Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poslední šance na fotovoltaickou elektrárnu? Možná právě teď

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Přemýšlíte o fotovoltaické elektrárně, ale ještě jste se nerozhodli? Podejte si žádost o připojení. A podejte ji hned. Rozhodnout se můžete později. Pokud hned žádost nepodáte, již se možná nebudete mít o čem rozhodovat.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Poslední šance na fotovoltaickou elektrárnu? Možná právě teď | foto: NELUMBO spol. s r.o.

Fotovoltaická elektrárna se vyplatí

O fotovoltaických elektrárnách bylo napsáno a namluveno v posledních letech mnoho, většinou v negativním světle. Ale několik pravd zůstává skutečnými pravdami.

Výroba elektřiny ze slunce je levnější než konvenční uhelná. Cena elektřiny ze solární elektrárny se za dvacetiletou dobu životnosti (moduly mají životnost ještě delší) pohybuje okolo 2,7 Kč/kWh a to včetně nákladů na údržbu. Pokud porovnáme toto číslo s běžnou sazbou D02 od ČEZu, která je 4,83 Kč/kWh, zjistíme, že za „uhelnou“ energii platíme mnohem více.

Druhou pravdou je fakt, že cena z fotovoltaické elektrárny je navíc stejná po dobu dvaceti let narozdíl od ostatních většinou zvyšujících se cen.

A do třetice, investice do solární elektrárny se finančně vyplatí, přináší výnos výrazně přes 10 %. Proč tedy uvedených faktů nevyužít?

S žádostí o připojení fotovolatické elektrárny neotálejte

Pokud tedy uvažujete o pořízení fotovolatické elektrárny, neotálejte s podáním žádosti. Podat žádost o připojení fotovolatické elektrárny se vyplatí i v případě, že nemáte momentálně finanční prostředky na realizaci. Zdroje financování můžete hledat později. Celou solární elektrárnu lze pokrýt úvěrem, na který elektrárna bez problémů vydělá.

Důvodem pro urychlené podání žádosti o připojení fotovoltaické elektrárny je připravovaná změna zákona a délka legislativního procesu, který od podání žádosti po schválení zabere až pět měsíců.

Pro rok 2010 a 2011 byl vyhlášen tak zvaný "stop stav" a žádné nové instalace nebyly povolovány. Teprve od začátku letošního roku se začalo znovu připojovat, i když zdaleka ne všude. Jsou v platnosti nové podmínky. Jsou schvalovány pouze elektrárny do výkonu 30 kW, které jsou umístěny na střeše nebo stěně budovy zapsané v katastru nemovitostí.

Poslední šance na fotovoltaickou elektrárnu? Možná právě teď1

Nový zákon o fotovoltaických elektrárnách

Od 1. ledna 2013 vstupuje v platnost nový zákon O podporovaných zdrojích energie. Kromě organizačních změn přináší ještě dvě důležitá omezení. První omezení stanovuje maximální výši podpory na 4,5 Kč/kWh, což je u výkupní ceny sešup o celých 26 %.

To ovšem není vše. Nový zákon také zjednodušeně říká, že pokud bylo dosaženo výroby elektřiny z daného obnovitelného zdroje uvedené v Národním akčním plánu, nebude podpora elektřiny na daný rok stanovena. Je tam striktní povinnost tuto podporu nestanovit.

Podle platného akčního plánu je výroba elektřiny ze slunce pro rok 2015 stanovena na 1 708 GWh. Nová energetická koncepce, která právě prochází připomínkovým řízením, tuto hodnotu zvedá na 1 890 GWh. Vzhledem k tomu, že výroba ze solárních elektráren byla v roce 2011 2 118 GWh, je to vcelku kosmetická úprava.

Pokud se energetická koncepce razantně nezmění, bude tedy v roce 2013 nulová podpora. Pro všechny, kdo přemýšlí o tom, že by si pořídili fotovoltaickou elektrárnu, platí jediná rada: Pospěšte si! Na dlouhou dobu to může být poslední šance. Pokud chcete elektrárnu připojit letos, a zřejmě je to poslední šance, měli byste požádat o připojení nejpozději do poloviny září.

Společnost Nelumbo Energy a.s., která se jako jedna z prvních firem v ČR věnuje využívání energie ze slunce a dodává solární systémy a fotovoltaické elektrárny, za vás žádost o připojení zdarma zařídí.

Podrobné informace o fotovoltaických elektrárnách a projektech společnosti Nelumbo Energy a.s. najdete na internetových stránkách www.nelumbo.cz.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Korejští dobrovolníci opět pomáhali v regionu

Korejští studenti přijeli pomáhat na Vysočinu

Na dva týdny v srpnu přiletělo dvacet čtyři korejských studentů a deset zaměstnanců korejské firmy KHNP, která je...

Výběr školního batohu není věda, ale jen když víte, na co se zaměřit

Výběr školního batohu není věda - ale jen, když víte, na co se zaměřit

Prázdniny pomalu končí a blíží se další školní rok. Rodiče nejen prvňáčků by měli dobře rozmyslet, jaký batoh či...

Pět žhavých trendů automobilismu

Pět žhavých trendů automobilismu

Když se řekne „auto budoucnosti“, co vás napadne? Nejspíše elektromobilní samořídící Tesla, která vám cestou přečte...

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Topení dřevním peletami v naší zemi už dávno není exotická záležitost. Několik desítek tisíc domů v ČR je tímto...

Další z rubriky

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Do prázdninové selanky v Česku vtrhnul masakr…

Do prázdninové selanky v Česku vtrhnul masakr…

Polovina léta je za námi, ale ta druhá na nás ještě čeká. Ale pozor, řítí se na nás masakr cen. Rázně do nich řízla...

Pokročilou Business Intelligence zvládnete i v MS Excel, stačí když…

Pokročilou Business Intelligence zvládnete i v MS Excel, stačí když…

Až dva miliardy řádků dat, možnost pokročilého vyhodnocování dat v čase z různých zdrojů, snadná vizualizace do všech...

Najdete na iDNES.cz