PORR: Zákon o liniových stavbách podporujeme

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Karl-Heinz Strauss vede jednu z nejvýznamnějších evropských stavebních firem. Jeho společnost PORR realizuje řadu staveb i v České republice. Zajímali jsme se o jeho zkušenosti se stavebním trhem v Česku, o srovnání s Polskem, o evropskou železniční magistrálu a položili jsme mu i ryze osobní otázky

Karl-Heinz Strauss, generální ředitel firmy PORR AG | foto: PORR

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Logo PORR vídáváme na mnoha moravských a českých hokejových a fotbalových stadionech. Jste velkým hokejovým a fotbalovým fanouškem? A věnujete se rekreačně nějakému sportu vy osobně?
Na hokej a fotbal se rád dívám v televizi. Osobně jsem náruživým lyžařem a potápěčem. Mojí vášní je také lov, snažím se mu věnovat pravidelně.

Obce v ČR mohou v současné době žádat o dotace na stavby čistíren a kanalizace. Už se na Vás některá z nich obrátila, aby vám zadala stavbu čistírny? A můžete jim případně pomoci i s přípravou žádosti a projektu? Čekáte, že tento segment stavebního trhu hodně vzroste?
V lednu 2018 bylo ukončeno podávání žádostí obcí a měst o finanční podporu z programu OPŽP 2014-2020. Žádosti budou hodnoceny do června 2018 a pak budou oznámeny vybrané projekty. Většina žádostí se týká výstavby čistíren odpadních vod, kanalizací, vodovodů a úpraven pitné vody. Nepředpokládá se podstatný růst tohoto segmentu, ale v porovnání se současnou situací by mělo dojít k určitému nárůstu počtu zakázek. Bude to záviset také na dotacích ze strany státu a Evropské unie.

Jaké zakázky na dálničních a železničních stavbách v ČR Vás čekají v letošním roce?
Jako hlavní infrastrukturní projekt připravujeme výstavbu dálnice D11 v úseku Smiřice - Jaroměř. Hodnota této smlouvy činí 1,5 mld. Kč. Kromě toho budeme realizovat řadu silničních a železničních staveb v jednotlivých regionech.

Máte více zakázek v Česku nebo Polsku?
Obě země patří spolu s Rakouskem, Německem a Švýcarskem k našim domovským trhům, kde nabízíme kompletní portfolio svých činností. V současné době je polský trh větší, ale velmi se snažíme, abychom se mu i v České republice přibližovali.

Jaké výhody přináší metoda „Design and Build”, tedy vyprojektuj a postav, zadavatelům a dodavatelům?
Veškeré činnosti a služby provedené „jednou rukou“, tedy společností PORR jako generálním dodavatelem celého projektu, nabízejí klientovi výhodu, že má pouze jednoho zhotovitele, který se stará o koordinaci všech fází stavebního projektu, a tím zodpovídá za kvalitní provedení, dodržení nákladů dle smlouvy a splnění dohodnutého harmonogramu.

Jste zastáncem toho, aby zákon o liniových stavbách, chystaný v ČR, omezil možnosti různých blokací a obstrukcí v procesu přípravy staveb?Ano, tento zákon rozhodně podporujeme. Právní předpisy platné pro schvalování rozsáhlých projektů v oblasti infrastruktury jsou v České republice velmi komplikované a umožňují různým zájmovým skupinám zabránit přípravě většího množství projektů. Například budoucí rozvoj vysokorychlostních tratí nemůže být v zásadě řešen beze změny stávající legislativy.

Když se někde opravuje silnice, most apod., tak stavba může komplikovat běžný život občanů. Kdo v případě vašich staveb obvykle komunikuje s veřejností a samosprávnými orgány? Investor nebo vy jako zhotovitel nebo oba dva?
To záleží na konkrétní situaci. V ideálním případě vedou profesionální a transparentní dialog se všemi zúčastněnými stranami jak zadavatel, tak zhotovitel stavby.

Jezdíte někdy vlakem? Z Vídně do Berlína byste jel letadlem, autem, nebo vlakem? Pokud vlakem, tak přes Prahu, nebo přes Mnichov?
Rád jezdím po železnici. Vychází-li to časově, před autem nebo letadlem dávám přednost vlaku. Do Berlína z časových důvodů létám. Pokud bych tam jel vlakem, vybral bych si trasu přes Prahu.

