Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Plast z fritovacího oleje? Žádná sci-fi, pro vědce z VUT v Brně běžná práce

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Nakrmte mikroorganismy olejem z vaření, oni ho stráví a v jejich buňkách vznikne biologický, tedy pro lidi i přírodu neškodný plast. Tak by se dal zjednodušeně vysvětlit princip nové technologie vědců Centra materiálového výzkumu Fakulty chemické VUT v Brně.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Plast z fritovacího oleje? Žádná sci-fi, pro vědce z VUT v Brně běžná práce | foto: Vysoké učení technické v Brně

Lidé ročně vyprodukují až 265 milionů tun plastů a plastových výrobků, část z nich sice už vyspělé země recyklují, ale i v Evropě se každý rok najde asi 25 milionů tun plastového odpadu, který příroda neumí nijak absorbovat a v prakticky nezměněné podobě se tedy bude na zemi nebo v zemi nacházet i za dalších 500 let.

Plastový odpad ropného původu se hromadí nejen na pevnině, ale ohrožuje i moře a oceány a živé organismy.

Vědci z VUT v Brně našli způsob, jak vytvořit užitečný bioplast z odpadních olejů

To je důvod, proč vědci hledají náhradu syntetických plastů v podobě biologického materiálu, tzv. bioplastů na bázi rostlinného materiálu (škrob, celulóza), které se v přírodě časem samy rozpadnou.

Velký úspěch v této oblasti zaznamenali odborníci Centra materiálového výzkumu, které pracuje při Fakultě chemické VUT v Brně. Využívají jednu z nejefektivnějších možností výroby biomateriálu - tj. přirozené procesy probíhající v mikroorganismech, které se "nakrmí" odpadním olejem, například fritovacím a zpracují ho na užitečný bioplast.

nepořádek

Šikovné bakterie, které neškodí

Některé bakterie si umí z těchto látek, které jim slouží jako potrava, vytvořit zásobní polymer PHA. Ten si ukládají na horší časy a v době hladovění jej pak mohou využít jako vnitřní potravu. Brněnští vědci umí tyto bakterie přimět k maximální produkci PHA.

Chempoint logo

"Bakterie si vytváří zásobní PHA z potravy v nějaké nepříznivé situaci, kdy očekávají horší časy, tedy při nedostatku některé z živin nebo v nečekaných podmínkách. Toho využíváme," vysvětlila Ivana Márová, která vede příslušný výzkumný tým Centra materiálového výzkumu na VUT v Brně.

Podle I. Márové už ale zdaleka nejde jen o laboratorní podmínky, ale průmyslovou produkci. Tým z VUT v Brně si proto své výsledky neschovává v trezorech, ale naopak je předává dál prostřednictvím portálu ChemPoint a snaží se je uvést do co nejširší praxe.

V průmyslu se bakterie kultivují obvykle ve fermentačních tancích o objemu několika set litrů. Výběrem vhodného kmene a vhodného druhu bakterie lze pak dosáhnout vysokého výtěžku bioplastu. Výhodou bakterií navíc je jejich krátká reprodukční doba. K produkci 2 až 3 kilogramů poměrně čistého polymeru v průmyslovém měřítku (200 l fermentor) jsou potřeba pouhé 3 dny.

příroda

Alfou a omegou je cena surovin

Vědci z VUT v Brně přiznávají, že tento ekologický projekt musí mít také ekonomické parametry.

"Výslednou cenu polymeru PHA ovlivňuje zejména cena vstupních surovin pro kultivaci a náročné oddělení polymeru z buněk. Naše strategie počítá se snížením ceny vstupů využitím vhodných odpadních surovin jako krmiva pro bakterie. Nejlépe se prozatím osvědčily použité fritovací oleje ze studentské menzy. Lze použít i odpady z restaurací a provozoven rychlého občerstvení," říká ředitel Centra materiálového výzkumu profesor Miloslav Pekař.

Bioplast

Produkce bioplastů pomocí mikroorganismů bude časem stále více konkurovat ropným plastům. Bioplast je bezpečný a po všech stránkách ekologický. Jako krmivo pro mikroby, které ho umí vyrobit, se využijí odpady z jiných výrob, například použitý kuchyňský olej.

Využití bioplastů má obrovskou budoucnost. "Z velmi levné suroviny můžeme vyrábět pomocí mikroorganismů špičkové polymerní materiály, které lze pak dále použít na mnohé speciální aplikace - například implantáty, stoprocentně přírodní kojenecké láhve, zdravotnické pomůcky, které jsou naprosto slučitelné s lidským organismem, neškodné materiály na hračky, obaly pro kosmetický a potravinářský průmysl a podobně. Bude možné realizovat i něco jako fast-food cyklus: na oleji nám připraví jídlo, odpadní olej pak dáme bakteriím, ty vyrobí polymer, z něhož se vyrobí kelímek nebo tácek, na který nám příště dají jídlo, z jehož přípravy zůstane odpadní olej, který opět dáme bakteriím…, " vysvětluje využití inovativní technologie Radek Přikryl, hlavní manažer portálu ChemPoint, který si klade za cíl právě co největší rozšíření objevů, které mohou lidstvu pomoci vyřešit nejpalčivější otázky - zdraví, životní prostředí a obživu.

Video najdete na www.youtube.com/watch?v=EWVorCeycNw.

evropská loga
Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Nejvyhecovanější zápas jara je tady! Souboj o krále Prahy se odehraje v sobotu od 17:30 na Letné a vy můžete přímý...

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Příběh společnosti Český chřest je příběhem o udržení prastaré zelinářské tradice v Česku. Úplní nováčci v oboru...

Prodáváte auto nebo máte doma nepojízdný vrak? Když si nedáte pozor, může vás to vyjít draho

Prodáváte auto nebo máte doma nepojízdný vrak? Když si nedáte pozor, může vás...

Od nového roku zaplatíte příspěvek do garančního fondu, pokud máte auto zapsané v registru vozidel a nemáte ho...

Pět rad, jak vypadat mladší. Vyhněte se chemii a vyhlaste válku stresu

Nebrání vám v úspěchu jen vaše vlastní hlava? Zeptejte se koučů!

Jak vypadat mladší? To je otázka, ke které dříve nebo později dojde každá žena. Je to jednodušší, než si myslíte. Stačí...

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

Letošní plesová sezona byla bohatá a přinesla každému z nás alespoň jeden nový zážitek. Společnost Phoenix Investor se...

Další z rubriky

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

Letošní plesová sezona byla bohatá a přinesla každému z nás alespoň jeden nový zážitek. Společnost Phoenix Investor se...

Franchisingová síť NATURHOUSE hledá zdatné podnikatele

Jan Gonda, Master-franchisant NATURHOUSE pro ČR a SR

Franchising s NATURHOUSE je poměrné jednoduchá cesta k podnikání s jistotou. Franchisor předá celé know how a je...

Prodáváte auto nebo máte doma nepojízdný vrak? Když si nedáte pozor, může vás to vyjít draho

Prodáváte auto nebo máte doma nepojízdný vrak? Když si nedáte pozor, může vás...

Od nového roku zaplatíte příspěvek do garančního fondu, pokud máte auto zapsané v registru vozidel a nemáte ho...

Najdete na iDNES.cz