Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poslední šance na fotovoltaickou elektrárnu? Možná právě teď

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Přemýšlíte o fotovoltaické elektrárně, ale ještě jste se nerozhodli? Podejte si žádost o připojení. A podejte ji hned. Rozhodnout se můžete později. Pokud hned žádost nepodáte, již se možná nebudete mít o čem rozhodovat.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Poslední šance na fotovoltaickou elektrárnu? Možná právě teď | foto: NELUMBO spol. s r.o.

Fotovoltaická elektrárna se vyplatí

O fotovoltaických elektrárnách bylo napsáno a namluveno v posledních letech mnoho, většinou v negativním světle. Ale několik pravd zůstává skutečnými pravdami.

Výroba elektřiny ze slunce je levnější než konvenční uhelná. Cena elektřiny ze solární elektrárny se za dvacetiletou dobu životnosti (moduly mají životnost ještě delší) pohybuje okolo 2,7 Kč/kWh a to včetně nákladů na údržbu. Pokud porovnáme toto číslo s běžnou sazbou D02 od ČEZu, která je 4,83 Kč/kWh, zjistíme, že za „uhelnou“ energii platíme mnohem více.

Druhou pravdou je fakt, že cena z fotovoltaické elektrárny je navíc stejná po dobu dvaceti let narozdíl od ostatních většinou zvyšujících se cen.

A do třetice, investice do solární elektrárny se finančně vyplatí, přináší výnos výrazně přes 10 %. Proč tedy uvedených faktů nevyužít?

S žádostí o připojení fotovolatické elektrárny neotálejte

Pokud tedy uvažujete o pořízení fotovolatické elektrárny, neotálejte s podáním žádosti. Podat žádost o připojení fotovolatické elektrárny se vyplatí i v případě, že nemáte momentálně finanční prostředky na realizaci. Zdroje financování můžete hledat později. Celou solární elektrárnu lze pokrýt úvěrem, na který elektrárna bez problémů vydělá.

Důvodem pro urychlené podání žádosti o připojení fotovoltaické elektrárny je připravovaná změna zákona a délka legislativního procesu, který od podání žádosti po schválení zabere až pět měsíců.

Pro rok 2010 a 2011 byl vyhlášen tak zvaný "stop stav" a žádné nové instalace nebyly povolovány. Teprve od začátku letošního roku se začalo znovu připojovat, i když zdaleka ne všude. Jsou v platnosti nové podmínky. Jsou schvalovány pouze elektrárny do výkonu 30 kW, které jsou umístěny na střeše nebo stěně budovy zapsané v katastru nemovitostí.

Poslední šance na fotovoltaickou elektrárnu? Možná právě teď1

Nový zákon o fotovoltaických elektrárnách

Od 1. ledna 2013 vstupuje v platnost nový zákon O podporovaných zdrojích energie. Kromě organizačních změn přináší ještě dvě důležitá omezení. První omezení stanovuje maximální výši podpory na 4,5 Kč/kWh, což je u výkupní ceny sešup o celých 26 %.

To ovšem není vše. Nový zákon také zjednodušeně říká, že pokud bylo dosaženo výroby elektřiny z daného obnovitelného zdroje uvedené v Národním akčním plánu, nebude podpora elektřiny na daný rok stanovena. Je tam striktní povinnost tuto podporu nestanovit.

Podle platného akčního plánu je výroba elektřiny ze slunce pro rok 2015 stanovena na 1 708 GWh. Nová energetická koncepce, která právě prochází připomínkovým řízením, tuto hodnotu zvedá na 1 890 GWh. Vzhledem k tomu, že výroba ze solárních elektráren byla v roce 2011 2 118 GWh, je to vcelku kosmetická úprava.

Pokud se energetická koncepce razantně nezmění, bude tedy v roce 2013 nulová podpora. Pro všechny, kdo přemýšlí o tom, že by si pořídili fotovoltaickou elektrárnu, platí jediná rada: Pospěšte si! Na dlouhou dobu to může být poslední šance. Pokud chcete elektrárnu připojit letos, a zřejmě je to poslední šance, měli byste požádat o připojení nejpozději do poloviny září.

Společnost Nelumbo Energy a.s., která se jako jedna z prvních firem v ČR věnuje využívání energie ze slunce a dodává solární systémy a fotovoltaické elektrárny, za vás žádost o připojení zdarma zařídí.

Podrobné informace o fotovoltaických elektrárnách a projektech společnosti Nelumbo Energy a.s. najdete na internetových stránkách www.nelumbo.cz.

Autor:

Komerční sdělení

Komerční sdělení je placená služba portálu zprávy.iDNES.cz, která měsíčně osloví 650 000 uživatelů. Další informace najdete ZDE

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Modernizace elektrických zařízení z rukou společnosti ADS Technologies.
Modernizace elektrických zařízení z rukou společnosti ADS Technologies

Česká společnost ADS Technologies patří díky desítkám spokojených tuzemských i zahraničních klientů a mnoha letům zkušeností ke špičce ve svém oboru. Jednou z...  celý článek

První globální ročník soutěže „P&G CEO Challenge“ je otevřen.
První globální ročník soutěže „P&G CEO Challenge“ je otevřen

Zájemci se mohou začít registrovat do prvního globálního ročníku prestižní soutěže společnosti Procter & Gamble – P&G CEO CHALLENGE. Soutěž CEO CHALLENGE...  celý článek

St. Petersburg Festival Ballet uvede úchvatná baletní představení.
St. Petersburg Festival Ballet uvede úchvatná baletní představení

Skvělé a velkolepé umělecké těleso St. Petersburg Festival Ballet disponuje vším, co lze nazvat ruskou školou klasického baletu, tj. veškerou přísnou elegancí...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.