Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Počty nezaměstnaných absolventů VŠ prudce stoupají. Jak nebýt mezi nimi?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Spoléhat na to, že při aktuální míře nezaměstnanosti v ČR 8,6 % Vám vysokoškolský titul zajistí bezproblémový vstup na pracovní trh a dobře placené místo, lze jen těžko. O tomto tvrdém faktu se každoročně přesvědčují tisíce čerstvých absolventů.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Vyučující NEWTON College - prof. Vladimír Tomšík, viceguvernér ČNB | foto: Vysoká škola NEWTON College

"Za posledních pět let celkově vzrostly počty nezaměstnaných absolventů vysokých škol o více než 235 %,“ upozorňuje na negativní trend Martin Zelenka ze Střediska vzdělávací politiky Univerzity Karlovy. Co udělat pro to, abyste takové starosti neměli?

Jednou z velice dobrých cest je spojit studium s prací či zajímavou praxí "I když existují vzácné výjimky, tak bez prokazatelné pracovní praxe čerstvé absolventy vysokých škol většinou nepřijímáme. Mají sice teoretický základ, který ovšem často nevychází z aktuální praxe a velmi pokulhávají i v naprosto obyčejných pracovních činnostech a návycích,“ říká ředitel komunikační agentury C&B Group Tomas Jirsa. 

"Než bychom takového absolventa zaškolili, vyplatí se nám vzít raději někoho, kdo už v podobném prostředí a na podobné pozici někdy pracoval,“ dodává. Jeho slova potvrzuje i ředitel společnosti Maiden s.r.o. Dr. Ing. Radek Kliment, MBA: "Čerstvé absolventy vysokých škol do našich týmů občas přijímáme, ale obvykle dáváme přednost těm, kteří mají za sebou již dlouhodobou či rozmanitou praxi s kvalitní referencí.“ 

Snadno se to řekne, všude ji vyžadují, ale jak skloubit studium na vysoké škole s praxí? 

Řešení nabízejí obory, které stáže zařazují rovnou do svého studijního plánu. Jednou z takových inovativních vysokých škol, které se vydaly touto cestou, je i vysoká škola managementu a psychologie NEWTON College.

"Jelikož víme, že většina zaměstnavatelů dává větší příležitost absolventům, kteří vedle kvalitního teoretického základu prošli i praktickým výcvikem, úzké propojení studia s praxí je u nás základním kamenem vzdělání,“ vysvětluje rektor NEWTON College MUDr. Jan Mojžíš. 

"Na naší škole učí a přednáší řada lidí z praxe, pro které není odrecitování definice a bezduché biflování látky bez pochopení podstaty věci hodnotícím kritériem. Studenty vedeme k tomu, aby se dokázali prosadit v reálných situacích. Snažíme se v nich probudit manažerské instinkty, naučit je rychle a pružně reagovat na skutečné sociální situace a dávat jim maximum prostoru přímo v prostředí existujících firem,“ dodává Mojžíš. 

Studenti bakalářských oborů na NEWTON College mají tak možnost si ihned vyzkoušet všechny nabyté vědomosti, naučené postupy a dovednosti v reálných situacích.  

Počty nezaměstnaných absolventů VŠ prudce stoupají. Jak nebýt mezi nimi?

Studenti NEWTON College jsou hlavní součástí marketingového týmu školy

Do pracovního procesu tak ze školy vychází s kvalitní praxí v daném odvětví. "Každý student musí mít určitý počet odpracovaných hodin v oboru. Přičemž nároky na praxi se s každým ročníkem zvyšují,“ popisuje mechanismus koordinátorka praxí NEWTON College Katarína Bedřichová. 

"Zároveň naši absolventi dostávají spolu s diplomem také Certifikát o absolvovaných praxích a mají tak velkou výhodu oproti jejich vrstevníkům,“dodává.

Co všechno tedy může praxe při studiu nabídnout? Víc, než by se mohlo zdát. 

"Praxe v marketingu na NEWTON College mi pomohla nahlédnout, jak to funguje v realitě, jak náročná a zajímavá tato práce je, i jak velkou má marketing moc, pokud se dělá dobře,“ říká absolventka Tereza Cvejnová. 

"Něco jiného je si o tom číst, ale nesrovnatelně přínosnější je vyzkoušet si věci na vlastní kůži. Můžeme spojit to, čemu se učíme v hodinách, s tím, co potom ve skutečnosti děláme,“ tvrdí student oboru Management se zaměřením na psychologii Max Pavlas. 

Počty nezaměstnaných absolventů VŠ prudce stoupají. Jak nebýt mezi nimi?

Úspěšný absolvent Libor Hoření, který již během školy rozjel několik prosperujících firem

"Podstatou této aktivity je umožnit mladým lidem získání tolik potřebné praxe a tím pádem zvýšit jejich šance při hledání zaměstnání. V opačném případě se totiž dostávají do začarovaného kruhu a výsledkem je pak jejich dlouhodobá evidence na Úřadu práce ČR,“ vysvětluje generální ředitelka Úřadu práce ČR Marie Bílková, proč i oni podporují absolventy v odborné praxi. 

"Krátce po škole je bez práce každý desátý absolvent vysoké školy,“ upozorňuje Jan Koucký ze Střediska vzdělávací politiky. 

Student by proto měl nad získáním pracovních zkušeností myslet dostatečně v předstihu – ideálně už při samotném výběru vysoké školy.  

Autor:

Nejčtenější

Jak vidí sázkaři volby prezidenta? Tipér Sequential míří na 518 000 Kč

Jak vidí sázkaři volby prezidenta? Tipér Sequential míří na 518 000 Kč!

Po pěti letech jsou tady opět volby prezidenta republiky. Hned osm uchazečů se utká v prvním kole a pokud nikdo nezíská...

Třetina Generace Z nespoří

Třetina Generace Z nespoří

Mladí lidé si v převážné většině představují, že budou v penzi žít z úspor a investic. Zároveň ale třetina Generace Z...

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Je tady první sportovní vrchol roku! V Melbourne probíhá 106. ročník Australian Open, který od začátku až po finále...

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Zdravý životní styl patří v posledních letech mezi horká témata. Denně vycházejí články o tom, jaký výživový směr je...

Ve znovuotevřeném domě Brouk a Babka najdete nový obchod SNOWBITCH

Ve znovuotevřeném domě Brouk a Babka najdete nový obchod SNOWBITCH

Hledáte kvalitní snowboardové nebo skate oblečení? Pak vás určitě potěší, že se brzy v libereckém obchodním domě Brouk...

Další z rubriky

Kde kvalitně nakoupit? Hledejte tradiční český obchod

Kde kvalitně nakoupit? Hledejte tradiční český obchod.

Jak poznat dobrou českou prodejnu, která nabízí kvalitní potraviny, domácí produkci i vysoký standard služeb? Orientaci...

Zelený zákal odhalte včas, může vést až ke slepotě

Stačí krátké 20minutové vyšetření, které dokáže odhalit případné poškození...

Zelený zákal neboli glaukom je oční onemocnění, při kterém dochází k postupnému odumírání vláken zrakového nervu. Tento...

Posíláte eura do zahraničí? Ušetřete za poplatky - využijte Europlatbu

Posíláte eura do zahraničí? Ušetřete za poplatky - využijte Europlatbu.

Pobyt v horském penzionu třeba v Alpách se vám může o stovky korun prodražit. Stačí, když budete peníze za ubytování...

Najdete na iDNES.cz