Seznamte se s aktivitami vývojového centra SIEMENS v Plzni

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Vedle Prahy, Brna a Ostravy se před rokem také Plzeň zařadila mezi místa, kde vznikají chytrá softwarová a hardwarová řešení pro internet věcí a také nové systémy a prototypy pro různé průmyslové obory i infrastrukturu. Spolu s pobočkou v Praze tvoří plzeňské centrum páteř Siemens vývoje v Česku.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Siemens hledá nové kolegy do špičkového vývojového centra v Plzni | foto: Siemens

Hlavním projektem v plzeňském vývojovém centru je vývoj firmware a software pro průmyslové programovatelné logické automaty (PLC) SIEMENS SIMATIC řady S7-1500 a také tzv. PC Based Automation. „Vývojové aktivity samozřejmě zahrnují i vývoj automatizovaných testů, což nám umožňuje zabývat se komplexnějšími úkoly v jednotlivých vývojových týmech,“ říká Jan Tetour, vedoucí vývoje řídicích systémů Siemens ČR v Plzni.

Chytrá zařízení jako součást výrobní sítě budoucnosti

Distribuce výpočetního výkonu zařízení a rozhodovacích algoritmů byla skutečnost, která nenávratně změnila náš pohled na řízení výrobní procesů a jejich automatizaci. Právě nyní se instaluje v moderních továrnách dneška mnoho nových zařízení a prvků s autonomním rozhodováním nebo chcete-li inteligencí. Jako příklad nám může posloužit inteligentní ventil, který je schopen rozpoznat vlastní závadu, odeslat požadavek údržbě či automaticky přizpůsobovat svůj provoz pro dosažení maximální životnosti.

Siemens hledá nové kolegy do špičkového vývojového centra v Plzni

Každé takové zařízení pro svou autonomní funkci přirozeně vyžaduje informace z mnoha zdrojů a ty jsou mu zprostředkovány komunikační sítí ne nepodobné té, kterou zná asi každý z nás ze své domácnosti či zaměstnání. Odtud je už jen krůček k Internetu. „Internet of things“, internet věcí - možná jste ten výraz už zaznamenali nebo alespoň zaslechli. Doposud nikdy jsme nebyli tak blízko naplnění snu o individuální výrobě. Kdo by nechtěl, aby mu továrna přizpůsobila a vyrobila např. jízdní kolo nebo dřevěný nábytek přesně podle jeho požadavků, bez omezení konfigurací z katalogu. Siemens je a chce zůstat dále na špičce tohoto trendu.

Jak se testuje „průmyslová inteligence“

Uspořádat „chytré“ následovníky svých jednodušších předchůdců (čidel, pohonů a automatů v rozsáhlý a řádově inteligentnější celek spolu s moderními informačními systémy a cloudovými clustery) představuje pochopitelně novou výzvu pro aplikační inženýry v provozech. Ale také komplikovaný úkol pro vývojáře – ti musejí zaručit funkci zařízení, které disponuje širokou konektivitou, svébytnou inteligencí a často i mnohonásobnou modularitou.

Seznamte se s aktivitami vývojového centra SIEMENS v Plzni

Testování je dnes hlavně vývoj softwaru

Je s podivem, že i přes značný pokrok je stále možno spatřit mnoho výrobců tápajících při hledání řešení a praktikujících zažité doktríny testování. Pro nás v Siemens je ona hranice mezi testováním a vývojem - pokud dnes ještě vůbec zřetelná - plynulou spojnicí intervalu. Intervalu iterativního vývoje, na jehož konci hodnotíme přidanou hodnotu pro uživatele, zákazníka.

Krátké vývojové iterace nám poskytují menší, ale zato pravidelný výsledek a téměř okamžitou zpětnou vazbu. Tomu nás naučily naše produkty, komplexní a inteligentní systémy, které vyvíjíme. Jako příklad úspěchu našeho přístupu mohou posloužit moderní řídicí systémy PLC řady S7-1500, jejichž vývoj má na starosti právě naše vývojové centrum v Plzni či jejich předchůdci, se kterými je stále ještě možno se setkat v provozech světoznámých firem, jako je Plzeňský Prazdroj či mladoboleslavská Škoda Auto.

Vývojové centrum Siemens čítá již stovku zaměstnanců a stále roste

Automatizace bez nepřetržitého uplatňovaní inovací je vlastně nemožná

Dnes už není žádnou výjimkou diagnostikovat a ovládat i ty nejjednodušší zařízení ve výrobním procesu na dálku prostřednictvím běžného webového prohlížeče. Zařízení velikosti dálkového ovladače od televizoru přitom může disponovat 4-jádrovým procesorem s virtualizací a operačním systémem reálného času a k tomu několika paralelně běžícími konvenčními. Datová konektivita takového „prcka“ pak mnohdy překonává velké kancelářské počítače.

Důraz na častou zpětnou vazbu o kvalitě implementace se neobejde bez pravidelných regresních testů. Testovací infrastruktura např. zahrnuje i servery, jejichž účel je automaticky detekovat změny zdrojového kódu uchovávaného ve verzovacích systémech, jako jsou např. Git nebo TFS. Následně zkompiluje firmware našich produktů pro několik desítek platforem, a to vše musí uskutečnit ve velmi omezeném čase. Každou hodinu, den a týden tento „ekosystém“ neúnavně generuje a testuje sadu čítající desetitisíce zákaznických funkcí na stovkách zařízení a jejich variantách. Nezbývá než konstatovat, že doby rutinního testování a opakování standardizovaných monotónních činností patří již minulosti.

