Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dřevěná, plastová nebo hliníková? Jaká jsou ideální okna?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Dřevěná jsou pěkně přírodní, hliníková chladně moderní a plastová zase naprosto bezúdržbová. Jak ale poznat, která okna si pořídit právě k vám domů? Pokud vám jde hlavně o to, aby vám do bytu nebo domu nezatékalo a nefoukalo, pohlídejte si několik údajů, které by vám seriózní prodejce měl sám sdělit.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Dřevěná, plastová nebo hliníková? Jaká jsou ideální okna? | foto: Plastová okna Novotný

U nejčastějších plastových oken je jedním ze základních údajů počet komor. Tedy vzduchem plněných prostorů v rámu okna, které pomáhají udržet teplo uvnitř a zimu venku. Samozřejmě platí: čím více, tím lépe.

Plastová okna a počet komor, jak to vlastně je?

Základem jsou dnes pětikomorová okna, najdete ale i nabídky s osmi komorami. Jenže počet komor nestačí. Ruku v ruce s ním jde i hloubka profilu, tedy jak široké okno vlastně je. Čím víc komor, tím by profil měl být hlubší. A tak zatímco pětikomorové okno si vystačí se 70mm profilem, u okna s osmi komorami už byste měli vyžadovat hloubku 85 mm. V Brně taková okna nabízí například firma Plastová okna Novotný, prodávající kvalitní výrobky značky Slovaktual.

Plastová okna Novotný

Těsnění plastových oken

Další údaj, a ten většina výrobců uvádí jen zřídka, je počet těsnění. To už byste si měli pohlídat nejen u plastových, ale i u dřevěných a hliníkových oken. Každé okno je totiž vybaveno odvodňovacími kanálky, kterými odtéká voda nateklá do rámu. Jenže právě tudy často uniká i velká část tepla – a nejen to, prochladlé sklo se pak častěji zevnitř rosí.

Řešení je přitom jednoduché. Místo standardních dvou těsnění chtějte těsnění tři. Prostřední (třetí) těsnění dělí vnitřek okenního rámu na mokrou a suchou část. A výrazně šetří vaše teplo, vaše okenní kování a vaši bezpečnost.

Jsou "levná" plastová okna doopravdy levná?

Podobně se vyhněte i "výhodně" levnějším oknům. Poctivé vás bude stát o trochu víc peněz, ale získáte kvalitní výrobek a snížíte si tepelné ztráty až na polovinu.

Hodnota skla, která vás zajímá, se označuje Ug. Zatímco u dvojskla dosahuje 1,0 nebo 1,1, u trojitého skla se pohybuje mezi 0,5 až 0,7. Čím menší hodnota, tím lépe. Výjimkou je značení 1,0. Jde o jinou metodiku výpočtu používanou v Polsku a odpovídá našemu značení 1,1.

profil swiss

Nejmodernější okna současnosti používají technologii vlepeného skla. Podobně jako čelní sklo automobilu, je i zde sklo vlepeno do křídla po celém svém obvodě. Přináší to několik podstatných výhod: větší odolnost proti vloupání, menší přenos vibrací do interiéru, pevné a pružné spojení skla s plastem. Pozor si musíte dát i na rámeček mezi skly. Neměl by být kovový – to by se vám okna více rosila.

Standardem jsou nyní nekovové rámečky. My používáme ten s nejlepšími parametry – Swisspacer V. U nekvalitních oken se taky může stát, že se po čase svěsí, pokroutí a netěsní. To je u plastových oken dáno většinou nedostatečnou kvalitou plastu a kovových výztuží v rámech, u dřevěných potom špatnou technologií výroby.

Seriózní prodejce, jako třeba firma Slovaktual, dokáže posoudit přímo u vás doma, jaké je okolní prostředí a tedy jakou řadu oken nejlépe použít.

Není zároveň od věci pohlídat si výrobní proces: u plastových oken chtějte tři těsnění mezi křídlem a rámem, ptejte se kde, z čeho a za jakých podmínek se okna vyrábí. Automatizace výroby přináší vyšší kvalitu zpracování a vyšší užitnou hodnotu oken.

U dřevěných oken se potom nejlépe řiďte doporučením jiných zákazníků, kteří už výrobek mají a jsou s ním spokojení. Ukazatelů je spousta a je jenom na vás, čemu dáte přednost. Pravdou je, že dostanete to, za co si zaplatíte.

Kdo z nás je bohatý tak, aby si mohl dovolit kupovat "výhodně" levné věci? Levnější okna nejenže méně vydrží, ale hlavně jimi unikne víc tepla. Už se vyměňují okna namontovaná po roce 2000. A tak právě u oken a dveří platí, že když si na začátku trochu připlatíte, nakonec ještě ušetříte.

Plastová okna Slovaktual

logo Plastová okna Novotný

Pokud stále nevíte, jestli si pořídit dřevěná, plastová okna nebo hliníková, nebojte se zeptat. Navštivte webové stránky Plastová okna Novotný nebo se přijďte osobně poradit. Rádi Vám vše předvedeme na vzorkové prodejně v Brně v ulici Příkop 29. Věnovat se vám budou ochotní a zkušení pracovníci pod vedením Františka Novotného. Společně pro vás ideální okno určitě najdeme!

akce Plastová okna Novotný
Autor:

Nejčtenější

Třetina Generace Z nespoří

Třetina Generace Z nespoří

Mladí lidé si v převážné většině představují, že budou v penzi žít z úspor a investic. Zároveň ale třetina Generace Z...

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Je tady první sportovní vrchol roku! V Melbourne probíhá 106. ročník Australian Open, který od začátku až po finále...

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Zdravý životní styl patří v posledních letech mezi horká témata. Denně vycházejí články o tom, jaký výživový směr je...

Sedm důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

7 důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

Stále ještě váháte, je-li pro vás okružní plavba lodí to pravé? Pokud vyznáváte tradiční plážovou dovolenou na jednom...

Netrapte se zbytečně. Hojení vám výrazně urychlí ActiMaris

Netrapte se zbytečně. Hojení vám výrazně urychlí ActiMaris.

Trápí vás akné, afty, opary, řezné rány, bodnutí hmyzem, popáleniny, bércové vředy nebo puchýře? Vyzkoušejte švýcarský...

Další z rubriky

Jak najít zaměstnance do online marketingové společnosti?

Tým netpromotion hledá další profesionály, dbá na recenze. Foto: netpromotion...

Podle dostupných údajů Českého statistického úřadu nezaměstnanost neustále klesá. V závěru listopadu spadla na 3,5 %....

Komerční banka radí s platbami na konci roku

Komerční banka radí s platbami na konci roku

V rámci tradičního předvánočního shonu byste neměli zapomenout na běžné úkony, jako jsou například platby faktur za...

Noblesní Vánoce a Silvestr zažijete v Hotelu Paříž Praha

Noblesní Vánoce a Silvestr zažijete v Hotelu Paříž Praha

Čas sváteční by měl být o pohodě a zklidnění. Odložte proto starosti stranou, nalaďte se na vánoční notu a představte...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz