Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Poznejte jedinečný folklor a vychutnejte si Těšínské Slezsko všemi smysly

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Folklor, tradiční kroje či výrobu rukodělných výrobků - to vše a ještě více můžete zažít a vidět při návštěvě Těšínského Slezska. Vlivy okolních států, Polska a Slovenska, s nimiž oblast Těšínského Slezska sdílí hranice a historický vývoj posledního století, daly vzniknout rozmanité kultuře a folkloru, který se dodnes těší veliké oblibě.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Poznejte jedinečný folklor a vychutnejte si Těšínské Slezsko všemi smysly | foto: Těšínské Slezsko

Místní obyvatelé si zvyky a obyčeje pravidelně připomínají prostřednictvím mnoha slavností po celý rok.

Vydejte se do míst, kde se dodnes hojně mluví místním nářečím „po našymu“, které je směsicí jazyků sousedních zemí a také němčiny. „Goralé“ každoročně pořádají řadu menších či větších oslav, spojených s obyčeji a zvyky, a nedají tak zapomenout na místní tradice, řemesla či bohatou kulturu.

Poznejte jedinečný folklor a vychutnejte si Těšínské Slezsko všemi smysly

Poznejte jedinečný folklor a vychutnejte si Těšínské Slezsko všemi smysly

Mezi největší folklorní slavnosti, které stojí za návštěvu, patří bezesporu Gorolski Swięto a Slezské dny, na které vás srdečně zveme. Jeden srpnový víkend je v Jablunkově každoročně vyhrazen folklorní akci Gorolski Swięto. Letos proběhne od 12. do 14. srpna tradičně v přírodním amfiteátru Městského lesa.

Tato přehlídka folkloru, místních tradic a domácí kuchyně ve vás zajisté zanechá nezapomenutelný dojem. Doporučujeme ochutnávku místních specialit - bramborových placek pečených „na blaše“, „kapušnice“ nebo bigosu.

Nezapomeňte ani na místní medovou lihovinu zvanou „miodula“. Ta se v Těšínských Beskydech vyrábí a je sladkým suvenýrem, který si odsud návštěvníci rádi odvážejí. V září se pak můžete potěšit Slezskými dny, které se letos uskuteční o víkendu 3. - 4. září v národopisném areálu Matice Slezské v Dolní Lomné.

V průběhu těchto slavností nabídnou národopisné areály návštěvníkům pestrou přehlídku desítek souborů z různých koutů světa. Součástí slavností jsou výstavy, soutěže, ukázky tradičních řemesel nebo jarmareční stánky.

Poznejte jedinečný folklor a vychutnejte si Těšínské Slezsko všemi smysly
Poznejte jedinečný folklor a vychutnejte si Těšínské Slezsko všemi smysly
Poznejte jedinečný folklor a vychutnejte si Těšínské Slezsko všemi smysly
Poznejte jedinečný folklor a vychutnejte si Těšínské Slezsko všemi smysly

Abyste měli možnost nasát atmosféru a poznat zvyky místních horalů, doporučujeme zdržet se tři až čtyři dny.

V dřevěnce Na Fojtství v Mostech u Jablunkova se nachází Gorolské turistické informační centrum, které poskytuje nejen turistické informace, ale také se zde konají různé akce spojené s místním folklorem a již tradiční dny s řemeslem. Dny s řemeslem probíhají pravidelně každý druhý čtvrtek v období letních prázdnin a již 28. července se můžete zúčastnit akce s názvem „Od každého řemesla trošku“.

Další možností jak strávit příjemný den, je projít se po naučné stezce s názvem Krajinou dávných horalů. Začíná na parkovišti u informačního centra v Dolní Lomné a vedle příběhů o dávných horalech nabízí i pěkné výhledy na údolí Lomné. Také se můžete vydat do nedalekého zemědělského dvorku, kde můžete vidět, pohladit si či nakrmit tradiční hospodářská zvířata, ale také se dozvíte zajímavosti o zvířatech a přírodě.

logo  - Těšínské Slezsko

logo - Těšínské Slezsko

Nyní můžete také využít své „chytré“ mobilní telefony či tablety a díky aplikaci Geofun objevovat krásy a poklady místní krajiny a kultury. Gorolek, váš průvodce geosrandou Gorolská Godula, vás provede Stezkou pokladů na Godulu a pomůže vám nalézt nejen bájný poklad zbojníka Ondráše.

Při návštěvě Těšínského Slezska nezapomeňte využít svou kartu hosta Těšínské Slezsko Region Card, díky níž můžete výhodně čerpat z řady služeb poskytovaných partnery z nejrůznějších oblastí cestovního ruchu.

Moravskoslezský kraj

Moravskoslezský kraj

Autor:

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Soutěž o pátého inovačního oskara je v plném proudu.
Soutěž o pátého inovačního oskara je v plném proudu

Až do 15. září se malé a střední firmy mohou přihlašovat do soutěže Inovační firma Moravskoslezského kraje, kterou 28. března oficiálně vyhlásil...  celý článek

PORG Ostrava má už 8 ročníků, přibyla anglická školka a základka
PORG Ostrava má už 8 ročníků, přibyla anglická školka a základka

PORG Ostrava se stabilizoval jak počtem studentů, tak pedagogickým sborem. V letošním roce jsme úplným gymnáziem, máme už osm ročníků.   celý článek

Ing. Eva Konečná, Ph.D. má na starosti výzkum a uvádění do života konceptu...
Urban Mining: těžba cenných surovin přímo v městech

Města jako zdroj nerostného bohatství. Urban mining - dobývání přímo v městě - je důležitou myšlenkou znovuzískávání surovin z odpadu a budov. Společně jí...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.