Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Plzeňská Techmanie umožní vidět hudbu nebo se proměnit v jo-jo

Komerční sdělení   13:10aktualizováno  13:10
V Techmania Science Center v Plzni zprovoznili unikátní exponát s názvem Lidské jo-jo. Návštěvníci si mohou vyzkoušet, jaké to je stát se na chvíli objektem jo-jo a létat nahoru a dolů. Techmanie láká k návštěvě třeba během jarních prázdnin i dalšími novinkami, navíc za zvýhodněné vstupné.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Nová expozice Mathatlon | foto: Techmania Science Center

Lidské jo-jo je jedním ze tří desítek nových exponátů v expozici Edutorium, která představuje fyziku jako velmi hravou a vtipnou disciplínu. Na návštěvníky tu čeká třeba názorná demonstrace šance na výhru ve Sportce, je-li pravděpodobnost jedna ku milionu. Nebo se mohou podívat na zoubek převodům, zahrát si eliptický kulečník, rozhoupat třísetkilové závaží malým magnetem nebo se projít nakloněnou místností.

Vyzkoušíte si i výcvik astronautů na gyroskopu

Sportovní nadšenci a fandové matematiky se zase mohou potkat – a také utkat – v nové expozici Mathatlon, která spojuje právě tyhle dva obory a nabízí klání celých týmů. Děti i dospělí si tu zkusí golf, veslování, lezení, střelbu, tanec, lyžování nebo cyklistiku a přitom si zopakují něco o úhlech, grafech, středové a osové souměrnosti nebo opráší znalosti sčítání zlomků. Mathatlon je totiž koncipovaný jako sportovní dvanáctiboj a každá disciplína vysvětluje skrze sport něco z matematiky.

Návštěvníci, kterým je blízké téma spotřeby, výroby či šetření energií, si určitě se zájmem projdou expozici Obnovitelné zdroje energie, která se do Techmanie po roce vrátila. Jejím největším lákadlem je obří větrák simulující sílu větru až do rychlosti 60 kilometrů za hodinu. Kromě větrné energie se lidé v expozici seznámí i s energií solární, vodní, uhelnou či jadernou.

Jediné 3D planetárium v České republice  a interaktivní expozice o Vesmíru
Jediné 3D planetárium v České republice  a interaktivní expozice o Vesmíru

Poznají například princip přečerpávací vodní elektrárny, zkusí si projít cestu elektřiny z elektrárny až domů do zásuvky nebo si mohou zahrát hru na řízení výroby elektřiny. V ní mají ve třech úrovních za úkol zásobovat město elektřinou a ještě mít na zřeteli vyprodukované škodliviny. K dispozici je větrná, solární, přečerpávací a uhelná elektrárna. Kdy a jakým způsobem se vyrábí elektřina snáz a výhodněji? V létě nebo v zimě? Odpovědi právě na tyhle otázky hra přináší.

Fotogalerie

S novinkou v těchto dnech přichází i planetárium Techmanie, které je jediným 3D planetáriem v republice. Od 1. února obohacuje svůj program o snímek Musica, který představuje hudbu jako matematicky přesnou součást vesmíru. Kde všude kolem nás hudba je a s čím souvisí? Jak ji můžeme doslova vidět? Nad tím vším mohou diváci žasnout při filmu, jenž je vezme až do dvojšroubovice DNA.

Pro období od pololetního vysvědčení do konce února Techmanie připravila dárek v podobě zvýhodněného vstupného pro všechny. Každý návštěvník tu zaplatí jen 150 korun a v této ceně bude mít jak zábavu a poznání v expozicích, tak i film v planetáriu a 3D Cinema.

Více na www.techmania.cz.


Nejčtenější

Třetina Generace Z nespoří

Třetina Generace Z nespoří

Mladí lidé si v převážné většině představují, že budou v penzi žít z úspor a investic. Zároveň ale třetina Generace Z...

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Je tady první sportovní vrchol roku! V Melbourne probíhá 106. ročník Australian Open, který od začátku až po finále...

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Zdravý životní styl patří v posledních letech mezi horká témata. Denně vycházejí články o tom, jaký výživový směr je...

Sedm důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

7 důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

Stále ještě váháte, je-li pro vás okružní plavba lodí to pravé? Pokud vyznáváte tradiční plážovou dovolenou na jednom...

Netrapte se zbytečně. Hojení vám výrazně urychlí ActiMaris

Netrapte se zbytečně. Hojení vám výrazně urychlí ActiMaris.

Trápí vás akné, afty, opary, řezné rány, bodnutí hmyzem, popáleniny, bércové vředy nebo puchýře? Vyzkoušejte švýcarský...

Další z rubriky

Jedinečný zážitek, Jizerská 50 se pojede nejdříve pod hvězdami a pak tradičně

Jedinečný zážitek, Jizerská 50 se pojede nejdříve pod hvězdami a pak tradičně

Mimořádné sportovní dobrodružství nabízí legenda mezi českými závody v běhu na lyžích, Jizerská 50. Ta nejdříve první...

Češi mohou i letos třídit své odpady také na tuzemských sjezdovkách

Na Dolní Moravě a v dalších 4 vybraných areálech mohou lidé třídit své odpady...

Třídění odpadů mají Češi v krvi. Díky tomu se v této disciplíně stále zlepšují – rok od roku třídí víc, lépe a...

Restaurace MMX: Vychutnejte si vynikající pivo přímo v jeho domovině

Vychutnejte si tekuté zlato - pivo MMX

Vyrážíte rádi za poznáváním krás naší země? Zastavte se na svých toulkách v Letech u Dobřichovic, kde na vás čeká...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz