Pátek 6. prosince 2019, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 6. prosince 2019 Mikuláš

Cesta svobody připomene události listopadu 1989 v Plzni

  11:32aktualizováno  11:32 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Plzeň se zbaví rudé pěticípé hvězdy, která se v 80. letech minulého století tyčila na budově tehdejšího krajského výboru komunistické strany na Americké 42 a po sametové revoluci zůstala ležet na střeše objektu.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Cesta svobody připomene události listopadu 1989 v Plzni | foto: Statutární město Plzeň

Stane se tak 17. listopadu 2019 od 17.30 hodin jako součást celodenního projektu Cesta svobody, jímž si město připomene 30. výročí pádu totalitního režimu. Tento den poukáže celkem třináct míst v centru Plzně různým způsobem na události roku 1989. Půjde o debaty s přímými účastníky, koncertní vystoupení, procházku českým divadelním a hudebním uměním, výstavy, vzpomínková setkání, umělecké instalace i naučně zábavnou soutěž pro děti školního věku a jejich rodiče.

Po sametové revoluci se rudá hvězda na Americké 42 ztratila lidem z očí. Leží na střeše a není běžně vidět. S rozvojem technologií si ale může každý na internetu najít letecké snímky, na nichž je patrná. Třicáté výročí listopadových událostí je jedinečnou příležitostí, jak se s pozůstatkem komunistické éry navždy vypořádat. V umělecké režii Michala Cabana se Plzeň hvězdy neopakovatelným způsobem navždy zbaví.

Cesta svobody připomene události listopadu 1989 v Plzni
Cesta svobody připomene události listopadu 1989 v Plzni

Projekt Zúročení

Funkcionalistická budova bývalého sídla KSČ je nyní opuštěná. Od 14. do 17. listopadu se mimořádně otevře. Neziskové organizace Johan a PaNaMo tam připravily program Zúročení, v němž chtějí odrazit 30 let demokracie a svobody prostřednictvím umělecké tvorby. Připraveny jsou výtvarné výstavy, divadlo a tanec, projekce filmů, diskuse i architektonické prohlídky. „Program reprezentuje tvorbu a postoje těch, kteří podstatnou část svého života žijí v demokratických poměrech. Nechceme jen vzpomínat a plácat se hrdinsky po ramenou, ale stimulovat živou současnou tvorbu a tvořivost,“ uvádí Roman Černík, ředitel centra Johan.

Program zahájí ve čtvrtek 14. 11. v 18 hodin vernisáž výstavy prezentující díla například Matěje Skalického (analogová fotografie), Klaudie Hlavaté (malba), Nikoly Emmy Ryšavé (socha-objekt), Jakuba Čúzyho (mechanický objekt) či Černého berana (grafika/performance). Filmové projekce ukážou tvorbu plzeňských filmařů i snímky z festivalů Jeden svět a Ekofilm. Divadelní žánr zastoupí návštěva z Polska, legendární soubor Wegajty, taneční potom Pulsar s představením Generace X. V 1. nadzemním podlaží bude situován malý bar, kde se uskuteční koncerty Cermarqua či Doroty Barové (Tara Fuki).

Cesta svobody připomene události listopadu 1989 v Plzni

Debaty v kavárně a na náměstí, koncerty studentských kapel

V improvizované kavárně na Anglickém nábřeží se bude debatovat s přímými účastníky plzeňských, ale i pražských listopadových událostí. „Bude mezi nimi tehdejší studentka Pavla Knoblochová, dnes Fáberová, která stála přímo před štíty příslušníků pohotovostního pluku, nebo bratři Neckářovi, z nichž Václav byl jedním z pražských vyslanců na tehdejší plzeňské demonstraci,“ sděluje Jana Komišová, vedoucí odboru prezentace a marketingu magistrátu. Pamětníci dostanou prostor i na náměstí před pasáží Slávie, v místech, kde vystupovali listopadoví řečníci. Tady vznikne také otevřený prostor pro veřejnost. Diskuse na Anglickém nábřeží doplní vystoupení studentských kapel. „Přáli jsme si, aby v programu zahrály nejen současné kapely, ale i ty tehdejší. Na pódiu se tak vystřídají Pestalozzi, kterou založili studenti pedagogické fakulty v roce 1988 a s určitými pauzami hraje dodnes, Damareto jazz band, hudební uskupení Fakulty filozofické a Nothing in Common,“ dodává Jana Komišová.

