Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Poznejte největší unikáty Olomouckého kraje a jejich příběh

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Češi jsou národem turistů a rádi navštěvují nová místa, aby o nich mohli vyprávět. Pokud přemýšlíte, kam vyrazit na výlet a poznat přitom něco výjimečného, máme pro vás pár tipů na netradiční zážitky v Olomouckém kraji.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Poznejte největší unikáty Olomouckého kraje a jejich příběh | foto: Olomoucký kraj

S trochou nadsázky se dá říct, že uvidíte, co jste ještě neviděli, protože se jedná o opravdové rarity. V následujících bodech se dozvíte, čím jsou jednotlivá místa specifická. Pak už stačí jen naplánovat cestu a užít si příjemné putování.

Olomoucký kraj se dělí na dva turistické regiony. Střední Morava je půvabný kraj, nazývaný již od 16. století Haná. Tato úrodná oblast dodnes oplývá bohatými kulturními tradicemi a folklórem. Pestrou historii regionu dokládá množství hradů, zámků a zřícenin. Nové poznatky z různých oborů mohou turisté načerpat při návštěvě muzeí či galerií. Za pozornost stojí především zpřístupněný Arcibiskupský palác, sbírky v Arcidiecézním muzeu nebo jedinečná Expozice času ve Šternberku.

Výprava do Muzea kočárů v Čechách pod Kosířem nebo Vlastivědného muzea v Olomouci pro vás rozhodně nebude nudnou zkušeností, jejich návštěvu si dokáže užít celá rodina. Region má ovšem i svou tajuplnou stránku. Zajímavá místa na vás čekají také v podzemí, což dokazuje hned několik zpřístupněných jeskynních systémů. Nejvýznamnější památkou v srdci regionu, tedy ve městě Olomouci, je sloup Nejsvětější Trojice. Pro svou jedinečnost a historii je dokonce zapsán na seznamu UNESCO.

Druhým, avšak neméně významným turistickým regionem Olomouckého kraje, je region Jeseníky. Tato horská oblast se může pyšnit velmi čistou přírodou a hlubokými lesy. Romantiku hor podtrhují mechová jezírka, vysoká skaliska i mohutné vodopády. Louky, které jsou v létě oázou klidu, slouží v zimě jako sjezdovky pro lyžování. Naprostým technickým unikátem dnešní doby je Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně, která byla v roce 2011 vyhlášena veřejným hlasováním jako největší div Olomouckého kraje. Příznivé klima a prameny Priessnitzových léčebných lázní, či termální voda ve Velkých Losinách jistě poskytnou tu správnou regeneraci i vašemu tělu.

NEJ Olomouckého kraje

Nejvyšší sousoší
Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci je monument postavený ke slávě Boží v letech 1716 až 1754. Sloup vysoký 35 metrů představuje nejvyšší sousoší České republiky a v roce 2000 byl zařazen mezi světové dědictví UNESCO.

Arcidiecézní muzeum
Arcidiecézní muzeum Olomouc bylo jako jediné muzeum svého druhu v ČR založeno v roce 1998. Vzniklo z podnětu papeže Jana Pavla II. ve spolupráci s Arcibiskupstvím olomouckým. Jeho hlavním úkolem je přiblížit veřejnosti rozsáhlé církevní umělecké sbírky.

Jediný přístupný
Arcibiskupský palác, nejrozsáhlejší rezidenční objekt v historickém jádru města Olomouce, je sídlem úřadů olomouckého arcibiskupství. Po důkladné rekonstrukci byl palác na jaře roku 2011 zpřístupněn veřejnosti jako prohlídkový objekt.

Olomoucké tvarůžky
Jediný původní český sýr se vyrábí v Lošticích v Olomouckém kraji a tvoří neodmyslitelnou součást české kuchyně. Vyznačuje se silnou vůní a výraznou, pronikavou chutí, která je závislá na stupni zralosti. Díky nízké energetické hodnotě a obsahu bílkovin a vápníku se Olomoucké tvarůžky řadí na první místo mezi sýry.

Závody do vrchu
ECCE HOMO je název závodní tratě ve Šternberku s více než stoletou tradicí, na níž se pravidelně konají automobilové závody do vrchu. Červnové Mistrovství Evropy v závodech do vrchu zde má již více než třicetiletou tradici a své příznivce si našlo i zářijové Ecce Homo Historic. Vzhledem k délce tradice závodů se jedná o jedinečnou akci v rámci ČR.

Smuteční kočár
Největší smuteční kočár na světě můžete vidět v Muzeu kočárů v Čechách pod Kosířem.

Poznejte největší unikáty Olomouckého kraje a jejich příběh

Muzeum kočárů Čechy pod Kosířem

Poznejte největší unikáty Olomouckého kraje a jejich příběh

Javořičské jeskyně

Nejteplejší jeskyně
Zbrašovské aragonitové jeskyně byly kvůli ochraně hydrotermálního krasového území, jež nemá v České republice obdoby, vyhlášeny národní přírodní památkou. Jeskyně s celoroční teplotou 14 °C jsou nejteplejší v celé ČR.

Nejhlubší propast
Celková potvrzená hloubka suché i mokré části Hranické propasti je minimálně 442,5 m, což ji činí nejen nejhlubší propastí ve střední Evropě, ale i jednou z nejhlubších zatopených sladkovodních propastí na světě.

Poznejte největší unikáty Olomouckého kraje a jejich příběh

Sloup Nejsvětější Trojice Arionova kašna

Nejvyšší radniční věž
72 metrů vysoká radniční věž v Litovli je dominantou města. Stojí přímo na jednom z ramen řeky Moravy a je tak nejvyšší věží na (řece) Moravě.

Zimoviště netopýrů
Největším zimovištěm netopýrů v ČR jsou Javoříčské jeskyně, které se svou bohatou krápníkovou výzdobou řadí také mezi nejkrásnější.

Největší muzeum
Muzeum historických automobilů v Olomouci VETERAN ARENA je největší soukromé veřejně přístupné muzeum svého druhu v České republice.

Nejvyšší rozhledna
ZOO Olomouc se pyšní nejvyšší rozhlednou v rámci všech zoologických zahrad na území České republiky. Nádherný výhled do krajiny si užijete z výšky 32m.

Zámek Tovačov
Z přízemí věže se na nádvoří zámku vchází ojedinělým renesančním portálem, který je označován jako nejstarší italská renesanční práce v ČR.

Nejzdravější ovzduší
V okolí města Jeseníku bylo zjištěno, že zdejší mikroklima má unikátní léčivý efekt a řadí se svým složením na třetí místo na světě.

Největší vodní elektrárna
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně, vybudovaná uvnitř CHKO Jeseníky, je nejvýkonnější vodní elektrárnou v ČR. Její instalovaný výkon je 2 × 325 MW.

Nejstarší papírna
Ruční papírna Velké Losiny je nejstarší manufakturní papírnou ve střední Evropě. Při návštěvě dílny uvidíte techniky výroby papíru i ukázky tradičních výrobků.

Sbírka kuřáckých potřeb
Největší sbírku kuřáckých potřeb v ČR si můžete prohlédnout na romantickém zámku Jánský Vrch.

Největší jeskynní systém
Jeskyně Na Pomezí jsou největším zpřístupněným jeskynním systémem v České republice vzniklým rozpouštěním mramoru čili krystalického vápence.

Pokud vás tipy na výlety zaujaly a plánujete navštívit právě Olomoucký kraj, mohou vám pomoci informace turistického portálu www.ok-tourism.cz. Při zakoupení slevové karty www.olomoucregioncard.cz se dá navíc výrazně ušetřit.

Autor:

Nejčtenější

Jak vidí sázkaři volby prezidenta? Tipér Sequential míří na 518 000 Kč

Jak vidí sázkaři volby prezidenta? Tipér Sequential míří na 518 000 Kč!

Po pěti letech jsou tady opět volby prezidenta republiky. Hned osm uchazečů se utká v prvním kole a pokud nikdo nezíská...

Třetina Generace Z nespoří

Třetina Generace Z nespoří

Mladí lidé si v převážné většině představují, že budou v penzi žít z úspor a investic. Zároveň ale třetina Generace Z...

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Je tady první sportovní vrchol roku! V Melbourne probíhá 106. ročník Australian Open, který od začátku až po finále...

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Zdravý životní styl patří v posledních letech mezi horká témata. Denně vycházejí články o tom, jaký výživový směr je...

Ve znovuotevřeném domě Brouk a Babka najdete nový obchod SNOWBITCH

Ve znovuotevřeném domě Brouk a Babka najdete nový obchod SNOWBITCH

Hledáte kvalitní snowboardové nebo skate oblečení? Pak vás určitě potěší, že se brzy v libereckém obchodním domě Brouk...

Další z rubriky

Sládek z pivovaru Holba píše příběh nového piva s režisérem Krobotem

Luděk Reichl, sládek z pivovaru Holba chystá se svým týmem nové pivo z hor.

Jako pokaždé ho vaří srdcem, ale vůbec poprvé začal vařit první várku na svoje narozeniny. Poprvé za 24 let, během...

Hasiči ze společnosti Deza doma obhájili loňské zlato

Hasiči ze společnosti Deza doma obhájili loňské zlato.

Síla, rozum a mrštnost jsou bezesporu vlastnosti a dovednosti, kterými musí disponovat každý hasič. Obzvlášť to platí...

Radim Sršeň: Jitrnice na stromech jsou fajn, ale musíme si je odpracovat

Radim Sršeň, volební lídr Starostů a nezávislých za Olomoucký kraj

Když se v roce 2013 umístil Radim Sršeň, volební lídr Starostů a nezávislých za Olomoucký kraj v letošních volbách do...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz