Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Plzeňská teplárenská slouží městu 20 let

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01
Když Plzeňská teplárenská, největší výrobce tepla a elektřiny v Plzeňském kraji, vznikala v roce 1994 jako akciová společnost ve vlastnictví města, představovala konglomerát starých výtopen v jednotlivých čtvrtích města, jejichž komíny se halily do oblaků dýmu a páry.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Plzeňská teplárenská zásobuje teplem 43 tisíc plzeňských domácností. V roce 2014 nahradila 200 tisíc tun uhlí využitím biomasy k výrobě energie. | foto: Plzeňská teplárenská

V Jateční ulici těsně za areálem Prazdroje se už ale postupně rozšiřovala centrální teplárna.

Odvážná investice se vyplatila

Základním úspěšným krokem bylo vybudování zcela nového výrobního bloku na přelomu tisíciletí, jehož moderní fluidní kotel spojený s turbinou umožnil společnou výrobu tepla a elektřiny. Tato odvážná a už dávno splacená miliardová investice se stala první základnou mimořádné ekonomické úspěšnosti Plzeňské teplárenské v následujících letech.

Ekologie spolu s ekonomikou

Zelený blok Plzeňské teplárenské vyrábí energii ekologicky z obnovitelného...

Zelený blok Plzeňské teplárenské vyrábí energii ekologicky z obnovitelného zdroje - biomasy.

Dalším odvážným a úspěšným krokem bylo soustředění se na výrobu energie z biomasy formou spoluspalování s uhlím. Toto rozhodnutí se ukázalo být tak úspěšné, že vedlo k další miliardové investici - tentokrát do „zeleného“ výrobního bloku, využívajícího jako palivo výhradně dřevní štěpku, ale postupně i peletky z cíleně pěstovaných energetických plodin a další biomasu. I toto rozhodnutí se po téměř deseti letech od prvních úvah ukazuje jako velmi moudré a pro město výhodné.

Odpady

V areálu skládky nedaleko Chotíkova roste moderní spalovna komunálního odpadu...

V areálu skládky nedaleko Chotíkova roste moderní spalovna komunálního odpadu ZEVO. Stane se srdcem energetického využití odpadu v Plzeňském kraji. Jak spalovna roste můžete sledovat aktuálně každý den na www.spalovna.info

Plzeňská teplárenská se postará o (nejen) plzeňské odpady. Postupně se stala nositelkou dalších úkolů, důležitých pro rozvoj města Plzně. Nejprve převzala do správy skládku komunálního odpadu v Chotíkově. Moderní trendy ovšem ukazovaly, že ukládání odpadů do země nemá dlouhodobou perspektivu.

Dlouho se zvažoval a připravoval projekt spalovny komunálního odpadu nejen pro město, ale pro celý kraj, až dospěl v letošním roce do stádia realizace a ZEVO Chotíkov, rostoucí v areálu skládky, bude ročně vyrábět teplo a elektřinu z necelých 100 tisíc tun komunálního odpadu.

Hlavní úkol – teplo!

Ačkoliv se aktivity Plzeňské teplárenské rozšířily i do jiných oborů, jejím hlavním úkolem zůstalo zásobovat nejen 43 tisíc plzeňských domácností, ale i řadu škol, obchodních i kulturních center, úřadů a institucí teplem – levně a spolehlivě. Cena tepla v Plzni se trvale pohybuje na třetím místě mezi nejlevnějšími v zemi a výpadek dodávky tepla je v Plzni věcí prakticky neznámou.

Ceny tepla

Ceny tepla

Moderní provoz

Plzeňská teplárenská už dávno není jen „ušmudlanou kotelnou“. Do ekologizace provozu byly v průběhu dvaceti let investovány stovky miliónů korun (jen letos, v roce 2014, to je 120 miliónů) a to přineslo dramatické snížení všech emisí na nepatrné zlomky původních hodnot. Všechny staré neekologické a neekonomické výtopny, zásobující jednotlivé části města, už byly zbourány a veškerá produkce energie je soustředěna do moderních výrobních zařízení v centrálním výrobním bloku.

Peníze až na prvním místě

Vzhledem k dobrým hospodářským výsledkům je Plzeňská teplárenská významným donátorem mnoha aktivit města. Podporuje např. Zoologickou zahradu, Fakultní nemocnici, malé hokejisty, fotbalisty a další dětské sportovce. Přispívá nejen na filmový festival Finále a řadu dalších kulturních akcí, ale i některé zábavné akce pro širokou veřejnost. A například i výzdoba vánočního stromu na plzeňském centrálním náměstí Republiky je darem Plzeňské teplárenské městu. Hlavní je ale výplata dividendy akcionáři, tedy městu Plzeň. To získává z teplárny do svého rozpočtu každoročně kolem 150 miliónů korun, mnohdy i podstatně více. Za období 2006 – 2010 to činilo 850 miliónů korun a tento trend trvá i nadále.

Plzeňská teplárenská - víc než jen energie!

Více na www.plzenskateplarenska.cz.

Autor:

Nejčtenější

Nejsme tak bohatí, abychom mohli silnice opravovat levným materiálem

Nejsme tak bohatí, abychom mohli silnice opravovat levným materiálem.

Neodborné opravy výtluků, použití nekvalitních materiálů a obecně nezájem o udržování vozovek. To jsou podle Ing....

Podlehněte kráse českých stříbrných šperků, které dobyly Japonsko

Kapky rosy na kvítcích třešňových stromů připomíná náhrdelník Pearl Blossom.

„Můžete být nádherná ve třiceti, okouzlující ve čtyřiceti a neodolatelná po zbytek svého života,“ řekla Coco Chanel....

Užívat vůz v pronájmu, nebo vlastnit?

Užívat vůz v pronájmu, nebo vlastnit?

I pořízení vozu může být rychlé a jednoduché. Pokud máte vybrané auto, stačí najít toho pravého prodejce a nakonec...

Vyhrajte inteligentní osvětlení Philips Hue

Vyhrajte inteligentní osvětlení Philips Hue.

Dnešní svět nejmodernějších technologií otvírá nové možnosti v použití domácího osvětlení. Philips Hue je světlo, které...

U O2 lítají tisícovky oknem. Ustojí to největší operátor?

U O2 lítají tisícovky oknem. Ustojí to největší operátor?

Všichni cpeme operátorům po celý rok nekřesťanské peníze. Nyní máte šanci si to od nich vybrat zpět! Vytáhnout z nich...

Další z rubriky

Dopravní společnost Lorenc Logistic najde vždy řešení

Dopravní společnost Lorenc Logistic - pobočka v Brně.

Lorenc Logistic, s.r.o. je rodinná logistická společnost, jejímž cílem je vždy najít řešení na požadavek zákazníka v...

Personální agentura pomáhá lidem nejen při hledání zaměstnání

Personální agentura pomáhá lidem nejen při hledání zaměstnání.

S vývojem hospodářské situace a situací na trhu práce v České republice rostou nároky na pracovní sílu a vzniká stále...

Kozáčik vyměnil dres za Q7

Kozáčik je dalším z fenomenálních sportovců, kteří podlehli kouzlu vozidla Audi...

Matúš Kozáčik je dalším z fenomenálních sportovců, kteří podlehli kouzlu vozidla Audi Q7. Fotbalový brankář plzeňské...

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.