Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Počet firem, pracovní místa, dlouhodobá obsazenost. VTPO má smysl

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Vědecko-technologický park Ostrava (VTPO) oslavil na podzim letošního roku patnáct let od svého založení. Za celou dobu VTPO pomohl vybudovat pracovní místa pro stovky lidí v neprůmyslových oblastech a umožnil snazší začátek podnikání desítkám malých i velkých firem a společností.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Vědecko-technologický park Ostrava jde vstříc pokroku, neváhejte a využijte jeho služeb a zkušeností i pro vaši firmu | foto: VTPO

Zeptali jsme se pro to u této příležitosti jak dosavadní činnost VTPO hodnotí její ředitel Ing. Roman Michalec, a hlavně kam podle něj bude VTPO směřovat v budoucnu a co dalšího a nového firmám i absolventům nabídne.

Jak vznikla myšlenka založení VTPO a jaké byly její hlavní cíle?
V době kdy se začalo uvažovat o vzniku VTPO, již všichni věděli, že budoucností Ostravy nebude pouze těžký průmysl. Místní vysoké školy a jejich absolventi měli již tenkrát, a mají doposud, výbornou pověst. Byli sžití s Ostravou a místním regionem, ale bohužel v oborech opírajících se o moderní technologie nemohli v Ostravě najít uplatnění.

VTPO vznikl i proto, aby umožnil začínajícím podnikatelům využít levnějších služeb, poradenství a návaznosti na vysoké školy, aby mohli snáze rozvíjet své podnikání. Zavedené společnosti pak díky využití služeb VTPO měly blíže k místním absolventům, mohly s nimi pracovat již během studií a vychovat si je tak pro budoucí práci ve svých společnostech. Podařilo se nám tak spolupodílet na alespoň částečné obměně pracovního trhu v Ostravě.

Jste spokojen s tím, jak se stanovené cíle daří naplňovat?
Počet firem, všechna ta pracovní místa v parku, dlouhodobá stabilní obsazenost. To všechno jsou měřitelné důkazy toho, že VTPO má smysl. Vždyť jen od roku 2007, kdy společnost působí v objektech Piano a Tandem bylo jakoukoliv formou podpory podpořeno více než 40 firem nebo fyzických osob. V současnosti je ve zhruba 27 firmách umístěných ve VTP zaměstnáno cca 450 pracovníků, z nichž více než 90% jsou s vysokoškolským vzděláním. V rámci VTP působí velké nadnárodní firmy (Tieto Czech s. r. o., Roper Engineerign s. r. o, SKF Ložiska, a.s., HELLA AUTOTECHNIK, s.r.o.), ale také malé a střední firmy národní (T-MAPY spol. s r. o., AVE Soft s.r.o., Railsformers s. r. o, Top Function s.r.o. aj.).

VTPO myslí i na pracovní místa pro absolventy

Na co se VTPO zaměřuje v současné době?
Naší snahou je, aby ve VTPO sídlily firmy úspěšné bez ohledu na to, jestli se jedná o dceřinou společnost nadnárodní korporace nebo začínající start up. VTPO se snaží prostřednictvím setkání studentů a představitelů firem ukázat, že za úspěchem stojí spousta úsilí, energie a času. Podpora inkubovaným firmám pak plyne z vlastních zdrojů společnosti, nikoliv z veřejných zdrojů. I přesto, že „úmrtnost“ začínajících firem je vysoká (což je běžný hospodářský jev, který je u nás stále vnímán negativně), pracovní místa, inovovaný výrobek nebo služba, jež usnadní lidem život, stojí za vynaložené prostředky.

Další cíle souvisí s rozšířením VTPO, kdy bychom rádi uplatnili poznatky získané z dosavadního fungování. Tak, aby se nové prostory brzy zasídlily firmami, které poskytnou pracovní místa absolventům našich univerzit nebo, ještě lépe firmami, které oni sami založí.

Vědecko-technologický park Ostrava jde vstříc pokroku, neváhejte a využijte...

Vědecko-technologický park Ostrava jde vstříc pokroku, neváhejte a využijte...

VTPO se bude rozrůstat

Zmínil jste rozšíření. V těchto týdnech finišují práce na výstavbě dvou nových budov VTPO. Co to bude znamenat pro společnost a co pro možné zájemce o využití Vašich služeb?
Statutární město Ostrava ve spolupráci s VTPO připravilo úspěšně projekt výstavby dvou nových multifunkčních budov v areálu VTPO z části financovaného z Operačního programu Podnikání a inovace – Prosperita. Výstavbou budov se VTPO rozšíří o dalších cca 4 500 m² pronajímatelné plochy, která zahrnuje nejen kancelářské prostory, ale i prostory určené pro testování výrobků, provoz laboratoří, které splňující technické požadavky na provoz zařízení, velký přednáškový sál, jednací prostory a podzemní garážová stání. Objekty budou plně dokončeny a připraveny k provozu nejpozději v červnu roku 2015. Počítáme se vznikem zhruba 450 nových pracovních míst.

V návaznosti na projekt Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava IT4Innovation se VTPO stane centrem inovací nejen v republikovém měřítku, což bude mít pozitivní dopad nejen na město Ostrava, ale i na celý Moravskoslezský kraj. Zájemci budou moci využívat stejné spektrum služeb, které poskytuje VTPO v současné době. Nicméně společně s VŠB-TU Ostrava jsou připravovány další podpůrné a rozvojové aktivity s cílem koncentrovat podporu inovací, vývoje, vědy a výzkumu do oblasti kampusu VŠB a areálu VTP (Areál podnikání Poruba – TechAréna).

Kam by podle Vás měl VTPO směřovat v dalších letech své činnosti?
Chceme vytvořit moderní kompetenční centrum poskytující optimální podmínky pro rozvoj inovačního podnikání v ostravské aglomeraci. V dynamickém světě plném nových technologií a neotřelých myšlenek totiž vzniká přirozený požadavek na rozvoj podnikatelského prostředí podporujícího rozvíjení inovativních nápadů se synergickými dopady na vzdělávací i aplikovanou sféru. Rozvoj těchto nápadů již není podmíněn pouze potřebnou technologií, ale také modelem platformy, ve které se setkávají nezávislí kreativci s odborníky s cílem hledat nové řešení, a tím i cesty k úspěchu v konkurenčním prostředí.

Budoucí TechAréna v Porubě bude právě takovým kreativním prostředím, ve kterém budou nápady dostávat reálný rozměr například v podobě prototypu, ale kde zároveň bude možné získat důležitou podporu v podobě špičkových služeb umožňující prosazení produktu na národním či mezinárodním trhu.

Autor:

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Pás betonových pevností je svědek nedávné minulosti.
Pás betonových pevností je svědek nedávné minulosti

Vojáci, kteří v roce 1938 obývali betonovou pevnost u Darkoviček, měli dokonalý rozhled a přehled. Posuďte sami: Před vámi se rozprostírá Hlučín a Ostravsko....  celý článek

Jan Cichý
Filtry v železárnách zachytí tisíce tun prachu. Co s ním?

Železárny v regionu investovaly miliardové prostředky do odprášení provozů. Obrovské filtry zachytí tisíce tun prašných částic z oceláren. Jejich likvidace je...  celý článek

Ostrava - Hrabová, srdce před kostelem
I Ostrava-Hrabová slaví významné výročí od první zmínky

Klenotem ostravského obvodu Hrabová je dřevěný kostel svaté Kateřiny Alexandrijské. Místní lidé jsou na svůj „kostelík“ patřičně hrdi, takže když v roce 2002...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.