Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Plzeňská teplárenská slouží městu 20 let

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01
Když Plzeňská teplárenská, největší výrobce tepla a elektřiny v Plzeňském kraji, vznikala v roce 1994 jako akciová společnost ve vlastnictví města, představovala konglomerát starých výtopen v jednotlivých čtvrtích města, jejichž komíny se halily do oblaků dýmu a páry.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Plzeňská teplárenská zásobuje teplem 43 tisíc plzeňských domácností. V roce 2014 nahradila 200 tisíc tun uhlí využitím biomasy k výrobě energie. | foto: Plzeňská teplárenská

V Jateční ulici těsně za areálem Prazdroje se už ale postupně rozšiřovala centrální teplárna.

Odvážná investice se vyplatila

Základním úspěšným krokem bylo vybudování zcela nového výrobního bloku na přelomu tisíciletí, jehož moderní fluidní kotel spojený s turbinou umožnil společnou výrobu tepla a elektřiny. Tato odvážná a už dávno splacená miliardová investice se stala první základnou mimořádné ekonomické úspěšnosti Plzeňské teplárenské v následujících letech.

Ekologie spolu s ekonomikou

Zelený blok Plzeňské teplárenské vyrábí energii ekologicky z obnovitelného...

Zelený blok Plzeňské teplárenské vyrábí energii ekologicky z obnovitelného zdroje - biomasy.

Dalším odvážným a úspěšným krokem bylo soustředění se na výrobu energie z biomasy formou spoluspalování s uhlím. Toto rozhodnutí se ukázalo být tak úspěšné, že vedlo k další miliardové investici - tentokrát do „zeleného“ výrobního bloku, využívajícího jako palivo výhradně dřevní štěpku, ale postupně i peletky z cíleně pěstovaných energetických plodin a další biomasu. I toto rozhodnutí se po téměř deseti letech od prvních úvah ukazuje jako velmi moudré a pro město výhodné.

Odpady

V areálu skládky nedaleko Chotíkova roste moderní spalovna komunálního odpadu...

V areálu skládky nedaleko Chotíkova roste moderní spalovna komunálního odpadu ZEVO. Stane se srdcem energetického využití odpadu v Plzeňském kraji. Jak spalovna roste můžete sledovat aktuálně každý den na www.spalovna.info

Plzeňská teplárenská se postará o (nejen) plzeňské odpady. Postupně se stala nositelkou dalších úkolů, důležitých pro rozvoj města Plzně. Nejprve převzala do správy skládku komunálního odpadu v Chotíkově. Moderní trendy ovšem ukazovaly, že ukládání odpadů do země nemá dlouhodobou perspektivu.

Dlouho se zvažoval a připravoval projekt spalovny komunálního odpadu nejen pro město, ale pro celý kraj, až dospěl v letošním roce do stádia realizace a ZEVO Chotíkov, rostoucí v areálu skládky, bude ročně vyrábět teplo a elektřinu z necelých 100 tisíc tun komunálního odpadu.

Hlavní úkol – teplo!

Ačkoliv se aktivity Plzeňské teplárenské rozšířily i do jiných oborů, jejím hlavním úkolem zůstalo zásobovat nejen 43 tisíc plzeňských domácností, ale i řadu škol, obchodních i kulturních center, úřadů a institucí teplem – levně a spolehlivě. Cena tepla v Plzni se trvale pohybuje na třetím místě mezi nejlevnějšími v zemi a výpadek dodávky tepla je v Plzni věcí prakticky neznámou.

Ceny tepla

Ceny tepla

Moderní provoz

Plzeňská teplárenská už dávno není jen „ušmudlanou kotelnou“. Do ekologizace provozu byly v průběhu dvaceti let investovány stovky miliónů korun (jen letos, v roce 2014, to je 120 miliónů) a to přineslo dramatické snížení všech emisí na nepatrné zlomky původních hodnot. Všechny staré neekologické a neekonomické výtopny, zásobující jednotlivé části města, už byly zbourány a veškerá produkce energie je soustředěna do moderních výrobních zařízení v centrálním výrobním bloku.

Peníze až na prvním místě

Vzhledem k dobrým hospodářským výsledkům je Plzeňská teplárenská významným donátorem mnoha aktivit města. Podporuje např. Zoologickou zahradu, Fakultní nemocnici, malé hokejisty, fotbalisty a další dětské sportovce. Přispívá nejen na filmový festival Finále a řadu dalších kulturních akcí, ale i některé zábavné akce pro širokou veřejnost. A například i výzdoba vánočního stromu na plzeňském centrálním náměstí Republiky je darem Plzeňské teplárenské městu. Hlavní je ale výplata dividendy akcionáři, tedy městu Plzeň. To získává z teplárny do svého rozpočtu každoročně kolem 150 miliónů korun, mnohdy i podstatně více. Za období 2006 – 2010 to činilo 850 miliónů korun a tento trend trvá i nadále.

Plzeňská teplárenská - víc než jen energie!

Více na www.plzenskateplarenska.cz.

Autor:

Nejčtenější

Jak vidí sázkaři volby prezidenta? Tipér Sequential míří na 518 000 Kč

Jak vidí sázkaři volby prezidenta? Tipér Sequential míří na 518 000 Kč!

Po pěti letech jsou tady opět volby prezidenta republiky. Hned osm uchazečů se utká v prvním kole a pokud nikdo nezíská...

Třetina Generace Z nespoří

Třetina Generace Z nespoří

Mladí lidé si v převážné většině představují, že budou v penzi žít z úspor a investic. Zároveň ale třetina Generace Z...

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Je tady první sportovní vrchol roku! V Melbourne probíhá 106. ročník Australian Open, který od začátku až po finále...

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Zdravý životní styl patří v posledních letech mezi horká témata. Denně vycházejí články o tom, jaký výživový směr je...

Ve znovuotevřeném domě Brouk a Babka najdete nový obchod SNOWBITCH

Ve znovuotevřeném domě Brouk a Babka najdete nový obchod SNOWBITCH

Hledáte kvalitní snowboardové nebo skate oblečení? Pak vás určitě potěší, že se brzy v libereckém obchodním domě Brouk...

Další z rubriky

Absolventi technických oborů se o práci bát nemusejí

Za výborné výsledky v soutěžích odborných dovedností udělil Krajský úřad...

V posledních letech si společnost stále více uvědomuje úbytek a nedostatek strojařů a absolventů technických oborů...

Máte byt k investici? Od noční můry vás ochrání správa pronájmů

Máte byt k investici? Od noční můry vás ochrání správa pronájmů.

Komu by se nelíbilo mít měsíčně příjem z pronájmu vlastní nemovitosti? Tisíce i desetitisíce měsíčně, a to bez...

Zlatá Belánka: Pořiďte si nemovitost uprostřed Plzně

Zlatá Belánka: Pořiďte si nemovitost uprostřed Plzně.

Zlatá Belánka je již dlouho plánovaným projektem, který postupem času prošel s ohledem na vývoj obecné ekonomické...

Najdete na iDNES.cz