Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vydejte se po stopách husitů středověkým městem Odry

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Není v Poodří ani v celém Moravskoslezském kraji místo, které by bylo tolik spjato s historií husitských válek, jako město Odry a jeho okolí. Proto mi to nedá a začínám s poznáváním krás Oder u husitské bašty v jedné z bočních uliček nedaleko náměstí.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Po stopách husitů středověkým městem Odry | foto: MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ

Místo, kde stojí část původního opevnění z patnáctého století, doslova voní středověkem. Nebo aspoň nějakým starým toskánským městečkem, kde se zastavil čas. Jak je možné, že asfaltová silnička najednou přechází v kamennou dlažbu? Jako kdyby i asfaltéři cítili, že staré dobré věci se prostě do asfaltu nezalévají.

Po stopách husitů středověkým městem Odry

Když se zastavíte, dojde vám, že domy okolo vypadají hodně podobně, jako v době husitských válek. Zdi domů kopírují dávné opevnění města. Dokonce i balkon jednoho z domů je asi přesně tam, odkud obránci metali kameny a stříleli šipky ze svých kuší na nepřátelská vojska plížící se obrannými příkopy. Domy musely být právě tak vysoké, aby z nich bylo vidět až dolů, do příkopů pod hradbami. I člověk, který vládne jen špetkou fantazie, si dovede vybavit, jak hradba pokračovala dál a chránila celé město.

Po stopách husitů středověkým městem Odry

Právě tady se zachovala i bašta, o které se píše ve všech průvodních Moravskoslezským krajem. Pokud si pod pojmem „bašta“ představujete nějakou věž, tak tato bašta je spíše bouda, budka. Půlkruhová stavba vybíhá mimo hradební zdi a je jasné, že ze střílen mohli husité dokonale kontrolovat příkop pod hradbami. Dnes je bašta pidimuzeem starých lahví a výrobků středověkých cihelen. Cítit je tu ředidlo, což je prý pozůstatek doby, kdy tady místní malíř měl svůj ateliér.

Po stopách husitů středověkým městem Odry

Bašta je vzpomínkou a dokladem doby, kdy Odry dobyla husitská vojska. Husité v Odrách zřídili významné centrum svého hnutí, poté, co město v roce 1427 ovládl husitský hejtman Jan Tovačovský z Cimburka. Pobýval zde dokonce litevský kníže a jeden z kandidátů na českého krále, Zikmund Korybutovič, který zde vyjednával pomoc pro boje ve své zemi. Odry husité opustili až po prohrané bitvě u Lipan.

Další připomínku husitské doby najdete na kopci u Pohoře nedaleko Oder. Na kopci stojí replika strážní věže, kterou husité používali k obraně měst. Stojí za to sem dojít a vystoupat až na vyhlídkovou plošinu, odkud je famózní výhled na Lysou horu v Beskydech i na Praděd v Jeseníkách. Svou tradici si připomínají Odry i ve svém městském znaku. Je na něm vyobrazena přesně ta věž, na kterou můžete vyjít na kopci u Pohoře. Odry se za svou husitskou minulost nestydí...

Po stopách husitů středověkým městem Odry
Autor:

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Vyhlídková věž Nové radnice
Vyhlídková věž Nové radnice

Nová radnice v Ostravě – největší radniční budova v České republice tvoří jednu z dominant města Ostravy od roku 1930. Poznávacím znamením Nové radnice je její...  celý článek

Ing. Eva Konečná, Ph.D. má na starosti výzkum a uvádění do života konceptu...
Urban Mining: těžba cenných surovin přímo v městech

Města jako zdroj nerostného bohatství. Urban mining - dobývání přímo v městě - je důležitou myšlenkou znovuzískávání surovin z odpadu a budov. Společně jí...  celý článek

Jan Cichý
Filtry v železárnách zachytí tisíce tun prachu. Co s ním?

Železárny v regionu investovaly miliardové prostředky do odprášení provozů. Obrovské filtry zachytí tisíce tun prašných částic z oceláren. Jejich likvidace je...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.