Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Víte, že můžete být po porodu císařským řezem ohrožena srůsty?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Porod císařským řezem je jako každá jiná operace zásahem do organizmu, proto vyžaduje důslednou rekonvalescenci. Jednou z komplikací po císařském řezu mohou být srůsty. Přečtěte si, jak jim předcházet.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Porod císařským řezem – vaši rekonvalescenci mohou ohrozit srůsty! | foto: NORDIC Pharma, s.r.o.

Porod císařským řezem může být buď plánovaný, nebo provedený akutně. Nejčastějšími důvody k plánovanému císařskému řezu jsou: poloha plodu v  děloze koncem pánevním u prvorodičky, příčná nebo šikmá poloha, nepoměr hlavičky a pánve, překážky v porodních cestách, závažná onemocnění rodičky nebo také vícečetné těhotenství.

Není pravidlem, že pokud byl veden první porod císařským řezem, musí tomu tak být i u dalšího. Druhá varianta vedení porodu císařským řezem nastává ve chvíli, kdy gynekolog v průběhu shledá tento zákrok nutným z důvodu akutního ohrožení rodičky nebo dítěte.

Porod císařským řezem je prováděn buď v celkové anestezii, nebo v tzv. svodné anestezii, díky níž dochází k přerušení bolestivých impulzů a pacientka může být při vědomí. Výhodou mimo jiné je, že žena není ochuzena o první kontakt se svým novorozeným miminkem. Dle zvyklostí dané porodnice bývají rodičky většinou propouštěny i s potomky pátý den po operaci.

Hyalobarries

Porod císařským řezem a srůsty jako pooperační komplikace

Srůsty jsou nepřirozená spojení mezi hladkými tkáněmi jednotlivých orgánů v dutině břišní, která mohou být jen jemná blanitá anebo naopak velmi pevná. Riziko pooperačních srůstů je nejvyšší v prvních 3 až 5 dnech po operaci. Srůsty vznikají jako přirozená reakce na poranění pobřišnice.

Vzhledem k tomu, že během porodu císařským řezem dochází k průniku do dutiny břišní, může následně u pacientky dojít k tvorbě srůstů, které novopečené maminky trápí bolestmi v podbřišku, poruchou pohyblivosti až neprůchodností střev a také mohou znesnadňovat případné další otěhotnění.

Srůsty mohou zkomplikovat i další případný porod císařským řezem, či jiné operace, které v životě pacientky mohou následovat, neboť znesnadňují chirurgovi přístup do dutiny břišní či k orgánu, který má být operován.

Jak je možné tvorbě srůstů předejít?

Srusty.cz

Srusty.cz

Srůstům může předejít porodník aplikací protisrůstového prostředku do operační rány ihned po porodu císařským řezem. Ten díky svým přilnavým vlastnostem obalí jednotlivá místa a mechanicky tak zabrání srůstání hladkých povrchů tkání tam, kde je riziko vzniku srůstů. 

Na českém trhu je ojedinělou novinkou přípravek s názvem Hyalobarrier gel. Pacientka si po poradě se svým gynekologem či porodníkem může gel zakoupit v lékárně a být na porod perfektně připravená

"Po více než dvouleté zkušenosti s tímto antiadhezivním  gelem mohu konstatovat, že je o něj velký zájem. Většině maminek je třeba problematiku řádně vysvětlit, ale jsou za to opravdu vděčné a samy uznávají, že prevence je v tomto případě vhodná a ušetří jim možné pozdější zdravotní problémy. I přestože je operace provedena precizně, srůstům nelze často zabránit. Antiadhezivní gel snižuje riziko vzniku srůstů na minimum," říká MUDr. Dana Ondrová z Gynekologicko-porodnické kliniky FN Olomou.

Podrobnější informace na www.srusty.cz.

Autor:

Nejčtenější

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Pět žhavých trendů automobilismu

Pět žhavých trendů automobilismu

Když se řekne „auto budoucnosti“, co vás napadne? Nejspíše elektromobilní samořídící Tesla, která vám cestou přečte...

Výběr školního batohu není věda, ale jen když víte, na co se zaměřit

Výběr školního batohu není věda - ale jen, když víte, na co se zaměřit

Prázdniny pomalu končí a blíží se další školní rok. Rodiče nejen prvňáčků by měli dobře rozmyslet, jaký batoh či...

Korejští dobrovolníci opět pomáhali v regionu

Korejští studenti přijeli pomáhat na Vysočinu

Na dva týdny v srpnu přiletělo dvacet čtyři korejských studentů a deset zaměstnanců korejské firmy KHNP, která je...

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Topení dřevním peletami v naší zemi už dávno není exotická záležitost. Několik desítek tisíc domů v ČR je tímto...

Další z rubriky

Získejte za letní ceny formování postavy, konec holení a jiná ošetření

Získejte za letní ceny formování postavy, konec holení a jiná ošetření

Po těchto letních ošetřeních budete vypadat, jako by luxusní dovolená trvala několik let! S korektivními dermatoložkami...

Dva měsíce proměny: V kondici jako už dlouho ne

Kamila Rusiňáková

Tři ženy, které se přihlásily do programu Cambridge Weight Plan a již dva měsíce dodržují zásady nového životního...

Kmenové buňky přinášejí revoluci v léčbě ztráty vlasů.

Kmenové buňky přinášejí revoluci v léčbě ztráty vlasů.

Na český trh dorazila zcela nová terapie ztráty vlasů i estetických problémů. Renomovaná pražská klinika Mediestetik v...

Najdete na iDNES.cz