Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Podvodné praktiky firem v oblasti DPH jsou rizikem pro IT sektor

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Z analýzy úvěrové pojišťovny Euler Hermes vyplývá, že v roce 2017 se IT sektor podílel na celkovém objemu odškodnění z 39 %.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Podvodné praktiky firem v oblasti DPH jsou rizikem pro IT sektor | foto: Euler Hermes

Ke stinným stránkám podnikání v tomto oboru patří dle analýzy zejména vysoká konkurence a podvodné praktiky firem v oblasti DPH, které byly nejčastější příčinou škodných událostí loňského roku.

Analýza odborníků ze společnosti Euler Hermes potvrzuje, že IT sektor je progresivním a neustále se rozvíjejícím odvětvím, a to především díky vysoké schopnosti inovace a stále se rozšiřujícím možnostem nových technologií. Na druhou stranu je však tento segment velmi konkurenční a přináší velký tlak na konečnou marži výrobců nebo distribuce.

Oblast informačních technologií vykazuje dobrou platební morálku – velkým problémem se však v loňském roce na trhu v České republice a v Polsku ukázaly být podvody s DPH, které způsobily ve velmi krátké době bankrot i velkých a zaběhnutých firem.

„„Velkou vinu zde vidím na straně státních orgánů, které si ulehčují práci a místo, aby opravdu šli po organizátorech takových obchodů, vyberou si tu nejzdravější firmu, která se v prodejním řetězci objeví, a na té se snaží zahojit, přestože taková firma s těmi podvody nemá nic společného. Pro stát je to ale snadnější cesta než chytat skutečné viníky. Že ale způsobí obrovské a většinou i fatální problémy takové firmě, už neřeší,“ uvedl pan Martin Lukánek, finanční ředitel společnosti eD system a.s., která je jednou z nejvýznamnějších v distribuci výpočetní techniky v České republice. 

„Naštěstí tuto praxi již nyní rozporuje i Nejvyšší správní soud, který dospěl k závěru, že není možné daň doměřovat tam, kde je to pro finanční úřad jednodušší a snadno inkasovatelné, ale že je nutné částky vymáhat po firmách a osobách, u nichž k podvodu došlo,“ doplňuje. Analytici společnosti Euler Hermes předpovídají oblasti informačních technologií stejně jako v roce 2017 výrazný růst i do budoucna. Hospodářské výsledky společnosti eD system a.s tento pozitivní trend potvrzují – tržby společnosti, která působí nejen na českém trhu, ale také v Polsku a na Slovensku, se meziročně zvýšily o 20 %.

„IT trh v České republice je specifický vysokým podílem on-line prodeje ve srovnání s ostatními zeměmi Evropy. Tento obchodní model je velmi preferovaný zákazníky, protože nabízí srovnání produktu, ať už co se týká ceny, recenzí atd. Umožní tak zákazníkovi vybrat si nejnižší cenu. Další stupeň nebo krok dopředu vidím v tom, že se IT sektor přesune ze segmentu prodeje zboží do segmentu prodeje služeb. Spotřebitel ani tak nepotřebuje koupit nebo vlastnit např. tiskárnu, server nebo mobilní telefon, ale potřebuje tisknout, uchovávat data, telefonovat, komunikovat. Tady se otevírá prostor pro poskytování služeb, které zajistí zákazníkovi očekávaný servis s tím, že se nemusí zabývat obměnou zařízení, servisem. Dále vidím také velký potenciál v dalších oblastech našeho života - například chytrá domácnost, sport, bezpečnostní systémy,“ říká Martin Lukánek.

Navzdory optimistickým tendencím společnost Euler Hermes upozorňuje také na rizika, která se projevují již v současné době. Proto by firmy působící právě v tomto oboru měly zvážit pojištění pohledávek a rovněž nepodceňovat prevenci spočívající v detailnějším prověřování a zohledňování rizika při výběru obchodních partnerů.

Euler Hermes v ČR umožňuje on-line napojení na databázi skupiny Euler Hermes. Odpadá pak zbytečná administrativa a klient může prověřovat bonitu svých vybraných odběratelů přímo z kteréhokoliv počítače připojeného k internetu v rámci žádosti o prověření bonity odběratele.

Podvodné praktiky firem v oblasti DPH jsou rizikem pro IT sektor
Podvodné praktiky firem v oblasti DPH jsou rizikem pro IT sektor

O společnosti Euler Hermes

Společnost Euler Hermes je světovým lídrem na trhu pojištění pohledávek. Poskytuje však také pojištění záruk (rating S&P společnosti Euler Hermes je AA) a v některých zemích i pojištění rizik fraudů. V rámci své on-line databáze má přístup k informacím o více než 60 milionech podnikatelských subjektů, které jsou průběžně aktualizovány. Společnost je členem skupiny Allianz. V České republice působí již 21 let.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Znepokojivá pravda o sportování v dětském věku

Znepokojivá pravda o sportování v dětském věku

Nastal čas změnit nebezpečnou praxi. Omezme hlavičkování míče u dětí ve fotbale: chraňme vyvíjející se mozek dítěte.

Jaké výhody nabízejí posuvné systémy balkónových dveří?

Jaké výhody nabízejí posuvné systémy balkónových dveří?

Posuvné systémy balkónových dveří vpustí do vašeho domova maximum slunečních paprsků a zajistí vám dostatek výhledu....

Elektrický pečící hrnec Pečenka vám připraví jídlo i na zahradě

Elektrický pečící hrnec Pečenka vám připraví jídlo i na zahradě

Venku je nádherně, tak proč strávit půl dne vařením doma v kuchyni, když můžete připravit výtečné jídlo i venku na...

Venkovní areál termálního parku TERMÁLY LOSINY byl otevřen

Venkovní areál termálního parku TERMÁLY LOSINY byl otevřen

Na koupání venku v běžném bazénu to ještě není, ale v termálních bazénech se krásně prohřejete a uděláte i něco pro své...

Zdražil vám dodavatel energie nebo změnil obchodní podmínky?

Zdražil vám dodavatel energie nebo změnil obchodní podmínky? Co s tím?

Ceny elektřiny na velkoobchodním trhu stoupají a vypadá to, že na lepší časy se v tomto směru neblýská. Zvýšení cen...

Další z rubriky

Premiér Babiš vystoupí na Setkání lídrů českého průmyslu a exportu

Babiš a Vacek

Premiér v demisi Andrej Babiš vystoupí v úterý 15. května na Setkání lídrů českého průmyslu a exportu 2018, které na...

Znepokojivá pravda o sportování v dětském věku

Znepokojivá pravda o sportování v dětském věku

Nastal čas změnit nebezpečnou praxi. Omezme hlavičkování míče u dětí ve fotbale: chraňme vyvíjející se mozek dítěte.

Seminář MPO: Jak jsme zranitelní proti kybernetickým útokům

Seminář MPO: Jak jsme zranitelní proti kybernetickým útokům

Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s agenturami CzechTrade a CzechInvest připravují třetí z cyklu seminářů...

Najdete na iDNES.cz