Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Poznejte břidlicovou krásu i tajemné štoly opavského Slezska

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
V místě, kde spolu sousedí Budišovsko a Vítkovsko, se odpradávna nacházela významná naleziště břidlice. Kámen, který našel své využití jako ideální střešní krytina, zdobil v minulosti domy po celém Rakousku-Uhersku, včetně Národního divadla. Jeho stopy a bývalé štoly dnes mapuje naučná stezka.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Budišov nad Budišovkou | foto: Moravskoslezský kraj

V kraji lesů a údolí, kudy protéká říčka Budišovka, neměli kdysi lidé jednoduchý život. Když ale přišli na to, že široké okolí skrývá pozoruhodné přírodní bohatství, dokázali si díky němu zajistit obživu na dlouhá léta dopředu. Od 18. století, kdy z kopců Nízkého Jeseníku vyvezli první várku břidlice, se začala psát významná kapitola. 

Zajímavé je, že díky nalezištím v pohraničí se dolováním kamene zabývali především německy mluvící lidé. Svědčí o tom hlavně řada německých názvů míst. Největší rozkvět zažily břidlicové doly za průmyslové revoluce, kdy byla česká břidlice žádaná ve všech koutech Rakousko-Uherska.

Doly
Doly
Imaginarium břidlice
Zkamanělina

Přilákat turisty na tuto zajímavou historii je jedním ze způsobů, jak zlepšit situaci zdejších malých podnikatelů, hlavně v oblasti služeb.

„Rada Moravskoslezského kraje zvolila za jednu ze svých priorit rozvoj těch oblastí kraje, které byly nejvíce zasaženy strukturálními změnami v devadesátých letech, což s sebou jako nejbolestivější dopad přineslo zánik pracovních míst a vysokou nezaměstnanost. Vítkovsko je spolu s Bruntálskem a Osoblažskem jednou z těchto oblastí. Proto má každý krok k obnově kvality života a otevření možností rozvoje turismu i podnikání ve službách právě zde nesmírný význam“, řekl nám k tématu hejtman Moravskoslezského kraje pan Miroslav Novák.

Budišovsko a Vítkovsko
Budišovsko a Vítkovsko

Výprava za kamenným pokladem z hlubin

Porto dnes dávnou slávu zdejší mnohaleté těžby připomíná návštěvníkům naučná trasa s názvem Břidlicová stezka. Tvoří ji hlavně přírodní cesty a klikatí se v délce 33 kilometrů. Spojuje místa, kde lidskýma rukama vznikly haldy, štoly a další tajemné útvary. 

Cyklisté i pěší turisté se mohou na stezku napojit u železniční zastávky v Budišově nad Budišovkou a pokračovat přes Svatoňovice a Čermnou ve Slezsku. Břidlice se tu krásně ukazuje ve formě nízkých zdí a kamenných zákoutí. Po cestě můžete objevovat rozmanité tůňky, břidlicové kopečky a další pozůstatky dolování. Možná se vám podaří najít také nějakou pěknou zkamenělinu, jsou totiž pro zdejší prostředí typické.

Hned na začátku stezky vás uvítá lokalita Woodboys. Název starého důlního ložiska však nevymysleli horníci, nýbrž trampové – stejně jako působivé jméno „Ďáblova tlama“, patřící nedalekému lomu. Lesní zátiší neboli Waldfrieden na protějším břehu řeky ukrývá důl Staré Oldřůvky, kde se těžilo až do roku 2003. Právě odsud pocházela břidlice pro střechu Národního divadla, což bylo pro místní uznáním nejvyšší kvality.

Budišov nad Budišovkou, nádraží
Budišov nad Budišovkou
Budišov nad Budišovkou, kříže
Budišov nad Budišovkou, fara
Budišov nad Budišovkou
Budišov nad Budišovkou

Od Čermenského mlýna přes Rodriguesův hrob až po Žlutý květ

Ve Starých Oldřůvkách Na Skalce uvidíte zatopenou hlubinnou jámu a také haldu, ze které je překrásný výhled do okolí. Údolí potoka Oldřůvky zase nabízí k prozkoumání dvě štoly. Když budete pokračovat lesní divočinou a již zaniklou vesničkou Nové Oldřůvky, dostanete se k rozcestí s Čermenským mlýnem. Stavení sloužilo jako budova správy důlní společnosti a oplývá trochu záhadnou atmosférou. Právě v těchto místech se nacházelo srdce břidlicové těžby. Neméně záhadný je také název povrchové šachty Rodriguesův hrob. Nejde ale o nadsázku, údajně tu v průběhu let nějaký lidský život skutečně skončil.