Tým rozhoduje

Nacházíme se na cestě progresivní přeměny, na jejímž konci se uzavřené „skupinky podivínů“ původně vyčleněné pouze k verifikaci práce programátorů a hardwarových návrhářů mění v plnohodnotné vývojáře, integrální součást malých agilních týmů. Z našich test inženýrů se stali programátoři automatizace testů, vývojáři nástrojů a aplikací pro jejich návrh a analýzu, databází pro prezentaci výsledků, návrháři IT infrastruktury, odborníci na komunikační sítě.

Seznamte se s aktivitami vývojového centra SIEMENS v Plzni

C#, Python, Groovy, C, C++, to vše jsou jazyky, které v našich testech můžeme dnes nalézt. Zaměřujeme se na řešení s vysokou přenositelností, využíváme open source řešení, vyvíjíme vlastní testovací framework. Zdrojový kód našich testů a testovacích nástrojů si nezadá co do délky a komplexity s kódem vlastního produktu. Nově nabytá kompetence dává týmům velkou míru akceschopnosti a nezávislosti.

Akcentovaná týmová spolupráce se projevuje i tzv. denními „stand-up“ meetingy, kde každý z členů týmu prezentuje stručně dosažený pokrok a konzultuje se další postup práce. Dorozumívacím jazykem týmu a projektu je často angličtina.

Znalosti se dají získat, zajímá nás spíš zápal pro věc

Přirozeně, odborné předpoklady inženýrů jsou důležitý aspekt. Pro vývojové centrum v Plzni nepřetržitě přijímáme další odborníky a je pro nás důležité posuzovat kandidáty z různých pohledů. Hledáme především lidi, kteří se chtějí měnit a zlepšovat, ne jen sadu znalostí, kterou momentálně mají. Znalosti se dají získat, ale s motivací je to těžší. A samozřejmě se ísnažíme, aby nováčkům byl k ruce vždy někdo, kdo jim poradí.

Siemens hledá nové kolegy do špičkového vývojového centra v Plzni

Naše práce v oblasti testování není pouze abstraktní programování, často je to i práce s hardwarem a elektronikou, analýzou dat. Snažíme se, aby si každý z nás musel projít pomyslným „přijímačem“ a poznal naše zařízení ze všech stran podobně jako naši finální uživatelé. V našich řadách tak nacházejí uplatnění i kolegové, kteří dříve naše výrobky aplikovali v průmyslové praxi, např. PLC programátoři, kteří jsou pro své rozsáhlé uživatelské znalosti ceněnou oporou týmu. K tomu je třeba doplnit, že obecné znalosti softwarového inženýrství dnes nestačí, zastáváme názor, že opravdového odborníka tvoří konkrétní a dlouhodobé oborové znalosti.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Teď na Lotyše! Vsaďte si a získejte 500 Kč zdarma!

Teď na Lotyše! Vsaďte si a získejte 500 Kč zdarma!

Tři zápasy, šest bodů a skóre 12:7. Taková je bilance české hokejové reprezentace na právě probíhajícím světovém...

Spojování těžko svařitelných kovů v automotive a v elektronice

Nanosekundové (ns) svařování hliníku k nerezové oceli, měkké oceli a mědi

Technika spojování různorodých kovů je již dlouhou dobou výzvou pro svařovací inženýry a konstruktéry, kteří často...

Zdeptají Češi Italy? Vsaďte si a získejte 500 Kč zdarma!

Zdeptají Češi Italy? Vsaďte si a získejte 500 Kč zdarma!

Mistrovství světa v hokeji na Slovensku nabírá grády. Česká reprezentace se den po bitvě s Lotyšskem postaví Italům,...

Hrrr na Rakušany! Vsaďte si a získejte 500 Kč zdarma!

Hrrr na Rakušany! Vsaďte si a získejte 500 Kč zdarma!

Česká reprezentace za sebou na světovém šampionátu na Slovensku už má pět zápasů. Nyní čeká tým trenéra Miloše Říhy...

Naladí se Češi na čtvrtfinále výhrou? Vsaďte si a získejte 500 Kč zdarma!

Naladí se Češi na čtvrtfinále výhrou? Vsaďte si a získejte 500 Kč zdarma!

Základní část hokejového mistrovství světa na Slovensku míří do finiše. Česká reprezentace se ve svém posledním utkání...

Další z rubriky

Beko Fresh festival v Plzni už tento víkend

Beko Fresh festival v Plzni už tento víkend

Areál za OC Plzeň Plaza otevře o víkendu 18. a 19. května své brány všem gurmánům a milovníkům dobrého jídla – už...

Největší výstava nových automobilů se opět uskuteční v Plzni

Největší výstava nových automobilů se opět uskuteční v Plzni

Plánujete koupi nového automobilu či skútru na horké letní dny? Rádi byste si porovnali nabídky prodejců, ale nebaví...

Žít ve městě, nebo na venkově? Město Touškov věčné dilema vyřeší

V lokalitě Touškovská vyhlídka budou k prodeji byty a domy již od 2 399 000 Kč

Bydlet na venkově, v dosahu přírody, ale zároveň blízko velkého města. To je přání mnoha lidí, zvláště rodin s dětmi....

Najdete na iDNES.cz