Cesta svobody připomene události listopadu 1989 v Plzni
Cesta svobody připomene události listopadu 1989 v Plzni

Jedinečný komponovaný pořad v DJKT

Všechny čtyři soubory Divadla Josefa Kajetána Tyla vystoupí 17. listopadu od 20 hodin v netradičně pojatém pořadu Divadlem ke svobodě. Návštěvníkům se naskytne jedinečná příležitost projít spolu s nimi vývojem našeho státu i vývojem českého divadelního a hudebního umění. V komponovaném večeru divadelníci přiblíží specifika divadelní tvorby v období socialismu mimo jiné formou ukázek z her, které v daném období plzeňské divadlo uvádělo. V kontrastu k nim nebudou chybět ukázky pozdějšího či aktuálního repertoáru.

Účinkovat budou například Ivana Veberová, Jana Foff Tetourová, Yevhen Šokalo, Jana Ondrušková, Karolína Jägerová, Martin Holec, Martin Stránský, Marek Mikulášek, Martin Zahálka, členové baletního souboru pod vedením Richarda Ševčíka, Kajetán – dětský sbor opery DJKT a mnozí další.

Vstupenky jsou k zakoupení v pokladnách divadla, on-line na webových stránkách divadla nebo v síti Plzeňská vstupenka za symbolickou cenu 30 Kč.

Cesta svobody připomene události listopadu 1989 v Plzni

Naučně zábavná soutěž pro děti a rodiče

Město připravilo i naučně zábavnou soutěž s názvem Paní učitelko, už nám nemusíte lhát, která je určena pro děti školního věku a jejich rodiče. Je koncipována na základě ilustrovaného leporela, jež nevšedním způsobem seznamuje děti a mládež s okolnostmi listopadových událostí v Plzni. Jednotlivá stanoviště se nacházejí v centru města se začátkem a koncem v mázhauzu radnice. Za úspěšné zdolání soutěžních úkolů čeká na děti odměna, která jim připomene dětství jejich rodičů.

Podrobný program na www.plzen.eu

  • Nejčtenější

Pět tajemství Miss, jak udržet pleť i v zimě krásnou a zdravou

Zimní počasí příliš nesvědčí pleti. Chlad a vítr obličej poškozují a vysušené pokožce chybí živiny, které je třeba...

6 největších mýtů o avivážích a proč je aviváž Lila Fashion oblíbená

Znáte aviváže Dedra? Pokud jste žena od 30 do 50 let, tak určitě. Právě jsme se setkali s manažerem společnosti, který...

Originální architektura na jedinečném místě

Jak těžké je najít architektonicky oceňovaný dům obklopený přírodou? A aby měl zázemí města a skvělou dostupnost do...

Jak ušetřit? Na Výlovu zaplatíte při koupi 3 věcí jen za 2

Pokud se právě poohlížíte po vánočních dárcích a snažíte se ušetřit každou korunu, Výlov je ta pravá akce pro vás....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zahřejte se nejen v zimě řeckým sluncem s klenotem METAXA 12*

Představujeme vám neodolatelný jantarový nápoj METAXA 12*, který vám přinese hřejivý dotek prosluněného Řecka i během...

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

  • Další z rubriky

Benefiční jarmark v plzeňské Olympii podpoří děti s postižením

Benefiční jarmark, jehož výtěžek půjde na pomoc dětem s mentální a fyzickou poruchou, pořádá v pondělí 2. 9. plzeňské...

Plzeňské oslavy vzniku republiky

Plzeň si jako každý rok připomene výročí vzniku samostatného československého státu celodenním programem, do kterého se...

Šance na získání kotlíkové dotace v Plzeňském kraji stále je

Během zhruba čtyř hodin byla vyčerpána částka určená na kotlíkové dotace v Plzeňském kraji. Žádosti ale lze stále...

Slavnosti jablek zvou na dobré jídlo i muziku

V Nebílovech u Plzně se v neděli 29. září konají oblíbené slavnosti jablek, a to od 11 do 18 hodin. Jedenáctý ročník...

Najdete na iDNES.cz