„Dotek osudu“ Ladislava Šalouna v Galerii Středočeského kraje

Komerční sdělení   13:02aktualizováno  13:02 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
V prostorách tří traktů a ve dvou patrech monumentální jezuitské koleje v Kutné Hoře sídlí GASK, Galerie Středočeského kraje, prostorově druhá největší galerie v České republice. Ve své sbírkové i výstavní činnosti se zaměřuje především na výtvarné umění 20. a 21. století.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Výstava „Dotek osudu“ Ladislava Šalouna ve Středočeské galerii | foto: Martin Polák

Dokladem je i nejnovější výstava nazvaná Dotek osudu z díla jednoho ze zakladatelů českého moderního sochařství Ladislava Šalouna, jíž GASK nejenom představí své sbírky, ale současně připomene i sté výročí založení Československé republiky. Na podrobnosti této stěžejní výstavy jsme se zeptali kurátorky Adriany Primusové.

Před několika dny byla zahájena v Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře výstava sochaře Ladislava Šalouna, kterou jste jako kurátorka připravila. Mohla byste nám ji trochu přiblížit?
Výstava jednoho ze zakladatelů českého moderního sochařství Ladislava Šalouna (1870–1946)je uspořádána k výročí republiky, a proto je koncipována slavnostně v reprezentativním stylu. Šaloun je představen jako sochař širokého záběru a divák prochází rozdílnými částmi expozice představujícími monumentální modely pomníků či veřejných realizací, sochařovu volnou tvorbu, drobné skici a studie, které zas lépe charakterizují sochařovo uvažování a rukopis. Tento sochařský soubor pochází výhradně ze sbírek GASK a nebyl dosud jako celek vystaven ani publikován.

O která díla se jedná?
Z Šalounovy velmi rozsáhlé a stylově rozmanité tvorby, čítající několik set děl z oblasti komorní plastiky, monumentální tvorby, malby, kresby, ilustrace a různých oborů užitého umění, spravuje GASK 79 plastik. Zahrnují jak příklady intimní plastiky přelomu 19. a 20. století, v soudobé uměnovědné literatuře považované za vrchol tvorby srovnatelné s moderní evropskou plastikou, tak sádrové a hliněné studie či modely monumentální tvorby určené pro veřejný prostor, ať už jako součást architektury či pomníkových realizací.

Co vás osobně na tomto autorovi zaujalo?
Vyjádření vnitřního náboje a citu. Zaujalo mne, že u Šalouna mají tento výraz mnohem silněji a častěji mužské postavy, jsou fascinující. Ženské postavy jsou častěji více formální. Příkladem je skica Matka vlast, ženská postava velmi klasicky a formálně pojatá k sobě vine dva hochy, v jejichž postavách spočívá veškerý výraz. Obdivuji způsob Šalounovy modelace a jeho práce s hmotou, a to zejména u plastik před první světovou válkou.

Jak se vám podařilo shromáždit díla, která na výstavě uvidíme?
Díla jsme neshromažďovali, tento soubor zrovna není výsledkem cílené sběratelské činnosti. Jeho většinu galerie získala přímo ze sochařova ateliéru na pražských Vinohradech, kde sochy rodina uchovávala od autorovy smrti. Díla byla do galerie, tehdy Středočeské galerie se sídlem v Husově ulici v Praze, převedena Českým fondem výtvarných umění. Při těchto transportech asi také došlo k největším poškozením plastik. Klimaticky stabilní a bezpečné podmínky nalezla díla až v nově vybudovaných moderních depozitářích v jezuitské koleji v Kutné Hoře.

Čemu by měl návštěvník-laik věnovat pozornost, co třeba není úplně patrné na první pohled?
Návštěvník má jedinečnou možnost vidět sádrové modely, studie a skici děl, které jinak zná pouze ve finální realizaci ve veřejném prostoru. Může sledovat v různých variantách řešení způsob sochařova uvažování a v drobných studiích rozpoznat živost autorova rukopisu. Sledovat rozdíl může například mezi autorovým a dílenským zpracováním malého a velkého modelu pomníku Osvobození a sjednocení nebo plastiky Dotek osudu v provedení v mramoru a sádře. Současný stav plastik je výsledkem restaurátorské práce, která většinou volila konzervátorský přístup, ale v některých případech přistoupila i k doplnění chybějících částí.

Ladislav Šaloun je širší veřejnosti znám především jako autor pomníku Mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí. Která jsou jeho další známá díla?
Šaloun svými dekorativními plastikami významně zasáhl zejména do pražské architektury. Již v roce 1896 vyhrál soutěž na výzdobu městského muzea, nynějšího Muzea hlavního města Prahy, následovaly práce na sochařské výzdobě významných pražských budov jako Obecního domu, Hlavního nádraží, První české zajišťovací banky (dnes budovy Goethe institutu) a dalších. Na Žofíně stojí volná plastika dudáka, nazvaná Souzvuk, která by si jistě zasloužila lepší umístění v prostoru nežli u parkoviště aut. Významně je Šaloun spojen také s Hořicemi, pro které vytvořil druhý Husův pomník, známou postavu Krakonoše nebo Muže práce. Výčet veřejných plastik, kolem kterých chodíme, by byl dlouhý.

