Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poznejte speciality, které nabízí ostrov Kypr. Podlehl jim i Karel IV.

Komerční sdělení   8:10aktualizováno  8:10 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Navštívili jste ostrov Kypr a zachutnalo vám místní víno a speciality? Chcete si připomenout letní pohodu? Nebo jen rádi zkoušíte něco nového a neobvyklého? Potom přijměte naše pozvání...

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Commandaria | foto: FIXIT, spol. s r.o.

Tradice kyperského vinařství patří mezi nejstarší na světě. Hrozny se v pohořích Troodos a Paphos pěstují více než 4 tisíce let a ostrov Kypr je tak právem označován jako kolébka vína. Sílu slunce a tajemství dávných časů v sobě ukrývá nejslavnější kyperské víno Commandaria, které je podle dochovaných historických pramenů často též nazýváno "Víno králů".

Kyperská vína pili faraóni a opěvoval ve svých verších král Šalomoun. "Sladkost tvé lásky je rovna kyperskému vínu", šeptal 36 let před n. l. římský vojevůdce Marcus Antonius své Kleopatře a přenechal jí ostrov jako svatební dar.

Mnohé o vynikajícím víně, které se rodí na ostrově Kypr, by mohl vyprávět i cyperský král Petr, na něhož si v podání Waldemara Matušky jistě vzpomeneme z legendárního českého muzikálu Noc na Karlštejně.

Tituly

Sklenku Commandarie - sladkého vína blízkého slámovému a připomínající například i portské či madeiru, si nejlépe vychutnáte před a nebo po dobrém jídle. Vyrábí se ze starobylých odrůd Xynisteri a Mavro, kdy se sklizené přezrálé hrozny před moštovaním suší na slunci. Po vykvašení koncentrovaného extraktu následuje letité zrání v dubových sudech. Konečným výsledkem je víno jantarové barvy, vybrané chuti a vůně.

Výjimečnost dávají kyperským vínům také tzv. pravokořenné odrůdy, jediné v celé Evropě, které nikdy nebyly roubovány. Z nejznámějších pak jmenujme Xynisteri, Mavro, Opthalmo nebo královskou odrůdu Maratheftiko. Ke kvalitě vína přispívá významnou měrou i podnebí, ostrov Kypr má ročně až 340 slunečných dnů a nízké srážky bránící rozvoji chorob a minimální používání chemických přípravků při pěstování vína.

Typickým zástupcem červených vín je Othello, suché víno pojmenované podle známé shakespearovské tragédie, odehrávající se na Kypru. Z bílých pak Aphrodite, víno pojmenované po bohyni krásy a lásky, zrozené podle báje z mořské pěny u pobřeží Kypru.

Halloumi

sýr Halloumi

Oblíbeným předkrmem nebo i hlavním jídlem či součástí tradičního meze je sýr Halloumi, kyperský národní sýr s tisíciletou tradicí. Je to gastronomicky nejuniverzálnější sýr, který je možno grilovat, péct, vařit, smažit nebo použít ke gratinování, do salátů, ale i v čerstvém stavu. Je lehce stravitelný a při večerním grilovaní příjemně překvapí každého, kdo jej ještě neochutnal, případně vyřeší problém, co nabídnout vegetariánským přátelům.

Ostrov Kypr je spojený s tradiční pálenkou Zivana, vyráběnou z matolin (slupky a semínka po lisování hroznů) a vysoce kvalitních bílých vín. Výsledkem 6 měsíců trvajícího zrání je aperitiv s chutí po původních hroznech a s jemnou vůní rozinek.

Za ochutnání stojí i další speciality, které ostrov Kypr nabízí, například VSOP a XO brandy, dvojitě destilované a zrající v dubových limousinských sudech i více než 15 let. Jedinečnou pochoutkou je také karobový sirup, čistě přírodní produkt, vhodný k doslazování jídel nebo jako poleva na palačinky. Má pozitivní vliv na zdravotní stav, zejména na podporu imunity.

Věříme, že vás speciality, které nám nabízí ostrov Kypr, zaujmou a brzy vás uvítáme v našem obchůdku v Hybernské ulici 24, Praha 1 nebo e-shopu www.vinokralu.cz.

Autor:

Nejčtenější

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

„Mně hlava nebere, jak si něco takového může dát někdo na novostavbu!“ I takový post zachytíte na diskuzních fórech na...

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Nejvyhecovanější zápas jara je tady! Souboj o krále Prahy se odehraje v sobotu od 17:30 na Letné a vy můžete přímý...

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů.

Multifunkční tiskárny HP v sobě kombinují to nejlepší, co od své tiskárny „na doma“ očekáváte. Značka HP je dlouhodobě...

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Příběh společnosti Český chřest je příběhem o udržení prastaré zelinářské tradice v Česku. Úplní nováčci v oboru...

Osteoporóza, tichý nepřítel kostí

Osteoporóza (řídnutí kostí) -Tichý nepřítel kostí

Osteoporóza je onemocnění, při kterém se snižuje hustota kostní hmoty, dochází ke ztrátě minerálů a zeslabuje se kostní...

Další z rubriky

Bazalkové semínko nepatří do truhlíku, ale do jarního drinku

Malé přírodní kuličky ozvláštní váš nápoj, dodají mu novou chuť i konzistenci.

Každý večer stále to stejné, nezapomenout si namočit na zítřejší snídani semínka. Tak tomu je konec. Vyzkoušejte...

Aleně pomohl Fond na podporu rodičů samoživitelů v nouzi

Aleně pomohl Fond na podporu rodičů samoživitelů v nouzi.

Psal se květen 2014. Budou to brzy tři roky, ale paní Alena nikdy nezapomene na chvíli, kdy stála mezi dveřmi a...

Silvestr netradičně. 60 Pražanů oslavilo půlnoc v autě

Bára Boheme s manželem na silvestrovské Bolywood párty v Praze

Při každoročních oslavách příchodu nového roku se po Praze zvýší počet lidí, kteří využívají různé individuální osobní...

Najdete na iDNES.cz