Čím je unikátní nádraží ve Stuttgartu? Podílíte se něčím na projektu Stuttgart 21?
Do tohoto projektu jsme významně zapojeni. Stuttgart 21 je jedním z nejdůležitějších infrastrukturních projektů společnosti Deutsche Bahn. Součástí 1500 km dlouhé „Magistrály pro Evropu“ je i nová trasa Stuttgart-Ulm. 

Po dokončení celého projektu bude tato vysokorychlostní síť spojovat města a regiony s celkem 34 miliony obyvatel a 16 miliony pracovních míst v pěti zemích. Přímo na této západovýchodní ose, spojující metropole Paříž, Štrasburk, Mnichov a Vídeň s Bratislavou a Budapeští, jsou také německá města Stuttgart, Karlsruhe a Ulm. Magistrála tedy významně podpoří ekonomické, politické a kulturní vztahy mezi západní a východní Evropou. 

V rámci projektu budou vybudovány nejen železnice, ale i řada dalších staveb. Jsme velmi hrdí na to, že jsme díky svým vysokým kompetencím v budování tunelů dostali zakázku na stavbu úseků 1A (Fildertunnel), 1B (Obertürkheim - Untertürkheim) a tzv. Albaufstiegu. Je to centrální část nové, 59,6 km dlouhé trasy z Wendlingenu do Ulmu. Mezi výchozím bodem Wendlingen poblíž Stuttgartu a cílem v Ulmu trasa prochází od severozápadu k jihovýchodu přes pohoří Švábská Alba. Srdcem tohoto stavebního úseku jsou dvoutubusové tunely Bosslertunnel a Steinbühltunnel.

PORR: Zákon o liniových stavbách podporujeme

Vizualizace stavby nádraží ve Stuttgartu

Víte něco o tom, proč rakouský státní dopravce ÖBB zastavil prodej svých ojetých vozů do ČR?
Ne, o tom nic nevím.

Je známo, že stavíte i v arabských zemích. Jak se vám líbí nová dubajská opera? Je vám líto, že ji nepostavila firma PORR?
Jsme velmi úspěšní v Kataru, kde jsme vybudovali tzv. zelenou linku metra v Dauhá, infrastrukturní projekty a fotbalový stadion, podzemní železniční síť je kompletně vybavena naším systémem tzv. pevné jízdní dráhy. Nová operní budova v Dubaji je velkolepým projektem, který by jistě každá velká stavební firma ráda realizovala.

PORR: Zákon o liniových stavbách podporujeme

Stavba metra Green Line v Dauhá v Kataru

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Samsung, nebo iPhone, to je oč tu běží

Black friday

Sparta, nebo Slavia? Blondýnky, nebo brunetky? Kančí se šípkovou, nebo se zelím? Svět je plný dilemat, což platí...

John Quinn, tvář whiskey Tullamore D.E.W. v Praze

John Quinn, tvář whiskey Tullamore D.E.W. v Praze

Při příležitosti festivalu Whisky Life Prague navštívil Prahu John Quinn, Global Brand Ambassador irské whiskey...

Moderní stavební systém spoří čas i peníze

Moderní stavební systém spoří čas i peníze

Sedíte právě nad výpočty a cenami svého budoucího domu či přestavby? Myslete na to, aby se úspora v materiálu...

Série IT povídek Backend Stories se dočkala pokračování

Série IT povídek Backend Stories se dočkala pokračování

Právě vychází nová povídka z edice Backend Stories, 700 EXABYTŮ NESMRTELNOSTI od Julie Novákové. Za vědeckofantastickou...

V soutěži Nastartujte se uspěl nápad na originální Priessnitzovy zábaly

V soutěži Nastartujte se uspěl nápad na originální Priessnitzovy zábaly

V již šestém ročníku grantového programu Komerční banky a Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP...

Další z rubriky

Obrana republiky nekončí na našich hranicích, říká ministr obrany

Ministr obrany Lubomír Metnar

Závazky České republiky vůči spojencům jsou stejné jako závazky našich spojenců vůči nám. Mají stejnou hodnotu a...

Užívejte si oblíbené aplikace bez čerpání dat

Užívejte si oblíbené aplikace bez čerpání dat

Sedíte v dálkovém autobuse z Ostravy do Prahy. Vlak má zase zpoždění. Potřebujete zabavit děti při čekání u lékaře nebo...

P2P nabízí lidem možnost vydělávat jako banka

P2P nabízí lidem možnost vydělávat jako banka

Každý už ví, že si na Zonky může nejlevněji půjčit od lidí. To nabízí příležitost pro spoustu dalších lidí, kteří mohou...

Najdete na iDNES.cz