Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Položte vinylovou podlahu

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01
Vypadají jako prkna nebo dlaždice. Ale jsou z umělého odolného materiálu. Pokládka lamel vinylové podlahy s klikacím systémem je snadná, zvládnete ji i vlastními silami.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Pokládka vynilové podlahy | foto: Hornbach

Vinyl rovná se gramodeska. Tahle rovnice kdysi platila absolutně, ale teď už je minulostí. Elpíčka sice slaví návrat díky retro vlně, přesto se už dnes výraz vinyl častěji pojí se zcela jiným výrobkem – podlahovou krytinou.

Vysoce kvalitní stylové podlahy z tohoto materiálu označované Luxury Vinyl Tiles či LVT jsou nyní zřejmě nejoblíbenější podlahovou krytinou. Vyznačují se silnou povrchovou strukturou, díky které lze docílit autentického vzhledu dřeva nebo dlažby. Jsou hodně odolné a dlouho vydrží. Zároveň jsou nenáročné na údržbu, výborně tlumí hluk kroků a když je potřeba vyměnit lamelu, jde to velmi snadno.

Vinylové podlahy se vyrábějí v několika variantách. Lamely vyztužené nosnou HDF deskou nebo o něco tenčí dřevoplastovou WPC deskou jsou díky klikacímu spojovacímu systému jednodušší na pokládku. Ale nehodí se do trvale vlhkých prostor. Tam je vhodnější celovinylová podlaha s klikacím systémem, nebo lepená vinylová podlaha.

1.Položte izolaci

Podkládka vynilové podlahy

Podkládka vynilové podlahy

Podklad pro pokládání izolace tlumící hluk z kroků musí být pevný, bez prasklin, čistý a rovný. Nerovnosti podlahy by neměly přesáhnout 2-3 mm na metr délky, ty větší je nutné zahladit pomocí nivelační hmoty. Při použití vinylových lamel s nosnou HDF deskou je nutné začít položením parotěsné polyetylenové folie. Díly fólie pokládejte s 10cm přesahem a spojte hliníkovou izolační páskou. Na podklad položte protihlukovou izolaci. V místě radiátorových trubek ji nařízněte odlamovacím nožem na dvou místech kousek od sebe, položte kolem trubek a uřízněte přebytečný materiál. Pomocí těsnicí pásky zakryjte prázdná místa, kam se izolace nedala instalovat.

2.Připravte si lamely

Podkládka vynilové podlahy

Podkládka vynilové podlahy

Změřte si délku a šířku místnosti a s využitím údajů o délce a šířce lamel si spočítejte, kolik jich budete potřebovat, se započítáním rezervy několika lamel navíc. Využít můžete i přepočet na metry čtvereční. Případně si udělejte nákres rozložení dílů podlahy i s využitím rad v krocích 3 a 5 a potřebné množství si spočítejte přesně. Žádná řada lamel by neměla mít menší než poloviční šířku. Když vám při výpočtech bude poslední řada vycházet užší než o poloviční šířce, musíte podélně oříznout i první řadu. Centimetry, které uberete na šířce první řady, získáte pro zvětšení šířky poslední řady. Zároveň by každá lamela měla mít délku aspoň 30 cm. Když vám na konci řady bude vycházet méně, zkraťte některou předcházející lamelu tak, aby poslední díl přesáhl 30 cm. Zbytkem ze zkrácené poslední lamely v řadě pak vždy začněte další řadu. Lamely řežte mini okružní pilou nebo ostrou ruční pilkou.

3.Začněte s pokládkou

Podkládka vynilové podlahy

Podkládka vynilové podlahy

Začněte pokládat od stěny s oknem, aby při dopadu světla nebyly vidět hrany. Lamely odebírejte střídavě minimálně ze tří různých balíků, abyste docílili rovnoměrně nepravidelného dekoru. Nezapomeňte zachovat dilatační spáry jak kolem stěn, tak i u zárubní, prahů a trubek topení. Ty se později zakryjí lištami. Šířku spáry zvolte podle doporučení výrobce krytiny.

4.Vyvrtejte díry pro potrubí

Podkládka vynilové podlahy

Podkládka vynilové podlahy

Narazíte-li na místo s radiátorovou trubkou, na lamelu si vyznačte, kudy bude trubka procházet. Při zakreslování k průměru trubky připočtěte dilatační spáru kolem ní. Aby bylo vyznačení lépe vidět, na lamelu nalepte kus krepové pásky. Trubky obvykle bývají dvě vedle sebe. Na vyznačených místech vyvrtejte pomocí Forstnerova vrtáku neboli sukovníku dva otvory. Pak mezi oběma otvory narýsujte čáru. Otvory budou na lamele vedle sebe buď příčně, nebo podélně. Když jsou příčně, lamelu v místě čáry celou přeřízněte pilou. Delší díl položte výřezem k trubkám a z druhé strany mezi mezi trubky a zeď přiložte odřezek. Když budou trubky umístěné podélně, odlamovacím nožem veďte řez nejdřív po čáře mezi vyvrtanými otvory a pak po jednom řezu od každého otvoru v šikmém úhlu směrem k okraji lamely. Lamelu položte výřezem k trubkám a lichoběžníkový odřezek vložte zezadu mezi trubky a zeď. Lamely ořízněte i v místech zárubní. Kovovou zárubeň by měl vinyl přesně obkroužit. Když je zárubeň z měkčího materiálu, v místě podlahy ji zkraťte pilou a lamelu ořízněte tak, aby se dala zasunout pod zárubeň, se zachováním dilatační spáry u zdi.

