Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pozor na skryté poplatky úvěrů

  9:00aktualizováno  9:00
Ačkoliv nás téměř každodenně média varují před zadlužováním, každý se v životě může dostat do situace, kdy je úvěr jediným možným řešením. Jak ale vybrat takový úvěr, který zbytečně nezatíží rodinný rozpočet a jak na skryté poplatky?

Pozor na skryté poplatky úvěrů | foto: COFIDIS s.r.o.

Nejdůležitějším prvkem úvěru je pro většinu žadatelů výše měsíční splátky, jelikož významně ovlivňuje měsíční rozpočet rodiny. Úroková míra je dalším neméně důležitým ukazatelem pro výběr vhodného úvěru.

Žadatelé se tak řídí podle své aktuální situace a volí úvěr, který buď co nejméně zatíží jejich měsíční rozpočet, nebo úvěr s celkovým nízkým navýšením. Vyváženost poměru těchto dvou složek pak určuje výslednou kvalitu každého úvěru. Je však nutné, aby si žadatel o úvěr dal velký pozor na skryté poplatky.

"Hodnota nabízeného úroku, kterou často finanční instituce v inzerci uvádí, nemusí odpovídat realitě. Pokud je totiž poskytovaný úvěr spojen s dalšími tzv. skrytými poplatky, může výsledná hodnota být značně vyšší," upozorňuje Marie Slepánková, marketingová specialistka společnosti COFIDIS.

"Pokud chcete vědět, jaké budou vaše skutečné náklady na úvěr, zajímejte se o údaj roční procentní sazby nákladů, tzv. RPSN. RPSN nemusí být totiž shodné s roční úrokovou mírou. Zahrnuje navíc i další poplatky, které budete muset v souvislosti s úvěrem zaplatit," dodává.

Pozor na skryté poplatky úvěrů1

Ukazatel RPSN umožňuje posoudit výhodnost spotřebitelského úvěru a svým způsobem i varuje před skrytými poplatky. Povinnost informovat klienty o výši tohoto ekonomického ukazatele ukládá Zákon o spotřebitelském úvěru.

Jaké jsou nejčastější skryté poplatky?

• poplatky za uzavření smlouvy
Poplatek může být stanoven jako konkrétní částka nebo jako procento z částky, kterou si chcete půjčit.
• poplatky za mimořádnou splátku
Některé finanční společnosti požadují, abyste jim předem písemně oznámili, že chcete zaplatit mimořádnou splátku. Mnohdy zaplatíte za mimořádnou splátku poplatek.
• poplatky za správu a vedení účtu
V některých případech finanční společnosti nevyžadují, abyste měli účet vedený u dané konkrétní společnosti, která úvěr poskytuje. Stačí jim, pokud doložíte, že bankovní účet někde máte. Zejména u bank je však založení účtu podmínkou a měsíční náklady navíc se pohybují od 50,- Kč a výše.
• poplatky za nevyčerpání celé částky
Tento poplatek se platí zejména u hypotečních úvěrů, pokud máte sjednaný úvěr na konkrétní částku, kterou ale nakonec celou nevyčerpáte.
• platby za pojištění či záruku
Jedná se o pojištění nebo záruku, která má věřiteli zajistit splacení úvěru v případě smrti dlužníka, jeho pracovní neschopnosti či nezaměstnanosti.
• existují i další poplatky…

Nechte platit skryté poplatky? Vyhněte se jim

"Na trhu vyhledávejte takový úvěr, který je naprosto transparentní a nabídne Vám všechny potřebné informace. Sledujte nabízenou sazbu RPSN (bez pojištění) a porovnejte ji s roční sazbou úroků. Pokud je RPSN o mnoho vyšší, značí to další poplatky. Také dobře zvažte, jaká kritéria půjčky jsou pro vás nejdůležitější a k jakému účelu chcete půjčku využít," dodává na závěr Marie Slepánková ze společnosti COFIDIS.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Rosnička ozdraví každý domov. Včetně jeskyně

Hyla ozdraví váš domov, ušetří čas strávený uklízením i peníze.

Hyla je latinsky rosnička. Žije v čistém prostředí a umí ho i vytvořit. Na začátku naší Hyly byl příběh milujícího...

Výběr školního batohu není věda, ale jen když víte, na co se zaměřit

Výběr školního batohu není věda - ale jen, když víte, na co se zaměřit

Prázdniny pomalu končí a blíží se další školní rok. Rodiče nejen prvňáčků by měli dobře rozmyslet, jaký batoh či...

Korejští dobrovolníci opět pomáhali v regionu

Korejští studenti přijeli pomáhat na Vysočinu

Na dva týdny v srpnu přiletělo dvacet čtyři korejských studentů a deset zaměstnanců korejské firmy KHNP, která je...

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Topení dřevním peletami v naší zemi už dávno není exotická záležitost. Několik desítek tisíc domů v ČR je tímto...

Další z rubriky

Sedm tipů jak přežít dlouhý let ve zdraví

7 tipů jak přežít dlouhý let ve zdraví

Ty tam jsou doby, kdy dovolená do zahraničí byla pro mnoho lidí pouhým snem. Stále častěji cestujeme za naše hranice a...

Přicházejí dny dopravy zdarma. Víme, kdy to vypukne

Přicházejí dny dopravy zdarma. Víme, kdy to vypukne

Nakupujte výhodně bez poštovného. Online porovnávač Herueka se rozhodl podpořit online nákupy i během aktuální sezóny a...

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Najdete na iDNES.cz