Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poznejte břidlicovou krásu i tajemné štoly opavského Slezska

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
V místě, kde spolu sousedí Budišovsko a Vítkovsko, se odpradávna nacházela významná naleziště břidlice. Kámen, který našel své využití jako ideální střešní krytina, zdobil v minulosti domy po celém Rakousku-Uhersku, včetně Národního divadla. Jeho stopy a bývalé štoly dnes mapuje naučná stezka.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Budišov nad Budišovkou | foto: Moravskoslezský kraj

V kraji lesů a údolí, kudy protéká říčka Budišovka, neměli kdysi lidé jednoduchý život. Když ale přišli na to, že široké okolí skrývá pozoruhodné přírodní bohatství, dokázali si díky němu zajistit obživu na dlouhá léta dopředu. Od 18. století, kdy z kopců Nízkého Jeseníku vyvezli první várku břidlice, se začala psát významná kapitola. 

Zajímavé je, že díky nalezištím v pohraničí se dolováním kamene zabývali především německy mluvící lidé. Svědčí o tom hlavně řada německých názvů míst. Největší rozkvět zažily břidlicové doly za průmyslové revoluce, kdy byla česká břidlice žádaná ve všech koutech Rakousko-Uherska.

Doly
Doly
Imaginarium břidlice
Zkamanělina

Přilákat turisty na tuto zajímavou historii je jedním ze způsobů, jak zlepšit situaci zdejších malých podnikatelů, hlavně v oblasti služeb.

„Rada Moravskoslezského kraje zvolila za jednu ze svých priorit rozvoj těch oblastí kraje, které byly nejvíce zasaženy strukturálními změnami v devadesátých letech, což s sebou jako nejbolestivější dopad přineslo zánik pracovních míst a vysokou nezaměstnanost. Vítkovsko je spolu s Bruntálskem a Osoblažskem jednou z těchto oblastí. Proto má každý krok k obnově kvality života a otevření možností rozvoje turismu i podnikání ve službách právě zde nesmírný význam“, řekl nám k tématu hejtman Moravskoslezského kraje pan Miroslav Novák.

Budišovsko a Vítkovsko
Budišovsko a Vítkovsko

Výprava za kamenným pokladem z hlubin

Porto dnes dávnou slávu zdejší mnohaleté těžby připomíná návštěvníkům naučná trasa s názvem Břidlicová stezka. Tvoří ji hlavně přírodní cesty a klikatí se v délce 33 kilometrů. Spojuje místa, kde lidskýma rukama vznikly haldy, štoly a další tajemné útvary. 

Cyklisté i pěší turisté se mohou na stezku napojit u železniční zastávky v Budišově nad Budišovkou a pokračovat přes Svatoňovice a Čermnou ve Slezsku. Břidlice se tu krásně ukazuje ve formě nízkých zdí a kamenných zákoutí. Po cestě můžete objevovat rozmanité tůňky, břidlicové kopečky a další pozůstatky dolování. Možná se vám podaří najít také nějakou pěknou zkamenělinu, jsou totiž pro zdejší prostředí typické.

Hned na začátku stezky vás uvítá lokalita Woodboys. Název starého důlního ložiska však nevymysleli horníci, nýbrž trampové – stejně jako působivé jméno „Ďáblova tlama“, patřící nedalekému lomu. Lesní zátiší neboli Waldfrieden na protějším břehu řeky ukrývá důl Staré Oldřůvky, kde se těžilo až do roku 2003. Právě odsud pocházela břidlice pro střechu Národního divadla, což bylo pro místní uznáním nejvyšší kvality.

Budišov nad Budišovkou, nádraží
Budišov nad Budišovkou
Budišov nad Budišovkou, kříže
Budišov nad Budišovkou, fara
Budišov nad Budišovkou
Budišov nad Budišovkou

Od Čermenského mlýna přes Rodriguesův hrob až po Žlutý květ

Ve Starých Oldřůvkách Na Skalce uvidíte zatopenou hlubinnou jámu a také haldu, ze které je překrásný výhled do okolí. Údolí potoka Oldřůvky zase nabízí k prozkoumání dvě štoly. Když budete pokračovat lesní divočinou a již zaniklou vesničkou Nové Oldřůvky, dostanete se k rozcestí s Čermenským mlýnem. Stavení sloužilo jako budova správy důlní společnosti a oplývá trochu záhadnou atmosférou. Právě v těchto místech se nacházelo srdce břidlicové těžby. Neméně záhadný je také název povrchové šachty Rodriguesův hrob. Nejde ale o nadsázku, údajně tu v průběhu let nějaký lidský život skutečně skončil.