5.Pokládejte další řady

Podkládka vynilové podlahy

Podkládka vynilové podlahy

Jak už bylo popsáno v kroku 2, další řadu začněte zbytkem z poslední oříznuté lamely, pokud je delší než 30 cm. U klikacího systému lze lamely do sebe zacvaknout. Lamelu přiložte zešikma delší stranou k již položené řadě, zasuňte pero do drážky a lamelu sklopte dolů k podkladu. Následně po délce spojte celou druhou řadu s první řadou. A pokračujte dalšími řadami. Jednotlivé řady skládejte vedle sebe tak, jako se kladou cihly do klasické běhounové vazby. Krátké spáry mezi lamelami by neměly být naproti sobě či poblíž sebe, ale mezi těmito spárami v sousedních řadách by měla být vzdálenost aspoň třetiny délky lamely.

6.Podlahu olemujte lištami

Podkládka vynilové podlahy

Podkládka vynilové podlahy

Na olemování okrajů podlahy kolem zdí použijte plastové lišty. Na vnitřní i vnější rohy či ukončení uprostřed zdi lze použít plastové rohy či koncové kusy. Na zakrytí radiátorových trubek lze zakoupit rozety. Lištami je možné zakrýt i elektrické kabely. Odstraňte distanční pásku a vyznačte si otvory k vyvrtání pro úchyty. Úchyty se našroubují do stěny v rozestupu 25–50 cm, a to kousek nad podlahou. Přesnou výšku si odměřte tak, že úchyt cvičně nasadíte na lištu a obojí přiložíte ke stěně. Do zdiva je nutné použít vhodné hmoždinky. Lišty lze řezat pomocí mini ruční okružní pily nebo ostré ruční pilky s jemnými zuby. Nejdříve nasaďte vnitřní roh na lištu a tu připevněte na lištový úchyt. Následně nasaďte druhou lištu na lištový úchyt tak, aby se jedním koncem dotýkala vnitřního rohu. Druhý konec lišty lze uzavřít koncovým kusem.

Infobox

Co budete potřebovat: vinylové lamely s click systémem, těsnicí pásku,plastové lišty,plastové rohy, plastové rozety, plastové koncové kusy, hmoždinky, izolaci - pod celovinylovou plovoucí podlahu speciální izolační podložku a pod vinyl s dřevovláknitou HDF deskou polyetylenovou folii, odlamovací nůž, Forstnerův vrták – sukovník, mini ruční okružní pilu nebo ostrou ruční pilku s jemným ozubením, tesařskou tužku, svinovací metr

Kde to pořídíte: v hobbymarketech

Kolik to bude stát: plocha 4 x 4 metry zhruba 11 200 Kč

Jak dlouho to bude trvat: plocha 4 x 4 metry 2–3 hodiny, u členité podlahy počítejte se zdržením

Pozvánka

Přijďte se do Hornbachu podívat na předvádění pokládky různých druhů podlah. Od 29. 9. do 29. 10. jsou pro kutily připraveny předváděcí akce, kde se dozví, jak zcela snadno provést různé způsoby pokládky. Pro jednotlivé druhy pokládek bude zároveň k dispozici rozmanitý sortiment materiálů.

Více informací naleznete na webových stránkách www.hornbach.cz.

Témata: Hluk

Nejčtenější

Monitorování přepravy - SystemTEMS
Jak mít pod kontrolou přepravu cenných a citlivých zásilek?

Asi každá firma se někdy setkala s problémem, kdy její zboží bylo během přepravy poničeno, znehodnoceno či dokonce odcizeno. I přesto, že zásilka byla...  celý článek

Dobře vyspaní cestovatelé jsou základem pro spokojenou dovolenou.
Jak se vybavit na cestování s dítětem

Cestování s dítětem může být úžasným zážitkem. Koho by nebavilo ukazovat svému potomkovi svět. Aby se ale z dovolené snů nestalo čiré peklo, doporučujeme...  celý článek

Poznejte výhody renovace podlah pomocí Bona Elastic Systém.
Poznejte výhody renovace podlah pomocí Bona Elastic System

Renovace pomocí Bona Elastic System nabízí ekonomické a ekologické výhody. Přinese vám rychlé obnovení vzhledu či změnu designu podlahové krytiny (vinyl,...  celý článek

Studium MBA: Nejefektivnější forma vzdělání při zaměstnání
Studium MBA: nejefektivnější forma vzdělání při zaměstnání

Už jste někdy přemýšleli nad tím, jak zvýšit své možnosti uplatnění na trhu práce? Rádi byste se posunuli o několik stupňů výše na kariérním žebříčku? Pokud...  celý článek

Jaké zvolit krby a kamna do novostaveb?
Jaké zvolit krby a kamna do novostaveb?

Pořídili jste si novostavbu a těšíte se, jaké vám nové bydlení přinese úspory na vytápění? Běžná krbová kamna nebo teplovzdušné krby ale tyto místnosti snadno...  celý článek

Další z rubriky

Zastiňte okno markýzou.
Zastiňte okno markýzou

Zastíní nejen okna, ale i posezení u domu či jeho část. Pomůže okennímu zastínění v ochraně před přímými slunečními paprsky. Ale také omezí přehřívání...  celý článek

PreVital: to nejlepší pro Vaši kočku
PreVital: to nejlepší pro Vaši kočku

Kočka je masožravec, který je zvyklý v přírodě jíst a lovit několikrát denně. Uspokojit nutriční a mnohdy i gurmánské potřeby koček coby domácích mazlíčků je...  celý článek

Postavte dřevěný plot s brankou
Postavte dřevěný plot s brankou

Plot nejen chrání majetek a soukromí. Má také dekorativní funkci, dotváří vzhled domu a zahrady. Chcete-li se pustit do budování dřevěného oplocení, při výběru...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.