Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Plzeňané zaplatí jen polovinu!

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Samozřejmě ne za všechno, to by byla Plzeň příliš lákavé místo k životu. Ale polovinu budou obyvatelé západočeské metropole platit za svoz odpadků. K tomu dostanou zdarma využívání sběrných dvorů. Stane se tak sice až od 1. září 2015, ale dostatek rozruchu tyto zdánlivě příznivé údaje způsobují už dnes. Proč?

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Plzeňané zaplatí jen polovinu! | foto: emotion advertising, s.r.o.

Možná je to i tím, že první projekt systému integrovaného nakládání s komunálním odpadem vznikl už v roce 2001 a vlastní vyhláška, uvádějící ho v život, byla přijata plzeňskými zastupiteli v červnu 2014, tedy po 13 létech jednání, argumentů, protiargumentů, obviňování, a někdy až nechutných osobních tahanic. A patří dík současnému zastupitelstvu, které konečně dokázalo dospět k výsledku. Proč ho tedy všichni nevítají?

Město se jen rozhodlo důsledně uplatnit, co mu ukládá zákon, který platí již od roku 2001. Podle něj to, co vhodíte do popelnice nebo kontejneru, se v ten okamžik stává majetkem města. A to má povinnost se o tento odpad postarat. Vlastními silami, nebo si na to příslušnou firmu, za pomoci výběrového řízení, smluvně najmout. Plzeň má za sebou dva neúspěšné tendry na dodavatele služeb zajišťujících svoz komunálního odpadu. Ten třetí momentálně čeká na svůj verdikt Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, kam se většina neúspěšných uchazečů o veřejnou zakázku odvolala. Smutné je, že ve stejné situaci jsou i další města, která musí řešit podobný problém. Je tedy problém jen na straně zadavatele? A co s těmi neúspěšnými tendry?

A tak se v Plzni řeší jak dál. Je reálné, aby se město postaralo o odpad samo a zajistilo jeho svoz a další likvidaci vlastními silami, respektive za pomoci firmy vlastněné městem? S tím, že právě Plzeňské komunální služby se stanou garantem těchto služeb? Termín spuštění nového systému 1. 9. 2015 se neúprosně blíží. Tento termín je pro Plzeňské komunální služby závazný a musí být splněn ať už s vítězem třetího tendru, nebo vlastními silami. Část problémů a obtíží budou mít pravděpodobně na svědomí také ekonomické zájmy současných poskytovatelů těchto služeb. Jak velkou, těžko soudit, ale svoz odpadů byl a je ekonomicky zajímavý byznys. Nejistota vyvolaná novou soutěží o cenu a rozdělení trhu je příliš velké nebezpečí, a tak každý den stávajícího nevyhovujícího stavu je pro byznys dobrý.

Druhým argumentem odpůrců vyhlášky je její údajný demotivační účinek na třídění odpadu. Jde bezpochyby o závažný argument. Ředitel Plzeňských komunálních služeb Petr Baloun naprosto nechápe: "Budou-li lidé více třídit, budou dávat méně odpadu do černých popelnic a kontejnerů. Tím pádem si sjednají menší nádoby nebo méně častý svoz, a tím budou šetřit své vlastní peníze. Nový systém naopak třídění plně podporuje. Navíc si neumím představit v dnešní době připravit a obhajovat podmínky, které by šly proti třídění a recyklaci."

A do třetice? Argument odpůrců se jmenuje ZEVO (zařízení na energetické využívání odpadů). Nebo také spalovna komunálního odpadu. U Plzně roste toto zařízení se špičkovými evropskými parametry. Plně v souladu s trendy ve Švýcarsku, Švédsku a dalších zemích, které rozhodně nemůžeme podezírat z úmyslu poškozovat své životní prostředí. Jenže zařízení staví městská firma, město bude nyní svážet odpad, a tak prý vše bez třídění půjde do kotlů. Kapacita ZEVO je maximálně na polovině množství směsného komunálního odpadu produkovaného v kraji. Ale je to prostě velká stavba a na takovou se snadno míří.

Nová vyhláška o nakládání s komunálním odpadem v Plzni je opravdu mladá. Plzeňanům přináší úsporu v průměru několika stokorun ročně. Možnost využít sběrné dvory zdarma. Zodpovědní pracovníci slibují i další kroky, například kontrolu práce svozové firmy a dohled na rychlé řešení případných problémů. Stejně jako důslednou kontrolu toho, jak je to vlastně s tím diskutovaným tříděným odpadem. Je to určitě příspěvek i k titulu Evropské hlavní město kultury, který Plzni na rok 2015 přísluší. Protože kultura není jen nové divadlo, ale i pořádek a čisté ulice bez odpadků.

Autor:

Nejčtenější

Jak vidí sázkaři volby prezidenta? Tipér Sequential míří na 518 000 Kč

Jak vidí sázkaři volby prezidenta? Tipér Sequential míří na 518 000 Kč!

Po pěti letech jsou tady opět volby prezidenta republiky. Hned osm uchazečů se utká v prvním kole a pokud nikdo nezíská...

Třetina Generace Z nespoří

Třetina Generace Z nespoří

Mladí lidé si v převážné většině představují, že budou v penzi žít z úspor a investic. Zároveň ale třetina Generace Z...

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Je tady první sportovní vrchol roku! V Melbourne probíhá 106. ročník Australian Open, který od začátku až po finále...

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Zdravý životní styl patří v posledních letech mezi horká témata. Denně vycházejí články o tom, jaký výživový směr je...

Sedm důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

7 důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

Stále ještě váháte, je-li pro vás okružní plavba lodí to pravé? Pokud vyznáváte tradiční plážovou dovolenou na jednom...

Další z rubriky

Zlatá Belánka: Pořiďte si nemovitost uprostřed Plzně

Zlatá Belánka: Pořiďte si nemovitost uprostřed Plzně.

Zlatá Belánka je již dlouho plánovaným projektem, který postupem času prošel s ohledem na vývoj obecné ekonomické...

Plzeň zažívá realitní show. Z nabídky vyčnívá projekt Zlatá Belánka

Plzeň zažívá realitní show. Z nabídky vyčnívá projekt Zlatá Belánka

Město Plzeň zažívá neuvěřitelné realitní show ve výstavbě bytových domů. Historicky nikdy současně neprobíhalo tolik...

Novela zákona o zaměstnanosti přinesla změny v agenturním zaměstnávání

Novela zákona o zaměstnanosti přinesla změny v agenturním zaměstnávání.

Spolupracuje vaše firma s agenturou práce? Máte informaci, že má agentura zaplacenou povinnou kauci? Jste si jisti, že...

Najdete na iDNES.cz