V lokalitě Žlutý květ, kam vás stezka zavede dále, si můžete prohlédnout další zbytky štol a hornické stavby. Závěr turistického putování tvoří chráněná přírodní památka Černý důl, jehož vstup dokonale zakrývá závoj zeleného kapradí. V prostorných chodbách a komorách zimuje velké množství netopýrů, kteří tu našli skvělé útočiště.

Staré Oldřůvky
Staré Oldřůvky
Břidlicová stezka
Poznejte břidlicovou krásu i tajemné štoly Opavského Slezska
Poznejte břidlicovou krásu i tajemné štoly Opavského Slezska
Rýmařovsko

Lidé, kteří spojili svůj život s kamenem

Pokud vás zajímá, jaké příběhy se k těžbě břidlice vztahují, určitě si nenechte ujít Muzeum břidlice v Budišově nad Budišovkou, které leží na trase stezky. Dozvíte se tu spoustu zajímavostí o přírodě, geologii, zdejších vesničkách a samozřejmě způsobu dolování břidlice. Aby se s kamenem dobře pokrývalo, musel se rozdělit na plátky a broušením přizpůsobit požadovanému tvaru.

Tohle následné opracování bylo doménou štípačů, řezačů a brusičů. Ještě dnes můžete na Vítkovsku a Budišovsku zahlédnout vzácné zbytky břidlicové architektury, které odkazují k velké zručnosti a estetickému nadání tehdejších mistrů. Z hornické minulosti se vyvinula také zcela unikátní kultura reprezentovaná místními tradicemi, svátky i písněmi.

Budišov nad Budišovkou
Dědictví břidlice
Břidlicová stezka
Břidlicová stezka
Poznejte břidlicovou krásu i tajemné štoly Opavského Slezska
Poznejte břidlicovou krásu i tajemné štoly Opavského Slezska
Hrubá voda
Břidlice, Rýmařovsko
Poznejte břidlicovou krásu i tajemné štoly Opavského Slezska

Břidlicová stezka zavádí návštěvníky do míst, která jsou už dlouho tichá, přesto však poutavě vyprávějí o objevu toho, co bylo našim očím skryté. A také o tradičním řemesle a lidské píli, která se postarala, aby měly domácnosti pevnou střechu nad hlavou.

Iva Kulihová a Petr Žižka

Autor:

Nejčtenější

Jak vidí sázkaři volby prezidenta? Tipér Sequential míří na 518 000 Kč

Jak vidí sázkaři volby prezidenta? Tipér Sequential míří na 518 000 Kč!

Po pěti letech jsou tady opět volby prezidenta republiky. Hned osm uchazečů se utká v prvním kole a pokud nikdo nezíská...

Třetina Generace Z nespoří

Třetina Generace Z nespoří

Mladí lidé si v převážné většině představují, že budou v penzi žít z úspor a investic. Zároveň ale třetina Generace Z...

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Je tady první sportovní vrchol roku! V Melbourne probíhá 106. ročník Australian Open, který od začátku až po finále...

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Zdravý životní styl patří v posledních letech mezi horká témata. Denně vycházejí články o tom, jaký výživový směr je...

Sedm důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

7 důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

Stále ještě váháte, je-li pro vás okružní plavba lodí to pravé? Pokud vyznáváte tradiční plážovou dovolenou na jednom...

Další z rubriky

Dopravní podnik Ostrava chce, aby se cestující cítili bezpečně

Dopravní podnik Ostrava chce, aby se cestující cítili bezpečně

Lidé, kteří cestují veřejnou dopravou v Ostravě, jsou rádi, že ve vozech dopravního podniku potkávají asistenty...

Zimní sezona v Těšínském Slezsku se blíží

Zimní sezona v Těšínském Slezsku se blíží

Chladná rána, brzká setmění a holé stromy bez listí, to je již znamení, že zima je za dveřmi. Zavítejte do turistické...

Češi a Poláci společně zkoumají škodlivý prach a plyny z hořících hald

Češi a Poláci společně zkoumají škodlivý prach a plyny z hořících hald

Hořící haldy a prachové částice a plyny, které z odvalů vycházejí nebo mohou vycházet při odtěžování horniny či...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz