K podzimu neodmyslitelně patří sbírání brambor. Ať už si pod tím představíme ladovské obrázky, kde pasáčci pečou brambory, nebo si vzpomeneme na středoškolské bramborové brigády z let socialismu. Brambory se na území Čech dostaly na sklonku 18. století a jejich využívání se časem proměňovalo a rozšiřovalo a kromě jídla začaly být využívány i průmyslově, k výrobě škrobu.
Cukr, perly a škrob
Historie výroby škrobu v Horažďovicích začíná v době, kdy do města vtrhla průmyslová revoluce. Fungoval tu cukrovar, vyhlášené bylo pěstování růží i otavských perlorodek. V roce 1889 se k víru podnikatelského ruchu přidalo i založení papírny, kterou na východním okraji města vystavěli plzeňští papírníci Gellert a Gaus. Ta však v roce 1897 vyhořela a spáleniště leželo ladem až do roku 1906, kdy na tomto místě vznikl nový podnik na výrobu škrobu, dextrinu a sirupu. Škrobárna nesla název První jihozápadočeská továrna na škrob a první výrobky poslala na trh na přelomu roku 1906 a 1907.
Zpracovala asi 1600 tun brambor, za které bylo zaplaceno cca 50 tisíc korun. Pro sedláky ze širokého okolí to byl impulz k rozhodnutí o založení družstevní škrobárny. Tomu v roce 1908 předcházelo založení Škrobárenského a nákupního družstva pro české Pošumaví, které nakonec využilo nabídky První jihozápadočeské továrny na škrob a celou ji na jaře roku 1912 koupilo. Zemědělci pak vlastnili škrobárnu až do roku 1946. V říjnu 1948 byla znárodněna.
Třicet let s Lyckeby
Po Sametové revoluci v roce 1989 prošla škrobárna kuponovou privatizací a stala se z ní firma Škrobárny Horažďovice, a.s. V roce 1994 se spojila se švédskou firmou Lyckeby Stärkelsen a vznikla firma LYCKEBY AMYLEX, a.s., která letos slaví třicet let.
Dnes je společnost Lyckeby Amylex a.s. nejvýznamnějším výrobcem škrobu v České republice. Investuje ale i do zpracování vedlejších produktů, rozšiřování výrobních kapacit a modernizace výrobních úseků. V roce 2017 postavila výrobnu krmného bramborového proteinu, který vzniká z bílkovin obsažených v hlízové šťávě. O rok později byla instalována linka na další zpracování hlízové šťávy. Klíčovým zařízením je čtyřstupňová odparka, která surovinu rozdělí na dva produkty. Jeden z nich lze využít jako přírodní ekologické hnojivo pro zemědělce. Tento projekt probíhal v letech 2017–2020 a stál 233 milionů Kč, z čehož 75 milionů bylo hrazeno z dotace programu Rozvoje venkova.
V roce 2022 společnost nainstalovala moderní automatickou balicí linku na škrob, která nahradila fyzicky náročnou práci a umožňuje přesné dávkování škrobu do pytlů. Tím se snížilo množství pytlů s nesprávnou hmotností. Náklady na tuto linku dosáhly 42,7 milionů Kč, přičemž 21 milionů bylo hrazeno z dotace programu Podpora zpracování zemědělských produktů a zvyšování konkurenceschopnosti potravinářského průmyslu.
Letos se podařilo postavit nový sklad vybavený vysokohustotním paletovým regálem, který umožňuje poloautomatické ukládání a odebírání palet. Tento systém přesouvá náklad kanálem a ukládá palety do regálu od firmy TOYOTA. Odtud je výrobek expedován přímo do kamionu. Kapacita skladu je téměř 600 tun.
Historie výroby škrobu v Horažďovicích sahá do doby před více než sto lety, kdy byla založena první továrna na výrobu škrobu, dextrinu a sirupu. Dnes Lyckeby Amylex kombinuje švédské know-how s českou efektivitou a dovednostmi. Vyrábí vysoce kvalitní produkty, které se používají v potravinářských i technických odvětvích. Firma má zavedený systém řízení kvality FSSC 22000, GMP + FSA a systém environmentálního managementu ISO 14001.