Středa 28. října 2020, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 28. října 2020 Státní svátek.

Alšova jihočeská galerie: Svět umění, co pohladí duši a rozjitří mysl

  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Pátou největší galerií v České republice a jediná svého druhu v jižních Čechách – to je Alšova jihočeská galerie. Své sídlo má v zámecké jízdárně v Hluboké nad Vltavou, pobočky v Českých Budějovicích a Bechyni.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Alšova jihočeská galerie: Svět umění co pohladí duši a rozjitří mysl | foto: Alšova jihočeská galerie

Je spolupořadatelem jednoho z nejstarších hudebních festivalů v České republice - Hudební léto Hluboká. Ten se koná každé léto už od roku 1957.

Umění patří k lidské duši od prvopočátku. A právě cestu k umění ukazují nejrůznější programy, pořady a přednášky konané pod patronací galerie. „Naše edukační oddělení připravuje komentované prohlídky i speciální programy pro všechny typy škol, pro širokou veřejnost i pro seniory. Zapojujeme se i do Univerzity třetího věku,“ vyjmenovává ředitel Aleš Seifert. Provozují také vlastní výtvarný ateliér Alšovka, kde se konají vzdělávací kurzy zaměřené na umělecké techniky, jako je malba, grafika a kresba. 

Alšova jihočeská galerie: Svět umění co pohladí duši a rozjitří mysl

Na začátku června otevřela Alšova jihočeská galerie pátou verzi stálé expozice nazvanou Meziprůzkumy 1300-2020. „Kurátoři Martin Vaněk a Hynek Látal vybrali díla z tohoto časového období, která mezi sebou vytvářejí příběh a vzájemně spolu komunikují,“ přibližuje Seifert. Návštěvníci zde uvidí díla od středověku až po současnost, která vytvořili autoři a autorky z regionu jižních Čech. Buď se ve zdejším regionu narodili nebo k němu mají svůj osobitý vztah. „Zároveň každý rok máme jednu intervenci současného umělce, pro letošní rok to je významný jihočeský spisovatel Jiří Hájíček, který pro nás napsal povídku Návrat krásné madony. Je připravena pro návštěvníky galerie v audioverzi i v tištěné podobě,“ prozrazuje Aleš Seifert. 

Alšova jihočeská galerie: Svět umění co pohladí duši a rozjitří mysl

Díla, která odhalují rozmanitost meziválečného uměleckého světa

Některá díla ležela desítky let v depozitářích a poprvé je mohou vidět zájemci právě letos. Vystavena jsou díla dvou skupin umělců – Sdružení jihočeských výtvarných umělců a Linie. Zatímco ti první se vydali cestou srozumitelné realistické malby, umělci ze skupiny Linie zvolili avantgardu. Do života většiny těchto umělců zasáhly dějiny celého 20. století - první světová válka, vznik republiky, nástup nacismu, tlak německého totalitního režimu a poté vše slibující komunismus. Jejich obrat v osobním i uměleckém životě způsobily sociální nerovnosti dvacátých let a brutalita nacistického Německa. Ideje sovětského socialismu a komunismu slibovaly vytoužený mír a blahobyt. To se týká především grafického díla Karla Štěcha, z jehož bohatého odkazu je vystaven cyklus Česká přísloví z roku 1959, jenž trefně kritizuje nejrůznější společenské nešvary. Sdružení jihočeských výtvarníků reprezentuje jeho důležitý člen, legionář, Ota Matoušek, který se ve své pozdní tvorbě obrátil k zachycování jihočeských krajin. Jan Kojan se zase objevil kouzlo výlovu rybníků a tyto scenerie se staly jeho věčným otiskem pro budoucí generace. 

Alšova jihočeská galerie: Svět umění co pohladí duši a rozjitří mysl

Po sametové revoluci se začala vystavovat díla, která byla v socialistické éře nežádoucí, a tudíž spadala do kategorie zakázaných umělců. Vedle toho však došlo k odsunutí regionálních tvůrců, nejčastěji proto, že dostaly nálepku nedostatečného inovativního uměleckého přínosu. Na neprávem zapomenuté výtvarníky upozorňuje právě expozice Meziprůzkumy 1300-2020. Kurátoři výstavy poukazují na to, že nálepkování se týkalo i umělkyň a umělců, kteří se do budování nových poměrů v padesátých letech ani aktivně nezapojili, ale jejich tvorba svým zaměřením na realistický výtvarný projev do aktuálního společenského klimatu zapadala. „Uvidíte umění, které vznikalo vedle avantgardních směrů, a dojdete k závěru, že meziválečná česká scéna je mnohem rozmanitější, než za jakou ji české dějiny pokládají,“ říká Aleš Seifert, ředitel Alšovy jihočeské galerie.

Každý den odvahu Tomáše Císařovského

Vystihující název výstavy uznávaného českého malíře současnosti Tomáše Císařovského v sobě ukrývá retrospektivní pohled na jeho třicetiletou uměleckou kariéru a také náměty obrazů týkající se smyslu bytí a křehkosti mezilidských vztahů. „Uvidíte celou jeho práci ve všech jeho polohách. Jsem přesvědčený, že na tento projekt se dlouho nezapomene,“ míní Aleš Seifert. V Císařovského díle najdeme krajinu, emoce lidských vztahů a také portréty výjimečných či kontroverzních osobností. „Právě on restituoval portrétní malbu v Čechách.“ Kurátorem výstavy je Martin Dostál, generačně spřízněný s malířem, který jeho práci sleduje už více než třicet let. K výstavě také vyšla malířova monografie. Výstava bude zpřístupněna od 21. června do 4. října letošního roku v zámecké jízdárně v Hluboké nad Vltavou. 

