Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dřevěná, plastová nebo hliníková? Jaká jsou ideální okna?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Dřevěná jsou pěkně přírodní, hliníková chladně moderní a plastová zase naprosto bezúdržbová. Jak ale poznat, která okna si pořídit právě k vám domů? Pokud vám jde hlavně o to, aby vám do bytu nebo domu nezatékalo a nefoukalo, pohlídejte si několik údajů, které by vám seriózní prodejce měl sám sdělit.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Dřevěná, plastová nebo hliníková? Jaká jsou ideální okna? | foto: Plastová okna Novotný

U nejčastějších plastových oken je jedním ze základních údajů počet komor. Tedy vzduchem plněných prostorů v rámu okna, které pomáhají udržet teplo uvnitř a zimu venku. Samozřejmě platí: čím více, tím lépe.

Plastová okna a počet komor, jak to vlastně je?

Základem jsou dnes pětikomorová okna, najdete ale i nabídky s osmi komorami. Jenže počet komor nestačí. Ruku v ruce s ním jde i hloubka profilu, tedy jak široké okno vlastně je. Čím víc komor, tím by profil měl být hlubší. A tak zatímco pětikomorové okno si vystačí se 70mm profilem, u okna s osmi komorami už byste měli vyžadovat hloubku 85 mm. V Brně taková okna nabízí například firma Plastová okna Novotný, prodávající kvalitní výrobky značky Slovaktual.

Plastová okna Novotný

Těsnění plastových oken

Další údaj, a ten většina výrobců uvádí jen zřídka, je počet těsnění. To už byste si měli pohlídat nejen u plastových, ale i u dřevěných a hliníkových oken. Každé okno je totiž vybaveno odvodňovacími kanálky, kterými odtéká voda nateklá do rámu. Jenže právě tudy často uniká i velká část tepla – a nejen to, prochladlé sklo se pak častěji zevnitř rosí.

Řešení je přitom jednoduché. Místo standardních dvou těsnění chtějte těsnění tři. Prostřední (třetí) těsnění dělí vnitřek okenního rámu na mokrou a suchou část. A výrazně šetří vaše teplo, vaše okenní kování a vaši bezpečnost.

Jsou "levná" plastová okna doopravdy levná?

Podobně se vyhněte i "výhodně" levnějším oknům. Poctivé vás bude stát o trochu víc peněz, ale získáte kvalitní výrobek a snížíte si tepelné ztráty až na polovinu.

Hodnota skla, která vás zajímá, se označuje Ug. Zatímco u dvojskla dosahuje 1,0 nebo 1,1, u trojitého skla se pohybuje mezi 0,5 až 0,7. Čím menší hodnota, tím lépe. Výjimkou je značení 1,0. Jde o jinou metodiku výpočtu používanou v Polsku a odpovídá našemu značení 1,1.

profil swiss

Nejmodernější okna současnosti používají technologii vlepeného skla. Podobně jako čelní sklo automobilu, je i zde sklo vlepeno do křídla po celém svém obvodě. Přináší to několik podstatných výhod: větší odolnost proti vloupání, menší přenos vibrací do interiéru, pevné a pružné spojení skla s plastem. Pozor si musíte dát i na rámeček mezi skly. Neměl by být kovový – to by se vám okna více rosila.

Standardem jsou nyní nekovové rámečky. My používáme ten s nejlepšími parametry – Swisspacer V. U nekvalitních oken se taky může stát, že se po čase svěsí, pokroutí a netěsní. To je u plastových oken dáno většinou nedostatečnou kvalitou plastu a kovových výztuží v rámech, u dřevěných potom špatnou technologií výroby.

Seriózní prodejce, jako třeba firma Slovaktual, dokáže posoudit přímo u vás doma, jaké je okolní prostředí a tedy jakou řadu oken nejlépe použít.

Není zároveň od věci pohlídat si výrobní proces: u plastových oken chtějte tři těsnění mezi křídlem a rámem, ptejte se kde, z čeho a za jakých podmínek se okna vyrábí. Automatizace výroby přináší vyšší kvalitu zpracování a vyšší užitnou hodnotu oken.

U dřevěných oken se potom nejlépe řiďte doporučením jiných zákazníků, kteří už výrobek mají a jsou s ním spokojení. Ukazatelů je spousta a je jenom na vás, čemu dáte přednost. Pravdou je, že dostanete to, za co si zaplatíte.

Kdo z nás je bohatý tak, aby si mohl dovolit kupovat "výhodně" levné věci? Levnější okna nejenže méně vydrží, ale hlavně jimi unikne víc tepla. Už se vyměňují okna namontovaná po roce 2000. A tak právě u oken a dveří platí, že když si na začátku trochu připlatíte, nakonec ještě ušetříte.

Plastová okna Slovaktual

logo Plastová okna Novotný

Pokud stále nevíte, jestli si pořídit dřevěná, plastová okna nebo hliníková, nebojte se zeptat. Navštivte webové stránky Plastová okna Novotný nebo se přijďte osobně poradit. Rádi Vám vše předvedeme na vzorkové prodejně v Brně v ulici Příkop 29. Věnovat se vám budou ochotní a zkušení pracovníci pod vedením Františka Novotného. Společně pro vás ideální okno určitě najdeme!

akce Plastová okna Novotný
Autor:

Nejčtenější

Víte, kde se najíst kvalitně, rozmanitě, bez čekání a každý den jinak?

nabídka bistra

Český řetězec supermarketů a bister DELMART otevřel koncem ledna novou pobočku v obchodním centru Quadrio na Národní...

Ostatní zdražují, my držíme ceny

Ostatní zdražují, my držíme ceny

Nejjednodušší cestou, jak v současné době rostoucích cen elektřiny uspořit, je najít si vhodnou alternativu. Tedy...

Ideální čas proměnit váš sen o dokonalé koupelně ve skutečnost

Ideální čas proměnit Váš sen o dokonalé koupelně ve skutečnost

S příchodem jara nastává čas změn a nových začátků. Napadlo vás ale, že by změna vaší roky opotřebované koupelny mohla...

Keramika Soukup: rodinné impérium zrozené z vize a houževnatosti

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Příběh Keramiky Soukup připomíná „americký sen“. Jejímu majiteli se podařilo vybudovat prosperující podnik navzdory...

Finále Plzeň: jediný festival domácí audiovizuální tvorby

Karel Dobrý ve snímku Hastrman

Filmová přehlídka Finále Plzeň oslaví na jaře své jednatřicáté narozeniny. Od 19. do 24. dubna 2018 nabídne to nejlepší...

Další z rubriky

Krachujete? Důležité je dodržet zákonné povinnosti statutárního orgánu

Krachujete? Důležité je dodržet zákonné povinnosti statutárního orgánu

Není každé podnikání stále úspěšné. Potkat váš může špatná investice, nemoc, špatná pojistka a úspěchy se ze dne na den...

Proč je kurzové sázení tolik populární?

Proč je kurzové sázení tolik populární?

Popularita kurzových sázek byla vysoká v minulosti, a poslední údaje naznačují, že neklesá. Kromě pravidelných sázkařů...

Jaká je situace na trhu s půjčkami pro domácnosti?

bezvamoney.cz

Finanční situace domácností se neustále vyvíjí v závislosti na tom, jak funguje česká ekonomika. Zrovna tak se mění...

Najdete na iDNES.cz