Doporučujeme

Plzeň si připomene 30. výročí od událostí listopadu 1989

Plzeň si připomene 30. výročí od událostí listopadu 1989 | foto: Archiv města Plzně

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Plzeň si připomene 30. výročí od událostí listopadu 1989

Cesta svobody - 17. listopadu 2019. Debaty, výstavy, umělecké instalace, koncerty, otevřené sídlo někdejšího krajského výboru KSČ, rodinná soutěž nebo komponovaný pořad ve Velkém divadle. Třicáté výročí pádu totalitního režimu v Československu si Plzeň připomene celodenním programem.

Několik míst v centru města, která různým způsobem připomenou události listopadu 1989, propojí takzvaná Cesta svobody.

Plzeň si připomene 30. výročí od událostí listopadu 1989

Stěžejním bodem se stane Anglické nábřeží, kde bude po celý den otevřena Plzeňská kavárna. „Byli bychom rádi, aby se prostor za Komerční bankou stal příjemným, milým a také zajímavým zázemím pro rozmluvy s přímými účastníky tehdejších plzeňských událostí, projekce dokumentů a hudební vystoupení,“ uvádí Jana Komišová, vedoucí odboru prezentace a marketingu magistrátu. „Plzeňskou kavárnu ‚otevřeme‘ v 10 hodin modlitbou za svobodu vedenou biskupem Tomášem Holubem. Na ni navážou debaty s účastníky podzimních událostí roku 1989, mezi nimiž je například Marcel Hájek, Přemysl Kubišta, Miroslav Anton, Vladimír Líbal nebo Martina Samková. Moderovat je bude Jan Kovařík, který je průvodcem několika pořadů Českého rozhlasu Dvojka. Jednotlivé debatní bloky doplní vystoupení tehdejších i současných studentských kapel a dalších muzikantů,“ upřesnila Jana Komišová. Na Anglickém nábřeží, resp. v jeho blízkosti akce vyvrcholí performancí v režii choreografa a scénografa Michala Cabana. 

Plzeň si připomene 30. výročí od událostí listopadu 1989

V jihozápadním rohu náměstí Republiky vznikne ve spolupráci se společností Post Bellum řečniště z jedné strany obehnané hradbou typickou pro tehdejší dobu, která bude polepena dobovými fotografiemi. „Z tohoto místa se promlouvalo v roce 1989 k demonstrujícím a my se pokusíme vytvořit podobný prostor. Chceme tady nejen vzpomínat, ale také vytvořit platformu pro jakoukoli reflexi či úvahu,“ říká Markéta Čekanová, ředitelka pobočky Post Bellum, Paměť národa pro Plzeňský kraj, která rovněž připravuje ve spolupráci s městem a krajským úřadem výstavu Nezapomeňme. Na sled událostí konce roku 1989 v Plzni se zaměří další expozice. Do prostoru mázhauzu radnice ji zpracuje s autentickými fotografiemi té doby Ondřej Maglić z městského archivu. „S nadsázkou se na sametovou revoluci a třicet let po ní podívá ve svém osobitém zpracování Štěpánka Bláhovcová, grafická designerka a ilustrátorka. Pro svou Jízdu na sametu využije výstavní systém ve Smetanových sadech,“ doplňuje Jana Komišová.

Plzeň si připomene 30. výročí od událostí listopadu 1989

Jedním z následujících míst na Cestě svobody bude Západočeské muzeum v Plzni se svojí výstavou Listopad 1989 v Plzni aneb Na podzim padá listí a komunisti. Pracovníci oddělení novějších dějin ji zorganizovali ve spolupráci s přímými účastníky listopadových událostí Janou Petrovou, Miroslavem Antonem a Vladimírem Líbalem.

Svoji roli v programu sehraje bývalé sídlo KSČ na Americké 42, které se zcela výjimečně otevře v jeho dolních prostorách. Obsadí je umělecké aktivity tvůrců narozených po roce 1980 s důležitým přesahem na aktuální otázky dneška, jako je svoboda, respekt k odlišnostem nebo klimatická hrozba, a to v režii centra pro kulturní a sociální projekty Johan a spolku PaNaMo. „Počítáme s výstavou, interaktivními divadelními inscenacemi, písničkářskými komorními koncerty a komentovanými prohlídkami,“ představuje za Johan rámec projektu Roman Černík.

Plzeň si připomene 30. výročí od událostí listopadu 1989

Na jedinečný komponovaný večer, na němž se podílejí zástupci všech čtyř souborů Divadla J. K. Tyla, se mohou těšit návštěvníci Velkého divadla od 20 hodin. „Divadlo obvykle bylo a je úzce provázané s celospolečenským a politickým děním té které doby. Rovněž při událostech v listopadu 1989 divadlo sehrálo významnou úlohu. Proto má smysl se při 30. výročí sametové revoluce sejít opět jak jinak než v divadle a divadelní cestu ke svobodě si zde připomenout,“ sděluje Martina Drbušková, tisková mluvčí divadla. Večer přiblíží specifika divadelní tvorby v období socialismu a normalizace mimo jiné formou ukázek z her, které v daném období plzeňské divadlo uvádělo. V kontrastu k nim nebudou chybět ukázky pozdějšího či také aktuálního repertoáru. Vstupenky za symbolickou cenu 30 Kč jsou v prodeji již od 7. října pouze v pokladně předprodeje DJKT.

Plzeň si připomene 30. výročí od událostí listopadu 1989

Studenti Západočeské univerzity v Plzni se k programu připojí jak v části hudební produkce, tak dalšími akcemi. Například na Pedagogické fakultě plánují na 17. listopad speciální program za podpory studentského spolku Otevřeno Plzeň. Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara obohatí výtvarným počinem veřejný prostor v centru města. Univerzita se rovněž podílí na tvorbě vzdělávacího ilustrovaného leporela, jež nevšedním způsobem seznámí děti a mládež s okolnostmi listopadových událostí v Plzni. Z leporela bude částečně vycházet kvíz, který se stane základem rodinné soutěže zařazené do programu.

Plzeň se v tento den připojí k výzvě pražského primátora Zdeňka Hřiba a společně s dalšími městy nasvítí 17. listopadu v závěru akce v barvách trikolóry Západočeské muzeum. Do projektu, který má jednoduchým společným gestem připomenout a oslavit všechna výročí pádu komunismu v zemích bývalého východního bloku, jsou zapojena města osmi států střední a východní Evropy. „Stejně jako v dalších městech republiky se i v Plzni v 17.11 hodin v rámci akcí pořádaných společností Post Bellum rozezní zvony,“ dodává Jana Komišová.

Více informací na www.plzen.eu

logo