Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Položte plovoucí podlahu

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01
K položení laminátové podlahy nepotřebujete lepidlo, šrouby ani hřebíky. Pokládka je tedy otázkou jen několika hodin. Nezapomeňte však na dobrou protihlukovou podložku, hlavně v bytových domech.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Položte plovoucí podlahu | foto: Hornbach

Plovoucí podlaha může být z různých materiálů. Ono sousloví se však stalo téměř synonymem pro laminátovou krytinu. Ta se totiž jinak než plovoucím způsobem, tedy bez lepení či jiného pevného připevňování nepokládá. A v tom tkví i její velká výhoda. Dá se položit velmi snadno a rychle, zvládne to i středně zkušený kutil.

A stejně jednoduše se dá i vyměnit, tedy po odstěhování nábytku. Výhodou je také příznivá cena, relativně odolný povrch a velký výběr dekorů, které věrně napodobují hlavně různé druhy dřevin. Laminátové podlahy s nosnou deskou obvykle z tuhé dřevovláknité HDF desky jsou vhodné i pro podlahové vytápění.

1.Izolujte hluk a vlhkost

Než se pustíte do práce, zamyslete se nad vlhkostí domu a nad hlučností a podle toho vyberte izolaci. Hluk z chůze utlumíte pomocí izolačních desek odolných proti tlaku. Přidáním kročejové izolace, jako je například izolační skládací deska, získáte vyšší ochranu proti hluku. Zároveň vyrovnáte nerovnosti až do rozdílu 1,5 milimetru.

Položte plovoucí podlahu

Existuje-li nebezpečí vzlínající vlhkosti, například u nepodsklepených místností, jako první je nutné celoplošně položit podkladovou polyetylenovou nebo klasickou stavební fólii a pak teprve instalovat protihlukovou podložku.

2.Položte první řadu

Před položením první řady uřízněte pero na podélné straně podlahových dílců, které pro tuto řadu budete potřebovat. Budete je pak přikládat touto oříznutou stranou ke zdi. U první lamely odřízněte pero i na kratší straně a tou ji přiložte k boční zdi. U stěny ponechejte volnou dilatační spáru o šířce asi 10–15 milimetrů a zajistěte ji distančními klíny.

Je-li místnost delší než podlahová lamela, pomocí systému pero-drážka k ní přikládejte další dílce. Nemáte-li podlahu s klikacím systémem, lamely do sebe zasouvejte s pomocí kladiva a táhla k polohování laminátové podlahy. Když se poslední lamela nevejde celá, otočte ji o 180 stupňů, položte ji na místo a zkraťte podél hrany předposledního dílce. Počítejte přitom se zachováním dilatační spáry i u boční zdi, takže poslední díl bude o 10-15 milimetrů kratší než zbývající volné místo.

Položte plovoucí podlahu

Podélné pero zde odřezávejte jen u té části lamely, která bude použitá v první řadě. Zbytek lamely se bude hodit do druhé řady, a tam budete pero potřebovat pro připevnění k první řadě. Aby se vám netřepily hrany, řežte ruční pilkou vždy z dekorované strany a elektrickou pilou z té spodní.

Dbejte na to, aby se první řada neodchylovala od zdi a dodržovala od ní stejnou vzdálenost. Je-li stěna trochu křivá, snažte se, aby dilatační spára nebyla nikde širší, než je tloušťka zakoupených podlahových lišt.

3.Pokračujte dalšími řadami

Zbývající kus posledního dílce z první řady použijte na začátek druhé řady. Odříznutou hranu přitom přiložte ke stěně, lamela tedy bude otočená drážkou směrem do prostoru. Stejný postup pak opakujte i v dalších řadách. Tím docílíte, že krátké spoje mezi lamelami každé řady budou v jiném místě, podlaha bude držet pevněji pohromadě a bude i dobře vypadat.

Položte plovoucí podlahu

Aby byla podlaha stabilně spojená, rozestupy mezi zmíněnými krátkými spoji v sousedících řadách musí být alespoň 40 centimetrů. Když to vychází méně, první lamelu v řadě o něco zkraťte. U prvních tří řad je nutné dávat pozor, aby byly opravdu rovné. Pro přesné vyměření použijte tesařskou šňůru. Jednotlivé řady lamel k sobě opět stahuje pomocí táhla. Čela lamel u bočních stěn vždy zajistěte distančními klíny, abyste u zdí zachovali dilatační spáry.

4.Myslete na spáru kolem potrubí

Když u zdi narazíte na topenářské trubky, na lamelu, kterou chcete na místo pokládat, si vyznačte polohu potrubí, se započítáním dilatační spáry. Tato spára přitom musí obkroužit i trubky. Takže když si budete na lamelu rýsovat kružnice pro vrtání otvorů pro potrubí, k průměru trubek připočtěte 20 milimetrů, tedy 10 na každou stranu.

Položte plovoucí podlahu

K vrtání použijte sukovník. Lamelu pak nařízněte od otvorů až k okraji, dejte ji na místo a odřezky přilepte na podlahu mezi stěnou a topenářskou trubkou, přičemž i zde dilatační spáru zajistíte klínem.

5.Ořízněte dveřní zárubně

Máte-li už instalované dveřní zárubně, většinou je musíte trochu zkrátit, abyste pod ně mohli laminátovou podlahu zasunout. Podlahovou lamelu otočte dekorovanou stranou dolů, přiložte ji k zárubni a podle ní si na zárubeň označte rysku pro oříznutí. Zárubeň ořízněte nejlépe pilou čepovkou nebo ocaskou. Lamelu pak můžete zasunout pod zárubeň.

Položte plovoucí podlahu

Jsou-li zárubně kovové, musí se mu uzpůsobit podlahová lamela. Také u zárubní dodržujte dilatační spáru o šířce 10–15 milimetrů, kterou pak pouze zde u zárubní vyplníte tmelem na parkety.

6.Dokončete pokládku

Na konci si odměřte přesnou šířku poslední řady lamel, opět se započítáním dilatace. Zjistíte to tak, že volnou lamelu položíte do zákrytu přes již připevněnou předposlední řadu. Na ni pak přiložíte další volný dílec až k vymezené dilatační spáře a použijete ji jako pravítko. Na spodní volnou lamelu podle ní narýsujete čáru a podle ní pak lamelu zkrátíte.

Položte plovoucí podlahu

Podle ní upravíte i další lamely v poslední řadě. Jakmile budete mít celou krytinu položenou, z dilatační spáry vyjměte klíny. Pak ji zakryjte soklovými lištami, které se připevňují na stěnu, nikoliv k podlaze. Způsob připevnění záleží na typu lišty – například se nasazují na přišroubované úchyty. Když budete lišty napojovat, používejte šikmé řezy – jsou méně viditelné.

K připevnění laminátové podlahy u dveří nebo v místech napojení na jinou krytinu použijte přechodové lišty. Kolem topenářských trubek instalujte rozety.

Co budete potřebovat:

laminátové podlahové dílce, protihlukovou podložku, tmel na parkety, rozety na topenářské trubky, kladivo, táhlo k polohování podlahy, pilu ocasku nebo kapovací a pokosovou pilu, tužku, distanční klíny, vrtačku a sukovník, metr, případně parotěsnou fólii

Kde to seženete: v projektových marketech

Jak dlouho to bude trvat: místnost o 20 m2 zvládnete položit během jednoho odpoledne

Kolik to bude stát: 300-800 Kč/m2

Pozvánka

Pro podlahu do projektového marketu

V Hornbachu je pro kutily připraven široký sortiment laminátových podlah a také všeho, co je potřebné k jejich montáži. Vše důležité naleznete také v e-shopu www.hornbach.cz.

Nejčtenější

Idyla u jezera Fuschlsee v oblasti Salzkammergut
Vydejte se na podzimní výlety do Horního Rakouska

Horní Rakousko je ideálním cílem pro podzimní výlety. Lesy zářící barevným listím, výhledy z alpských vrcholků či tyrkysová jezera vybízí k pěším putování....  celý článek

Když klouby volají, potřebujeme kolagen.
Když klouby volají, potřebujeme kolagen

Proto je tady Klokan™, mimořádný preparát s unikátním patentovaným složením a nyní i s mimořádnou příležitostí koupit jedno balení na dva měsíce a druhé,...  celý článek

Autory si vybírám sám, říká Jan Třeštík z Hauch Gallery.
Autory si vybírám sám, říká Jan Třeštík z Hauch Gallery

Za projektem Hauch Gallery stojí Jan Třeštík, který v pražských Holešovicích od roku 2008 úspěšně provozoval soukromou Prinz Prager Gallery, svého času vedl i...  celý článek

Lidé si stále půjčují. Využívají ale dostatečně srovnávačů půjček?
Lidé si stále půjčují. Využívají ale dostatečně srovnávačů půjček?

Poptávka po bankovních i nebankovních půjčkách roste. Faktem ale zůstává, že lidé často sáhnou po první nabídce, která se jim naskytne a ta nemusí být...  celý článek

Chystáte se na výměnu vchodových dveří do bytu? Zjistěte, co vás vlastně čeká
Chystáte se na výměnu vchodových dveří do bytu? Co vás vlastně čeká

Může se zdát, že vás výměna bezpečnostních vchodových dveří bude stát nejen peníze za nový model, ale také nervy. Svěřte výměnu do rukou odborníků a nechte se...  celý článek

Další z rubriky

Nemáte čas vařit? Zachrání vás Pomalý hrnec Crock-Pot®.
Nemáte čas vařit? Zachrání vás Pomalý hrnec Crock-Pot®

Zastavme se v dnešní uspěchané době a připravme si své oblíbené jídlo poctivým způsobem - pomalým vařením. Že na zdlouhavé vyváření nemáte dostatek času?...  celý článek

Aukční víkend Aurea Numismatika nabídne mince i vyznamenání.
Aukční víkend Aurea Numismatika nabídne mince i vyznamenání

Aurea Numismatika Praha pořádá svůj další aukční víkend již 20. května 2017. Nabídka je prezentována ve čtyřech katalozích - světová numismatika (79. aukce),...  celý článek

Nenechte si ujít jarní předváděcí akci v CIBET Proficentrum.
Nenechte si ujít jarní předváděcí akci v CIBET Proficentrum

Potřebujete spolehlivé nářadí nebo kvalitní zahradní stroje? Nechcete si nechat ujít speciální cenové akce? Pak navštivte jarní předváděcí akci, kterou pořádá...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.