit nechceme. Díváme se do okolí Prahy, do regionů, do větších měst. I tam vystřelily ceny bytů strašně nahoru a my stavíme stále za stejné ceny, takže tam teď vidíme příležitost. Do cen bytů v metropoli výrazně vstupují ceny pozemků. A to je důsledek toho, že ani trh s pozemky nefunguje.

Neujede Praze vlak? I pražští politici přiznávají, že už se díváme Varšavě na záda.

On už ujel a je to dobře vidět právě na cenách bytů. My ve Varšavě prodáváme byty v přepočtu za 55 ­tisíc korun za metr čtvereční, v Praze stojí metr v průměru 120 tisíc. V Srbsku budeme prodávat byty ve vyšším standardu, než je tu zvykem, za 65 tisíc korun za metr čtvereční. Na Žižkově se teď začínají prodávat 2+kk za 8 milionů korun. Ty milionové rozdíly jsou daň za místní stagnaci. V Srbsku jsme získali územní rozhodnutí na projekt za 1,6 miliardy korun s ­pěti stovkami bytů za devět měsíců od koupě pozemku a v létě budeme stavět. Ve Varšavě jsme stavební povolení na první etapu z­ 950 bytových jednotek dostali v průběhu šesti týdnů. V jednom polském brownfieldu jsem se byl podívat před dvěma lety, teprve tam bourali tovární budovy. Tehdy jsem si říkal, že tam snad nikdo nemůže bydlet. A polští kolegové mě uklidňovali, ať neblázním, že za tři roky to bude vypadat úplně jinak. Vedle nás už mají postaveno.

Chystáte se i do dalších zemí?

Ve firmě máme velké zahraniční know-how kolegů, kteří působili i­ v západních zemích, naše přidaná ­hodnota ­je ­ale ­ve ­střední Evropě. Umíme připravit i kancelářskou budovu nebo logistický areál a můžeme se ve velkém rozvíjet v zemích, kde už působíme, také v těchto segmentech. Třeba v Srbsku už máme povolení pro skladové areály. Korona ještě urychlila rozvoj e-komerce, takže obchodní centra teď příliš nefrčí, ale o to více jsou potřeba logistická centra.

Drahé byty jsou daň za stagnaci Prahy

UDI Group nabízí obcím nebo státu výstavbu dostupných bytů za třetinové ceny oproti dnešním tržním v Praze

Vy se snažíte propagovat různé modely dostupného bydlení. Měly by podle vás do bytové výstavby vstoupit obce nebo stát?

Už před 20. lety jsme stavěli levné byty skoro ve všech velkých městech. Máme i vlastní projekci, umíme stavby ukočírovat. Tehdy byly dobře nastavené podpory obcí, dnes by měly chuť do takových projektů vstupovat i banky, podstatná je ale odvaha politiků. Pokud nebudou chtít politici stavět a nebudou ochotní vysvětlovat svým voličům, že rozvoj je přínosný i pro ně, nic se nestane. My chodíme s nabídkami za pražskými politiky a oni před námi utíkají. Požádali jsme například magistrát hlavního města, aby nám za tržní cenu odprodal konkrétní pozemek. Že na něm postavíme typový bytový dům a že ho za cenu 40 tisíc korun za m2 bytu městu zase zpět odprodáme. Čistě proto, abychom ukázali, že to jde. Oni ale raději píší strategie a zkoušejí nakupovat ubytovny. Kroky vedení Prahy mi někdy připadají jako z večerníčku Pat a Mat, což přesně vykresluje třeba situace na Smíchově kolem vodního zdroje. Je to krátkozraké. Lidi nedostupnost bydlení tíží. A není to tak, že ti, co bydlí, jsou spokojení. Většina má děti a nechce se jim do smrti dělat mama hotel.

A Poláci si podle vás toto uvědomují?

Venku se vůbec nesetkáváme s negativním postojem ke stavění jako tady. Naopak. V Bělehradu se teď staví šest budov vysokých 150 metrů. Oni jsou hrdí, že se panorama jejich města mění. To naše „nic“ má ale i ten rozměr, že mladí a schopní lidé odcházejí. Já to vidím ve své firmě. Ti, kteří pracovali v zahraničí, se už do Česka vracet nechtějí. Oni se vidí ve stavařině, ne v pseudoznalostech, za kým jít a ­jak co obejít. Pojmenujme ale otevřeně problém a řešme ho. Kdyby se třeba každý mohl podívat, jak rychle postupuje na úřadu jeho projekt, bylo by vidět, kdo ani po třiceti dnech nic neudělal. Ale tady, když úředníkovi řekneme, že prošvihl lhůtu, tak se nic neděje. Kvalitní úředníci jsou velmi potřební a ­měli by být i dobře zaplaceni. Bez nich se ve stavebnictví nepohneme z místa a i přes nákladnou rekodifikaci stavebního práva zůstaneme na chvostu civilizovaného světa.

