Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 6. února 2023 Vanda

Developer UDI Group: Česku ještě dáme šanci, chystáme zde akvizice

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
V důsledku krize se budou na trhu objevovat nové lukrativní nabídky. A ta doba přijde velmi brzy. Jsme na ni připraveni, říká ředitelka strategie mezinárodního developera UDI Group Marcela Fialková.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Marcela Fialková – začínala jako ekonomická novinářka v celostátních médiích, později pracovala na komunikačních pozicích například v Českých aeroliniích nebo v managementu největšího českého rezidenčního developera Central Group. Byla poradkyní ministryně pro místní rozvoj při tvorbě nového stavebního zákona. Již tři roky je ředitelkou strategie mezinárodní developerské skupiny UDI Group. | foto: UDI Group

Vaše skupina podniká převážně v zahraničí, chcete se tedy z domácího trhu stáhnout?

V Česku stavíme dva velké projekty v logistice. Na D1 a na D5. Dohromady je to investice za 4,2 miliardy korun. Ale máme tu množství dalších pozemků. Na těch, kde aktuálně připravujeme projekty, budeme investovat víc než 11 miliard korun. Takže Česko určitě v nejbližší době neopustíme. Naopak, uvolnili jsme si poměrně velké prostředky na nové akvizice a řadu z nich plánujeme na domácím trhu. Některé jsou už rozjeté, ale další příležitosti se jistě brzy objeví. Česko je na tom sice ze zemí, kde působíme, jednoznačně nejhůře pokud jde o právní prostředí, vymahatelnost práva a rychlost obrátky peněz, na druhou stranu jsou zde vysoké marže, a to je samozřejmě zajímavé. Hlavně ale je to náš domovský trh. Opustit ho a jít podnikat ven, kde se nám pracuje lépe, není řešení. My naopak chceme pomoci státu to prostředí tady zlepšit, a to i za pomoci našich zkušeností ze zahraničí.

Podepsala se nějak na hodnotě vašich projektů ekonomická situace v Evropě?

V současnosti pracujeme na 19 projektech v šesti zemích Evropy a Ameriky. Jejich aktuální hodnotu po přecenění aktiv v důsledku kurzových změn, a hlavně po jejich zhodnocení postupující přípravou projektů a výstavbou, odhadujeme na 10,5 miliardy korun. V čase ta hodnota neustále roste. Investovat do nich budeme asi 34 miliard korun a v následujících letech z nich očekáváme tržby na úrovni téměř 50 miliard korun.

Panamský projekt SQ72 pro UDI Group navrhl věhlasný dánský architekt Morten Schmidt

Projekt SQ72

Říkáte, že jste si na akvizice uvolnili prostředky? Jak?

Pomocí bankovních úvěrů jsme přefinancovali řadu pozemků a staveb, a tak jsme si uvolnili vlastní prostředky. Celkem tímto způsobem v letošním roce získáme přes dvě miliardy korun, které přidáme k našim běžným zdrojům určeným na akvizice. Dohromady tam budeme mít k dispozici přes čtyři miliardy korun a budeme tak velmi dobře připraveni na období, kdy se na trhu v důsledku krize budou objevovat nové lukrativní nabídky. A ta doba přijde velmi brzy. Již v příštím roce očekávám, že ceny pozemků klesnou a bude ideální čas na nákupy.

Jak je to s výnosy z developmentu, také je směřujete do akvizic?

Aktuálně máme k dispozici výnosy z dokončované první etapy bytového projektu ve Varšavě, prodáváme už druhou etapu a také byty v Bělehradě. Zároveň chystáme prodej našeho logistického areálu na dálnici D1 v Česku, který se blíží dokončení a který se podařilo ještě před finalizací stavby kompletně pronajmout. Investovali jsme do něj miliardu korun a výnos zde bude poměrně velký vzhledem k aktuální poptávce po logistice. A ano máte pravdu, i tyto prostředky využijeme na akvizice, nicméně prodej takového areálu není ze dne na den. O prodeji sice jednáme již nyní, příjmy z prodeje ale očekáváme až příští rok. Na druhou stranu nejsme nuceni prodávat, takže pokud nabídka nebude odpovídat našemu očekávání, projekt si ponecháme.

V létě skupina dokončila ve Varšavě první etapu projektu Classic Ursus s 960 byty

Kde všude nyní stavíte a chystáte projekty?

Logistiku v Česku jsem již zmínila. Před několika měsíci jsme přehodnotili politiku a začali stavět spekulativně, protože stále častěji se setkáváme s požadavky klientů, kteří chtějí velkou halu a zároveň by ji rádi měli dokončenou v řádu měsíců. Jdeme tomu naproti a na D5 u Plzně jsme začali stavět halu o 50 tisících m2, aniž bychom měli nájemce. Ale zájemců je řada a už s některými jednáme. Aktuálně chystáme zahájení další etapy bytového projektu ve Varšavě, kde budujeme celkem 960 bytů. Stavíme v Bělehradě 1. etapu projektu Lastavice s 500 byty a nedávno jsme získali územní rozhodnutí na další projekt s 320 byty. Očekáváme, že příští rok ho začneme stavět. Chystáme zde ale hlavně náš největší projekt Duga s více než 2300 byty a 40 tisíci m2 kanceláří. V Maďarsku máme stavební povolení na velký kancelářský objekt a připravujeme stavbu bytového projektu a hotelu. A letos jsme se rozkročili i mimo Evropu a koupili pozemky také v Latinské Americe.

Je to dost vzdálené teritorium, co vás k tomu vedlo?

Chtěli jsme postavit naše podnikání na více nohou, nestavět jen na Evropě. Rozhodli jsme se pro Latinskou Ameriku, protože je tam poměrně transparentní prostředí a rychlá obrátka peněz. S ohledem na současnou situaci v Evropě to byl jednoznačně velmi pozitivní krok. Zaměřujeme se zde na to, co umíme nejlépe a po čem je největší poptávka, tedy na bytovou výstavbu. Na jaře jsme získali pozemek pro výstavbu až 25 podlažního bytového domu v hlavním městě Kostariky San Jose a o dva měsíce později pak dva pozemky pro 25 a 15podlažní bytový dům v Panama City, hlavním městě sousední Panamy.

Jak se tam podniká?

Zatím máme velmi dobrou zkušenost. V Panamě jsme koupili pozemek v květnu a již koncem léta jsme získali územní rozhodnutí pro 15podlažní bytový dům. Připravuje ho pro nás věhlasný dánský architekt Morten Schmidt. V září jsme projekt představili na tamním realitním veletrhu a byl o něj velký zájem. Očekáváme tak, že do konce roku budeme mít stavební povolení a začneme s předprodeji bytů.

V srbském Bělehradu staví UDI Group projekt Lastavice s 500 byty

Kdo bude byty v těchto projektech kupovat?

Jsou určeny převážně pro lokální trh. Zaměřujeme se na střední a vyšší segment. Jsme na dobrém místě ve finanční čtvrti, a tak očekáváme, že byty budou kupovat hlavně místní manažeři a finančníci. Náš druhý panamský projekt, ten 25podlažní, teprve připravujeme. Je v oblíbené lokalitě na pobřeží Pacifiku a bude podle nás zajímavý také pro klienty v Evropě. Určitě některé byty prodáme i movité klientele v Česku.

Hledáte tam další příležitosti?

Na tomto trhu máme před sebou tři projekty, které se velmi rychle rozběhly. Uvidíme po zkušenosti s prvním domem, ale samozřejmě pokud se objeví zajímavá nabídka, budeme ji zvažovat. Máme na místě zkušený tým, který řeší jak stavbu, tak nový byznys. Investiční zdroje, které jsme si uvolnili nyní z našich nemovitostí, plánujeme směřovat hlavně na stávající evropské trhy. Kupovat budeme ještě letos v ČR. V pokročilé fázi máme akvizice v Polsku. To je zajímavý trh – velký a netvoří ho na rozdíl od Česka jediné velké město. Také v Maďarsku aktuálně prověřujeme nějaké zajímavé nabídky. Zájem máme i o akvizice na nových trzích například v západní Evropě – Německu, Španělsku nebo Portugalsku. Vzhledem k aktuální situaci jsme ale opatrnější. Otevírat nový trh v Evropě v tak složité době, jakou nyní zažíváme, je trochu riskantní. V nejbližších měsících tak upřednostníme připravené akvizice na našich stávajících trzích.

  • Nejčtenější

Vyzkoušejte ohřívač vody s tepelným čerpadlem

Komerční sdělení Existuje mnoho způsobů, jak ohřívat vodu v domácnosti. Pokud hledáte úsporné a moderní řešení, může pro vás být vhodnou...

Zanzibar je miláčkem českých rekreantů. Ceny letenek nerostly

Komerční sdělení Uvelebit se na pláži a pozorovat, jak nad tyrkysovým oceánem zapadá slunce. Případně si užívat místní bezstarostnost,...

Věděli jste, jak zinek pomáhá vaší imunitě?

Komerční sdělení V období zvýšeného výskytu respiračních onemocnění je velmi pravděpodobné, že se nakazíme virem a naše imunita bude...

Častý mýtus? Rezistenci bakterií způsobuje veterinární medicína

Komerční sdělení Infekce způsobené bakteriemi rezistentními vůči antibiotikům každý rok zabijí v rámci EU, Islandu a Norska víc než 35...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přijímací zkoušky na střední školy se blíží. Na co nezapomenout?

Komerční sdělení Již několikátým rokem usednou žáci devátých ročníku do školních lavic, aby co nejlépe napsali testy, které rozhodnou o...

Kriminalista Karel Tichý: Jestli se Radovan Krejčíř vrátí, budu první mrtvý

Premium Podle Karla Tichého už dříve Radovan Krejčíř vyslal signál, že chce zpátky do Česka. A byl za to ochotný vysvětlit...

Trable s láskou v posteli. Když chce jeden z partnerů víc než ten druhý

Premium „Ty už mě nemiluješ! Vůbec tě nevzrušuju!“ protne noční ticho výčitka ostrá jako břitva a následuje vzlykot, nad nímž...

Závislost na alkoholu? Při odvykání můžete vidět bílé myši, vysvětluje odbornice

Premium Dvě skleničky vína ještě neznamenají závislost na alkoholu. „Aby člověk mohl být označen za závislého, musí splnit...

Nemocnice sv. Kříže Žižkov je nový symbol Prahy 3 ve zdravotnictví

Komerční sdělení Praha 3 má vlastní nemocnici, která se specializuje na lůžkovou péči a ambulantní centrum. Provozuje ji společnost...

Dobrá příležitost začít s pravidelnou dlouhodobou investicí je teď

Komerční sdělení Na finančních trzích jsme v uplynulých měsících a týdnech viděli výrazný pokles cen akcií i dluhopisů. Díváte se na...

Vrchní soud má v ruce budoucnost českého stavitelství a tisícovky dělníků

Komerční sdělení Na přelomu ledna a února se bude Vrchní soud v Praze zabývat kauzou, která by mohla mít v důsledku dopad na část...

CTParky vytváří v ČR zázemí pro investice do výroby, výzkumu i vývoje

Komerční sdělení Společnost CTP je největší developer a správce udržitelných průmyslově-logistických parků v kontinentální Evropě....

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...