Jak dlouho vám trvala příprava výstavy? A kolik členů realizačního týmu se na její přípravě podílelo?
Myšlenka uspořádat výstavu přišla před několika lety a jednou z iniciátorek byla vnučka Ladislava Šalouna PhDr. Dagmar Došková. Bylo jasné, že tak unikátní soubor musíme vystavit, ale ještě před tím zrestaurovat. Postupně se plastiky na základě získaných grantů od Ministerstva kultury restaurovaly ve spolupráci s Fakultou restaurování Univerzity Pardubice. S kolegyní Kateřinou Kuthanovou jsme dohledávaly údaje a určovaly jednotlivá díla.

Fotogalerie

Realizace samotné výstavy a katalogu trvala více než rok. Do katalogu přispěli odbornými texty přední historici umění, restaurátoři a fotografové. Výstavu jsme pak koncipovali s architektem Emilem Zavadilem, který jí dal výtvarnou podobu a na jejím ztvárnění má zásadní podíl. Vedle toho se na realizaci podílely desítky lidí nejrůznějších profesí, zejména kolegové z GASK. Zkrátka jako každá výstava je to výsledek souhry širokého týmu spolupracovníků. Výstava je mimo jiné prezentací naší sbírkové práce.

Výstava měla svoji vernisáž v předvečer státního svátku 27. října. Do kdy se na ni mohou zájemci přijít podívat?
Výstava bude otevřena každý den kromě pondělí až do 24. února 2019.

Nechystáte se ji pak přesunout někam jinam?
Kdo bude chtít výstavu vidět, musí se vypravit do Kutné Hory. Většina plastik jsou sádrové modely, popřípadě hlína, výjimečně kámen či bronz. Vzhledem ke křehkosti materiálu a rozměrům některých děl je transport celého souboru nepředstavitelný. Znamenal by velké riziko poškození. Výtvarné řešení je vytvořeno na míru daných prostor a po skončení výstavy nenávratně zmizí.

Mohou se návštěvníci výstavy těšit i na nějaké doprovodné programy?
Uskuteční se přednášky, besedy a workshopy pro děti a školy ve spolupráci s lektorským centrem a Knihovnou GASK.

První přednáška se koná 17. listopadu, další akce pak v lednu a únoru, kdy o Šalounově díle promluví Martin Krummholz nebo zazní verše Jaroslava Vrchlického, Šalounova blízkého přítele. Návštěvníci uvidí také tanec mezi sochami. Protože hudba, tanec, literatura jsou nedílnou součástí Šalounovy tvorby. Připraven je rovněž mezigenerační program pro rodiny podle Šalounovy plastiky nazvaný Vynalézavost a výtvarná dílna s restaurátorem Martinem Kulhánkem modelování v sádře. Připraveny jsou pro rodiny dialogové listy a před výstavou interaktivní studio. 

Více informací najdete na www.gask.cz a Facebooku.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vědci zjistili, kdy je nejlepší čas pro pauzu na kafe

Vědci zjistili, kdy je nejlepší čas pro pauzu na kafe

Také si dáváte první kafe v práci hned po ránu? Tak si běžte k nadřízeným pro pochvalu. Vědci právě prokázali, že jste...

Zajímá vás, jak vzniká moderní dřevostavba? Budete překvapeni

Zajímá vás, jak vzniká moderní dřevostavba? Budete překvapeni

Pokud se zajímáte o dřevostavby, možná vás bude zajímat, jak vlastně moderní dřevostavba vzniká, a pokud si ji...

Jak pronajmout byt bez starostí? Záda vám kryje služba StálýNájem.cz

Jak pronajmout byt bez starostí? Záda vám kryje služba StálýNájem.cz

Potíže s neplatiči nájemného a jejich časté střídání v bytě, devastace nemovitosti a s tím související finanční ztráty...

Češi se možná konečně dočkají povinné pauzy na kafe

Češi se možná konečně dočkají povinné pauzy na kafe

Krátké a pravidelné pauzy na kafe jsou v mnoha zemích samozřejmostí. Jako třeba „fika“. Švédská pauza na kafe, která je...

Bydlení ve Vochově - venkovský klid a Plzeň na dosah

Bydlení ve Vochově   - venkovský klid a Plzeň na dosah

Plzeň jako čtvrté největší město republiky přináší spoustu pracovních příležitostí a patří k sídlům, která nabízejí...

Další z rubriky

Jak zvolit vysokou školu, abyste uspěli na trhu práce i po roce 2030?

Jak zvolit vysokou školu, abyste uspěli na trhu práce i po roce 2030?

Jste rodiči středoškoláků a chcete udělat pro své děti to nejlepší? Hledáte cestu, jak vybrat vzdělání, které zajistí...

Stovky žen vyrazí v červnu na golfová hřiště. Přidáte se?

Stovky žen vyrazí v červnu na golfová hřiště. Přidáte se?

Přes třicet golfových resortů a klubů po celé České republice se přihlásilo k tradiční akci Women’s Golf Day, která se...

Tatiana Vilhelmová v Mělníku přiblíží život Boženy Němcové

Tatiana Vilhelmová v Mělníku přiblíží život Boženy Němcové

Martýrium jednoho srdce a dvou osudů pro tři herce. Tak by se dala popsat divadelní hra Neumím jinak než láskou, která...

Najdete na iDNES.cz