Drahé byty jsou daň za stagnaci Prahy

Kromě bydlení, kanceláří a obchodních center staví UDI Group také průmyslové areály, u D1 za Prahou vzniká Sázava Logistics Park za miliardu korun.

Radek Menšík

Zakladatel a majitel skupiny UDI­ Group. Na českém trhu působí více než 30 let, v současnosti ale staví převážně v zahraničí. Jeho skupina UDI Group realizuje rezidenční, kancelářské, retailové i průmyslové projekty v ČR a dalších zemích střední Evropy. Aktuálně připravuje 15 projektů, jejichž výnos v ­následujících pěti letech dosáhne řádově 37 miliard korun. Českému státu a obcím nabízí pomoc s řešením krize dostupného bydlení.

  • Nejčtenější

Sparta vs. Monaco: Exkluzivně na TV Tipsport

Komerční sdělení První překážku v podobě Rapidu fotbalisté Sparty zvládli. V domácí odvetě svého soupeře porazili 2:0 a zajistili si...

Sparta musí dohánět! Rozstřílí Rapid Vídeň?

Komerční sdělení Úvodní zápas 2. předkola Ligy mistrů fotbalistům Sparty výsledkově nevyšel. Na hřišti Rapidu padli 1:2. O jediný gól...

Na co si dát pozor při drenáži suterénu s nopovou fólií

Komerční sdělení Voda v zemině okolo nás je přirozená věc, ale do sklepů a suterénů domů si ji pouštět nechceme. Abychom naše domovy...

Protonová léčba účinně léčí stále širší spektrum nádorových onemocnění

Komerční sdělení Pražské Protonové centrum od zahájení svého provozu v roce 2012 již léčilo téměř 7000 pacientů. O jeho kvalitách se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Letní zážitky na Dolní Moravě

Komerční sdělení Letos připravil Horský resort Dolní Morava nespočet aktivit.

Brnem otřásla brutální vražda. Podezřelý je boxer, útočil pod vlivem drog

Premium Na dveřích garáže jsou patrné skvrny od krve, před ní stojí několik svíček. Toto místo v ulici Černovičky v brněnské...

Mnoho Rusů v sobě skrývá ukřivděného a žlučovitého Rusáka, říká cestovatel

Premium Na východě leží obrovská země, kterou jsme ještě před 30 lety museli povinně milovat. Fero Richard Hrabal-Kronďák ji...

Zmrzlinová mapa Česka. Přinášíme čtyřicet tipů, kde si dát blaho v kornoutu

Premium Zmrzliny jsou sladké, pikantní, plné ovoce nebo čabajkové, ze smetany či veganské, ale vždy řemeslně připravené a...

  • Další z rubriky

Lockdown v Sasku polevuje, některé obory jsou ale v ohrožení

Komerční sdělení Pandemie koronaviru zamávala pracovním trhem také v sousedním Sasku. Neprojevila se ale předpokládaným prudkým nárůstem...

Velkoformátový vinyl v kliku – Velikost dělá rozdíly?

Komerční sdělení Doposud byly velkoformátové podlahové materiály doménou keramických dlaždic nebo dřevěných podlah. Unikátní formát, a...

Renovace dřevěných a vinylových podlah – mysleme na naši budoucnost

Komerční sdělení Ztratila už vaše dřevěná nebo vinylová podlaha svou krásu? Nemusíte ji hned měnit! Stačí upravit. A přitom může mít...

Horké dny ve stínu zahradní stavby

Komerční sdělení V letních měsících přesouváme na zahradu většinu aktivit. Velmi teplé počasí nám však pobyt v přírodě může...

Orgasmy předstírám. Muži to mají horší, říká pornoherečka Daisy Lee

Karolína Urbanová (23), známá pod uměleckým jménem Daisy Lee, patří k nejznámějším českým pornoherečkám. Dcera bývalé...

Podtrženo, sečteno, potvrzeno, říká Vondráčková o vztahu s Vojnarem

Zpěvačka Lucie Vondráčková (41) má nový vztah. Informoval o tom web Expres.cz, podle kterého je jejím novým partnerem...

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...

Dubrovník se konečně připojil ke zbytku země, most se vyhýbá Bosně

Připevněním posledního segmentu budovaného mostu na poloostrov Pelješac se ve čtvrtek spojila dosud oddělená oblast...

Teď už se nestává, že bych si místo peněz odvezl auto, říká podnikatel

Táta Ivo byl původně horníkem, syn stejného jména automechanikem. Hned po revoluci skočili rovnýma nohama do podnikání...

Mohlo by vás zajímat