V lokalitě Žlutý květ, kam vás stezka zavede dále, si můžete prohlédnout další zbytky štol a hornické stavby. Závěr turistického putování tvoří chráněná přírodní památka Černý důl, jehož vstup dokonale zakrývá závoj zeleného kapradí. V prostorných chodbách a komorách zimuje velké množství netopýrů, kteří tu našli skvělé útočiště.

Staré Oldřůvky
Staré Oldřůvky
Břidlicová stezka
Poznejte břidlicovou krásu i tajemné štoly Opavského Slezska
Poznejte břidlicovou krásu i tajemné štoly Opavského Slezska
Rýmařovsko

Lidé, kteří spojili svůj život s kamenem

Pokud vás zajímá, jaké příběhy se k těžbě břidlice vztahují, určitě si nenechte ujít Muzeum břidlice v Budišově nad Budišovkou, které leží na trase stezky. Dozvíte se tu spoustu zajímavostí o přírodě, geologii, zdejších vesničkách a samozřejmě způsobu dolování břidlice. Aby se s kamenem dobře pokrývalo, musel se rozdělit na plátky a broušením přizpůsobit požadovanému tvaru.

Tohle následné opracování bylo doménou štípačů, řezačů a brusičů. Ještě dnes můžete na Vítkovsku a Budišovsku zahlédnout vzácné zbytky břidlicové architektury, které odkazují k velké zručnosti a estetickému nadání tehdejších mistrů. Z hornické minulosti se vyvinula také zcela unikátní kultura reprezentovaná místními tradicemi, svátky i písněmi.

Budišov nad Budišovkou
Dědictví břidlice
Břidlicová stezka
Břidlicová stezka
Poznejte břidlicovou krásu i tajemné štoly Opavského Slezska
Poznejte břidlicovou krásu i tajemné štoly Opavského Slezska
Hrubá voda
Břidlice, Rýmařovsko
Poznejte břidlicovou krásu i tajemné štoly Opavského Slezska

Břidlicová stezka zavádí návštěvníky do míst, která jsou už dlouho tichá, přesto však poutavě vyprávějí o objevu toho, co bylo našim očím skryté. A také o tradičním řemesle a lidské píli, která se postarala, aby měly domácnosti pevnou střechu nad hlavou.

Iva Kulihová a Petr Žižka

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sledujte šlágr jara Plzeň – Sparta živě na TV Tipsport a vsaďte si

Sledujte šlágr jara Plzeň – Sparta živě na TV Tipsport a vsaďte si

Kdo zvládne lépe šlágr jara? Sázkaři věří spíš Spartě a Plzeň tak bude po dlouhé době v neděli v roli outsidera....

Víte, kde se najíst kvalitně, rozmanitě, bez čekání a každý den jinak?

nabídka bistra

Český řetězec supermarketů a bister DELMART otevřel koncem ledna novou pobočku v obchodním centru Quadrio na Národní...

Ostatní zdražují, my držíme ceny

Ostatní zdražují, my držíme ceny

Nejjednodušší cestou, jak v současné době rostoucích cen elektřiny uspořit, je najít si vhodnou alternativu. Tedy...

Ideální čas proměnit váš sen o dokonalé koupelně ve skutečnost

Ideální čas proměnit Váš sen o dokonalé koupelně ve skutečnost

S příchodem jara nastává čas změn a nových začátků. Napadlo vás ale, že by změna vaší roky opotřebované koupelny mohla...

Keramika Soukup: rodinné impérium zrozené z vize a houževnatosti

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Příběh Keramiky Soukup připomíná „americký sen“. Jejímu majiteli se podařilo vybudovat prosperující podnik navzdory...

Další z rubriky

Zadarmo budou moci do práce jezdit i zdravotníci

Zadarmo budou moci do práce jezdit i zdravotníci

Moravskoslezský kraj rozšiřuje projekt Zaměstnanecká mobilita, který má zastavit odliv lidí z regionu a pomoci firmám...

Brose CZ patří k nejlepším zaměstnavatelům v ČR

Brose CZ patří k nejlepším zaměstnavatelům v ČR

Společnost Brose CZ se závody v Kopřivnici a Rožnově pod Radhoštěm získala jako jediná firma v Moravskoslezském kraji...

V ostravském Avionu se poprvé uskuteční veletrh středních škol

V ostravském Avionu se poprvé uskuteční veletrh středních škol

Děti z Ostravy a širokého okolí si budou moci vybrat střední školu svých snů na veletrhu, který se uskuteční v nákupním...

Najdete na iDNES.cz