Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pracovní agentury: co znamená práce přes ně?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Agenturní zaměstnávání je forma flexibilního způsobu zaměstnávání, kdy je pracovník zaměstnancem pracovní agentury, ale pracuje ve společnostech, které potřebují pokrýt dočasnou potřebu zaměstnanců. Ve světě je to poměrně rozšířený způsob zaměstnaneckého poměru.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Pracovní agentury - co znamená práce přes ně? | foto: ManpowerGroup s.r.o.

V ČR takto pracuje asi 2,4 % aktivní populace. Po revoluci bylo agenturní zaměstnávání typické pro studentské brigády. Později začalo být využívané ve výrobních společnostech, kde často kolísá výroba. Nyní pracuje asi 40 % agenturních zaměstnanců na administrativních pozicích na recepcích, v call centrech, nebo na kvalifikovaných pozicích v IT servisních centrech. Především v IT je agenturní zaměstnávání stále častěji využíváno, vzhledem k projektovému charakteru zakázek.

Jaké výhody či nevýhody to zaměstnancům může přinášet?

Přijímací pohovor krok za krokem

Přijímací pohovor krok za krokem

Podle zákona musí mít agenturní zaměstnanci stejné podmínky jako kmenoví zaměstnanci na stejné pozici. Neměli by tak poznat žádný rozdíl. Agentura jako zaměstnavatel odvádí za zaměstnance sociální a zdravotní pojištění a pracovní poměr u agentury se započítává do důchodu. Agenturní zaměstnanec agentuře nic neplatí, nic se mu nestrhává ze mzdy a má úplně stejný plat, jako kmenoví zaměstnanci na stejné pozici.

Za služby pracovní agentury platí firma, která si jí najímá jako pomoc s nábory a péči o zaměstnance. Pro absolventy nebo nezaměstnané, kteří nemůžou najít práci do trvalého pracovního poměru, je to ideální startovací čára. Získají pracovní zkušenosti, díky kterým si mohou lépe najít práci na dobu neurčitou.

V ČR funguje asi 1 200 agentur práce a řada z nich má pochybné praktiky. Jak se pozná poctivá agentura?

Z tohoto důvodu jsme společně s kolegy z největších mezinárodních agentur založili Asociaci poskytovatelů personálních služeb, abychom bojovali za poctivý a legální pracovní trh. APPS vypracovala Zlaté standardy HR služeb dle APPS pro výběr agentury práce, a to jak pro agenturní zaměstnávání, tak pro přímé vyhledávání – recruitment.

Podmínky přijetí pro pracovní agentury sdružené v APPS

Přijímací pohovor krok za krokem

Přijímací pohovor krok za krokem

Agentury práce, které jsou přidružené k APPS, mají vlastní platné povolení ke zprostředkování Ministerstvem práce a sociálních věcí, mají sjednané pojištění proti úpadku, platí agenturním zaměstnancům mzdy a odvody v termínu a dle platné legislativy a pracovní poměr a dohodu o dočasném přidělení sjednávají písemně a před zahájením práce.

Dodržují také srovnatelné podmínky pro agenturní zaměstnance a klientům předkládají kalkulaci v hrubé mzdě. Zároveň nevyužívají fiktivních cestovních příkazů a nedopouští se tzv. skrytého přidělování, tedy nenahrazují dočasné přidělení Dohodou o provedení práce nebo Smlouvou o dílo.

V jakých oborech a v jakých profesích je nejvíce agenturních zaměstnanců?

Nejčastěji jsou agenturní zaměstnanci ve výrobě, v automobilovém průmyslu, v call centrech a servisních centrech a na administrativních pozicích. Obory, které nikdy nepřekypovaly agenturními zaměstnanci, jsou především stavebnictví, farmacie, gastronomie a hoteliérství. Ve světě jsou velmi silnými segmenty pro agenturní zaměstnávání obory stavebnictví a hotelnictví, ale v ČR si velké firmy zajišťují flexibilitu lidských zdrojů pomocí sítě malých subdodavatelů a odpovědnost za legální přístup k zaměstnancům nechávají na nich.

Příběh konkrétního agenturního zaměstnance

Student Pavel pracoval během studia na VŠE jako agenturní pracovník na recepci v jedné globální technologické společnosti. Chodil do práce v úterý a ve čtvrtek, kdy měl ve škole volno. Během pravidelného ročního auditu ve společnosti se nabídl, že pomůže s přípravou podkladů. Jeho přístupu si všiml šéf kontrolingu, který se s ním dohodl na rozšíření úvazku a na jeho spolupráci na finančních analýzách pro management. Po promoci mu zaměstnavatel nabídl převedení od agentury do kmenového stavu na pozici junior business analytika.

Jiří Halbrštát, ManpowerGroup

ManpowerGroup je největší česká personální společnost, která pomáhá lidem a firmám uspět na trhu práce. Více aktuálních informací o světě práce naleznete na www.manpower.cz

Autor:

Nejčtenější

Třetina Generace Z nespoří

Třetina Generace Z nespoří

Mladí lidé si v převážné většině představují, že budou v penzi žít z úspor a investic. Zároveň ale třetina Generace Z...

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Je tady první sportovní vrchol roku! V Melbourne probíhá 106. ročník Australian Open, který od začátku až po finále...

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Zdravý životní styl patří v posledních letech mezi horká témata. Denně vycházejí články o tom, jaký výživový směr je...

Sedm důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

7 důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

Stále ještě váháte, je-li pro vás okružní plavba lodí to pravé? Pokud vyznáváte tradiční plážovou dovolenou na jednom...

Netrapte se zbytečně. Hojení vám výrazně urychlí ActiMaris

Netrapte se zbytečně. Hojení vám výrazně urychlí ActiMaris.

Trápí vás akné, afty, opary, řezné rány, bodnutí hmyzem, popáleniny, bércové vředy nebo puchýře? Vyzkoušejte švýcarský...

Další z rubriky

Co je výhodnější? Topení dřevem, plynem nebo elektřinou?

Co je výhodnější? Topení dřevem, plynem, nebo elektřinou?

Opět udeřila zima a my se děsíme účtu za topení. Plánujete rekonstrukci nebo výstavbu nového domu? Pak se vám určitě...

Komerční banka radí s platbami na konci roku

Komerční banka radí s platbami na konci roku

V rámci tradičního předvánočního shonu byste neměli zapomenout na běžné úkony, jako jsou například platby faktur za...

Jak najít zaměstnance do online marketingové společnosti?

Tým netpromotion hledá další profesionály, dbá na recenze. Foto: netpromotion...

Podle dostupných údajů Českého statistického úřadu nezaměstnanost neustále klesá. V závěru listopadu spadla na 3,5 %....

Najdete na iDNES.cz