Představa je taková, že v centrálním úložišti budou uchovávány informace o předepsaných léčivých přípravcích. Do úložiště pro elektronické recepty má mít přístup jak lékař, tak lékárník, aby mohli zkontrolovat, které léky již pacient užívá. Tím by se mělo zamezit duplicitě léčiv a měla by se zlepšit bezpečnost léčby. S touto myšlenkou lze pouze souhlasit. Vývoj trval pět let.
Jak elektronické recepty fungují v praxi?
A teď k té praxi. Někteří lékaři museli zakoupit počítače, ti ostatní alespoň nové programy. Lékárny si musely pořídit nové čtečky kódů. A ti všichni se museli za pochodu s eRecepty naučit pracovat bez ohledu na technické dovednosti nebo věk. A realita je taková, že do centrálního úložiště lékaři ani lékárníci přístup nemají. Kontrola tedy není možná a jedinou výhodou je to, že lékař může pacientovi zaslat recept emailem nebo MMSkou. To je jistě příjemné, když nemáme čas čekat u lékaře v čekárně.
Nevýhod a rizik je ovšem více. V první řadě musí fungovat připojení k internetu. Lékař musí eRecept správně vystavit. A v lékárně musí být zručný farmaceut, který si s receptem hravě poradí. Problém nastává, když je například špatně uvedená platnost eReceptu.
Jedinou možností je prodloužení platnosti v systému, a to může udělat pouze lékař. A co když lékař není v ordinaci u počítače a pacient potřebuje antibiotika a nemůže čekat do druhého dne? Jsou situace, na které se včas nemyslelo. Česká lékárnická komora upozorňovala na nedostatky sytému, ale nebyla vyslyšena. Proto alespoň vydala doporučení pro pacienty.
Lékárna U Zlatého slunce si s eRecepty umí poradit
Lékárníci prošli školením a jsou připraveni si s eRecepty poradit v rámci svých kompetencí. Například v Lékárně U Zlatého slunce v Praze 8 eRecepty přijímají již od začátku roku 2017. Paní RNDr. Eva Trnková, majitelka lékárny, říká: „Proti eReceptům v zásadě nic nemám, ale nelíbí se mi, že jsme se nemohli vyjádřit například ke vzhledu eReceptů. Velmi špatně se mi pracuje, pokud má pacient pouze EAN kód v mobilu a nikoli v papírové formě. To mě potom zdržuje v práci.“
Její dcera, PharmDr. Ivona Moravcová, dodává: „eRecepty nám mají práci usnadňovat, ale ve skutečnosti ji komplikují. Je příjemné, že se některé informace automaticky načtou do počítače, ale na druhou stranu je pak nutné je ještě odklikávat, a to mě zdržuje. Také následná příprava receptů pro pojišťovnu nám trvá ještě jednou tak dlouho než předtím.“
Tato soukromá rodinná lékárna v pražském Karlíně se vždy snaží být o krok napřed. Svým pacientům nabízí řadu služeb, jako je diagnostika pleti, líčení bio kosmetikou nebo i půjčovna kojeneckých vah. Byla první lékárnou na Facebooku. Provozuje i e-shop www.lekarnauslunce.cz. Je „proslulá“ svými divnými dveřmi a usměvavým personálem.