Alšova jihočeská galerie: Svět umění co pohladí duši a rozjitří mysl

Malevič a ruská avantgarda navzdory koronavirové pandemii

Výstava s názvem Malevič a ruská avantgarda měla být podle plánu už dva měsíce otevřená, ale kvůli covid-19 se její otevření posune na přelom srpna a září.

Návštěvníci se mohou těšit na díla malířů legendárních skupin Kárový spodek a Oslí ocas, které mají pro Rusko stejný význam jako pro Čechy Osma. V Károvém spodku (1910-1917) byli sdruženi především tvůrci rozvíjející fauvistické tendence a kubismus. Unikátní kolekce z Muzea krásných umění v Jekatěrinburgu mapuje avantgardní tendence v Rusku v letech 1910-1920. Výstava bude zároveň malými dějinami ruské avantgardy, které ještě nikdy nebyly po roce 1989 v České republice v takové kvalitě představeny.

Nejstarší hudební festival v Čechách je na Hluboké

Je to skoro k neuvěření. Už po šedesáté čtvrté se letos uskuteční letní festival na Hluboké. Stejně jako jsou bohaté a rozsáhlé sbírkové fondy galerie, tak i program festivalu nabízí široký výběr ze současné hudební scény. Bratři Ebenové zahájí svým vystoupením 22. července, 31. července bude pokračovat Robert Křesťan a Druhá tráva. Dasha s kapelou Martina Kumžáka rozezní sál galerie v Hluboké nad Vltavou 7. srpna. ABBA revival přiveze dobrou náladu a skvělou hudbu 12. srpna do Týna nad Vltavou a o dva dny později na Hlubokou zavítá Ondřej Ruml. S prázdninami se bude loučit Ivo Jahelka a hudební tečku udělá 19. září Jiří Korn a jeho 4tet.

Pobočky Alšovy jihočeské galerie

Renesanční Wortnerův dům v Českých Budějovicích patřící Alšově jihočeské galerii nese jméno významné obchodnické rodiny. V loňském roce skončila velká rekonstrukce z programu IROP a 25. 6. 2020 se otevře výstavně pro veřejnost. Nachází se v něm sály, kde probíhají krátkodobé výstavy, a také zázemí edukačního oddělení s prostorem pro doprovodné programy.

Další pobočkou je Mezinárodní muzeum keramiky, které sídlí v bývalém zámeckém pivovaru u zámku v Bechyni. Zároveň se v příštím roce otevře nová budova, která je nyní rekonstruována z programu IROP.

www.ajg.cz

Alšova jihočeská galerie: Svět umění co pohladí duši a rozjitří mysl
  • Nejčtenější

3 originální recepty z dýně, bez kterých se na podzim neobejdete

Komerční sdělení Přestože se dýně teprve v nedávné době dočkala své kulinářské renesance, stala se poměrně rychle oblíbenou potravinou,...

3 tipy, jak vybavit malou koupelnu. Inspirace pro vás

Komerční sdělení To, že byty jsou stále menší a jejich poptávka neustále roste, není nic nového... Kromě vybavení interiéru bytu a...

Šňůrkové náramky s českými granáty

Komerční sdělení Náramky z kolekce Shamballa významné šperkařské firmy Granát, d.u.v., Turnov jsou velmi populární. Důvodů, proč je...

Biokrby – teplo domova se skutečným plamenem v každém ročním období

Komerční sdělení Umíte si představit atmosféru, když se oheň stane uměním? Biokrby nabízejí alternativu k tradičním krbům pro ty, kteří...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Golf přilákal ve složité sezóně nové hráče

Komerční sdělení Sport celosvětově letos výrazně ovlivnila koronavirová epidemie, golf nebyl výjimkou. Rušila a překládala se řada...

ANALÝZA: Proč Čína v boji s covidem uspěla a Západ se zmítá v chaosu

Premium Zatímco Západ se potýká s druhou vlnou koronaviru, východoasijské země dokázaly virus porazit. Proč tomu tak je? Nejde...

Jsme rozvedení. Ještě nevím, zda se vrátím k dívčímu jménu, říká Koukalová

Premium Nepochopení, odsouzení. Konec vrcholové sportovní kariéry. Hledání práce. A ještě rozvod. Gabriela Koukalová (30) má za...

Dlouhodobý test Mazdy: karoserie se nám rozpadala před očima

Premium Historie provozu této Mazdy sice dokládá, že prevence se vyplatí, ale některé chyby výrobce se napravit nedají....

  • Další z rubriky

Zapojte se do soutěže #spoluproplzen. Pomůžete a navíc můžete vyhrát

Komerční sdělení #spoluproplzen je projekt dvou partnerů ze soukromé a veřejné sféry, kteří se spojili za účelem pomoci plzeňským...

Konplan – konstruujeme a plánujeme

Komerční sdělení Konplan začal působit v Plzni již v roce 2007, a to pouze s pěti zaměstnanci. V roce 2012 se pak stal 100% dceřinou...

Práce na realitním trhu není pro každého, říká Michal Hašek

Komerční sdělení Poctivost, slušnost, profesionalita. Takové termíny skloňuje ředitel plzeňské realitní kanceláře RE/MAX Cross Michal...

Realitní trh se i díky koronaviru více dostává do online světa

Komerční sdělení Na všem zlém je něco dobrého. Pokud bychom nějaké pozitivum hledali na současné situaci, kdy celý svět zasáhl...

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...

Česko je bohatší než Itálie a Španělsko, možná předběhne i Japonsko

Nejnovější data Mezinárodního měnového fondu ukazují, že Česká republika je poprvé ve své novodobé historii bohatší než...

Mohlo by vás zajímat