V hlavní roli umění: Dorotheum zahajuje v Plzni 27. aukční sezónu

Komerční sdělení   9:00aktualizováno  9:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Český trh s uměním se do nového roku přehoupl v optimistickém duchu – a Plzeň má na tom svůj podíl. Aukční výsledky za rok 2018 ukazují na rostoucí zájem o starožitnosti, jejichž prodej atakoval hranici 9 milionů korun.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Petrus Schenk Atlas Novus Terrarum, prodáno v aukci Dorothea za 600 tisíc korun | foto: Dorotheum

Do desítky TOP předmětů se zařadil vzácný barokní atlas světa vydražený aukčním domem Dorotheum. Úspěch pod kladívkem přitom slavily i další díla, objevená v rámci plzeňských poradenských Dnů Dorothea – například barokní hodiny se zvonkohrou, jejichž cena se dostala přes 250 tisíc korun. Jaké umění láká sběratele, co ovlivňuje cenu uměleckého předmětu a kteří autoři jsou nyní v kurzu – to zájemcům z Plzně přiblíží Dny Dorothea pořádané 15. – 16. ledna v hotelu Central.

Kdo dnes vlastní výjimečné umění, má jedinečnou šanci pro jeho zhodnocení – i tak by se dala popsat nynější situace na českém trhu s uměním. Potvrzují to výsledky aukcí z roku 2018, kde jen za starožitnosti utratili sběratelé více než 9 milionů korun. Tedy ještě o dva miliony korun více oproti předchozímu roku, jak uvádějí analytici odborného serveru Art+. Podle ředitelky české pobočky aukčního domu Dorotheum, Márie Gálové, výsledky dražeb jasně ukazují, že dražitelům jde hlavně o kvalitu. S atraktivními a hodnotnými díly má přitom zkušenosti právě od majitelů umění z Plzně.

„V minulosti se nám už několikrát ukázalo, že lidé uchovávají doma ve vitrínách předměty, aniž by tušili, co doopravdy vlastní – o tom, že to je poptávaný umělecký předmět, a o jeho hodnotě se dozvěděli až od expertů Dorothea během poradenských dnů našeho aukčního domu,“ uvádí ředitelka české pobočky společnosti Dorotheum Dr. Mária Gálová, MBA. A přitom dodává: „Dny Dorothea jsou tak pro majitele umění příležitostí, jak se dozvědět více informací o tom, co vlastní a prověřit šance v aukcích, kterých se účastní sběratelé z celého světa.“

Kvalitní umění od Plzeňanů

Příkladem starožitnosti, která původně patřila majiteli z Plzně a následně uspěla v aukci Dorothea, byly barokní hodiny se zvonkohrou od londýnského hodináře Claudia du Chesne. Dílo patřilo mezi velmi žádané položky. Nový majitel vyhnal cenu až na finálních 264 tisíc korun.

Dalším hitem listopadové aukce Dorothea se stal unikátní barokní Atlas Novus Terrarum obsahující celkem 224 map. Publikace z první poloviny 18. století nakonec opustila aukční sál s cenou 600 tisíc korun.

Nejen starožitnosti, ale zejména pak výtvarné umění je v hledáčku sběratelů. Vedle dlouhodobě vyhledávaných autorů, jakými jsou například Emil Filla, Václav Radimský nebo Antonín Slavíček, začínají projevovat zájem o umělce, kteří patří mezi „nové objevy“ na trhu s uměním. Na vzestupu jsou například umělci 2. poloviny 20. století a výrazný nárůst cen zaznamenávají práce na papíře. Jako třeba dvojice akvarelů Josefa Antona Trčky, které se shodně prodaly za 120 tisíc korun. Obě díla byla rovněž objevena na poradenských dnech Dorothea v Plzni.

O ceně rozhoduje věhlas autora i stav díla

Hodnotu uměleckého předmětu určuje hned několik kritérií. Kromě „zvuku“ autora mezi sběrateli, tvůrčího období vzniku a stavu, ve kterém se umění dochovalo, se do ceny promítá i jeho historie. Tedy jestli se předmět objevil na nějaké výstavě nebo byl součástí důležité publikace. „Body k dobru“ se počítají i tehdy, když dílo bylo v některé významnější sbírce.

Dny Dorothea v Západočeské metropoli

Jak se bude vyvíjet aukční rok 2019, to ukážou až nadcházející měsíce. Odborníci však už teď předpokládají, že zájem o kvalitní umění dále poroste. Majitelům uměleckých předmětů z Plzně a okolí se tak nyní nabízí možnost prověřit kvality svých děl v dražbách, kde až 40 % účastníků tvoří zahraniční sběratele. 

Ve dnech 15. a 16. ledna, pokaždé mezi 10. a 17. hodinou, si mohou přijít pro radu na Dny Dorothea v plzeňském hotelu Central. Experti na výtvarné, užité umění a šperky je seznámí s tím, jak by si jejich předměty vedly v aukcích Dorothea a také odhadnou cenu, které by mohly dosáhnout pod kladívkem. Zájemci mohou nosit k posouzení obrazy, práce na papíře, šperky, plastiky, sklo, porcelán, keramiku, hodiny i jiné starožitnosti.

Více na www.dorotheum.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vědci zjistili, kdy je nejlepší čas pro pauzu na kafe

Vědci zjistili, kdy je nejlepší čas pro pauzu na kafe

Také si dáváte první kafe v práci hned po ránu? Tak si běžte k nadřízeným pro pochvalu. Vědci právě prokázali, že jste...

Zajímá vás, jak vzniká moderní dřevostavba? Budete překvapeni

Zajímá vás, jak vzniká moderní dřevostavba? Budete překvapeni

Pokud se zajímáte o dřevostavby, možná vás bude zajímat, jak vlastně moderní dřevostavba vzniká, a pokud si ji...

Jak pronajmout byt bez starostí? Záda vám kryje služba StálýNájem.cz

Jak pronajmout byt bez starostí? Záda vám kryje služba StálýNájem.cz

Potíže s neplatiči nájemného a jejich časté střídání v bytě, devastace nemovitosti a s tím související finanční ztráty...

Češi se možná konečně dočkají povinné pauzy na kafe

Češi se možná konečně dočkají povinné pauzy na kafe

Krátké a pravidelné pauzy na kafe jsou v mnoha zemích samozřejmostí. Jako třeba „fika“. Švédská pauza na kafe, která je...

Bydlení ve Vochově - venkovský klid a Plzeň na dosah

Bydlení ve Vochově   - venkovský klid a Plzeň na dosah

Plzeň jako čtvrté největší město republiky přináší spoustu pracovních příležitostí a patří k sídlům, která nabízejí...

Další z rubriky

Byty v Rezidenci Mlýnská strouha mizí, k nastěhování budou na podzim

Byty v Rezidenci Mlýnská strouha mizí, k nastěhování budou v září

Rezidence Mlýnská strouha nabízí atraktivní bydlení v samotném centru Plzně. Ať již hledáte bydlení v klidové zóně...

Lazebnice z Ráje nabízí díky individuální péči cestu ke zdravé kráse

Lazebnice z Ráje nabízí díky individuální péči cestu ke zdravé kráse

Lazebníci a lazebnice byli ve středověku majitelé lázní, kadeřníci, holiči a prováděli také drobné lékařské úkony....

4TET přiveze 9. května do Kralovic koncertní verzi V.

4TET přiveze 9. května do Kralovic koncertní verzi V.

Vokální seskupení 4TET již téměř šestnáct let udivuje diváky neuvěřitelnými pěveckými, ale i hereckými výkony a nápady...

Najdete na iDNES.cz