Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pojišťovna EGAP je významnou součástí státní podpory českého exportu

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Za devět měsíců letošního roku pojistila pojišťovna EGAP český vývoz v objemu bezmála 40 miliard korun, a to hlavně do Turecka a Ruska.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Pojišťovna EGAP je významnou součástí státní podpory českého exportu | foto: EGAP

Přitom se potvrdil trend minulých let, že přibývá obchodních případů, jejichž pojistná hodnota přesahuje jednu miliardu. Jsou to dodávky elektráren, technologií a dalších investičních celků. Jedná se o tak velké vývozy, že pokud by nebyla pojišťovna EGAP, zcela určitě by se neuskutečnily, protože nikdo na trhu takové pojištění nenabízí a ke slovu tak musí přijít pojištění se státní podporou.

Ekonomický přínos tohoto pojištění v podobě daní a odvodů, udržení zaměstnanosti, posílení kupní síly a vytvoření nových hodnot reinvestováním dosaženého zisku je přitom značný.

Studie "Hodnocení dopadů regulace (RIA) k návrhu změn legislativy související s navýšením finančních prostředků pro EGAP", kterou zpracovala společnost EEIP a.s. pod vedením prof. Michala Mejstříka a kterou pojišťovna EGAP umístila na své webové stránky, velmi podrobně analyzuje činnost a přínosy pojišťovny na modelové situaci, kdy jsou její pojistné fondy posíleny ze státního rozpočtu.

Ze studie vyplývá, že navýšení pojistných fondů a rezerv dotací ze státního rozpočtu o 1 mld. Kč umožní pojistit český export v hodnotě přibližně 10 mld. Kč a zaměstnat 1 500 lidí. Hned v prvním roce se do státního rozpočtu vrátí polovina poskytnuté dotace ve formě daní a povinných odvodů, ke kterým je třeba přičíst i ušetřené prostředky na podpory v nezaměstnanosti. Peníze se postupně vracejí i nadále a po deseti letech představují kumulované čisté přínosy do veřejných rozpočtů přibližně 1,7 mld. Kč.

Pojišťovna EGAP efektivně využívá státní příspěvky

Není tedy pochyb o tom, že státní prostředky pojišťovna EGAP velmi účelně využívá a efektivně alokovuje, tím spíše, že slouží pouze jako regulatorní záloha a dosud nikdy nebyly použity na výplatu pojistného plnění či na provoz pojišťovny.

V této souvislosti je třeba zmínit se o tom, že ve srovnání s průmyslovými ekonomikami Evropy v podpoře exportu ještě pokulháváme, když se například v podpořených vývozních úvěrech na 1 obyvatele pohybujeme ve spodní části tabulky, daleko za Belgií, Finskem a Norskem, ale třeba i Dánskem nebo Holandskem.

Na druhé straně zase pojišťovna EGAP patří mezi nejvíce inovativní ECAs (Export Credit Agencies), jak vyplývá ze srovnání, které zpracovala Britská asociace exportérů v rámci diskuse o dalším směřování britské exportní úvěrové pojišťovny ECGD (Export Credit Guarantee Department).

Z maximálně možného počtu deseti bodů udělovaných za poskytované služby jsme získali devět, zatímco ECGD pouze pět, a dostali jsme se tak mezi tři nejlepší pojišťovny. To, co Britská asociace exportérů nejvíce ocenila, byla komplexní a variabilní nabídka, v níž nechybí nic, co by exportéři a případně i investoři mohli při expanzi na zahraniční trhy potřebovat.

A co je neméně důležité, podmínky pojištění pro naše exportéry jsou zcela srovnatelné s podmínkami, které mají jejich konkurenti ve vyspělých evropských zemích.

logo EGAP

Ing. Vlastimil Nesrsta
EGAP

Autor:
Témata: EGAP

Nejčtenější

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Korejští dobrovolníci opět pomáhali v regionu

Korejští studenti přijeli pomáhat na Vysočinu

Na dva týdny v srpnu přiletělo dvacet čtyři korejských studentů a deset zaměstnanců korejské firmy KHNP, která je...

Výběr školního batohu není věda, ale jen když víte, na co se zaměřit

Výběr školního batohu není věda - ale jen, když víte, na co se zaměřit

Prázdniny pomalu končí a blíží se další školní rok. Rodiče nejen prvňáčků by měli dobře rozmyslet, jaký batoh či...

Rosnička ozdraví každý domov. Včetně jeskyně

Hyla ozdraví váš domov, ušetří čas strávený uklízením i peníze.

Hyla je latinsky rosnička. Žije v čistém prostředí a umí ho i vytvořit. Na začátku naší Hyly byl příběh milujícího...

Pět žhavých trendů automobilismu

Pět žhavých trendů automobilismu

Když se řekne „auto budoucnosti“, co vás napadne? Nejspíše elektromobilní samořídící Tesla, která vám cestou přečte...

Další z rubriky

Moderní firmy umožňují práci odkudkoliv

Moderní firmy umožňují práci odkudkoliv

Přibývá firem, které nemají žádné své sídlo. Nenutí své zaměstnance chodit každý den do kanceláře a sedět tam osm hodin...

Češi cestují stále více, rádi sáhnou po celoročním cestovním pojištění

Češi cestují do ciziny jako nikdy dříve

Češi mají obrovskou chuť ve volném čase cestovat. 64 % Čechů vyráží na pobytové zájezdy a mnoho jich jezdí i na vlastní...

Nebankovní půjčky dnes? Trh se pročistil, půjčování je teď bezpečnější

Nebankovní půjčky dnes? Trh se pročistil, půjčování je teď bezpečnější

Zatímco ještě relativně nedávno v lidech slovo „nebankovní půjčka“ evokovalo představu nebývale vysokých úroků a...

Najdete na iDNES.cz